Šta je novo?

Hram Svetog Save

Ali biće interesantno i da saznamo koja je treća molitva. Znamo za Oče naš i Bogorodice Djevo.
Da li će treća da bude Care nebeski ili Hristos voskrese? Ili nešto treće? :)
 
Uroš985":2l14bcm8 je napisao(la):
Slikala drugarica koja radi u hramu :D


file.php

Malo Vizantija, malo Art Deco, malo istok, malo zapad...Igranje sa stilovima je baš rizično, valjda znaju šta rade :shock:
Inače, da li neko može da mi kaže koje boje su vrata uživo, jer na nekim slikama vuku na toplu, a negde na hladnu boju, skoro zelenkastu...
 
Pa kad ih ono sunce sa zapada obasja pred sumrak, normalno je da će da izgledaju mnogo toplije. Dakle mnogo zavisi od količine svetla određenog dana (meteorološke prilike) i od položaja vrata u odnosu na svetlo (čitaj sunce).

A ako misliš na ornameniku oko tekstova molitvi, ovaj polistavrion (krstovi) je preslikan sa prozora; identični ornamenti su na prozorima Hrama.
 
Vrata su vrhunska na ovim fotkama, kao stara knjiga u kožnom povezu, nadam se da su i uživo dobra.. Baš mi je drago što nismo dobili neku klasiku.
 
Evo i jedne greške u kripti. Čuvena negacija uz glagol napisana sastavljeno... :notok:

120442397_1030290120748257_547223638976388477_n.jpg
 
Врата су велики промашај прво што су ван контекста, друго што не осликавају дух цркве, агресивно су постмодерна. Да не кажем нешто горе, имам гомилу асоцијација прво из холивудске кинематографије па на даље.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]Latinski je jezik cele zapadne crkve. Milijardu katolika govori tim jezikom... Da li je moguće da nismo toga svesni? A uz to - sve više težimo da se vratimo u jedinstvo; što je sasvim prirodno. I svi ga učimo u gimnazijama, bogoslovijama i na mnogim fakultetima. Na kraju krajeva, toliki zapadni sveti oci prvog milenijuma su govorili i pisali latinskim jezikom, a sve ih slavimo i poštujemo i moliimo im se. Da mislimo malo dalje od svog nosa...

Да, западне цркве. Цркве која је била, штитила православље а онда га оставила и кренула својим путем. Због тога, Латински језик као историјски има права да буде међу натписима али после језика помесних православних цркава. Кажи ми име једног оца западне цркве чију икону имаш и испред које се молиш.


Што се тиче тежњи за јединоство постоје две тежње:
1. Православна тежња, где нас раздвоједност за другим хришћанима мучи и желимо да будемо једна црква, али са једним, православним учењем. За то је потребано са наше стране стрпљење а са стране западних цркава - покајање и одбацивање свих новотарија.
2. Римокатоличка јединство у различитости али под капом Рима
3. Тежња ССЦ (Светског Савеза Цркава) јединство по сваку цену, само себи циљ.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]
Ako mene pitate, jedan oltar u hramu bi trebalo dati katoličkoj crkvi u Beogradu. To bi bio divan gest! Recimo severni - svetih Ermila i Stratonika. Oni su prvomučenici beogradski, iz prvih vekova. Tada niko od nas još nije bio ovde, bar u ovoj meri. To bi bio pravi znak da je to hram svih građana Srbije.

То би био идиотски чин и пуцањ себи у главу. Тако нешто не постоји нигде у свету. Ни у Милану, ни у Паризу, ни у Келну, нигде. Храм није зидан као храм грађана Србије, већ храм Божији посвећен великом угодинику светоме Сави. А ми сви смо неми сведоци или активни учесници. Ми ћемо проћи, храм ће остати. Храм као си сви остали храмови су отворени за све људе добре воље, и ту не треба никаквих чинова и умопомрачних давања права некоме да би се нешто више осећао.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]
A jedan dati dohalkidonskim crkvama - Koptskoj, Jermenskoj, Abisinskoj... Isto kao jasno uverenje da težimo ponovom jedinstvu sa njima. I možda jedan tradicionalnim protestantima. Ne znam, samo naglas razmišljam sad... Možda njima zajedno jedan. Jer realno - koliko u Beogradu i Srbiji ima Etiopljana, Sirijaca? Eto, onda svima njima jedan oltar - dohalkidoncima i protestantima. Jedni se odvojili od pravoslavnih, drugi od rimokatolika. :)

Нема ни једног. Или их има у траговима. И "дати" им нешто је само да би изигравао пацифизам и либерализам, је у најмању руку смешно, стварно се трудим да бирам изразе.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]
Ili najjednostavnije - jedan ekumenistički oltar - da mogu svi da služe: katolici, tradicionalni protestanti i dohalkidonci. :D

Схватио сам, ти си у ствари интернет трол

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]
Šta će nam 6 oltara? Jedan u kripti, tri u parteru + taj kod krstionice i mala crkva Sv. Save.
Na ovaj način Hram Sv. Save ne bi bio samo nova Sveta Sofija, nego bi parirao i crkvi Vaskrsenja i Groba Gospodnjeg u Jerusalimu! Tamo svako ima svoj oltar u ogromnoj složenoj građevini. Ili bolje reći povezanom kompleksu građevina...

Шта ће нам храм? Правили смо га да би ПАРИРАЛИ?! :notok:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=779942#p779942:i8pe9jht je napisao(la):
Uroš985 » Чет Окт 01, 2020 7:22 pm[/url]":i8pe9jht]
Ako bismo išli još dalje i dalje, i muslimani Srbije su gradili Hram Sv. Save. Malu crkvu Sv. Save dati njima da bude džamija. Tako bismo i njima odali počast za jedinstvo i pomoć u uzgradnji simbola Srbije!

Предалеко смо отишли, ово није ништа друго него најобичнија провокација. Ја разумем да је интернет слобадан медијум и да може свако да пише шта хоће, али ово је зрело за бан. Или за лекара.
 
Заиста ми је жао ако сам погрешно схваћен. Апсолутно не желим да увредим никога. Само мислим да су потребни гестови добре воље са свих страна, и што више. То нам показују дивни примери нашег времена који чине чуда у својој средини, као еп. Григорије у Мостару док је био тамо владика до недавно...

Јединство хришћана никада није било условљено унифицираним практиковањем вере. Увек је било разлика, па и пре Вел. раскола који је настао из политичких разлога, односно недостатком љубави за брата свога.
Многи савремени теолози сведоче да би до једниства могло да дође само ако бисмо имали довољно љубави. Дакле никаква поништавања, никаква одрицања - само међусобно праштање и прихватање. Љубав све прашта, све трпи - парафраза химне љубави Ап. Павла...

у мом стану имам икону св. Севастијана, мученика из 3. века који је био из Милана. Њему се молим. А у цркви имамо фреску св. папе Силвестра рецимо, њему се молим. Па током великог поста служимо литургију св. папе Григорија Двојеслова и њему се молимо...

У Тезеу постоји екуменистички манастир где све хришаћнске деноминације исповедају веру и живе заједно.
Цркву Христовог Гроба и Васкрсења нисам поменуо да бисмо јој једноставно парирали, него као пример да тако нешто већ постоји и одлично функционише...

Жао ми је што неки људи не могу да сагледавају слику шире. Не бих да се понављам колико је Св. Сава важан за све грађане Србије, па и муслимане. Па зашто да они то у пракси не осете добијајући малу богомољу за себе уз велики Храм? То би био прелеп гест љубави муслиманској браћи и суграђанима по мени.
 
На западној страни ипак иде Царе Небески:



На северу је, већ видесмо, Богородице Дјево, а Оче Наш је самим тим на југу. И сада знамо све сем још пар језика који ће бити.
 
Оvo mi je stvarno neverovatno. Neko je pitao šta je sa dekorativnom obradom venaca oko portala i rozeta iznad njih.
Evo koliko je neodgovorno vođena briga o tome. U letopisu hrama stoji da je nepoznato zašto dogovoreni radovi nisu izvršeni... :bash:

120608331_550854239027292_6590318246345719258_n.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780200#p780200:2zjnlix0 je napisao(la):
Uroš985 » 02 Oct 2020 02:04 pm[/url]":2zjnlix0]Заиста ми је жао ако сам погрешно схваћен. Апсолутно не желим да увредим никога. Само мислим да су потребни гестови добре воље са свих страна, и што више. То нам показују дивни примери нашег времена који чине чуда у својој средини, као еп. Григорије у Мостару док је био тамо владика до недавно...

Јединство хришћана никада није било условљено унифицираним практиковањем вере. Увек је било разлика, па и пре Вел. раскола који је настао из политичких разлога, односно недостатком љубави за брата свога.
Многи савремени теолози сведоче да би до једниства могло да дође само ако бисмо имали довољно љубави. Дакле никаква поништавања, никаква одрицања - само међусобно праштање и прихватање. Љубав све прашта, све трпи - парафраза химне љубави Ап. Павла...

у мом стану имам икону св. Севастијана, мученика из 3. века који је био из Милана. Њему се молим. А у цркви имамо фреску св. папе Силвестра рецимо, њему се молим. Па током великог поста служимо литургију св. папе Григорија Двојеслова и њему се молимо...

У Тезеу постоји екуменистички манастир где све хришаћнске деноминације исповедају веру и живе заједно.
Цркву Христовог Гроба и Васкрсења нисам поменуо да бисмо јој једноставно парирали, него као пример да тако нешто већ постоји и одлично функционише...

Жао ми је што неки људи не могу да сагледавају слику шире. Не бих да се понављам колико је Св. Сава важан за све грађане Србије, па и муслимане. Па зашто да они то у пракси не осете добијајући малу богомољу за себе уз велики Храм? То би био прелеп гест љубави муслиманској браћи и суграђанима по мени.
Pregršt pohvala za par pređašnjih postova. Kao antireligiozna osoba, imam više ljubavi, razumevanja i tolerancije u odnosu na veliku većinu vernika koje poznajem ili slušam. Najčešće se od deklarisanih vernika i crkvenih velikodostojnika mogu čuti poruke nerazumevanja, netolerancije i da se ne izrazim grđe. Retke su poruke mira i ljubavi. Bravisimo.
 
То апсолутно нема никакве везе са толеранцијом, поштовањем, љубављу.
Учење Првославне цркве нема никакве везе са учењем Ислама, Јудаизма, Хиндуизма
Храм Св Саве се на првом месту гради да би хришћани приносили Евхаристију и славили Бога, сабирали се у љубави
Остале религије имају своја здања где се моле и исто тако их чјвају
То не значи да неко неког мрзи
Наравно увек су православни нетолерантни, то нам је свима јасно и молим вас затворите ту тему
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780215#p780215:2ymcnmp0 je napisao(la):
GOJE » Pet Okt 02, 2020 2:41 pm[/url]":2ymcnmp0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780200#p780200:2ymcnmp0 je napisao(la):
Uroš985 » 02 Oct 2020 02:04 pm[/url]":2ymcnmp0]Заиста ми је жао ако сам погрешно схваћен. Апсолутно не желим да увредим никога. Само мислим да су потребни гестови добре воље са свих страна, и што више. То нам показују дивни примери нашег времена који чине чуда у својој средини, као еп. Григорије у Мостару док је био тамо владика до недавно...

Јединство хришћана никада није било условљено унифицираним практиковањем вере. Увек је било разлика, па и пре Вел. раскола који је настао из политичких разлога, односно недостатком љубави за брата свога.
Многи савремени теолози сведоче да би до једниства могло да дође само ако бисмо имали довољно љубави. Дакле никаква поништавања, никаква одрицања - само међусобно праштање и прихватање. Љубав све прашта, све трпи - парафраза химне љубави Ап. Павла...

у мом стану имам икону св. Севастијана, мученика из 3. века који је био из Милана. Њему се молим. А у цркви имамо фреску св. папе Силвестра рецимо, њему се молим. Па током великог поста служимо литургију св. папе Григорија Двојеслова и њему се молимо...

У Тезеу постоји екуменистички манастир где све хришаћнске деноминације исповедају веру и живе заједно.
Цркву Христовог Гроба и Васкрсења нисам поменуо да бисмо јој једноставно парирали, него као пример да тако нешто већ постоји и одлично функционише...

Жао ми је што неки људи не могу да сагледавају слику шире. Не бих да се понављам колико је Св. Сава важан за све грађане Србије, па и муслимане. Па зашто да они то у пракси не осете добијајући малу богомољу за себе уз велики Храм? То би био прелеп гест љубави муслиманској браћи и суграђанима по мени.
Pregršt pohvala za par pređašnjih postova. Kao antireligiozna osoba, imam više ljubavi, razumevanja i tolerancije u odnosu na veliku većinu vernika koje poznajem ili slušam. Najčešće se od deklarisanih vernika i crkvenih velikodostojnika mogu čuti poruke nerazumevanja, netolerancije i da se ne izrazim grđe. Retke su poruke mira i ljubavi. Bravisimo.

Hvala puno! Zaista mi znači. :sesir:

Mi hrišćani često od drveta ne vidimo šumu. Zaboravljamo da je suština naše vere ljubav - briga o bližnjem, o svim potrebitima, onima kojim se čini nepravda... Nikako osuđivanje, nego naprotiv - praštanje na svakom koraku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780226#p780226:1beft0c6 je napisao(la):
Agiorites » Pet Okt 02, 2020 2:52 pm[/url]":1beft0c6]То апсолутно нема никакве везе са толеранцијом, поштовањем, љубављу.
Учење Првославне цркве нема никакве везе са учењем Ислама, Јудаизма, Хиндуизма
Храм Св Саве се на првом месту гради да би хришћани приносили Евхаристију и славили Бога, сабирали се у љубави
Остале религије имају своја здања где се моле и исто тако их чјвају
То не значи да неко неког мрзи
Наравно увек су православни нетолерантни, то нам је свима јасно и молим вас затворите ту тему

Храм Св. Саве јесте пре свега православна црква али је и заветни храм целог српског народа. Заборављамо да је Србин католик из Дубровника био главни покретач идеје о изградњи Храма? Па само зато, и на сећање на огроман број Срба католика којих више нема (питам се што'?! ко их је одбацио као издајице рода и зашто?!), треба католицима дати један од 6 олтара!

Хришћанство је настало као природан наставак јудаизма. Нераскидива веза постоји. А Ислам је мешавина јудаизма, хришћанства и других елемената. Стари завет је дакле свима заједнички. Исти нам је извор...

Не видим зашто би православнима сметало да се у другом делу дана служи миса у другом делу храма? Или да се у малој цркви муслимани моле своме богу? Како су у Израелу поделили сва света места - хришћани свих деноминација, муслимани и Јевреји? И сви се моле и живе заједно!
 
Стари завет је свима исти, али они Христа не признају за Спаситеља, самим тим не могу да се моле у Храму, као што и ми не можемо да се прекрстимо у Св Софији, а камоли шта друго
Поштујем све религије и имам католике у породици, и чуј волимо се ☺️
У цркви се моле чланови Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве, други не могу приступити Св Чаши
Овако су увек добродошли
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780238#p780238:22ticggy je napisao(la):
Agiorites » Pet Okt 02, 2020 3:26 pm[/url]":22ticggy]Стари завет је свима исти, али они Христа не признају за Спаситеља, самим тим не могу да се моле у Храму, као што и ми не можемо да се прекрстимо у Св Софији, а камоли шта друго
Поштујем све религије и имам католике у породици, и чуј волимо се ☺️
У цркви се моле чланови Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве, други не могу приступити Св Чаши
Овако су увек добродошли

Нисам ни мислио да се муслимани моле у Храму. Зато сам и препоручио малу цркву Св. Саве да им се да сада када је Храм готов. Јер су и они као грађани Србије кроз порез и поштанске маркице градили тај Храм заједно да нама.

А у самом Храму нек свако од хришћана приступа својој чаши, у нади да ће једном та чаша бити само једна. Исто као у Цркви Гроба и Васкрсења у Јерусалиму.
 
Храм није Црква Св Гроба, већ је посвећен Св Сави
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780242#p780242:26jwmhj1 je napisao(la):
Agiorites » Pet Okt 02, 2020 3:34 pm[/url]":26jwmhj1]Храм није Црква Св Гроба, већ је посвећен Св Сави

Свака црква је Црква Гроба Господњег. Часна трпеза на којој се служи св. Литургија представља Христов гроб.
 
Џаба полемишемо
Храм је Православни и нема ништа од џамије и неког другог олтара
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780249#p780249:czyg7twf je napisao(la):
Agiorites » Pet Okt 02, 2020 3:50 pm[/url]":czyg7twf]Џаба полемишемо
Храм је Православни и нема ништа од џамије и неког другог олтара

Храм Св. Саве је заветни храм целог српског народа и свих грађана Србије. И православна црква.

А расправа није џаба. Кад исламска заједница због огромног броја Београђана муслимана покрене питање изградње џамије у Београду (а до сада су се борили за исламско гробље и једва добили један део Лешја чини ми се), имаће право да тражи помоћ државе, и то издашну. Овако се грдне муве које лете на све стране убију само једним ударцем. Па треба бити мало и мудар...

Ево да распишемо референдум око две опције:
1. дати малу цркву Св. Саве муслиманима као уздарје за учешће у изградњи Храма; или
2. скупљати изнова новац за велику монументалну џамију?
Баш се питам какав би био резулат гласања...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780214#p780214:af9izrp6 je napisao(la):
Uroš985 » 02 Oct 2020 02:41 pm[/url]":af9izrp6]Оvo mi je stvarno neverovatno. Neko je pitao šta je sa dekorativnom obradom venaca oko portala i rozeta iznad njih.
Evo koliko je neodgovorno vođena briga o tome. U letopisu hrama stoji da je nepoznato zašto dogovoreni radovi nisu izvršeni... :bash:


file.php

Kako je ovo moguće???
 
Шта је проблем? Аутору чланка није познато. Не видим места драми
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780267#p780267:2mvj6gtp je napisao(la):
Прле » Pet Okt 02, 2020 4:54 pm[/url]":2mvj6gtp]Шта је проблем? Аутору чланка није познато. Не видим места драми

Eво линка - па процените у какве детаље се иначе иде, а ово остаје недоречено. Као "пуј-пике не важи" отприлике.

https://hramsvetogsave.rs/O-Hramu/Gradn ... ronologija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780208#p780208:5t1cyhmz je napisao(la):
Sarajevska » Pet Okt 02, 2020 3:23 pm[/url]":5t1cyhmz]На западној страни ипак иде Царе Небески:



На северу је, већ видесмо, Богородице Дјево, а Оче Наш је самим тим на југу. И сада знамо све сем још пар језика који ће бити.

Verujem da ce kompletirana vrata sa okvirom (ram, stok) izgledati bolje. Bio sam i ja zatecen izgledom vrata u pocetku. Nego nesto razmisljam. Da odem u Grcku, Jerusalim ili neku drugu zemlju, i da na pravoslavnom hramu vidim molitvu na srpskom, bio bi to potpuno drugaciji dozivljaj.
 
Vrata su lepa. U skladu sa modernim izgledom fasade hrama. Nadam se da ce ovi detalji ublaziti monotoniju fasade koja nesumnjivo postoji.
 
Vrh