Šta je novo?

Hram Svetog Save

Сачувај ме Боже. :oops:
 

Prilozi

  • врата.jpg
    врата.jpg
    149,3 KB · Pregleda: 3.995
Ево и треће епизоде о Храму:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=VGWbbnTQqlo[/youtube]
 
Не свиђају ми се врата
То је урађено због туриста, али добро, унутрашњост је важнија
Врата храма у Подгорици су прелепа
 
Meni vrata nisu ružna, samo bih ove tekstove molitvi ipak stavio na sporedna, a glavna da se urade klasičnim bronzanim ukrasima.

Mislim da razlog za ovakvo rešenje nisu pre svega turisti, nego veoma izražena ambicija SPC da sa objektom Hrama igra "bitnu ulogu na svetskom planu". Ono - pomerila se Aja Sofija sa Bosfora na ušće Save u Dunav.. Koliko je to (ne) realno za ovakvu malu zemlju i njenu crkvu, posebno je pitanje.

Žao mi je i što je veoma malo domaćih umetnika učestvovalo u unutrašnjem ukrašavanju. Ispade da naši umetnici uradiše klesarske radove, oslikaše ikone za polijelej i neuspešno dekorisaše kriptu.. Sve ostalo - od ugrađenih materijala, poda, zvona, vrata itd - dođe sa raznih krajeva sveta.
 
Sad razmišljam, uz ovakvu modernu i čistu fasadu Hrama ne bi išla neka klasičnija vrata.. Mislim da će na kraju to dobro da izgleda.
 
Ако ништа, оваква врата су како-тако у складу са остатком Храма, са прозорима...

Исто тако, мислим да решење са молитвама на разним језицима није нужно додворавање туристима, већ је у питању нека врста "брзог решења" у тренутку када се све ради великом брзином.

Дијете је рођено, ваља га љуљати. Што каже Агиоритес, унутрашњост је важнија.
 
Oplata vrata izradjena na CNC masini. :lol: Umetnicka vrednost istih koliko je i vrednost bronze da je neko ukrade i preproda za kes u topionici.
 
Можда је то само привремено решење, а она храстова врата што су скинули се чувају за прави уметнички рељеф у бакру :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778728#p778728:15fjostz je napisao(la):
Agiorites » Pon Sep 28, 2020 10:32 pm[/url]":15fjostz]Можда је то само привремено решење, а она храстова врата што су скинули се чувају за прави уметнички рељеф у бакру :)

Na stranu smisao izgradnje i potrosnje sredstava na Hram... ako toliki trud potrosi neko na mozaik i onda ovo okace na vrata, svaka im cast.
Ova mustra za masinu sa sve guglanjem prevoda liturgija na jezike koje su odabrali... brat bratu sat vremena posla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778731#p778731:3s6jwd8n je napisao(la):
Sixto » Pon Sep 28, 2020 10:37 pm[/url]":3s6jwd8n]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778728#p778728:3s6jwd8n je napisao(la):
Agiorites » Pon Sep 28, 2020 10:32 pm[/url]":3s6jwd8n]Можда је то само привремено решење, а она храстова врата што су скинули се чувају за прави уметнички рељеф у бакру :)

Na stranu smisao izgradnje i potrosnje sredstava na Hram... ako toliki trud potrosi neko na mozaik i onda ovo okace na vrata, svaka im cast.
Ova mustra za masinu sa sve guglanjem prevoda liturgija na jezike koje su odabrali... brat bratu sat vremena posla.
Doduse to se uklapa sa drugim elementima. Pod je isto genericki, hotelskog tipa... verovatno ce biti poliran da ne da gledati u sebe. Rozeta u oltarskom delu se nadje na internetu iz Kine ocas posla.
 
Владика Стефан објавио
 

Prilozi

  • Screenshot_20200928_143958.jpg
    Screenshot_20200928_143958.jpg
    452,1 KB · Pregleda: 3.133
Zasto je molitva prevedena i na Arnautski? AAJel to neka vrsta dodvoranjava? Ima li Srbija ikakvu istoriju sa Arnautima da nije ubijanje?
 
постоје Арнаути православци и католици. и да, имамо историју са њима која није само убијање
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778743#p778743:3c0v4jqx je napisao(la):
Otis.Driftwood » 28 Sep 2020 02:03 pm[/url]":3c0v4jqx]Zasto je molitva prevedena i na Arnautski? AAJel to neka vrsta dodvoranjava? Ima li Srbija ikakvu istoriju sa Arnautima da nije ubijanje?

Зато што је албански званични језик једне од петнаестак сестринских помесних цркава које чине Једну, Свету, Саборну и Апостолску Цркву.
 
Шта је рекао Господ док су га разапињали на крсту? Оче, побиј ову гамад, види како су ме унаказили?

Тужно је да после 2000 година постојања, од којих наш народ бар 1000 година активно исповеда Христа, ми још увек верујемо у неког бога правде, неке месије који ће исто ја и јевреје да ослобода тираније и да им све друге народе покоре. У томе нема разлике, сви народи исто теже.

А шта је Господ у ствари рекао? Опрости им Оче јер НЕ ЗНАЈУ шта чине. Тј Он, који је страдао а никаквог греха није имао, молио је Оца да ОПРОСТИ својим мучитељима. О, види, какав је Христос? А ми? Златни и паперјасти?

Где су нам деца? - коју смо побили због малодуштности наше. Сваке године, кажу, 200.000 побијемо у мајчиној утроби. Браћо моја, па ми не да чинимо геноцид, ми сатиремо сами себе.

Свети Сава је у типику који је написао за Хиландар и његовим потоњим монасима дао заповест да свакога ко долази прихвате и угосте. Ко је био на Хиландару зна о чему причам. Делимично, та гостољубивост постоји и у нашем народу, али не као послушност већ као неко нејасно предање. Дакле ми смо ДУЖНИ да и непријатеље дочекамо са "хлебом и сољу".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778743#p778743:2xkw0izx je napisao(la):
Otis.Driftwood » Pon Sep 28, 2020 4:03 pm[/url]":2xkw0izx]Zasto je molitva prevedena i na Arnautski? AAJel to neka vrsta dodvoranjava? Ima li Srbija ikakvu istoriju sa Arnautima da nije ubijanje?

мене зачуђује чињеница да ме да међу нама опстају облици живота којима смета молитва Господња на било ком језику.
 
Хришћанство је хришћанство, политика је политика. Људима је тешко поверовати, али то је истина. Албанија је пре турских освајања била искључиво православна земља и данас је у религиозном погледу иста као Босна и Херцеговина, један део је муслимански, други хришћански. Албанска православна црква је аутокефална црква, у истом је рангу као и ми, без обзира што смо ми аутокефалност добили пре 1801. године а они пре само 29. година. Обе Цркве се налазе у Диптиху Цариградске и Московске патријаршије. Тако да не треба да нас чуди што се молитва Господња налази и на албанском, јер верујем да је био план да се молитва напише на језику свих аутокефалних Цркава, а ево и које су. Иначе, мени се идеја са вратима допада, што да не. Слично постоји и у Јерусалиму.
 

Prilozi

  • IMG_20200929_011822.jpg
    IMG_20200929_011822.jpg
    231,9 KB · Pregleda: 2.391
Ево приказа и из завршене северне припрате - источни зид:

 
Да вала. Ако га сад не почисте ето туристичке атракције
 
Попричао сам са пословођом на радовима испред Храма
Мења се комплетно степениште на улазима
Биће бело, а каже да ће се вероватно мењати и она сива сокла при дну фасаде
Ангажована је немачка фирма са турским радницима
То је тај " чудни" језик што се може чути
 
Vrh