Šta je novo?

Hram Svetog Save

Sarajevska":6wepccpn je napisao(la):
Одгледах сад интервју владике Стефана на ТВ Храм:

- Отварање Храма у октобру није и освећење. О самом освећењу одлучиваће Сабор и Синод и то ће бити некад касније... За отварање у октобру није још савим прецизиран датум.

- Иконе за иконостас су готове, Руси су их радили и чека се да стигну у Србију. Сликане су на сибирском кедру.

- Иконе за полијелеј су сликали наши уметници.

- Након отварања Храма планира се фино подешавање озвучења у наредних пар месеци.

Остале информације смо углавном већ помињали на овој теми.

едит: већ су окачили емисију на јутјуб:

Vuhuuuuuu slikane ikoneee :kk: :kk: :kk:
Jedno pitanje, da lli neko zna kako će vrata izgledati. Ova su sa saborne crkve u Podgorici. Koje su šanse da na Hramu budu slična?
 

Prilozi

  • vrata.jpg
    vrata.jpg
    301 KB · Pregleda: 3.813
Не, биће Оче наш на кинеском, мађарском... :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778027#p778027:q8wqtx1x je napisao(la):
Agiorites » Pet Sep 25, 2020 11:11 pm[/url]":q8wqtx1x]Не, биће Оче наш на кинеском, мађарском... :)
To tako može super da izgleda, i tako može loše da izgleda. Sredine nema :D
 
Današnje fotografije.

































Da li je ovo lovor višnja? Ako jeste, da li može neko objašnjenje. NIkad do sada nisam video stablo lovor višnje, nego je to uvek bio žbun i nikada nije imala plodove, kao što je ovaj na fotografiji.



 
Magnolia Grandiflora ili zimzelena, velecvetna magnolija.
A badem se sadi i uspeva sirom Srbije. Nista neobicno. Botanika ti bas ne ide od ruke.
 
Занимљиво ми је да сам разјмео од прве до последње речи, а нити сам теолог нити сам учио старословенски. И мислим да то ико ко је прочитао књигу постања може.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776920#p776920:37fh5t52 je napisao(la):
cooyseeteam88 » 22 Sep 2020 01:22 pm[/url]":37fh5t52]Ја као теолог апсолутно подржавам да се текстови приликом фрескописања пишу искључиво на српском језику, јер је тај Храм намењен и народу, а не само свештеницима који једини и разумеју црквенословенски језик. Као дође неко са мање образовања треба да разуме шта ту пише, а не да се "пати" са овим:
file.php
 
Управо се о томе ради да ако се човек бар мало потруди, разуме
Тада почиње да схвата колико је тај језик богат и да није страни, већ наш
Прави литургијски језик
 
Dobro veče narode,

Redovno sam ovde dolazio da vidim kako napreduju radovi na hramu i da se informišem, ali nisam imao potrebu da komentarišem išta ili da pravim nalog. Međutim zanima me jedna stvar, pa bih vas želeo da pitam, pošto vidim da ste veoma dobro obavešteni i da velika većina vas živi u Beogradu pa se može često i lično uveriti u to kako neki radovi odmiču.
Elem imam pitanje u vezi mozaika ali crkve Svetog Marka, znam da je možda ovo pogrešno mesto i da je ovo mesto za informacije o hramu Svetog Save, ali kako sam ovlaš pogledao po forumu nema posebne teme za uređivanje crkve Svetog Marka. Gledao sam nedavno emisiju TV Hrama na yt o postavljanju mozaika u crkvi Svetog Marka, koji takođe deluje veličanstveno. Zanima me da li ti radovi i dalje traju, kakva je dinamika i da li se uopšte zna konačan izgled unutrašnjosti te crkve, i eventualno kada bi celokupno uređenje i ukrašavanje te crkve trebalo da bude gotovo?

Jer kada se završi hram Svetog Save i unutrašnjost crkve Svetog Marka, Beograd i Srbija će se moći stvarno pohvaliti dvema imponzantnim građevinama. A čini mi se i da po ovim mozaicima postajemo poznati, ukoliko se setimo i onog mozaika u Oplencu.
Elem, izvinite ako sam vas smorio ili ako ovo nije tema za ovaj post, ukoliko je tako obrišite mi komentar, bukvalno ja sam veoma "mlad" za ove forume, nisam ni znao da su još popularni, pa samim tim ne znam ni kako baš sve tu funkcioniše po pitanju pravila i svega.

Pozdrav :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778168#p778168:fw1wyu1x je napisao(la):
Vox91 » 26 Sep 2020 03:55 pm[/url]":fw1wyu1x]Previše očekujete od današnjih generacija.

Ja баш обратно мислим, да се премало очекује, и то без икаквог основа. Ја из свог искуства као неко ко је редио и у средњој школи као наставник сматрам да су данашње генерације доста зрелије и рационалније од генерација рођених 70-их и раних 80-их. Није цела омладина пасионирани пратилац задруге и неко ко само слуша IDJ tv, што хоће да нам представе. Морална паника у таблоидима је нешто што доноси читаоце. Исто као што их црна хроника прави више кликова од било ког чланка о оствареним и срећним људима. Такође песимизам и апатија међу младима и разочарање у сопствени народ је нешто што се овде ради као пројекат по налогу одређених страних влада.

По питању старословенских слова највише се жалби чује од оних који никада ни не иду на литургију. Био би ред у оквиру наставе српског језика макар у гимназијама да се посвети једно месец дана у току 4 године школовања читању старословенских слова, и неких основа граматике, јер није наша књижевност и језик почео ослобођењем од Турака, него постоји континуитет, и Вук је за превод Библије морао да прекрши своја начела.
 
Данас сам био у Цркви Св. Марка - ево слика:





Иконе око ђаконских двери са стране су, мислим, новопостављене (следеће две слике):








Мислим да су нови и мозаици у нижем олтарском делу (в. унутрашњост кроз Царске двери):









Што се тиче језика, не у Цркви, већ уопште српског језика, много је горе стање с два писма због вишедеценијског сузбијања ћирилице и субверзивног наметања латинице од стране комунистичких власти од 1954. године. Друго писмо је као веома подивљала дивља градња на ткиву српског језика. Само због неразвијене државе и идеолошки затрованог грађанства, то нередовно стање опстаје. Уосталом, као дивља градња и неред у архитектури и урбанизму. Вероватно из сличних разлога.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778252#p778252:k3nzj14o je napisao(la):
vranac » Sub Sep 26, 2020 9:37 pm[/url]":k3nzj14o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778168#p778168:k3nzj14o je napisao(la):
Vox91 » 26 Sep 2020 03:55 pm[/url]":k3nzj14o]Previše očekujete od današnjih generacija.

Ja баш обратно мислим, да се премало очекује, и то без икаквог основа. Ја из свог искуства као неко ко је редио и у средњој школи као наставник сматрам да су данашње генерације доста зрелије и рационалније од генерација рођених 70-их и раних 80-их. Није цела омладина пасионирани пратилац задруге и неко ко само слуша IDJ tv, што хоће да нам представе. Морална паника у таблоидима је нешто што доноси читаоце. Исто као што их црна хроника прави више кликова од било ког чланка о оствареним и срећним људима. Такође песимизам и апатија међу младима и разочарање у сопствени народ је нешто што се овде ради као пројекат по налогу одређених страних влада.

По питању старословенских слова највише се жалби чује од оних који никада ни не иду на литургију. Био би ред у оквиру наставе српског језика макар у гимназијама да се посвети једно месец дана у току 4 године школовања читању старословенских слова, и неких основа граматике, јер није наша књижевност и језик почео ослобођењем од Турака, него постоји континуитет, и Вук је за превод Библије морао да прекрши своја начела.
Eh...

U srednjim školama danas uobičajena je pojava da npr. učenici drže noge na klupama, da se lakiraju nokti na času, a da nastavnik za dvojku pita učenika da navede naziv predmeta koji im predaje.. Tako nešto je bilo nezamislivo pre deset godina kada sam ja završavao gimnaziju.

Isto tako i na prvoj godini Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu danas i bolji studenti ne znaju da nabroje 6 republika koje su činile SFRJ. Kao što i nisu čuli za Oluju, ili da kad pišu Novi Sad to s pišu velikim slovom.

Časti izuzecima, u ovih deset godina je došlo do tako drastičnog snižavanje kvaliteta obrazovanja da je to užasno. Klincima danas jesu dostupna sva moguća tehnička pomagala, ali je ipak najbitnije "pomagalo" instagram"..

Nikakvih iluzija nemam da će mlađe generacije, barem u Srbiji, doneti bilo kakav boljitak. Da se razumemo, ni moja generacija nema preterane snage za sprovođenje značajnijih promena, a i ne krivim nikoga.

U ovom haosu jedino treba sačuvati svoj mikrosvet i sopstveno zdravlje..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778065#p778065:1nsff0xa je napisao(la):
svrca » 26 Sep 2020 03:41[/url]":1nsff0xa]Magnolia Grandiflora ili zimzelena, velecvetna magnolija.
A badem se sadi i uspeva sirom Srbije. Nista neobicno. Botanika ti bas ne ide od ruke.
Naravno da mi ne ide. Zato sam i pitao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778255#p778255:3j9phuke je napisao(la):
Саша » Ned Sep 27, 2020 5:50 am[/url]":3j9phuke]Данас сам био у Цркви
Што се тиче језика, не у Цркви, већ уопште српског језика, много је горе стање с два писма због вишедеценијског сузбијања ћирилице и субверзивног наметања латинице од стране комунистичких власти од 1954. године. Друго писмо је као веома подивљала дивља градња на ткиву српског језика. Само због неразвијене државе и идеолошки затрованог грађанства, то нередовно стање опстаје. Уосталом, као дивља градња и неред у архитектури и урбанизму. Вероватно из сличних разлога.

Ti se salis ili je ova romantizirana mitomanija zaista ono sto mislis? Problem za jezik je poznavati i koristiti oba pisma? :lol:
 
Где је он рекао да је проблем за језик познавати и користити оба писма?
 
Ovde se mogu videti "lanci" za polijelej...ako neko ima sliku bolju bilo bi lepo da objavi.
 

Prilozi

  • slika2.png
    slika2.png
    490,7 KB · Pregleda: 2.115
Zanimljiv detalj Hrista kao Jagnjeta u gornjem levom uglu, koji je kod nas zabranjen manje-više, a kod katolika dosta popularan. Što će se obradovati teoretičari zavera :D
 

Prilozi

  • hjh.png
    hjh.png
    891,6 KB · Pregleda: 2.075
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778443#p778443:10w8amw9 je napisao(la):
Elnamor » 27 Sep 2020 01:54 pm[/url]":10w8amw9]Ovde se mogu videti "lanci" za polijelej...ako neko ima sliku bolju bilo bi lepo da objavi.

Ја могу само да окачим исту фотку у малко бољој резолуцији (клик за пуну величину):

 
Постављање нових врата на Храм :)
 

Prilozi

  • IMG-20200927-WA0013.jpg
    IMG-20200927-WA0013.jpg
    270,4 KB · Pregleda: 1.719
  • IMG-20200927-WA0014.jpg
    IMG-20200927-WA0014.jpg
    281,5 KB · Pregleda: 1.776
  • IMG-20200927-WA0015.jpg
    IMG-20200927-WA0015.jpg
    137,4 KB · Pregleda: 1.762
  • IMG-20200927-WA0016.jpg
    IMG-20200927-WA0016.jpg
    261 KB · Pregleda: 1.765
  • IMG-20200927-WA0017.jpg
    IMG-20200927-WA0017.jpg
    282 KB · Pregleda: 1.763
Nemacki, bugarski, jermenski, albanski, zanimljiv redosled jezika. Koliko ce biti jezika? Na kom od ulaza se nalaze ova vrata?
 
Владика Стефан рече 24 језика. Још је чини ми се рекао да ће бити Оче Наш, Богородице Дјево и Царе Небески.

Јаковљевићу, да ли можда знаш, јесу ли и са унутрашње стране врата молитве? Ово делује као спољашњи изглед?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778500#p778500:1e8s68sz je napisao(la):
zekagradjevinar » Нед Сеп 27, 2020 8:10 pm[/url]":1e8s68sz]Nemacki, bugarski, jermenski, albanski, zanimljiv redosled jezika. Koliko ce biti jezika? Na kom od ulaza se nalaze ova vrata?

Koliko sam razumeo, sva vrata će biti ovakva... Ne znam tačan broj jezika, 15-20... Znam za kineski i japanski, prepričavali su da su se baš mučili da prevedu Oče naš na te jezike jer su "zvanični" prevodi sa elementima katoličkih molitvi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778500#p778500:22d51atp je napisao(la):
zekagradjevinar » Нед Сеп 27, 2020 9:10 pm[/url]":22d51atp]jermenski,

То је на грузинском

Ево на јерменском
ՀԱՅՐ ՄԵՐ

ՀԱՅՐ ՄԵՐ ՈՐ ՅԵՐԿԻՆՍ ԵՍ,
ՍՈՒՐԲ ԵՂԻՑԻ ԱՆՈՒՆ ՔՈ։
ԵԿԵՍՑԷ ԱՐՔԱՅՈՒԹԻՒՆ ՔՈ,
ԵՂԻՑԻՆ ԿԱՄՔ ՔՈ ՈՐՊԷՍ ՅԵՐԿԻՆՍ ԵՒ ՅԵՐԿՐԻ։
ԶՀԱՑ ՄԵՐ ՀԱՆԱՊԱԶՈՐԴ ՏՈՒՐ ՄԵԶ ԱՅՍՕՐ։
ԵՒ ԹՈՂ ՄԵԶ ԶՊԱՐՏԻՍ ՄԵՐ,
ՈՐՊԷՍ ԵՒ ՄԵՔ ԹՈՂՈՒՄՔ ՄԵՐՈՑ ՊԱՐՏԱՊԱՆԱՑ։
ԵՒ ՄԻ ՏԱՆԻՐ ԶՄԵԶ Ի ՓՈՐՁՈՒԹԻՒՆ,
ԱՅԼ ՓՐԿԵԱ ԶՄԵԶ Ի ՉԱՐԷ։
ԶԻ ՔՈ Է ԱՐՔԱՅՈՒԹԻՒՆ ԵՒ ԶՕՐՈՒԹԻՒՆ
ԵՒ ՓԱՌՔ ՅԱՒԻՏԵԱՆՍ. ԱՄԷՆ։


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=778504#p778504:22d51atp je napisao(la):
Jakovljevic » Нед Сеп 27, 2020 9:25 pm[/url]":22d51atp]
Koliko sam razumeo, sva vrata će biti ovakva... Ne znam tačan broj jezika, 15-20... Znam za kineski i japanski, prepričavali su da su se baš mučili da prevedu Oče naš na te jezike jer su "zvanični" prevodi sa elementima katoličkih molitvi

Чудно, Јапанска православна црква има све текстове нормално написане
Кинези имају православну мисију

Требали су Русима да се обрате за оба јазика... Ја чак имам негде читав молитвослов на кинеском - од руске мисје.
 
Meni ovo deluje poprilicno ruzno za prednji deo vrata tj "lice".
 
Vrh