Šta je novo?

Hram Svetog Save

Ne znam šta bih rekao.. Ne baš srećno slaganje boja. Ovo nismo mi, baš "vuče" na Rusiju i njihov stil.
 
Поглед ка западној приорати
 

Prilozi

  • Screenshot_20200910_103010.jpg
    Screenshot_20200910_103010.jpg
    640 KB · Pregleda: 3.835
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773475#p773475:2igbjwjw je napisao(la):
Agiorites » 10 Sep 2020 09:31 am[/url]":2igbjwjw]Поглед ка западној приорати
file.php

Хвала, Агиоритес! Коначно Васкрсење пред нама, макар и кроз скеле. Видело се делимично и на Игоровој репортажи из фебруара.

Назиремо и решење за таванице у припрати, изгледа без комплексинјих композиција - "само" анђели чини ми се?

Вероватно си направио лапсус, ово би требало да је јужна страна Храма. На западу је главна композиција Успење.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773420#p773420:26hw1o9w je napisao(la):
Vox91 » Чет Сеп 10, 2020 1:12 am[/url]":26hw1o9w]Ne znam šta bih rekao.. Ne baš srećno slaganje boja. Ovo nismo mi, baš "vuče" na Rusiju i njihov stil.

Мени личи на савремени Опленац. Ништа руско не видим, (можда смалта, а можда ни то), типичне православне боје. А можда и шире.

Други је проблем што је због скупоће израде код нас таквих решења мало.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773419#p773419:gvlpj7p5 je napisao(la):
Elnamor » Sre Sep 09, 2020 11:50 pm[/url]":gvlpj7p5]Grobnica patrijaraha....ako već neko nije stavljao ovde :)
file.php

Gde se nalazi ovo? Koji patrijarh je tu sahranjen?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773419#p773419:2n12mfx2 je napisao(la):
Elnamor » Čet Sep 10, 2020 7:50 am[/url]":2n12mfx2]Grobnica patrijaraha....ako već neko nije stavljao ovde :)
file.php

Kakvo silovanje vestackim HDR filterom sa smartfona, da oci iskopas. Ljudi ozbiljno treba se iskuliraju sa instagramom. :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771918#p771918:51nsywmh je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Pet Sep 04, 2020 10:43 pm[/url]":51nsywmh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771895#p771895:51nsywmh je napisao(la):
Sixto » Пет Сеп 04, 2020 12:51 pm[/url]":51nsywmh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771789#p771789:51nsywmh je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Pet Sep 04, 2020 7:42 am[/url]":51nsywmh]...

ПС. Пошто се често наводи трг Св.Петра у Риму као пример порте, треба имати у виду да католичке цркве не познају порту као вртну површину као што су и од раскола настале огромне готичке цркве које су изгледом показивале да се што више разликују од дотадашње хришћанске архитектуре, настављене у православној пракси. Православна вртна порта је непрекинута традиција настала у античком свету, вртова који су припадали храмовима са одређеним значењем.

Сем тога, да ли неко зна који је највећи римски врт и где се налази?

hmmmm malo si pogresio. Npr ovo je Katedrala Sv.Pavla izvan zidina u Rimu i jedna je od cetiri papske glavne bazilike. Vrt na ulazu nije uopste iz pred-raskol perioda. Takodje, nesto sto oni zovu cloister je itekako vrtna povrsina i karakteristicna je za gotski period.

basilique-hors-les-murs.jpg

На слици се јасно види да то није врт порте, него клаустер, како си и навео, а клаустер који је најчешће део манастира, а не градских катедрала, је средњовековни израз за антички перистел, унутрашње двориште куће. Значи клаустер је унутар здања, а порта је двориште храма које га окружује споља. Такође постоји сасвим јасно тумачење у римокатоличкој пракси, зашто је растиње у близини сакралног здања непожељно.

Na fotografiji je sam ulaz u baziliku, a ne dvoriste bazilike.

Uostalom hajde malo da ilustrujemo drugom fotografijom. Vidi ovo dvoriste hrama koje okruzuje spolja zgradu.

back+of+St.+Peter%27s+from+air.jpg
 
Pošto na renderima vidim da je buduća patrijaršija pravougaona... Evo ideje kako bi mogla da izgeda,a da nije arhitektura severnog kazahstana...Po meni Dvorac Bukeleon iz Carigrada je baš lep primer. Ima u sebi hrišćanski minimalizam :D , a opet ovi lukovi mu daju neko dostojanstvo...Slična zgrada može i kod hrama, samo prilagoditi naravno potrebama, i bez ovog "balkona" napred... Makar fasada prema hramu....a iza nek bude bioskom što se mene tiče :D
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    241,7 KB · Pregleda: 3.433
  • Bokoleon-1 (1).jpg
    Bokoleon-1 (1).jpg
    303,9 KB · Pregleda: 3.444
Na fotografiji je sam ulaz u baziliku, a ne dvoriste bazilike.

Претходно је наведен пример те римске базилике као доказ да и католичке цркве имају вртне порте, а сад да то није двориште... Наиме то је редак пример вртне површине испред једне католичке цркве, било где, посебно у Риму.

А врт иза цркве Св. Петра не припада њој него ватиканској палати и самим тим је дворски, а не црквени врт.
За разлику од Врачара, део Рима у коме је Ватикан и трг који је на жалост узор за поплочавање врта испред нашег храма, је богат бројним и великим вртним површинама, поред ватиканског врта који је један од неколико најуређенијих и најлепших, постоји још неколико вртова, а километар даље је и највећи римски врт, величине половине Аде, али за разлику од ње, то је дворски врт, са вилама, павиљонима, водоскоцима, цветним лејама и језерцима.

Тако да се римски трг - плочник испред највеће цркве - извлачи из контекста, јер у том делу Рима има много више вртних површина него у делу Београда где је храм Св. Саве.

ПС. да не буде забуне, порука се односи на слике базилике, а не на двор Букелион на слици у поруци изнад.
Двор у Цариграду је заиста леп пример наше традиционалне архитектуре, узор за будућу Патријаршију, посебно због мешавине опеке и камена, што се ретко примењује код нас. Чак и садашња Патријаршија као и већина храмова од 19. века до данас, избегава фасаду од камена и опеке, док је то одлика наше средњовековне архитектуре.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773704#p773704:11dfmxh8 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Pet Sep 11, 2020 9:23 am[/url]":11dfmxh8]Na fotografiji je sam ulaz u baziliku, a ne dvoriste bazilike.

Претходно је наведен пример те римске базилике као доказ да и католичке цркве имају вртне порте, а сад да то није двориште... Наиме то је редак пример вртне површине испред једне католичке цркве, било где, посебно у Риму.

А врт иза цркве Св. Петра не припада њој него ватиканској палати и самим тим је дворски, а не црквени врт.
За разлику од Врачара, део Рима у коме је Ватикан и трг који је на жалост узор за поплочавање врта испред нашег храма, је богат бројним и великим вртним површинама, поред ватиканског врта који је један од неколико најуређенијих и најлепших, постоји још неколико вртова, а километар даље је и највећи римски врт, величине половине Аде, али за разлику од ње, то је дворски врт, са вилама, павиљонима, водоскоцима, цветним лејама и језерцима.

Тако да се римски трг - плочник испред највеће цркве - извлачи из контекста, јер у том делу Рима има много више вртних површина него у делу Београда где је храм Св. Саве.

ПС. да не буде забуне, порука се односи на слике базилике, а не на двор Букелион на слици у поруци изнад.
Двор у Цариграду је заиста леп пример наше традиционалне архитектуре, узор за будућу Патријаршију, посебно због мешавине опеке и камена, што се ретко примењује код нас. Чак и садашња Патријаршија као и већина храмова од 19. века до данас, избегава фасаду од камена и опеке, док је то одлика наше средњовековне архитектуре.

Tebe bas mrzi obican google maps otvoriti. Ali dobro, valjda ti je stalo opravdati sto pises. :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773524#p773524:1r9daxty je napisao(la):
zekagradjevinar » Чет Сеп 10, 2020 2:01 pm[/url]":1r9daxty]
Gde se nalazi ovo? Koji patrijarh je tu sahranjen?

Па у храму ваљда... За сада ниједан, могао би Иринеј да буде први. Ако не буде имао посебну заоставштину, као што је то било са патријархом Павлом који је тражио да га сахране скромно у манастиру Раковица.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773621#p773621:1r9daxty je napisao(la):
Elnamor » Чет Сеп 10, 2020 8:12 pm[/url]":1r9daxty]Pošto na renderima vidim da je buduća patrijaršija pravougaona... Evo ideje kako bi mogla da izgeda,a da nije arhitektura severnog kazahstana...Po meni Dvorac Bukeleon iz Carigrada je baš lep primer. Ima u sebi hrišćanski minimalizam :D , a opet ovi lukovi mu daju neko dostojanstvo...Slična zgrada može i kod hrama, samo prilagoditi naravno potrebama, i bez ovog "balkona" napred... Makar fasada prema hramu....a iza nek bude bioskom što se mene tiče :D
file.php

file.php

Пријатна идеја, ја сам за прву слику, белу, због (БЕО)града, због храма који је такође доминатно бео. Подсећа ме мало на Венецију, али они су многе узоре управо из Цариграда купили...
 
Vrhunski arhitekti su sposobni da u jednostavnu modernu formu ubace dovoljno klasičnih tj. ovde pravoslavnih odlika.

To je možda i ponajteže, napraviti nešto estetično, tradicionalno a u redukovanom i kompromisnom zadatku, malo manevarskog prostora.

Pa evo Derokovi projekti u Beogradu i u manastiru Žiča .
 

Prilozi

  • 1280px-Manastir_Žiča,_Srbija,_019.jpg
    1280px-Manastir_Žiča,_Srbija,_019.jpg
    356,2 KB · Pregleda: 2.636
  • bogoslovski-fakultet-beograd.jpg
    bogoslovski-fakultet-beograd.jpg
    78,8 KB · Pregleda: 2.656
Takve zgrade je Deroko valjda i zamislio u okolini Hrama:
Hram-Svetog-Aleksandar-Deroko-1938.jpg
 
Усликах коцке које су истоваривали данас код Храма. Беле су и подебеле:



 
Uако добро видим има ситне црне тачкице. Значи ипак је гранит у питању. Мермер на поду на улици је недопустиво јер је мекан и порозан.
 
Параклис посвећен Св. Стефану деспоту Српском
Судећи по фотографијама, мозаик је завршен
 

Prilozi

  • Screenshot_20200913_144054.jpg
    Screenshot_20200913_144054.jpg
    649,8 KB · Pregleda: 1.780
  • Screenshot_20200913_144109.jpg
    Screenshot_20200913_144109.jpg
    421,2 KB · Pregleda: 1.787
  • Screenshot_20200913_144026.jpg
    Screenshot_20200913_144026.jpg
    691,8 KB · Pregleda: 1.778
Васкрсење Христово
Јужна конха
 

Prilozi

  • Screenshot_20200914_131337.jpg
    Screenshot_20200914_131337.jpg
    500,9 KB · Pregleda: 1.164
Овај Агиоритес ме већ два дана престиже са објавом нових фотки, није фер! :)
 
Очигледно се скидају скеле
Ова сцена Васкрсења је прелепа
 
Vrh