Šta je novo?

Hram Svetog Save

Pa naravno da će biti namenjeno turistima. Turisti donose prihode i svaka metropola zaslužuje da bude uređena, a ne da ima ispucale pločnike zakrpane betonom i nedovršeni sklepani trg koji ne lični ni na šta. Porta katedralnog hrama nije dečje igralište. Ni u Beču ni Vatikanu ni u Moskvi, a ni u Istanbulu se oko katedalnih hramova ne nalaze tobogani, peščanici i vašari, nego su elitna uređena mesta koja su ogled grada.
Kad je granit u pitanju, svakako da jeste i skup i vredan, no to ne znači da sve skupa nije bilo loše i nekvalitetno urađeno i da se ne treba napraviti kako treba. Činjenica je da je bilo ispucalo, ružno i nedovršeno. Sve presostale ploče se svakako mogu iskoristiti u nekom manjem gradu za uređenje nekog tga kada se prebruse i srede.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771460#p771460:1h4gkphe je napisao(la):
Biciklistkinja » Čet Sep 03, 2020 9:46 am[/url]":1h4gkphe]Sramota koliko je aktuelna vlast bahata i gleda samo svoju zadnjicu kada baca skup granit u đubre. To ni jedna normalna i domaćinska vlast na svtu ne radi.

Drugo pitanje je da li je iko igde stanare pitao da li umesto umesto odlično posećenog parka u kom se mnogo dece igra, žele Trg Republike 2? Nije ali stanari treba da se pitaju to. Po završetku radova od parka neće ostati ništa i prostor će biti namenjen pre svega turistima jer deći nije toliko interesantna ta navodna monolitna šuma niti će biti toliko raznog zelenila kao sada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771578#p771578:2jjb7sup je napisao(la):
Strahinya » 03 Sep 2020 02:50 pm[/url]":2jjb7sup]Pa naravno da će biti namenjeno turistima. Turisti donose prihode i svaka metropola zaslužuje da bude uređena, a ne da ima ispucale pločnike zakrpane betonom i nedovršeni sklepani trg koji ne lični ni na šta.

Ovo je klasična zamena teza. Niko se ovde ne zalaže za to da park ostane u ovom oronulom stanju. Nisu nam jedine opcije (1) da sve ostane isto i da to niko ne održava dok se sve ne raspadne načisto i (2) da predamo veliki deo parka Crkvi i da sve ostalo prekrijemo betonom.

Porta katedralnog hrama nije dečje igralište. Ni u Beču ni Vatikanu ni u Moskvi, a ni u Istanbulu se oko katedalnih hramova ne nalaze tobogani, peščanici i vašari, nego su elitna uređena mesta koja su ogled grada.

Prosto ne vidim kako bi nekom čoveku koji dolazi iz inostranstva da poseti naš grad moglo da smeta to što je Hram smešten u lepo uređenom, prijatnom parku u kome uživaju lokalci sa svojim porodicama. Naprotiv, mislim da bi to bio adut, a ne mana.

Neće neki turista po povratku u svoju matičnu zemlju na društvenim mrežama da krene da priča svojim sunarodnicima kako ne treba da idu u Beograd jer, moš' misliti, njihov tamo Hram se nalazi u parku!

Zašto moramo da budemo isti kao Beč, Vatikan i Moskva? Zar ne možemo mi da budemo mi i da imamo nešto svoje i drugačije? Ja se lično ne plašim da Beograd ima svoj jedinstveni stil i izgled i uopšte mi nije jasno zašto se toliko ljudi toga toliko plaše.

Vašare, tobogane i peščanike niko nije spomenuo.
 
Ali problem je taj što je velik broj građana nemaran i parkovska arhitektura obično vrlo brzo izgleda kao izgažena njiva. Problem je i taj što se ništa ne održava kako bi trebalo i takva neka privremena i polovična rešenja, kakvo je bilo ovo dosad, nisu nešto što zaslužuju ni Hram ni Beograd. Takvo rešenje može ići u neko prigradsko naselje, ali ne i u centar grada gde se nalazi glavna katedrala u zemlji.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771651#p771651:2b9o49ll je napisao(la):
ink » Čet Sep 03, 2020 5:38 pm[/url]":2b9o49ll]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771578#p771578:2b9o49ll je napisao(la):
Strahinya » 03 Sep 2020 02:50 pm[/url]":2b9o49ll]Pa naravno da će biti namenjeno turistima. Turisti donose prihode i svaka metropola zaslužuje da bude uređena, a ne da ima ispucale pločnike zakrpane betonom i nedovršeni sklepani trg koji ne lični ni na šta.

Ovo je klasična zamena teza. Niko se ovde ne zalaže za to da park ostane u ovom oronulom stanju. Nisu nam jedine opcije (1) da sve ostane isto i da to niko ne održava dok se sve ne raspadne načisto i (2) da predamo veliki deo parka Crkvi i da sve ostalo prekrijemo betonom.

Porta katedralnog hrama nije dečje igralište. Ni u Beču ni Vatikanu ni u Moskvi, a ni u Istanbulu se oko katedalnih hramova ne nalaze tobogani, peščanici i vašari, nego su elitna uređena mesta koja su ogled grada.

Prosto ne vidim kako bi nekom čoveku koji dolazi iz inostranstva da poseti naš grad moglo da smeta to što je Hram smešten u lepo uređenom, prijatnom parku u kome uživaju lokalci sa svojim porodicama. Naprotiv, mislim da bi to bio adut, a ne mana.

Neće neki turista po povratku u svoju matičnu zemlju na društvenim mrežama da krene da priča svojim sunarodnicima kako ne treba da idu u Beograd jer, moš' misliti, njihov tamo Hram se nalazi u parku!

Zašto moramo da budemo isti kao Beč, Vatikan i Moskva? Zar ne možemo mi da budemo mi i da imamo nešto svoje i drugačije? Ja se lično ne plašim da Beograd ima svoj jedinstveni stil i izgled i uopšte mi nije jasno zašto se toliko ljudi toga toliko plaše.

Vašare, tobogane i peščanike niko nije spomenuo.
 
Има места за све. Наравно да ће у порти да буду тобогани. И вашар кад му је време. То је наша традиција.

Не значи да мора да изгледа чобански, може то и лепште да се осмисли, поготову у Београду.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771656#p771656:182sye92 je napisao(la):
Strahinya » 03 Sep 2020 06:05 pm[/url]":182sye92]Ali problem je taj što je velik broj građana nemaran i parkovska arhitektura obično vrlo brzo izgleda kao izgažena njiva. Problem je i taj što se ništa ne održava kako bi trebalo i takva neka privremena i polovična rešenja, kakvo je bilo ovo dosad, nisu nešto što zaslužuju ni Hram ni Beograd. Takvo rešenje može ići u neko prigradsko naselje, ali ne i u centar grada gde se nalazi glavna katedrala u zemlji.

Ja stvarno ne shvatam logiku. Možda nisam dobro ispratio. Ako su građani nemarni i ništa se ne održava jel treba rešenje da bude da se park izbetonira i da se oni time oteraju da budu nemarni na nekom drugom mestu? Ili je njima ipak dozvoljeno da budu na budućem popločanom platou pošto će beton i kamen duže nego travnjaci trpeti njihovu nemarnost?
 
Kao prvo, neće biti nikakav beton, nego kamen koji je plemenit i predivan. A kao drugo, svakako da je kamena arihtektura trajnija i svečanija te lakša za održavanje od nekakvih kvazi parkova kakav je dosad ovaj bio.
Kaeni trgovi, ukoliko su kvalitetno urađeni, mogu trajati generacijama i izgledati lepo. Pogledaj Dubrovnik, Kotor, Zadar i ostale prinorske gradove.
Svakako, treba biti zelenila, ali koje će se non stop održavati i biti uredno kako se to radi u Parizu, ili Beču, a ne da izgleda kao balkanska kasaba nakon par godina. :)


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771665#p771665:1589tflr je napisao(la):
ink » Čet Sep 03, 2020 6:35 pm[/url]":1589tflr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771656#p771656:1589tflr je napisao(la):
Strahinya » 03 Sep 2020 06:05 pm[/url]":1589tflr]Ali problem je taj što je velik broj građana nemaran i parkovska arhitektura obično vrlo brzo izgleda kao izgažena njiva. Problem je i taj što se ništa ne održava kako bi trebalo i takva neka privremena i polovična rešenja, kakvo je bilo ovo dosad, nisu nešto što zaslužuju ni Hram ni Beograd. Takvo rešenje može ići u neko prigradsko naselje, ali ne i u centar grada gde se nalazi glavna katedrala u zemlji.

Ja stvarno ne shvatam logiku. Možda nisam dobro ispratio. Ako su građani nemarni i ništa se ne održava jel treba rešenje da bude da se park izbetonira i da se oni time oteraju da budu nemarni na nekom drugom mestu? Ili je njima ipak dozvoljeno da budu na budućem popločanom platou pošto će beton i kamen duže nego travnjaci trpeti njihovu nemarnost?
 
Ne znam, ja sam bio i u Parizu i Beču ali mi se više sviđa Beograd. Valjda kome se više sviđa neki drugi grad može tamo da se preseli, a ne da ga gradi ovde po našim parkovima.
 
Да али Београд ускоро више неће бити тај у коме смо живели, на жалост. Са савских обала и мостова више неће постојати она слика каскадног амфитеатра над реком са широким небом изнад, коју нема ни једна престоница Европе, сем неки медитерански градови, али ни њихове визуре нису лепше од те некадашње београдске. Многи тргови који су имали мале природне оазе више неће постојати, Нови Београд више неће бити град у природи, тако ће и та мала природна целина на Врачару код храма постати прошлост.

Храму је потребан и трг, али и врт. Зар није могуће компромисно решење, Зар није довољан трг у ширини храма од њега до споменика Карађорђу, а са обе стране од трга да остану вртни садржаји ?
 
Poenta je da grad treba biti redovno održavan i uredan, te da se strogo kažnjavaju svi koji krše pravila, a ne da se neko neku seli. Prljavštine ima toliko po gradu i neuređenosti, da mislim da jako dobro znaš o čemu govorim :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771683#p771683:7yjwz92s je napisao(la):
ink » Čet Sep 03, 2020 7:20 pm[/url]":7yjwz92s]Ne znam, ja sam bio i u Parizu i Beču ali mi se više sviđa Beograd. Valjda kome se više sviđa neki drugi grad može tamo da se preseli, a ne da ga gradi ovde po našim parkovima.
 
Siguran sam da nisam baš dobro ovo nacrtao (i slobodno da neko ko ume nacrta bolje) ali se meni čini da se ovim projektom travnjaci svode na ovo:
 
Jош 50 дана
Тако каже владика
 

Prilozi

  • Screenshot_20200903_220145.jpg
    Screenshot_20200903_220145.jpg
    400,8 KB · Pregleda: 1.821
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771460#p771460:3gsvute5 je napisao(la):
Biciklistkinja » 03 Sep 2020 09:46[/url]":3gsvute5]Sramota koliko je aktuelna vlast bahata i gleda samo svoju zadnjicu kada baca skup granit u đubre. To ni jedna normalna i domaćinska vlast na svtu ne radi.

Drugo pitanje je da li je iko igde stanare pitao da li umesto umesto odlično posećenog parka u kom se mnogo dece igra, žele Trg Republike 2? Nije ali stanari treba da se pitaju to. Po završetku radova od parka neće ostati ništa i prostor će biti namenjen pre svega turistima jer deći nije toliko interesantna ta navodna monolitna šuma niti će biti toliko raznog zelenila kao sada.
Ne brini se ništa. Dolaziće deca i dalje tu, jer će se prostor iznajmljivati za raznorazne "manifestacije". Kao što se da primetiti, svaki iole malo veći prostor gledaju da pretvore u prostor koji bi mogao da se iznajmljuje. Rentijeri javnog prostora XXI veka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771686#p771686:3hbosp25 je napisao(la):
Strahinya » 03 Sep 2020 19:32[/url]":3hbosp25]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771683#p771683:3hbosp25 je napisao(la):
ink » Čet Sep 03, 2020 7:20 pm[/url]":3hbosp25]Ne znam, ja sam bio i u Parizu i Beču ali mi se više sviđa Beograd. Valjda kome se više sviđa neki drugi grad može tamo da se preseli, a ne da ga gradi ovde po našim parkovima.
Poenta je da grad treba biti redovno održavan i uredan, te da se strogo kažnjavaju svi koji krše pravila, a ne da se neko neku seli. Prljavštine ima toliko po gradu i neuređenosti, da mislim da jako dobro znaš o čemu govorim :)
To ne znači da sad treba da popločamo čitav prostor oko hrama i da počupamo svo drveće, samo zato što se loše održava, nego da se ostave trenutne regulacioni linije, a da se samo odradi novo popločavanje i da se posle toga održava, uz eventualnu sadnju stabala na prostoru između biblioteke i Nebojšine, kao i da se uredi deo oko biblioteke koji gleda na Skerlićevu.
 
Може неко да воли свог југића или голфа двојку највише на свету, али, објективно, много је других аутомобила који су лепши и бољи. Исто је с Београдом и другим градовима који имају објективно лепше зграде, улице, авеније, тргове, дворце, паркове, споменике ... Београд је наш и најдражи од свих градова на свету, али, упоредите нашу оперу са зградама опера у споменутим градовима ... хм, ми и немамо зграду опере.

На снимку из ваздуха се види - не шта треба простору испред Храма, већ шта је вишак, а то је Библиотека. То је оно што су комунистичке власти урадиле да би поквариле тај простор, и успеле су у томе. Пресликајте као у огледалу оно што је лево од стазе која иде поред Библиотеке према Храму у простор где је Библиотека. Добијете једну средишњу и две дијагоналне стазе које се, проширене и исправљене, сустичу пред Храмом.
Све друго би било лако испланирати - игралишта за децу, водоскоке, још споменика, дрвеће ...

Оно што је преостало је безоблично и никакво, заувек покварено. Зато је у њему тешко направити било шта смислено и лепо. Зато не смета зграда Патријаршије, јер не квари ништа што је већ лепо. Њоме се само донекле исправља оно што је преостало.

На Тргу Св. Петра у Риму, испред Базилике, нема ниједног дрвета. Да је све како није, да је цео простор испред Храма трг ... могао би да буде сав поплочан и са спомеником у средини, мада, могућа су и друга решења, са зеленилом. Али, и да јесте поплочан, ту је Карађорђев парк, ту је парк Милутина Миланковића преко пута ... све с игралиштима за децу.

Тако, чини ми се, није проблем у томе што нема зеленила и игралишта, већ нешто друго, већ сам писао шта.
 
Pozdrav za sve od novog člana


U neposrednoj blizini se nalaze 3 parka
Karađorđev park
Park Milut.Milankovića
Park kod Katanićeve ne znam mu ime

Kada bi neko spustio saobraćaj ispod zemlje gde mu je mesto a nadzemno povezao ova 3 parka sa parkom/platom ispred Hrama Beograd, Beograđani i turisti bi dobili ono što zaslužuju


Nadam se da neko vičniji na forumu može da to kvalitenije razradi
 
Нема потребе да неко разрађује, јер неколико страна раније на овој теми имате писмо десетак стручњака у коме су између осталог тражили да се преуређење направи на основу решења добијених на конкурсу и да то решење треба да уважи и потребе за вртним, природним садржајима. Између осталог поменуто је да је решење архитекте Михајла Митровића још 70их година прошлог века предвиђало денивелацију булевара Ослобођења између Пастерове и Тиршове у ширини платоа код храма - чиме би све вртне површине биле повезане у једну заиста лепу, целовиту велику оазу природе на Западном Врачару на коме је настао и један од прва три врта у Београду 1848. када је подигнут спомени устаницима у Карађорђевом врту. Што се тиче самих реквизита игралишта, слажем се да они не треба да буду код храма и да је довољно што постоје у оближњим вртовима.

ПС. Пошто се често наводи трг Св.Петра у Риму као пример порте, треба имати у виду да католичке цркве не познају порту као вртну површину као што су и од раскола настале огромне готичке цркве које су изгледом показивале да се што више разликују од дотадашње хришћанске архитектуре, настављене у православној пракси. Православна вртна порта је непрекинута традиција настала у античком свету, вртова који су припадали храмовима са одређеним значењем.

Сем тога, да ли неко зна који је највећи римски врт и где се налази?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771775#p771775:1s3mrli1 je napisao(la):
Саша » 03 Sep 2020 11:09 pm[/url]":1s3mrli1]На снимку из ваздуха се види - не шта треба простору испред Храма, већ шта је вишак, а то је Библиотека. То је оно што су комунистичке власти урадиле да би поквариле тај простор, и успеле су у томе. Пресликајте као у огледалу оно што је лево од стазе која иде поред Библиотеке према Храму у простор где је Библиотека.

Da li postoji neki zvanični podatak (neki zapis ili slično) da su komunističke vlasti namerno nasadili biblioteku tu da bi prkosili Crkvi? Pošto svi to ponavljaju kao opšte prihvaćenu činjenicu, a meni se sve čini da su stvarno hteli da pokvare prostor, mogli su da preore temelje hrama i da umesto njega podignu stambeni kvart.

Uostalom, ja se slažem da biblioteka i Hram na tom jednom prostoru ne idu zajedno. Ali ima po Evropi još više primera zgrada koje su podignute uz same katedrale pa nikom ništa.

Оно што је преостало је безоблично и никакво, заувек покварено. Зато је у њему тешко направити било шта смислено и лепо. Зато не смета зграда Патријаршије, јер не квари ништа што је већ лепо. Њоме се само донекле исправља оно што је преостало.

Ajde, ok, ubedili ste me. Nek podignu zgradu patrijaršije i popločaju travnjake. Al nema posle kukanja kad od svega toga naprave svinjac.

На Тргу Св. Петра у Риму, испред Базилике, нема ниједног дрвета. Да је све како није, да је цео простор испред Храма трг ... могао би да буде сав поплочан и са спомеником у средини, мада, могућа су и друга решења, са зеленилом.

U Beču je glavna katedrala okružena zgradama i nema ama baš nikakav plato ili trg po kome bi mogla da se hvali. U Moskvi je glavni hram na nekom neuglednom trgiću ali je zato pored reke i na lepom položaju. Patrijaršija moskovska i za celu Rusiju nema zgradu odmah pored hrama. U Londonu je glavna londonska katedrala smeštena pored ulice, okružena nekim zgradama ali sa jedne strane ima mali zeleni parkić, sve sa drvećem i cvećem. U Parizu katedrala Notr Dam je na malom ostrvu što je super kul i ima neki mali trg ispred sebe ali uz celu jednu stranu ima ulicu i zgrade. Berliner Dom takođe ima pored neku ulicu koja je odvaja od malog parka/trga gde se (verovali ili ne) ljudi izležavaju po travi i prave piknike kada je lepo vreme. U Varšavi, pored toga što su Poljaci ludi za katolicizam, glavna crkva je smeštena tik uz zgrade starog grada. U Sofiji je Hram Aleksandra Nevskog okružen ulicom.

Znači uglavnom velike katedrale (čak i one koje pripadaju prebogatoj katoličkoj crkvi) nisu uvek na nekim platoima ili trgovima.

Vatikan je Vatikan. To je zasebna država za sebe koja je totalno posvećena katoličkoj crkvi (koja ima preko milijardu vernika i silne pare koje mi nemožemo da zamislimo). Ne treba ni na koji način da se upoređujemo sa njima.
 
Inače, šta se to nalazi iza pompeznog trga i bazilike Svetog Petra u Vatikanu? Pa ubi me ako ovo nije lepo uređen park/vrt sa pošumljenim delovima i drugim zelenim površinama :lool:
 

Prilozi

  • vatikan.jpg
    vatikan.jpg
    396,4 KB · Pregleda: 1.633
Поред Ватиканских вртова који су отворени за јавност у одређено време, близу је врт тврђаве Светог Анђела и Универзитетски ботанички врт изнад кога је врт на брду Јаникулум, затим велики врт виле Скиара и најзад на само 1 км је највећи римски врт, врт виле Памфили са језерима, пејсажним и ренесансним вртом, павиљонима, водоскоцима и скулптурама, простире се на 187 хектара, што је три пута већа површина од Калемегдана и око половине Аде Циганлије.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771775#p771775:2lk4vt1s je napisao(la):
Саша » 03 Сеп 2020 10:09 pm[/url]":2lk4vt1s]
На снимку из ваздуха се види - не шта треба простору испред Храма, већ шта је вишак, а то је Библиотека. То је оно што су комунистичке власти урадиле да би поквариле тај простор, и успеле су у томе. Пресликајте као у огледалу оно што је лево од стазе која иде поред Библиотеке према Храму у простор где је Библиотека. Добијете једну средишњу и две дијагоналне стазе које се, проширене и исправљене, сустичу пред Храмом.
Све друго би било лако испланирати - игралишта за децу, водоскоке, још споменика, дрвеће ...

Комунисти јесу изградили Библиотеку и "покварили" изворни концепт. АЛИ ! Изворни концепт није предвиђао парк, већ јасно дефинисан изграђен простор око самог Храма како би се око самог Храма формирао нови градски трг (без дрвећа, прави европски трг). Око Храма су планиране зграде јавне намене, вероватно нова зграда патријаршије.

Комунисти дакле нису упропастили идеју парка, него идеју градског трга и позицијом као и формом библиотеке направили један разуђен и недефинисани урбани простор који нит је трг нит је парк и условили да се нова зграда Патријаршије гради уз Крушедолску уместо око Храма.

Прилог који то доказује: Генерални план БГД 1923:
1513589016_slika-6.jpg
 
Stf, lepo i detaljno si odgovorio na pitanje koje niko nije postavio. Svi se slažemo da biblioteka "kvari" prostor oko Hrama, ali je pitanje bilo da li je biblioteka izgrađena da namerno pokvari taj prostor.
 
Verovatno si u pravu. Definitivno joj nije mesto tamo, ali bi svakako grad i država trebali dobiti jednu daleko veću savremenu nacionalnu biblioteku. Ova zgrada ima svoju lepotu, ali je gabaritima odavno već premala i zaostaje zasvetskim standardima. Kažem to jer mi je to struka i posao :)


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771830#p771830:yk38buhm je napisao(la):
ink » Pet Sep 04, 2020 8:54 am[/url]":yk38buhm]Stf, lepo i detaljno si odgovorio na pitanje koje niko nije postavio. Svi se slažemo da biblioteka "kvari" prostor oko Hrama, ali je pitanje bilo da li je biblioteka izgrađena da namerno pokvari taj prostor.
 
Pošto sam je dosta koristio, zgrada nacionalne biblioteke mi je postala nekako draga, ali moram da se složim da ima dosta mana (među kojima su naravno njena veličina i lokacija).
 
Vrh