Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771830#p771830:3jfrllb7 je napisao(la):
ink » 04 Сеп 2020 07:54 am[/url]":3jfrllb7]Stf, lepo i detaljno si odgovorio na pitanje koje niko nije postavio. Svi se slažemo da biblioteka "kvari" prostor oko Hrama, ali je pitanje bilo da li je biblioteka izgrađena da namerno pokvari taj prostor.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771839#p771839:3jfrllb7 je napisao(la):
Strahinya » 04 Сеп 2020 08:50 am[/url]":3jfrllb7]Verovatno si u pravu. Definitivno joj nije mesto tamo.

Црква је вековима била носилац писмености и образовања. Нема логичнијег места за библиотеку те се не бих сложио да јој ту није место. На ГУП БГД 1923 се поред Храма виде две одвојене зграде уцртане црвеном бојом. (том бојом су обележене зграде са предвиђеном јавном функцијом). Дакле, могуће је да је једна била предвиђена за нову Патријаршију а друга за Народну библиотеку. (зграда на Косанчићу је откупљена од приватника и била је привремено и неусловно решење).

Да ли је простор намерно упропаштен или не, ко зна. Лично не верујуем да је то у питању. У време СФРЈ ондашњи урбанисти су упропастили многе замишљене целине старог Београда на силу угуравајући непримњив урбанистички концепт отворених блокова где му место није.

Колико год су ондашњи урбанисти направили параду са Новим Београдом, који се сматра најуспешнијим градом изграђеним на принципима атинске повеље, истовремено су стари град и буквално урбанистички унаказили што је неопростиво.
 
Када се тврди да комунистичке власти нису намерно поквариле простор испред Храма треба узети у обзир да им је Патријарх Герман упутио 88 молби за наставак његове градње, и да су оне све одбиле. Из тога се може непобитно закључити да су власти све време знале за намере Цркве.

Ако знамо да су добро знале какав је план за Храм и цео плато, и да Црква тако јасно не одустаје од њега, па саградиле онолику зграду на оном месту, 20 метара од започетог Храма, тако тврдо и неодустајно закључити да ту није било намере ... А било онолико чистог простора на Новом Београду, на пример, одмах преко моста, да буде и близу центра, и успут између факултета и Студентског града, и украс тог дела који се одлично види из Старог града, као што је Музеј савремене уметности.

Ја их не бих толико потценио.
 
Znači komunističke vlasti nisu imale nikakvu nameru da dozvole izgradnju Hrama (88 molbi odbijeno), ali su po tvojoj tvrdnji ipak negde u sebi znali da će Crkva kad tad izgraditi Hram. I umesto da ih u toj nameri spreče izgradnjom neke zgrade preko temelja Hrama, oni su se ipak odlučili da zeznu Crkvu time što su rešili da blizu budućeg Hrama izgrade (za to vreme) velelepnu nacionalnu biblioteku i tim činom zauvek upropaste plato na kome treba da se jednog dana izgradi Hram koji oni nisu ni u snu nameravali da dozvole.

Ispravi me ako sam pogrešno protumačio ovaj tok događaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771827#p771827:tm0hthtd je napisao(la):
stf » 04 Sep 2020 08:04 am[/url]":tm0hthtd]АЛИ ! Изворни концепт није предвиђао парк, већ јасно дефинисан изграђен простор око самог Храма како би се око самог Храма формирао нови градски трг (без дрвећа, прави европски трг). Око Храма су планиране зграде јавне намене, вероватно нова зграда патријаршије.

stf, bacio sam pogled malo na GUP iz 1923. godine koji si okačio. Moram da primetim da je, pored samog Hrama, trga oko njega, kao i zgrada javne namene, ovaj plan ipak našao više mesta za zelene površine na tom platou nego što će ih biti kada se završi najavljena rekonstrukcija.
 
Нису СМЕЛЕ, претпостављам, да поруше започети храм, као што нису смеле још много шта - да не би непотребно прешле границу, јер је било прошло време неконтролисаног убијања, необуздане пљачке, отимања и свакојаког малтретирања, да не би непотребно биле на удару међународних фактора од којих су СВЕ ВРЕМЕ финансијски и на друге начине зависиле, да не би квариле углед који су стекле (највише због међународног положаја и политике еквидистанце према блоковима него што их је неко стварно ценио, сем, прагматично, Броза), зато што су били свесни да је Југославија трула, економски неуспешна, немогућа, и да ће се кад-тад распасти. То је стајало у анализама страних служби још у то време. Тога је био свестан Броз. То су знали и осећали сви они неопијени идеологијом, на основу много јасних показатеља. Неки су се све време спремали "за оно после" и кад се један од два блока распао, кренули у остварење својих интереса. За разлику од већине залуђених Срба, који и данас мало шта од тога знају и разумеју, и још живе у махом непромењеном систему.

Затим, било је чак и међу српским комунистима оних који су били за наставак изградње Храма, за либерализацију, демократизацију, било је критика поделе Србије и Устава, али су се устручавали због других република, шта ће оне да кажу, и крхкости целе те неодрживе творевине у којој се Србија све време повлачила, извињавала, трпела, пристајала на све.
Тако, једни су, вероватно, својим ставом и испотиха чували то што се могло сачувати, а други су били тврдокорни, били за оштар приступ, ако не може рушење, бар да им заклонимо то тамо, да буде јасно да смо за науку и знање, а не за назадну веру и цркву ... Требало је ставити на знање и Цркви и грађанима - иако постоје тежње да се Храм изгради (стручњаци, Црква, емиграција, грађани који су одолели комунистичкој идеологији и политици), тихе критике и сигнали иностраних фактора и општи притисак цивилизованог света - да то неће лако проћи, да ће се они потрудити колико могу да то осујете и покваре ... У Србији је то кварење пролазило, чак и подела Србије на три дела, исто тако НАМЕРНО, с циљем, другде није.

У Србији и данас има много оних који срцем и душом подржавају, без обзира на вербалне обланде, такву идеологију и политику. Сасвим законито смо пали на дно цивилизоване Европе због тога, у готово свему. Опет имамо једног вођу, једну партију и једну истину, а сви који другачије мисле су непријатељи.
 
Обрисао сам свој пост, јер је Саша одлично написао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771877#p771877:3qillxy9 je napisao(la):
Саша » 04 Sep 2020 10:38 am[/url]":3qillxy9]Нису СМЕЛЕ да поруше започети храм, као што нису смеле још много шта - да не би непотребно прешле границу, јер је било прошло време неконтролисаног убијања, необуздане пљачке, отимања и свакојаког малтретирања,
Pogrešna konstatacija, Hram odnosno izgradjeni deo je bilo nemoguće srušiti bez miniranja, što bi ugorozilo okolne objekte. Sedamdesetih je objavljen konkurs za uredjenje trga. Prva opcija je bila da se puste puzavice da pokriju zidove hrama. Druga opcija da se postojeći zidovi uklope u buduću koncertnu dvoranu. Treća opcija je bila da se Hram završi po postojećem projektu i opet pretvori u koncertnu dvoranu. Na kraju je sve palo u vodu kao nerealno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771789#p771789:3a4ng8u6 je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Pet Sep 04, 2020 7:42 am[/url]":3a4ng8u6]...

ПС. Пошто се често наводи трг Св.Петра у Риму као пример порте, треба имати у виду да католичке цркве не познају порту као вртну површину као што су и од раскола настале огромне готичке цркве које су изгледом показивале да се што више разликују од дотадашње хришћанске архитектуре, настављене у православној пракси. Православна вртна порта је непрекинута традиција настала у античком свету, вртова који су припадали храмовима са одређеним значењем.

Сем тога, да ли неко зна који је највећи римски врт и где се налази?

hmmmm malo si pogresio. Npr ovo je Katedrala Sv.Pavla izvan zidina u Rimu i jedna je od cetiri papske glavne bazilike. Vrt na ulazu nije uopste iz pred-raskol perioda. Takodje, nesto sto oni zovu cloister je itekako vrtna povrsina i karakteristicna je za gotski period.

basilique-hors-les-murs.jpg
 
Prvi put cujem da nekome smeta Narodna biblioteka Srbije. Ovde se toliko uproscavaju i banalizuju stavri da je odjednom- krivac Narodna biblioteka. Onda se postavljaju za mene apsurdna pitanja: "otkud ona tu", "ugrozava hram" , "ne primerena" i mozda najgore "trebala na Novi Beograd" ??!! Da se najvaznija institucija Srbije scucuri na Novi Beograd a ne u centar grada. Ovakav stav upravo govori o stepenu neosvesvenosti ljudi. Da citiram naseg Dositeja Obradovica: "knjige, braco moja, knjige a ne zvona i praporce".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771895#p771895:qwzr9y1k je napisao(la):
Sixto » Пет Сеп 04, 2020 12:51 pm[/url]":qwzr9y1k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771789#p771789:qwzr9y1k je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Pet Sep 04, 2020 7:42 am[/url]":qwzr9y1k]...

ПС. Пошто се често наводи трг Св.Петра у Риму као пример порте, треба имати у виду да католичке цркве не познају порту као вртну површину као што су и од раскола настале огромне готичке цркве које су изгледом показивале да се што више разликују од дотадашње хришћанске архитектуре, настављене у православној пракси. Православна вртна порта је непрекинута традиција настала у античком свету, вртова који су припадали храмовима са одређеним значењем.

Сем тога, да ли неко зна који је највећи римски врт и где се налази?

hmmmm malo si pogresio. Npr ovo je Katedrala Sv.Pavla izvan zidina u Rimu i jedna je od cetiri papske glavne bazilike. Vrt na ulazu nije uopste iz pred-raskol perioda. Takodje, nesto sto oni zovu cloister je itekako vrtna povrsina i karakteristicna je za gotski period.

basilique-hors-les-murs.jpg

На слици се јасно види да то није врт порте, него клаустер, како си и навео, а клаустер који је најчешће део манастира, а не градских катедрала, је средњовековни израз за антички перистел, унутрашње двориште куће. Значи клаустер је унутар здања, а порта је двориште храма које га окружује споља. Такође постоји сасвим јасно тумачење у римокатоличкој пракси, зашто је растиње у близини сакралног здања непожељно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771870#p771870:2knn4l5w je napisao(la):
ink » Пет Сеп 04, 2020 11:14 am[/url]":2knn4l5w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771827#p771827:2knn4l5w je napisao(la):
stf » 04 Sep 2020 08:04 am[/url]":2knn4l5w]АЛИ ! Изворни концепт није предвиђао парк, већ јасно дефинисан изграђен простор око самог Храма како би се око самог Храма формирао нови градски трг (без дрвећа, прави европски трг). Око Храма су планиране зграде јавне намене, вероватно нова зграда патријаршије.

stf, bacio sam pogled malo na GUP iz 1923. godine koji si okačio. Moram da primetim da je, pored samog Hrama, trga oko njega, kao i zgrada javne namene, ovaj plan ipak našao više mesta za zelene površine na tom platou nego što će ih biti kada se završi najavljena rekonstrukcija.


Када је настала замисао подизања храма на Врачару, крајем 19. века, тај крај је био и прави крај Београда, ма како данас изгледа немогуће, јер је то сада уже средиште града. Чак се и на мапи с почетка 20их види да се урбано ткиво завршава ту у близини са Чубуром и Западним Врачаром.Значи природа је тада била на све три стране од места за храм! Планова је било многих и разних, по једном од њих, је требало срушити тада углавном приземне куће у ул. Светог Саве и направити широку авенију са храмом у прочељу. Ако ћемо данас да уклањамо природну целину која ту постоји скоро један век, да ли би било добро да уклонимо и зграде у ул. Светог Саве, како је предвиђано једним од планова, а онда би могла и библиотека и зграда у Крушедолској која некима много квари општи утисак. Најзад свака зграда може и да се за неколико месеци изгради, а столетно или и нешто млађе дрво не може да настане за неколико месеци, потребне су деценије, па и поред тога што сви то знамо, имамо већ устаљену праксу да се без најаве и питања, са лакоћом уклања дрвеће које је некад и читав век красило наше вртове, тргове, главне улице, дворишта... А храм је дело верујућих људи,који би требало да верују да је могућа љубав према свим живим бићима...

Како се изгледа усталила синтагма неког правог европског трга, не би било лоше да настане и синтагма криви европски трг, за све оне бројне и безбројне тргове са вртовима, са бујним и лепим дрвећем и цветним лејама, на сред или у делу трга које је свако ко је посетио бар неколико познатих европских престоница, могао да види. На жалост њихова кривица, је изгледа само у томе што за разлику од оних правих и правоверних тргова - имају мало растиња и мало више кисеоника за пролазнике...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771903#p771903:34wvmlq9 je napisao(la):
Salebata » Пет Сеп 04, 2020 1:17 pm[/url]":34wvmlq9]Prvi put cujem da nekome smeta Narodna biblioteka Srbije. Ovde se toliko uproscavaju i banalizuju stavri da je odjednom- krivac Narodna biblioteka. Onda se postavljaju za mene apsurdna pitanja: "otkud ona tu", "ugrozava hram" , "ne primerena" i mozda najgore "trebala na Novi Beograd" ??!! Da se najvaznija institucija Srbije scucuri na Novi Beograd a ne u centar grada. Ovakav stav upravo govori o stepenu neosvesvenosti ljudi. Da citiram naseg Dositeja Obradovica: "knjige, braco moja, knjige a ne zvona i praporce".
Библиотека има складну модерну архитектуру, али не припада одмах уз Храм. Мислим да је Саша одлично описао мотиве који су стајали иза оваквог решења. Библиотека као институција од националног значаја у потпуности припада центру главног града, али њена архитектура не по сваку цену. Храм је почео да се гради много раније, а и није НБ једина зграда која је изменила Врачарски плато, по мени на горе. О овоме је писано надугачко...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771944#p771944:6g3tdh9t je napisao(la):
Mikie » Пет Сеп 04, 2020 4:46 pm[/url]":6g3tdh9t]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771903#p771903:6g3tdh9t je napisao(la):
Salebata » Пет Сеп 04, 2020 1:17 pm[/url]":6g3tdh9t]Prvi put cujem da nekome smeta Narodna biblioteka Srbije. Ovde se toliko uproscavaju i banalizuju stavri da je odjednom- krivac Narodna biblioteka. Onda se postavljaju za mene apsurdna pitanja: "otkud ona tu", "ugrozava hram" , "ne primerena" i mozda najgore "trebala na Novi Beograd" ??!! Da se najvaznija institucija Srbije scucuri na Novi Beograd a ne u centar grada. Ovakav stav upravo govori o stepenu neosvesvenosti ljudi. Da citiram naseg Dositeja Obradovica: "knjige, braco moja, knjige a ne zvona i praporce".
Библиотека има складну модерну архитектуру, али не припада одмах уз Храм. Мислим да је Саша одлично описао мотиве који су стајали иза оваквог решења. Библиотека као институција од националног значаја у потпуности припада центру главног града, али њена архитектура не по сваку цену. Храм је почео да се гради много раније, а и није НБ једина зграда која је изменила Врачарски плато, по мени на горе. О овоме је писано надугачко...
Arhotektonske kritike jos i mogu da razumem, medjutim ono sto je za mene apsurdno jeste kritika smestanja bilbioteke pored hrama, kakve god arhitekture ona bila. Milsim da je prioritet svakako bio da se nakon tragedije 6. aprila prvo izgradi biblioteka pa tek onda hram bez obzira sto narusava prvobitni plan. Ovo nije neki trzni centar pa da govorimo o apsurdnosti takvog poteza. ovo je najvaznija insticuija koja gotovo da je sve izgubila u onom prokletom ratu i dati prioritet biblioteci umesto hrama je mislim bio pravi potez. Komentari koji kritikuju takav potez govore samo o neosvescenosti i sveopstem negativnom stavu prema samoj instituciji.
A drugo znamo u kom peridou i stilu je gradjena biblioteka, tako da ne rezumem cudjenja u vezi njene arhitekture. Ne znam ko ocekuje da komunisti grade u neovizantijskom stilu? A da ne govorim da su ti sami komunisti premestili biblioteku iz one rupe na ovaj plato i izgradili joj dostojnu i pre svega funkcionalnu zgradu koja milsim nikad i ne bi bila izgradjena da nije bilo njih.
 
Šta fali zgradi biblioteke? Prilično dobro uokviruje plato, zelena boja krova slaže se sa kupolama Hrama i okolnim zelenilom, a svakako mnogo bolje izgleda od svega što bi danas izgradili na tom mestu.. Imamo primer parohijskog doma..

Uz to je, ako se ne varam, projektovao hrvatski arhitekta po uzoru na tradicionalnu srpsku moravsku kuću.. Da su zli komunisti hteli da zaklone budući Hram sagradili bi je valjda na sred platoa..
 
Ljudi, ovde se strašno mnogo preteruje. Čak i česta i banalna greška - poistovećivanje Broza i socijalističke Srbije - javlja se u ovoj diskusiji. To je stvarno presmešno: moramo se setiti da je gradnja hrama nastavljena baš u vreme socijalističke Srbije, nekoliko godina posle Brozove smrti.

O nalazu da Narodnoj biblioteci nije mesto pored hrama, mislim... Šta vam je, ljudi?
 
Милисм да то нико није рекао. Констатује се факт, да је могла и другде да се изгради. Ја нисам прочитао да је ико заговарао руиење исте. Неко је само написао да треба већа зграда.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771480#p771480:14irxm0j je napisao(la):
neven_k » Čet Sep 03, 2020 10:32 am[/url]":14irxm0j]Mislis onaj granit od 2 cm debljine? Trebali su da ga ponude clanstvu DSa da uzmu besplatno. Dobro je za WC i terase na vikendicama.

Ima li informacija o novom popločavanju? Ono koje je radjeno oko Pobednika je nešto slično ovome koje je do sada bilo oko hrama, sve se plašim da neće opet neke vrste tanjih ploča biti u pitanju. Takodje, trebalo bi raditi na kvalitetnim materijalima koji trpe razne prljavštine, jer znamo da skormni deo sveštenstva iz znaka solidarnosti prema odredjenim gradjanima voli da parkira auto na sam ulaz u zgradu, pa često ima fleka od ulja.
 
Mali delovi ikonostasa
 

Prilozi

  • IMG_20200905_195404.png
    IMG_20200905_195404.png
    673,5 KB · Pregleda: 3.281
Мени се не допада како је зграда НБ уклопљена, али мислим да су много горе стамбене зграде у Катанићевој и иза Храма. О крмачи преко пута Тиршове да не говорим.

Модерна(и постмодерна с њом) у највећем делу није, по мени, оплеменила центар града, наравно част сјајним изузецима.
 
Pronađoh kod vladike Stefana...
"Храм Светог Саве ће имати пет Олтара:
Централни посвећен Светом Сави;
Олтар у крипти посвећен Светом кнезу Лазар;
Олтари параклиса Светом деспоту Стефану и београдским мученицима Ермилу и Стратонику;
Пети Олтар ће бити у склопу крстионице која ће се налазити између централног Олтара и параклиса."

Da li zna neko gde taj peti oltar?
 
Још две визуре новог пројекта уређења платоа које раније нисам видео. Сад сам први пут запазио да се планира овај узвишени кружни плато око самог Храма. До сада је приступ до самих улазних степеница био благи успон, али без степеника:



 
Užasava me što će da ubiju park kod hrama. Svaki put kad prođem tuda uživam koliko vrvi od života - turisti, deca koja se igraju. psi koji se jure, milina sesti u hlad. Iščupaće travu, podići će temperaturu (posebno leti) i onda će još da načičkaju onim očajnim kioscima za svaku moguću priliku...
 
Mislim da se većina foruma nada nekoj građanskoj pobuni vračaraca popločavanja uništavanja parka.
 
Grobnica patrijaraha....ako već neko nije stavljao ovde :)
 
Vrh