Šta je novo?

Hram Svetog Save

Linkovao sam rešenje Marija Jobsta na 97oj stranici. Opšte gledano mi se sviđa.

Stvar je što su prenaseljenom Beogradu i parkovi takođe "nasušni" :) pa i ovaj ispred Hrama. Čuburski park obično bude PREPUN. Bukvalno se MORA pristupiti namenjivanju zemljišta parkovima a ne samo kvadratima novogradnje.

Ovaj sadašnji spontan park je rado i prirodno korišten, mada ima u blizini i renoviran pravi park.

Svakako da Hram zahtjeva specifičnu površinu, duhovnu, otvorenu za okupljanja, turističku.

Planirana kockasta šuma liči na one kultivisane gajeve "voćnjake" u manastirima, ali istina je da zaklanja Hram. Opet ja sam uvek fan zelenila pa ne znam, neko niže rastinje i drvored sa plato strane biblioteke i Bogoslovije makar, više pojedinačnog drveća između linija pogleda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=750555#p750555:y9hs16pv je napisao(la):
Jakovljevic » Пон Јун 22, 2020 8:19 pm[/url]":y9hs16pv]
- Тренутно је у припреми монографија о Храму која ће бити објављена заједно са отварањем Храма.

Коначно! Надам се да ће се сетити да је направе и у електронском виду.
 
Детаљи будућег пода храма
 

Prilozi

  • IMG-c2265a651a3ec6da2a6ed51d3ba0308c-V.jpg
    IMG-c2265a651a3ec6da2a6ed51d3ba0308c-V.jpg
    238,7 KB · Pregleda: 6.594
  • IMG-b63cc291b45aa9e9be291ecd5f79c5dd-V.jpg
    IMG-b63cc291b45aa9e9be291ecd5f79c5dd-V.jpg
    233,5 KB · Pregleda: 6.609
  • IMG-eb096d3767390e1b57f724688a044e6c-V.jpg
    IMG-eb096d3767390e1b57f724688a044e6c-V.jpg
    221,1 KB · Pregleda: 6.592
Овај Агиоритес је чудо! Хвала! :)

Иначе, као лаику, овај под ми не оставља неки посебан утисак. Личи ми на све ове подове што се постављају по црквама последњих година.

Навијам за што више тамнијих/црних нијанси, јер су зидови храма у злату и белом мермеру већ довољно светли, и мислим да би био леп контраст и лепо огледало те светлости у тамном камену пода.
 
Хахах :)
Слажем се, и надам се да је то само мали детаљ
Чини ми се да ће у централном делу бити доста богатији
 
Podovi zazrevaju. Omphalion u sv. Sofiji je primer, a ostatak poda sv. Sofije je takode beo mermer ali je dosta potamnio. Za porodenje jos pod u katedrali u Sijeni. Vidljiv je samo od Avgusta do Oktobra, ostatak godine se zastiti. Ovo sto je Agiorites stavio je iz priprata. U naosu ce biti dosta zemljanih tonovi. Iz one Muhinove slike vidim da ce biti dobar kontrast izmedu poda i mozaika. Jos jedan detalj, ispred matrijarhovog trona ispred ikonostaza je beli mermerni pod. Bice malo uvisen od poda naosa.
file.php

Crowning_point_in_Hagia_Sophia.jpg
 

Prilozi

  • siena2.JPG
    siena2.JPG
    60,9 KB · Pregleda: 6.438
  • siena1.JPG
    siena1.JPG
    124,7 KB · Pregleda: 6.443
Кад смо код подова, мени је најлепши (новији) домаћи пример онај из Саборне цркве у Требињу.
 
Дивна вест, владика Стефан је поставио решења највећих композиција из све три припрате (једну смо имали прилику да видимо у оном ТВ прилогу, али на секунд).

Нажалост, не радује ме што се неки мотиви и решења из наоса рециклирају у припратама.











 
Обећава! Чак ми се допада и „рециклажа”; захваљујући њој, просто је стилски боље уклопљен.
 
Северна припрата
Не види се јасно, али је важно да се ради :)
 
Видех пре пар дана гомилу великих палета (или како се већ то зове) код јужног улаза. На етикетама су била кинеска слова и скице пода, тако да мислим да је стигао мермер за под.
 
Једна фотка са инстаграма, без описа. Личи на полијелеј, и види се текст Символа Вере. Могао би бити главни или неки од споредних полијелеја. Такође, више ми личи на неку макету, да виде како ће изгледати:

 
Hvala Sarajevska. Ovo je zagonetka. Nije veliki polilejej - za njega znamo kako izgled.
 
Da nije možda prsten na koji će biti okačen polijelej.
 
Ово би могао да буде хоризонтали део главног полијелеја, јер се налази под главном куполом судећи по фотографији. Тј, полијелеј, ако се не верам треба да буде пљоснат (хорос) а ово би могал да буде нека купола унутар тог хороса.

Делује ми да је нека монтажа јер се кроз Символ Вјери виде као свеће по ободу, али све је прилично пљоснато и једнобојно. Вороватно се показује вид одоздо.

По мени би морало да буде матирано злато као финиш иначе ће убити идеју..
 
Мало сам се распитао, шта је то :)
Прототип будућег полијелеја са хоросом који је требало да буде пречника 30м,али није могло статички да стоји, па ће бити 20м
Крст са Симболом вере је полијелеј
Плашим се да је превише китњасто
 
Мени се ипак чини да је ово макета/прототип не самог главног полијелеја, нити прстена о који ће бити окачен (који ће бити на солидној висини претпостављам, јер ће бити анкерисано за тамбур), већ једног малог централног полијелеја унутар великог од 20 м пречника.

Чини ми се да се то назире на Мухиновим скицама овде око 3:30 па надаље:

[YouTube]https://www.youtube.com/watch?v=IHsoqJxiNOc&t=212s[/YouTube]
 
На фотографији се може видети макета полијелеја
 

Prilozi

  • Screenshot_20200720_123612.jpg
    Screenshot_20200720_123612.jpg
    391,6 KB · Pregleda: 2.183
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=758468#p758468:2i5t85fc je napisao(la):
Agiorites » 20 Jul 2020 11:44 am[/url]":2i5t85fc]На фотографији се може видети макета полијелеја
file.php
@Agiorites, razmak izmedu onih stubova u pozadini je 4,4 m, svaki stub ima precnik 1,5 m. Tako ovo nije onaj od 20 m. Mozda je jedan deo (unutrasnji). Svakako hvala ti za sliku.
 
Primer zasto je Sv. Sava u unutrasnjosi monumetalnija zgrada od katedrale u Bukuresti. Centralni deo Sv. Save prostorno deluje vece sto su rasponi glavnih luka na svim stranama vece. Takode su priprate monumentalniji i prednik apsida.Prostor hrama ce se bolje koristiti u liturgiji nego sto je slucaj u katedrali.
Sv._Sava_florplan_comparison_Catedrala_M%C3%A2ntuirii_Neamului_with_main_vaults_under_the_dome.jpg
 
Vrh