Šta je novo?

Hoteli Beograda

utorak 10.02.2015.
Kongresni turizam dovodi "najplatežnije" goste
| Autor: D. Majstorović, Danas
http://www.b92.net/putovanja/zanimljivo ... _id=956906

Za nešto više od godinu dana broj beogradskih hotela sa tri, četiri i pet zvezdica porastao je sa 67 na 76. Činjenica, da se u svakom od ovih hotela radi o višemilionskim ulaganjima, kao i da oni zapošljavaju značajan broj radnika, govori da je turistička industrija u značajnom porastu, kaže za Danas Miodrag Popović, v.d. direktora Turističke organizacije Beograda (TOB).

- Podaci za 2014. govore da je Beograd posetilo 14 odsto više stranih gostiju u odnosu na 2013. dok su predviđanja TOB-a da će se trend rasta nastaviti. U isto vreme zabeležili smo milion i po noćenja. Sa tog stanovišta broj hotela jeste dovoljan, ali imajući u vidu pomenuti rast, uveren sam da ih treba još. Očigledno je su takvog mišljenja i oni koji nastavljaju da investiraju u smeštajne kapacitete grada - procenjuje Popović.

Prema njegovim rečima, s druge strane, došlo je do prave ekspanzije takozvanog privatnog smeštaja i hostela, iako su neki od njih još uvek u „sivoj“ zoni, pa taj problem treba što pre rešiti. Trenutno je na tržištu najisplativije otvoriti hotel sa tri zvezdice, iako treba uzeti u obzir da postojeće tržište, pri slobodnom formiranju cena, donekle takav zaključak može i da ospori.

Država koči privatizaciju Bristola

Prema rečima Toma Momirovića, trenutno je zastoj kada je reč o izgradnji novih hotela jer je tržište malo zasćeno i da se mora raditi na promociji Beograda kao povoljne destinacije. Međutim, kako ističe, Hilton je najavio otvaranje hotela, dosta ljudi je zainteresovano za privatizaciju hotela Slavija, takođe zainteresovanih ima i za dragulj arhitekture hotel Bristol koji je u vlasništvu Vojske, a gde država koči njegovu privatizaciju.

- Što se tiče podataka koji bi nam nešto više otkrili o strukturi i potrošnji, moram da priznam da statistički podaci koje imamo nisu dovoljno reprezentativni. Ipak, jasno je da Kongresni turizam dovodi „najplatežnije“ goste - zaključuje Popović.

Tomo Momirović, predsednik skupštine Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede Srbije - HORES, kaže da je predhodnih godina otvoreno nekoliko strateški važnih hotela za Beograd kao turističku destinaciju, pre svega poslovnog i konferens tipa, kao što su Kraun plaza, Falkenštajn, Metropol, Radison blu.

- To su ključni hoteli koji mogu da prime sve velike međunarodne skupove. Naravno uz njih otvara se i veliki broj manjih koji imaju od deset do 50 soba, to su uglavnom hoteli u centru grada koji više privalče turističke goste koji žele da istraže grad. Otvaranje hotela je najbolje za Beograd i razvijanje turističke industrije, koja nije postojala 30 do 40 godina. Dolazak turista u prestonicu je čist kapital, to je novac u inostranoj čvrstoj valuti - podvlači Momirović.

On ističe da će odgovor na pitanje koji tip hotela je najpotrebniji dati tržište. Ponuda je velika i može da pruži gostima kako inostarnim tako i domaćim sve smeštajne kapacitete.

- Ideja je da se privuče što više poslovna i konferencijska klijentela, međutim ono što nama nedostaje nisu hoteli, već jedan veliki konferencijski centar kakav je nekada bio Centar Sava, koji je ruiniran i star. U konferencijskom turizmu je veliki novac, ali nas koče neadekvatni uslovi u kojima bi se održavali takvi skupovi - napominje Momirović. On podseća da je ekspaznijom hotela zaposlen velik broj posebno mladih ljudi, ali i da je uposlena domaća privreda.
 
104501635435401191213447.jpg

104603155435401324546761.jpg

109873815435401624546735.jpg
 
Beograd uskoro dobija dva nova hotela :kafa:
I. PREKOVIĆ | 23. februar 2015. 23:02 | Komentara: 1
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ova-hotela

Prestonica će uskoro postati bogatija za dva nova moderna hotela: "Holidej in ekspres" i "Kompas river siti"

GOSTI prestonice imaće još dva hotela na usluzi na obe strane reke - "Holidej in ekspres" i "Kompas river siti". Radnici su se premestili u unutrašnjost objekata, pa je pitanje dana kada će u potpunosti biti završena konačišta.

Iako je pre skoro pet godina dobijena dozvola za gradnju u Ruzveltovoj, zahuktale radove na hotelu "Holidej in" zaustavili su nerešeni odnosi između više vlasnika, ali i inspekcija koja je utvrdila lošu statiku građevine. Ipak, kako nezvanično saznajemo, i pored nerešenih razmirica i uz rekonstrukciju započetog projekta, grubi radovi su privedeni kraju. U modernoj zgradi zatekli smo stolare koji uređuju enterijer kladionice koja će biti smeštena u prizemlju sa ulazom iz Ulice kneza Danila, dok će ulaz iz Ruzveltove ulice voditi do recepcije hotela sa tri zvezdice.

Malo drugačiju golgotu prolazila je sada već atrakcija dunavskog keja kraj hotela "Jugoslavija" - brod hotel "Kompas river siti".

Od potonuća neposredno pre aukcije u Nemačkoj, rečna lepotica prevalila je put preko Budimpešte, Luke Beograd do Kalemegdana, odakle je morala biti uklonjena kao nelegalano postavljen objekat na području kulturno zaštićene celine. Sada na desnoj obali Ušća, gosti su već uživali u njenoj završenoj banket - sali na dočeku Nove godine, dok su u toku radovi pod palubom, gde će biti smešteno 88 soba.

Moleri i električari rade punom parom, kako bi se što pre završio enterijer, jer Beograđane uskoro očekuje i zvanično otvaranje.

NA JESEN OTVARANjE "MERIOTA"
RADNICI užurbano rade i kraj Narodnog pozorišta na nekadašnjoj zgradi "Jugodrva", koja poprima moderni oblik budućeg hotela svetskog lanca "Meriot". Grubi radovi treba da budu završeni sredinom godine, dok se veliko otvaranje očekuje na jesen.
 
Гага":coozpcc7 je napisao(la):
Ко јавна кућа, али на реци
Meni je mnogo veći kupleraj po pitanju ovog brod hotela bio njegov dolazak,dislociranje sa lokacije itd. Taj brod je ranije bio u Roterdamu i nije tek tako prešao preko 1000km tipa mi došli,morao je da ima papire,dokumentaciju,dozvole, a moguće i "nečiju prećutnu saglasnost bez papira" :roll:

Da se osvrnem na tekst koji sam gore postavio Holiday Inn Ekspres bi trebao da počne sa radom 1.avgusta. :)
 
Otvoren je i jedan manji hotel pored Arene - hotel Metropolitan (13 soba):
109939508249315675817557.jpg

108873658268812107201246.jpg

108354198249349209147536.jpg

109601338249362009146256.jpg
 
Pa i nije lose makar da se namena objekata tamo malo upristoji pored auto perionica i sl gluposti.

Inace kadrovi iz soba nisu iz ovog hotela ucinilo mi se kao berlin
 
Fotke soba su sa FCB stranice hotela,dok preko booking-a izgledaju sasvim drugačije.Hotel je rangiran sa 3 zvezdice,pa mi je ova booking varijanta realnija (uostalom vidi se i arena preko puta) :wink: :
42864912.jpg
 
Pa ove sobe sa zvanicnog sajta nisu sa lokacije prekoputa arene.
 
Nisu, rekao bih da nisu čak ni iz Beograda(ko zna koji je hotel u inostranstvu u pitanju) neverovatan propust :bash:
 
A penthaus je neki brod hotel totalno neozbiljno ko god da je radio .Radi li hotel u opste da nije neko pranje para
 
Apartmani menjaju hotelske sobe - Novi igrači u tesnoj tržišnoj utakmici značiće žestoku borbu hotelijera za goste
Sreda, 25. 02. 2015.|12:02 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... a-za-goste

Borba za svakog gosta, koja hotelijere čeka u narednim godinama, ličiće na pravu gužvu u šesnaestercu. Osim konkurencije u vidu novih hotela, u tržišnu utakmicu se uključio i veliki broj nekategorisanih objekata koji nižom cenom, sličnim nivoom komfora i većom neposrednošću, postaju prvi izbor turista, čak i poslovne klijentele koja je dosad bila "rezervisana" za hotelski smeštaj. Novonastala situacija zahteva novu taktiku - ponudu prilagodljivu svakom turisti, pa će osim izazova vezanih za poslovanje i upravljanje troškovima, hotelijeri morati da nađu načine kako da novim uslugama i sadržajima steknu tržišnu prednost.

Ponuda dobra, a biće još bolja

U poslednjih 5 godina u Srbiji je otvoreno 77 novih hotela (ukupno ih posluje 328), a samo u Beogradu, kao najvećem gradilištu, očekujemo da uskoro počnu da rade i neki od najvećih svetskih lanaca poput "Marriot" ili "Hilton" hotela. Interesovanje investitora ukazuje da u srpskoj prestonici ima mesta za još smeštajnih kapaciteta. Saglasna je i struka. Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelsko ugostiteljske privrede Srbije HORES, stava je da Beogradu nedostaje bar 10.000 ležaja.

- Ukoliko se izgrade hoteli, oni će raditi i na privlačenju turista, a ako Prag sa 1.200.000 stanovnika ima oko 70.000 kreveta, onda je Beogradu, sa 2 miliona, zaista malo 7-8.000 u hotelskom i oko 3.000 ležaja u privatnom smeštaju.

Ono što Beogradu, a i Srbiji nedostaje, smatra naš sagovornik, su superior hoteli najviše kategorije, kao i hoteli manjih kategorija, naročito sa 3***. Ponuda hotela je više namenjena individualnim poslovnim turistima, pa je najviše hotela sa 4****, dok su hoteli sa 3*** sa aspekta broja smeštajnih jedinica nedovoljni za prijem turističkih grupa.

- Beograd nema nijedan hotel koji može da primi jedan čarter avion od 200 putnika za smeštaj. Slična situacija je i u Srbiji - izraženi su hoteli visoke i niske, ali nedostaju kapaciteti srednje kategorije. Ukoliko neko želi da napravi dobar posao i sa aspekta dovođenja turista, onda su potrebni ekonomski hoteli za turističke grupe, zbog čega je potrebno više investirati u njih – smatra naš sagovornik.


Genov podseća da je poslednjih godina izvršeno nekoliko veoma dobrih transformacija hotelskih preduzeća u Srbiji, gde su investitori uložili velika sredstva i modernizovali kapacitete, poput hotela "Izvor" u Aranđelovcu, "Crowne Plaza" u Beogradu, privatizacije hotela "Mona" na Zlatiboru ili "Grand"-a na Kopaoniku. To su primeri koji su povukli ostale hotele u rekonstrukciju kako bi povećali svoj nivo i standard, tako da možemo biti zadovoljni hotelskom ponudom u Srbiji koja po kvalitetu konkuriše, čak i prednjači, među ponudom hotela u regionu.

- Cenovno se nalazimo na sredini, ili pak bliže višim cenama smeštaja. Kritika je da su cene visoke, ali njih određuje tržište i hoteli se upravljaju prema ponudi i tražnji.

Ko pre devojci...

Međutim, udoban, luksuzan smeštaj i dobra lokacija turistima, ali i poslovnoj klijenteli, dostupni su i u sve većem broju apartmana i privatnog smeštaja koji se izdaje. Na Bukingu (booking.com) je u ponudi 256 kategorisanih i gotovo 500 nekategorisanih objekata u Beogradu, a kako srpska prestonica i Srbija postaju interesantne destinacije za turiste iz celog sveta, tako i iznajmljivanje kuća, stanova i soba postaje sve unosniji biznis.

Na jednom od najpopularnijih sajtova za turiste Airbnb.com (Air, Bed & Breakfast) u strogom centru Beograda možete pronaći prenoćište i za 25 EUR, dok je cena najjeftinijeg hotelskog smeštaja duplo veća. Osim komfora, domaćini u ovakvim objektima gostima ostavljaju i sitne detalje koji su im potrebni, poput šećera ili kafe, na raspolaganju im je i mašina za veš, kao i druge udobnosti koje gostima čine da se osećaju kao kod kuće. Ovo je direktno uticalo i na promet beogradskih hotela - popunjenost smeštajnih kapaciteta (ležaja) u srpskoj prestonici bila je 31,8% u prvih 10 meseci prošle godine, dok je iskorišćenost soba bila malo viša - oko 40% (svetska popunjenost ide na 50%).

- Procenat zauzeća u hotelima opao je upravo zbog otvaranja velikog broja apartmana, koji se nalaze u istoj ponudi na rezervacionim sistemima sa hotelima, po cenama koje su znatno niže, odnosno, nekonkurentne u odnosu na cene koje nude hoteli – kažu u beogradskom hotelu "Townhouse".

Ovaj hotel ostvario je u prošloj godini 7.000 noćenja. Generalno, kažu, nisu nezadovoljni, ali je 2014. bila za nijansu lošija od 2013. godine, pre svega zbog nekontrolisanog otvaranja novih smeštajnih kapaciteta različitih vrsta i kategorija.

Direktor HORES-a podseća da to nije problem samo u Srbiji, ali da hoteli imaju razloga da se bune, budući da se ne vodi do kraja evidencija o poslovanju i načinu izdavanja takvih objekata.

- Dešava se da neko kategoriše jedan, a izdaje još 5 apartmana, koji nisu kategorisani. Uz to, oni su cenovno konkurentni, i imaju znatno niže troškove održavanja kad nemaju goste, za razliku od hotela, čiji su izdaci i u ovakvim slučajevima prilično visoki – naglašava Genov.

U Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija kažu da su svesni da sivo tržište postoji i da će u narednom periodu pokušati da izmenama Zakona o turizmu utiču na to, prvenstveno kroz spuštanje određenih ingerencija.

- Pokušaćemo da uključimo lokalne inspekcije i pojačamo nadzor kako bismo smanjili sivu zonu turista – ističu nadležni, ali dodaju i d hotelijeri moraju razumeti da je na snazi tržišna utakmica i da svoj tržišni segment moraju potražiti kroz cenovnu politiku i pružanje usluge više.

- Sigurno da nije lako, ali svi smo mi turisti i sve zemlje u koje putujemo imaju privatan smeštaj. Grad kao što je Beograd mora da ima ponudu za različite vrste turista. Mladi ljudi, studenti, sigurno očekuju različit smeštaj od poslovnih ljudi. Mi ćemo samo pokušati da privatni smeštaj ne pravi nelojalnu konkurenciju hotelijerima izbegavanjem plaćanja boravišne takse i nekih drugih taksi, ali moramo svima obezbediti iste uslove za rad – kažu u Ministarstvu.

Već u 2015. hoteli će morati da "zaigraju" najbolje što znaju.

- Hotelski biznis nije toliko profitabilan i ima duži rok vraćanja uloženih sredstava – kaže nam Miroljub Aleksić, vlasnik "Alco grupe". Jedino masovnošću, visokom popunjenošću i privlačenjem dobrostojeće klijentele možete napraviti profit, a za to je potrebna vrhunska ponuda i usluga na svetskom nivou. Mi se trudimo da ponudimo više od onoga što je neophodno za tu kategorizaciju i taj nivo, po nižoj ceni i tu vidimo našu šansu.

Da bi se povećao promet i popunjenost kapaciteta u hotelima, Genov smatra da je neophodna organizacija velikih događaja.

- Moraće da dođe i do udruživanja samih hotela i da se uz pomoć države, turističkih organizacija i udruženja organizuju veliki skupovi u Beogradu, jer smo videli šta je nekoliko takvih manifestacija značilo za hotele – odmah su puni.

- Uz to, hotelijerima ostaje i borba da sadržajima poput velnes i usluga kongresnog turizma, ili dobrom ponudom hrane u restoranima, privlače goste u svoj hotel, razvijaju neposrednije odnose sa njima i stvaraju atmosferu da se osećaju kao kod kuće, a neophodno je raditi i na sve popularnijem eko menadžmentu – precizira naš sagovornik.

Izazov za hotele biće i kako se nositi sa novim troškovima. U HORES-u podsećaju da je grad Beograd nedavno doneo novu uredbu o parkingu, po kojoj hotel treba da plati oko 3,5 miliona dinara za 3 parking mesta - lokalnu taksu koja je do sada bila besplatna.

Cenovna politika hotelijera zavisiće i od PDV-a na hotele. Trenutnih 10% na noćenja je podnošljivo, kažu u struci, ali ukoliko dođe do povećanja neće biti konkurentni.

- Po našem mišljenju, to bi dovelo do potpunog kraha u poslovanju mnogih hotela u Srbiji, jer oni neće moći da izdrže pritisak i pokriju osnovne troškove – kažu u hotelu "Townhouse".

Genov je izričit da će se kao udruženje, svim snagama uz detaljne analize boriti da ne dođe do daljeg povećanja, kao i da PDV na hranu, koji sada iznosi 20%, treba smanjiti.

Ivana Bezarević
 
Prošao sam sinoć autoputem, i ovaj hotel nije radio.
Ali na slikama daluje sasvim korektno. Ispod 40 eur noćenje. Jeftin biznis hotel na NBG, mislim da će biti pun pogodak.
 
mekbejn":qaifi2t7 je napisao(la):
Prošao sam sinoć autoputem, i ovaj hotel nije radio.
Ali na slikama daluje sasvim korektno. Ispod 40 eur noćenje. Jeftin biznis hotel na NBG, mislim da će biti pun pogodak.

Po bookingu se sobe mogu rezervisati od vikenda znači uskoro počinje da šljaka. Taman imaju par dana na raspolaganju da otklone "propuste sa fotkama soba" na zvaničnom sajtu i FCB stranici hotela. :grand:
 
Nevidjena glupost,neznanje,manipulacija nekog iz menadžmenta hotela,verovatno ih je ovaj toranj asocirao na Avalu :lol: :bash:
 
Brod hotel na Dunavu
Međunarodni radio Srbija – 11. mart 2015. 15:30
http://vesti.krstarica.com/ekonomija/br ... -na-dunavu

Prošle godine u Beogradu je otvoreno 16 novih hotela, a uskoro se očekuje otvaranje još jednog atraktivnog zdanja, koje je u potpunosti smešteno na vodi. Reč je o velelepnom brodu kruzeru „Kompas river siti“, jednom od tri hotela u vlasništvu „Stars hotels grupe“. Razgovarali smo sa direktorom hotela na vodi Tatjanom Stojaković.

Brod hotel „Kompas river siti“ je luksuzan kruzer, koji ne plovi, istakla je Stojaković. Stacioniran je na dunavskoj obali, oko 300 metara od hotela „Jugoslavija“ u pravcu Ušća. Brod ima 88 kabina, 6 apartmana, 2 restorana, 3 banket sale, 3 konferencijske sale, kao i bazen, a u ovaj objekat investitor „Stars hotels grupa“ uložila je 5,5 miliona dolara. Ovu grupaciju, osim kruzera, čine i hoteli „Mister prezident“ i „Kvins Astorija“, koji se nalaze u neposrednoj blizini železničke i autobuske stanice. U kategoriji su četiri zvezdice, dok za „Kompas river siti“ ne postoji kategorizacija, jer u Srbiji objekti na vodi nisu kategorizovani, pojasnila je Stojaković. Mi ovaj hotel promovišemo preko „Prezidenta“ i „Astorije“, ali je svakako najbolja reklama kada se gosti sami uvere u kvalitet usluge, uživaju u našem gostoprimstvu, i opet nam se vrate. Imamo dobru saradnju sa svim turističkim organizacijama, koje nam pružaju podršku i pomoć, naglasila je Stojaković.

Prema njenim rečima, ovaj nesvakidašnji hotel na Dunavu nudi izuzetan pogled na Veliko ratno ostrvo i Beograd, u luksuznim kabinama moguće je noćenje bez buke, a u elegantnom restoranu gosti mogu da uživaju u raznovrsnim kulinarskim specijalitetima. Hotel ima 30 zaposlenih, a uskoro će biti zaposleno još dvadesetak ljudi.

Brod „Kompas river siti“ prevalio je put od Nemačke, preko Budimpešte, do Luke Beograd. Prvobitno je bio stacioniran u podnožju Kalemegdana, ali je morao biti uklonjen, jer je reč o području kulturno zaštićene celine. Sada se nalazi na desnoj obali Ušća. Inače, ovakav hotel na vodi jedinstven je na prostoru bivše Jugoslavije.

Ranka Pavlović
 
Vrh