Šta je novo?

Hoteli Beograda

Nadogradnja hotela "Pošta"... Izvinjavam se na lošem uglu :).

 
Ja sam danas u kafiću listao neke smor časopise, i mislim da je bio The Men ili Reporter gde su pretstavljali različite beogradske arhitekte, i jedan je imao render hotela na Bulevaru, koji je visok cca 20 spratova sa nekim fancy okruglim prozorima. :/
 
Mislim da je neko, negde, nekada davno na forumu okačio render nekog hotela na Bulevaru, ali sad to treba pronaći.
 
Reč je o hotelu za koji je Mustafa Musić dobio nagradu na 30. salonu arhitekture u Beogradu:

ap_hotel_music1.jpg


Arhitektonski časopis A10 takođe je pisao o tom projektu, ali nažalost za detalje teksta je potrebno biti pretplatnik: http://www.os4the.net/A10contributions_2008.html

Ono što, međutim, možemo da saznamo iz gornjeg linka je da je adresa hotela Bulevar Kralja Aleksandra 526, što bi trebalo da bude između nedavno izgrađenog stambenog kompleksa "Forum" i OMV pumpe. Za one kojima je dati kraj nepoznat, to je raskrsnica Ustaničke i Bulevara, to jest, sam početak Malog Mokrog Luga, što je, bez uvrede, još uvek neugledno mesto za hotel.

Budući da tuda prolazim gotovo svakodnevno, mogu samo da potvrdim da se apsolutno ništa ne dešava na toj lokaciji.

I dalje je misterija je uopšte investitor predloženog rešenja (ako takav uopšte postoji) i kako će se izrada strategije o visokim objektima reflektovati na ovaj projekat. Razočaravajuće je, takođe, da arhitekta Musić, iako često ime u beogradskoj praksi, kao i mnoge njegove kolege, nema svoju Internet prezentaciju.

Sve u svemu, još jedan pokazatelj da u Beogradu postoji dosta planova, ali da je realizacija istih veoma mala. Uveren da je za to odgovoran splet raznoraznih okolnosti koji ne može da se otkloni tako što će Đilas ustati jedno jutro, staviti džezvu da proključa voda i da će mu, dok mu jak miris kafe širi nozdrva, odjednom u mozgu sinuti ideja - 'aj da izgradimo pet hotela sa po pet zvezdica u Beogradu. Nije to ipak tako jednostavno.

U krajnjem, stvari ne treba posmatrati tako crno - mreža hotela u glavnom gradu na kraju decenije je mnogo bolja nego na njenom početku.
 
Gledah dup,nigde ne stoji hotel ali sve je moguce.Ali lokacije je uzasna da se ne lazemo
 
Vučko, takve stvari se u 99% slučajeva i ne navode u PDR (ex DUP) tako da nije ni čudno što nisi našao reč hotel.
 
Realno Beogradu su potrebna jos dva 5* hotela koji su u lancu i sve ostalo da budu hoteli sa 4* ali kvalitetnih. Neko da je pametan i ima para da otvori do 200 soba 4* u lancu, konferencijski prostor do 600 ljudi, parking i fitness, sa prosecnom cenom EUR 150 VRH radio bi samo tako. Ja da imam 40 miliona EUR, izgradio bih trkacku stazu (po FIA standardima) i pored izgradio hotelcic 3* za 50-100 soba par sala za sastanke, pa kako bi to radilo. F1 trke presle bi u Beograd (jeftiniji smo od Madjara) i imas sve.
 
Hotel posta u savskoj katastrofa taman sam pomislio da ce izravnati visinu zgrada sa okolnim a oni dizu jos jedan sprat :bash:
 
Po starom pravilniku o kategorizaciji pet zvezdica trenutno ima sedam hotela u Srbiji. To su „Hajat“, „Kontinental“ i „Zlatnik“ u Beogradu, zatim „Park“ i „Leopold I“ u Novom Sadu, „Prezident“ u Kovilovu i „Vila Breg“ u Vršcu.

Zanimljivo je da ne postoji niti jedan hotel sa pet zvezdica u Srbiji južno od Save i Dunava!!! :bash: A mislim da ni sa 4 zvezdice nije mnogo bolja situacija.
 
GOJE":1fepu2fv je napisao(la):
Po starom pravilniku o kategorizaciji pet zvezdica trenutno ima sedam hotela u Srbiji. To su „Hajat“, „Kontinental“ i „Zlatnik“ u Beogradu, zatim „Park“ i „Leopold I“ u Novom Sadu, „Prezident“ u Kovilovu i „Vila Breg“ u Vršcu.

Zanimljivo je da ne postoji niti jedan hotel sa pet zvezdica u Srbiji južno od Save i Dunava!!! :bash: A mislim da ni sa 4 zvezdice nije mnogo bolja situacija.
To što ti pojedini hoteli imaju 5 zvezdica samo govori o kategorizaciji objekta u Srbiji, po nekim srpskim standardima valjda. Većina tih hotela ne zaslužuje tih 5 zvezdica (za neke od njih ne bih dao ni tri), a opet imamo hotele sa nižom kategorizacijom koji imaju daleko bolje uslove od ovih prvih...
 
Apropo ovoga (ispod Save i Dunava)... Bio sam u odličnom hotelu u Novom Pazaru (hotel Tadž) koji se lako može meriti sa 4-zvezdičnim hotelima po svetu u kojima sam odsedao. Usluga na svakom nivou. Slažem se da nema dovoljno dobrih hotela van Vojvodine, ali nije sve baš tako crno. :)
 
Има одличан хотел Парк у Ивањици, који је мислим у ланцу Бест Вестерн. Такође, хотел Александар у Врњачкој Бањи. Неколико јако добрих има на Златибору, па Гранд на Копаонику. (Говорим о добрим хотелима у којима сам одседао).
 
Prakitčno ste svi u pravu hehe, ali i dalje fali dosta "Premium" hotela, jer gostiju u suštini ima dovoljno da se počne.
 
Metropol" još uvek ruševina
Čuveni beogradski hotel „Metropol" već dve godine izgleda kao da je bio žrtva bombardovanja

Nikad kraja... U grčkoj kompaniji „Grik hotel" kažu da rekonstrukcija hotela „Metropol" kasni zbog ekonomske krize
Ovaj nekada reprezentativni objekat, koji je inače pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika, kupila je u aprilu 2006. godine grčka kompanija „Grik hotel" za 27,4 miliona evra, uz obavezu da ga potpuno renovira. Međutim, od celog hotela ostali su samo razvaljeni zidovi i tu su građevinski radovi stali.
U kompaniji „Grik hotel" rekli su nam da je renoviranje stalo zbog ekonomske krize, ali su obećali da će se u punom obimu nastaviti u narednim mesecima.
- Globalna ekonomska kriza uticala je na tako veliku investiciju, koja je prouzrokovala promenu prvobitnih rokova. Naravno da to neće uticati na kvalitet smeštaja i usluga koji su planirani - navode u ovoj kompaniji, i dodaju će hotel u potpunosti biti renoviran već krajem 2010. ili početkom 2011. godine.
U ovoj kompaniji tvrde i da ih kupoprodajni ugovor ne vezuje za rokove i da ne postoje zakonska ograničenja u pogledu dinamike ili obima radova. Međutim, s obzirom na to da je zgrada „Metropola" pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika Beograda kao gradska znamenitost, u ovoj ustanovi su nam ukazali da novi vlasnik objekta ima zakonsku obavezu prema očuvanju izgleda i kvaliteta zgrade.
Lidija Kotur iz ove institucije kaže za Press da vlasnik ovakvog objekta mora odgovorno i domaćinski da se odnosi prema zgradi, jer u suprotnom postoje zakonski propisi koji mu mogu ograničiti raspolaganje imovinom.
- Krajnja mera predviđena zakonom u ovom slučaju bilo bi određivanje staraoca nad zgradom hotela, koji bi preuzeo kontrolu nad građevinskim radovima koji bi vratili objekat u prvobitno stanje, a sve o trošku vlasnika. Ipak, o ovoj opciji zasad se ne razmišlja jer smo svesni ekonomske krize, kao i činjenice da građevinski radovi vrlo često kasne. Uvereni smo da će novi vlasnici radove privesti kraju i da će Beograd dobiti jedan reprezentativni objekat - priča Lidija Kotur.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/101790/„Metropol"+još+uvek+ruševina.html
 
vucko":1fvekuop je napisao(la):
Međutim, s obzirom na to da je zgrada „Metropola" pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika Beograda kao gradska znamenitost, u ovoj ustanovi su nam ukazali da novi vlasnik objekta ima zakonsku obavezu prema očuvanju izgleda i kvaliteta zgrade.
je*******o zaštitu kada oni nadzidaše dva sprata na jednom delu i još jedan sprat na drugom delu. Zaštita my ass.
 
shmeksi":2j12xf3q je napisao(la):
je*******o zaštitu kada oni nadzidaše dva sprata na jednom delu i još jedan sprat na drugom delu. Zaštita my ass.
Ha, ha... ovo mi se bas svidelo :)
 
shmeksi":2m0izcvp je napisao(la):
vucko":2m0izcvp je napisao(la):
Međutim, s obzirom na to da je zgrada „Metropola" pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika Beograda kao gradska znamenitost, u ovoj ustanovi su nam ukazali da novi vlasnik objekta ima zakonsku obavezu prema očuvanju izgleda i kvaliteta zgrade.
je*******o zaštitu kada oni nadzidaše dva sprata na jednom delu i još jedan sprat na drugom delu. Zaštita my ass.
Juce sam na odboru za ekologiju video i licno koji su to lopovi,rekose da treba da se cuva drvored u bulevaru(jer ce seci i onaj deo od vuka sledece ili krajem ovaj god).I oni rekose protive se tome ali ako se mora mora se...Bah...
 
Shmeksi to se zove aktivna zastita i pihvacena je kao jedan od nacina zastite kulturnog nasledja.
Pri izboru vrste zastite uzima se pre svega u obzir vaznost objekta i stepen njegove zasticenosti. (Na primer objekti od najveceg znacaja stite se iskljucivo pasivnom zastitom i to konzervacijom, anastilozom ili restauracijom). Ne znam u koju grupu spada Metropol ali ne verujem da u ovu od najveceg znacaja.
Jedino mozemo da diskutujemo da li je to u redu, ili izgled Metropola nije trebalo menjati ni po koju cenu.
 
Vrh