(AG Nekretnine) Hotel Nobel - Poslovno–hotelski kompleks na Andrićevom venacu, u srcu Beograda
Andrićev venac je lokalitet reprezentativnog gradskog jezgra, okružen objektima koji po svom istorijskom, materijalnom i funkcionalnom značaju predstavljaju deo primarnog prostora gradskog jezgra. Postojeći objekat u ul. Andrićev venac br. 10, nalazi se u bloku sa formiranim fizičkim strukturama koje su se stilski i hronološki razvijale od 1890. do 1940. godine. Ovakvih mesta u Beogradu nema mnogo i možemo ih ponosno uporediti sa svetskim metropolama kao što su trg Les Halles u Parizu ili centralni trgovi Milana, Beča ili Praga gde su novi pojedinačni objekti donosili novu nadu, pozitivan duh i bili dokazi modernizacije i prosperiteta gradova i nacija.
Blizina dvorskog kompleksa u kojima se nalazi Predsedništvo Srbije i Skupština Grada Beograda, kao i sam kulturno-istorijski aspekt Andrićevog venca, sada sa već ustaljenom galerijom Ozon, obavezuju da nova funkcija, konstrukcija i oblikovanje rekonstruisanog objekta proizvedu arhitekturu dostojnu obeležja ovog lokaliteta i vremena i da vrate veru u savremeni duh Srpske prestonice. Pionirski park, ulica Kralja Milana i Kneza Miloša, kao i blizina nove podzemne garaže dodatne su kvalitetne vrednosti ove lokacije.
Samim tim ova retka lokacija zahteva velika strana ulaganja i investicije u projekat (10 Miliona eura) i indirektno u grad Beograd - kompanija Bart&Co koja sa velikim uspehom u poslednje tri decenije posluje i širi svoju mrežu u Rusiji i Engleskog. Za par meseci kada bude završena izgradnja hotela, nadamo se dolasku mnogobrojnih gostiju pre svega Rusije a takođe i iz Zapadne Evrope.
Stari objekat na lokaciji Andrićev venac br.10, projekat je Živka Nikolića iz 1924. godine, a prema stilskim karakteristikama, predstavnik je beogradskog stila sa elementima ruske Secesije. Objekat je prvobitno bio rekonstruisan posle drugog svetskog rata a njegovu krhku fasadu i temelje, danas je neophodno rekonstruisati u potpunosti kako bi dograđeni spratovi napravili kontinuitet fronta prema Pionirskom parku i kako bi se osigurala stabilnost susednih objekata i stanara.
Širenje turističke ponude i obogaćivanje hotelsko-ugostiteljskih sadržaja sa kulturnim aktivnostima na ovoj lokaciji pokazao se kao neizbežan i krajnje neophodan proces, što je potvrdila i analiza Zavoda za tržišna istraživanja u Beogradu rađena još 2004. godine.
Rezultati su pokazali da na predmetnoj lokaciji, u skladu sa njenim funkcionalnim, formalnim, urbanističkim i ambijentalnim karakteristikama, najviše odgovara razvoju poslovno-hotelskog prostora. Upravo se realizuje projekat Malog Gradskog Hotela tzv. „boutique“ dizajn hotel sa formom i u trendu koji se u svetu intenzivno razvijaju tokom poslednjih deset godina. Ambicija je da ovim projektom, Beograd stane na mapu najboljih hotela kroz grupacije visoke kategorije kao što su Mali Luksuzni Hoteli (Small Luxury Hotels) i DH (Design Hotels).
Prostorna organizacija i oblikovanje objekta
Postojeći objekat je specifičan i upečatljiv u odnosu na okolne zgrade, jer prednja, ulična fasada ima izražene elemente simetrije i centričnosti. Projektno rešenje koristi sve elemente sa postojeće fasade, te ih prenosi u savremeni jezik arhitekture ne kopijom, već analogijom, kroz prostor i funkciju budućeg hotela. Simetrija je integrisana u objekat kroz centričnost i naglašavanje jezgra koje se spiralno izvija do samog vrha i izvlači strukturu na sam krov, prevlačeći unutrašnjost kao novi površinski sloj, novo lice starog objekta. Sa druge strane, fasada ostaje fiksna, stabilna i večna, ornament stare fasade se utiskuje u debeo sloj prirodnog kamena neravne teksture antracit nijanse kojim je oblozena fasada, dok se novi, stakleni sloj spušta i provlači kroz otvore, prožimajući se sa starim, kroz dijalog sa savremenim.
Stari izgled objekta se nadograđuje, poslednji spratovi u staklu se povlače kroz terase, front na ulici se izjednačava, formira se kontinuitet u izgledu ulice Andricev Venac, a sama fasada je saglediva sa ključnih pozicija u okruženju i tako postaje marker okruženja.
Centralno mesto komunikacije se zadržava, stepenište se produžava, osvetljeno uz pomoć atrijuma, i prosvetljeno po bokovima - ono sâmo definiše prostor unutar hotela, osnovnu komunikaciju, galeriju, raspored soba u smeštajnom delu, organizaciju same sobe i izlazak na fasadu, prednju i zadnju. Tako je ostvarena veza i prožimanje između starog i novog, unutrašnjeg i spoljašnjeg, spiralnog i vertikalnog, horizontalnog.
Pionirski park se provlači kroz objekat, njegove fasade, terase i unutrašnje prostore, sve do jezgra bloka koje sada predstavlja novi „Beogradski urbani park”. Koristeći visinske razlike u odnosu na ulicu Kralja Milana, nivoi se smiču, i u preklopima postavljaju komercijalni sadržaji, a krovovi zadržavaju i prenose ideju parka, zelenila i trga, prepuštenog pešaku, stanovniku grada, koji dobija svoj pejzaž u gradu, pomereno tlo, raznovrsnu prirodu, a u kontinuitetu sa komunikacijama i aktivnostima urbanog parka. Pružajući mogućnost za adaptaciju i transformaciju funkcija prostora, novi trg je u isto vreme i park i igralište i miran večernji ambijent za dvoje.
Kvalitet prostora je znatno uvećan i obogaćen, oplemenjen za korisnike okolnih zgrada. Ukupne vrednosti i potencijali ovog područja su podignuti a kao takvi izazvani su postojećim, tradicionalno-kontekstualnim prostornim argumentima. U komunikaciji sa savremenim jezikom i arhitekturom, definišu jedan novi savremeni beogradski stil.
Funkcija
U funkcionalnom smislu namena objekta je po etažama raznorodna. Podrumske etaže su po funkciji tehničke prostorije. Suterenski prostor sadrži restoran visoke gastronomije, prizemlje je namenjeno delatnostima više frekvencije zajedno sa ugostiteljskim sadržajem dok su sve ostale nadzemne etaže smeštajni hotelski prostor.
Prostor namenjen delatnostima u prizemlju podeljen je na glavni ulazni hol, hol za sedenje i bar, recepciju, ostavu prtljaga i toalete. Ulaz u svaki od ovih prostorija je iz ulice Andrićev venac. Osim toga u prizemlju se nalazi stepenište koje vodi prema donjim ugostiteljsko-rekreativnim sadržajima. U okviru podrumskih etaža nalaze se tehnički prostori namenjeni toplotnoj stanici, prostorija za održavanje objekta, skladišta i hotelski magacini.
Etaže namenjene hotelu i smeštajnim prostorima koncipirane su jednostavno i savremeno - prate glavnu komunikaciju i atrijumski prostor, povezuju lift i protivpožarno stepenište. Radi što veće efikasnosti na svakoj etaži jedna vertikala povezuje dve sobe, dva sanitarna čvora i jednu pomoćnu servisnu prostoriju po spratu.
Vertikalne komunikacije predviđene su u obliku dva putnička lifta (jedan većeg gabarita za goste i drugi manjeg gabarita za osoblje hotela), jednog servisnog lifta za kuhinju i jednog stepeništa, koji obezbeđuju vezu svih etaža.
Konstrukcija
S obzirom na složenost predviđene intervencije, između dve postojeće zgrade, pored samog predsednistva, a radi obezbeđenja stabilnosti i sigurnosti kako predmetnog tako i susednih objekata, predviđena je totalna rekonstrukcija međuspratnih tavanica postojećeg objekta sa zadržavanjem istih visinskih kota kako bi se u potpunosti povratila geometrija stare fasade. Kao osnovni konstruktivni sistem dograđenog dela objekta usvojen je armiranobetonski u osnovi skeletni sistem, međuspratnih beskapitelnih armiranobetonskih ploča oslonjenih na armiranobetonske stubove sa potrebnim i pravilno raspoređenim ukrućenjima od armiranobetonskih zidova. Noseći konstruktivni elementi se provlače kroz ceo objekat radi obezbeđenja stabilnosti i nosivosti konstrukcije.
Vertikalno noseći delovi konstrukcije su armiranobetonski zidovi, debljine 20cm, odnosno 25 cm i armiranobetonski stubovi međusobno povezani krutim međuspratnim armiranobetonskim konstrukcijama kako je to projektom prikazano, kao i delovi armiranobetonskih zidova (pre svega, liftovsko jezgro i stepenišna jezgra). Horizontalno noseći delovi konstrukcije su, pre svega, međuspratne, livene armiranobetonske ploče debljine 20 cm ukrućene odgovarajućim armiranobetonskim konstruktivnim elementima na svim međuspratnim konstrukcijama.
Krov objekata je ravan, projektovan kao neprohodna površina, geometrijom i oblikom prilagođena zadatoj arhitekturi i klimatskim uslovima lokacije, nošena preko odgovarajuće armiranobetonske međuspratne konstrukcije (dp=15cm) projektovane i izvedene u svemu prema propisima i normama za ovakvu vrstu konstrukcije.
Fasada i fasadna konstrukcija dogradnje objekata je pasivno noseća od etaže do etaže i bez obzira na sistem obrade i formu fasade. Krutost fasadne konstrukcije dodatno je pomognuta fasadnim gredama predviđenim u međuspratnoj konstrukciji. Postojeća ulična fasada se zadržava u obliku i formi uz elemente rekompozicije.
Fasada
Postojeća ulična fasada sa izraženim elementima simetrije i centričnosti sa svim specifičnostima plastike obrađuje se projektnim rešenjem koje postojeće elemente prenosi analogijom u savremeni arhitektonski oblik, kroz prostor, funkciju i oblikovanje budućeg hotela. Fasada ostaje fiksna stabilna forma u obliku i plastici preneta iz postojeće kroz rekompoziciju i potpunu rekonstrukciju, dok novi arhitektonski izraz u savremenom materijalu, staklu, dolazi iz dograđenih spratova i spušta sa krova provlačeći se iza čvrstog stabilnog fasadnog platna. Postojeća ulična fasada se zadržava u obliku i formi uz elemente rekompozicije.
Deo ulične fasade je zastakljena aliminijumska protivpožarna strukturalna fasada, otporna na vatru 60min. Ram se radi se od aluminijumskih profila a zastakljivanje se vrši sigurnosnim kaljenim staklom. Dvorišne fasade tretirane su istim načinom po značaju, ali izražene u slobodnoj arhitektonskoj formi i obliku u savremenom materijalu.
Parkiranje - garažiranje
U hotelu je projektovano 48 dvokrevetnih soba. Rang hotela uslovljava da se za smeštajne kapacitete obezbedi 50% parking mesta. To podrazumeva da se na svakih četiri kreveta obezbedi jedno parking mesto. To je 24 parkinga za putnička vozila što je i obezbeđeno u susednoj gradskoj garaži. Za restoran prolaznog korišćenja, primenjuje se pravilo da se na 8 stolica obezbedi jedno parking mesto.
U hotelu je planiran restoran sa 16 stolova po 4 stolice i za goste ovog restorana potrebno je 8 parking mesta. U garaži „Pionirski park„, rezervisano je 20 garažnih mesta. Ukupno za hotel potrebno je 32 parking mesta a naknadno će se rezervisati još 12 parking mesta.
Interna parkovska površina
Unutrašnje konture objekata u bloku formiraju atrijume i poluatrijume, kao i nepravilnu formu središta bloka. Neizgrađenih površina ima preko 2000 m2 sa visinskom razlikom od 5,24 m iz pravca ulice Andrićev venac do ulice Kralja Milana, odnosno sa prosečnim nagibom od 6,3%.
Nivelaciono, ovaj se nagib može savladati kaskadama obloženim dekorativnim potpornim zidovima i spoljnim stepenicama. Svaka kaskadna površina ozelenice se visokim rastinjem, poleglim šibljem, travnatim površinama i popločanim pešačkim stazama. U svake spoljne stepenice, izradice se i rampe koje mogu poslužiti i kao protiv-požarni putevi.
Na zelenim kaskadnim terasama predvđena su mesta za odmor odraslih i igru dece.
Još detalja - kroz slova i brojeve
- Autor projekta: Ana Zatezalo Schenk,I Sinestezia doo Čedomir Ristić glavni dizajner i brender, Sandra Drašković menadžer projekta, Nataša Vukosavljević kreativni modelar i Srđan Milošević arhitekta za kategorizaciju hotela.
- Odgovorni projektant Urbanističkog Projekta: A43 doo, Aleksandra Banović
- Glavni Projekat: Multicon d.o.o.
- Izvođac: Deneza M Inženjering d.o.o.
- Veličina projekta: 51 soba, 3200m2
Fotografije: