Šta je novo?

Hotel Jugoslavija [ Hotel ]

Jasno mi je da ZLF koristi priliku da politički profitira na ovom slučaju, i realno je "zicer" - omraženi, gramzivi SNS novobogataši iz Milenijum tima kupuju hotel koji je nekada bio najbolji u Beogradu, gde je posteljinu gužvala kraljica Elizabeta, a Tito duvanio kubanske cigare, da bi gradili "Ric" i preskupe stanove u kulama, koje mogu da priušte većinom ljudi povezani sa tom istom partijom.
Za svetinu zicer, za mene nije zicer: vladavinu svetine već imam, ustajalu i mutnu, ne treba mi nova i sveža, da je čekam da ugnjili.
 
Jes, pa da studenti uče i slikari stvaraju u jednoj komunjarskoj tvorevini. Pu pu, daleko bilo.

Ja bih da mi to rušimo, kume. Krenemo najpre od Novog Beograda, gde Kailan i Pantograf obitavaju, pa idemo usput bagerom i preko Juge, pa preko Ušća (jer i ono vuče korene iz komunjarizma), pa onda tačkasto eliminišemo sve na putu do KCS i VMA. Posle toga idemo na Mirijevo pa onda na jug, ka Medaku, Jerkoviću pa kod tebe na Voždovac. I tako dok sve napravljeno između 1945. i 1990. ne bude poljanče. A onda dižemo kulčine i na njih kačimo zastave i/ili LED rasvete u boji srpske zastave, i povremeno izraelske. Fak jea.
Студенти су становали у студентским домовима у време ФНРЈ/СФРЈ и сликари су стварали за време ФНРЈ/СФРЈ, у како кажеш "комуњарској" творевини.
Проблем на који сам указао је да су људи из естаблишмента КПЈ/СКЈ компромитовали једну идеју јесте чињеница али тај став мене не чини антикомунистом. Уосталом најпоштенији међу њима су на то указивали. Као и јунаци Првог светског рата на политичаре и владаре у краљевини.
Нити сам написао да све из времена СФРЈ треба рушити, нити то мислим. Нити да је у време Краљевине све било сјајно.
Својевремено сам писао о томе, када је усвојена студија о изградњи вискоких објеката, да сам против њихове изградње у Београду, да је град пренасељен и да треба радити на инфраструктури.
Заиста не знам одакле ти ставови. Када сам указивао на књигу Злате Вуксановић Мацуре у којој је наведено да је око 80 процената грађана у Београду тридесетих живело у неодговарајућим условима био сам нападан од једне групе форумских пацијената. То се може наћи на форуму. Када сам писао о економским проблемима у СФРЈ шездесетих са наведеним изворима података и тада сам био нападан од друге групе. Дакле овде више никога не занима нечији став, већ је поента некога напасти, заборавити личне проблеме и избацити негативну енергију, без потребног удубљивања у тему и разумевања за оно што се пише.
Не знам кога си учитао уместо мене и са ким се све време сукобљаваш у својој глави, али то свакако нисам ја. Зато и јеси на игнор листи.
 
Што се тиче зграде ВГИ, писао сам о неколико ствари у вези ње;
Архитектонском и то су подаци који се могу проверити, са мојим ироничним коментаром на њу јер је мени она сама, али и њен узор, марсејски Unite d habitation не допада, генерално објекти са израженим брисолејима, масивним V стубовима итд. (као нпр. ова нова на Славији). Што наравно не значи да је треба срушити.

Идеолошком, дакле навео сам потку неких људи којима су примарне идеолошке а не архитектонске или урбанистичке вредности.

Ето, поменути П. Крат није само напредни архитекта модерног правца који је прерадио зграду Поште 2, већ је након тога пројектовао зграду Информбироа, наследника Коминтерне и то у соцреалистичком маниру.

 
Poslednja izmena:
Дакле овде више никога не занима нечији став, већ је поента некога напасти, заборавити личне проблеме и избацити негативну енергију, без потребног удубљивања у тему и разумевања за оно што се пише.
Зато и јеси на игнор листи.
👍
Архитектонском и то су подаци који се могу проверити, са мојим ироничним коментаром на њу јер је мени она сама, али и њен узор, марсејски Unite d habitation не допада, генерално објекти са израженим брисолејима, масивним V стубовима итд. Што наравно не значи да је треба срушити.
Eto, znači nesporazum je bio u pitanju. 😀
Možda ubuduće da budeš malo odeređeniji... Ali to je samo moje skromno mišljenje i savet. Ti naravno radi po svome, kao i uvek. 🙂
 
Problem sa ovakvim diskusijama kada se protiv svega protestuje je što to razvodni mogućnost otpora protiv nečega što stvarno devastira Beograd kao što je bio K distrikt. Ovako ljudi kada god je neki protest kažu to su oni smarači što ne znaju šta će sa sobom. Jedne te iste priče, kriminal, ova firma, ovaj tajkun, nedostatak škola, bolnica, parkinga... urbanističke teme skrajnute u potpunosti. Čak i na članak o mogućem rušenju rugla od Hotela Slavija smo imali komentare kako se uništava naše nasleđe...
 
Nažalost, ostade ta nakarada na Slaviji, još jedan 'simbol Beograda', pojavila se na nekim razglednicama iz 1965.

Još da ostane Mitićeva rupa, pa da slavi 'pristojni i građanski Beograd'.

Naravno da se 'razvodnjava mogućnost otpora', u takvom društvu je moguće samo njakati, lelekati i kukati.
 
Poslednja izmena:
Да је зелено леви фронт заиста зелени и заиста леви па они изван Калуђерице, Овче и генерално периферије не би избијали јер су то еколошки и социјално најугроженија подручја Београда са највећим комуналним проблемима.

Довољна је проста семантичка анализа њиховог назива и свог бесмисла које пропагирају и све је јасно. :vops:
 
Значи твој предлог је да држава откупи назад хотел и да га претвори у зграду за социјално становање, где ћемо имати застакљене терасе, сушење веша, дивље надоградње, паркинге по ливадама...
Ako ništa drugo, sa rušenjem hitela dobija novi koji će biti u staklu i dve kule pride, gde će, opet dominirati staklo i opet potencionalno dobiti zastakljene terase. ;)

Problem sa ovakvim diskusijama kada se protiv svega protestuje je što to razvodni mogućnost otpora protiv nečega što stvarno devastira Beograd kao što je bio K distrikt. Ovako ljudi kada god je neki protest kažu to su oni smarači što ne znaju šta će sa sobom. Jedne te iste priče, kriminal, ova firma, ovaj tajkun, nedostatak škola, bolnica, parkinga... urbanističke teme skrajnute u potpunosti. Čak i na članak o mogućem rušenju rugla od Hotela Slavija smo imali komentare kako se uništava naše nasleđe...
Propuštena prilika da protestvujemo protiv izgradnje na Vračaru, dobrorom delu Voždovca i Zvezdare, severnom delu Grocke, delu Čukarice...
 
Ne znam kakvo je vase misljenje, ali meni su te staklene kule sto se grade odvratne. Dizajn - nikakav, a narusavaju izgled celog kraja jer su predominantne.
Izvolite srusite hotel ako je to po propisima, ali nemojte da pravite rugobu. Moze li nesto skladno da se osmisli, sto ne zaklanja sunce?
 
Искрено и дизајн хотела Југославија је никакав. Ако већ иду кулчине, боље стакло попут Вест 65 него БнВ шифоњери. НБГ има инфраструктуру да издржи такве објекте.
 
Искрено и дизајн хотела Југославија је никакав. Ако већ иду кулчине, боље стакло попут Вест 65 него БнВ шифоњери. НБГ има инфраструктуру да издржи такве објекте.
Istina, ruzan je hotel, ruzni su BnV sifonjeri, ali pitam moze li neki novi objekat u Beogradu da bude skladan, a pritom i funkcionalan?
Ili je jedini rezon ,,Daj da bude visok 100 metara, ceo od stakla, sa LED svetlima"?
 
Мени је Вест 65 ок. Нисам претерано одушевљен али је добар у односу на просек. Опет из угла слободних површина, солитери су мање погубни од дугих зграда попут Б23, НЦР и сл.
 
Istina, ruzan je hotel, ruzni su BnV sifonjeri, ali pitam moze li neki novi objekat u Beogradu da bude skladan, a pritom i funkcionalan?
Ili je jedini rezon ,,Daj da bude visok 100 metara, ceo od stakla, sa LED svetlima"?
Kule su mi estetski sasvim prihvatljive, svaka veca metropola ih ima uz reku, prosledi sliku nekog objekta sta bi po tebi bilo skladno i funkcionalno za tu lokaciju?
 
Мени је Вест 65 ок. Нисам претерано одушевљен али је добар у односу на просек. Опет из угла слободних површина, солитери су мање погубни од дугих зграда попут Б23, НЦР и сл.​
Kako su kule manje pogubne na slobodne površne, ako znamo da naši investitori popunjavaju svaki pedalj slobodnog prostora za koji se ne pruža dovoljno jak otpor?​
 
Наши инвеститори користе сваки педаљ градили они 4 илк 44 спрата, то стоји.
 
Preneki dan sam se vozio iz IKEA-a. Kao studentu, uvek mi je taj ulaz u BG bio fascinantan. Sada je još bolji. Osim Istočne kapije koja je ranije dominirala, sada se u daljini vide: West 65, BnV kula, Skyline, Beograđanka... Fali još malo visokih objekata između, pa da izgleda kao moderni grad :)

Ove kod Hotela Juga, Trump Towers, 2-3 kod nove autobuske će dopuniti "vizuru".

PS: Znam sve: Kaluđerica, kanalizacija, gužve, infrastuktura bla bla... :)
 
У теорији, уз куле ће и оставити нешто слободног простора (Ушће нпр.) док ће класичне досадашње тзв. крмаче (пословне зграде по блоковима око Арене) прогутати апсолутно све до оно мало тротоара што се остави.

Preneki dan sam se vozio iz IKEA-a. Kao studentu, uvek mi je taj ulaz u BG bio fascinantan. Sada je još bolji. Osim Istočne kapije koja je ranije dominirala, sada se u daljini vide: West 65, BnV kula, Skyline, Beograđanka... Fali još malo visokih objekata između, pa da izgleda kao moderni grad :)

Ove kod Hotela Juga, Trump Towers, 2-3 kod nove autobuske će dopuniti "vizuru".

PS: Znam sve: Kaluđerica, kanalizacija, gužve, infrastuktura bla bla... :)
Немој Трампа љуби те брат.
 
Preneki dan sam se vozio iz IKEA-a. Kao studentu, uvek mi je taj ulaz u BG bio fascinantan. Sada je još bolji. Osim Istočne kapije koja je ranije dominirala, sada se u daljini vide: West 65, BnV kula, Skyline, Beograđanka... Fali još malo visokih objekata između, pa da izgleda kao moderni grad :)

Ove kod Hotela Juga, Trump Towers, 2-3 kod nove autobuske će dopuniti "vizuru".

PS: Znam sve: Kaluđerica, kanalizacija, gužve, infrastuktura bla bla... :)
Трампове куле немају шта да траже тамо.
 
Možda, ali o tome nećemo odlučiti ni ti ni ja, ali možemo demokratski da razmenjujemo mišljenja i izrazimo stav :)
 
Kako su kule manje pogubne na slobodne površne, ako znamo da naši investitori popunjavaju svaki pedalj slobodnog prostora za koji se ne pruža dovoljno jak otpor?​

Која кула у Београду је прогутала тротоар као што то чине пристојне, хумане махале и крмаче? Не знам пример ниједне "кулчине" у Београду да нема иоле сређен део око себе где људи могу нормално да се крећу и проводе време
 
Vreme je za pićence, da se strasti smire...

Hotel Jugoslavija 1970.jpg

1970.
 
Preneki dan sam se vozio iz IKEA-a. Kao studentu, uvek mi je taj ulaz u BG bio fascinantan. Sada je još bolji. Osim Istočne kapije koja je ranije dominirala, sada se u daljini vide: West 65, BnV kula, Skyline, Beograđanka... Fali još malo visokih objekata između, pa da izgleda kao moderni grad :)

Ove kod Hotela Juga, Trump Towers, 2-3 kod nove autobuske će dopuniti "vizuru".

PS: Znam sve: Kaluđerica, kanalizacija, gužve, infrastuktura bla bla... :)
i meni, ali ono sto je ostalo isto, kada sam prvi put doso u bg kao klinac na koncert (2007), ili sada kada se popnem na brdo je prvo pogled desno na prelepu kaludjericu i onda pogled pravo na lep sloj smoga :D
 
Проблем су куле. Проблем је буџење садржаја где му није место. Проблем је што уместо да сруше хотел и направе исти у габаритима по стандардима 21. века они додају кулетине. Тај простор није предвиђен да прими толико новог садржаја. Одувек се рушило и зидало, само у 21. веку треба узети КВАЛИТЕТ ЖИВОТА људи који ту живе.
Али ако им је до добијања избора, овај пројекат и цела накарадна "урбанизација" парка ушће не би смела да прође.

1714512396557.png
 
Vrh