Šta je novo?

Gradske fontane i javne česme

Четвртак, 05. јул 2012.

Санација фонтане испред Mузеја „25. мај”

Фонтана испред Mузеја „25. мај” ових дана се санира, чиме ће до средине септембра Београд добити још један водоскок. Радови се финансирају из градског буџета.

1513411_10_v.jpg


Главним пројектом за санацију фонтане, који је израдио Институт за водопривреду „Јарослав Черни”, изведена су решења за водену фигуру, расвету, завршну обраду, санацију свих површина од процуривања, за изградњу просторија за смештај опреме за рециркулацију и пречишћавање, осветљење фонтане, напајање пумпи и друге елементе.

Стручни надзор над извођењем радова обавља ЈКП „Београдски водовод и канализација”, које већ шест година обавља послове одржавања чесама и фонтана постављених на јавним површинама и у потпуности је упознато са стањем и потребама ових објеката на терену. Конзерваторски надзор над извођењем радова обавља Завод за заштиту споменика културе града Београда.

Управа за воде Секретаријатa за комуналне и стамбене послове управља јавним фонтанама и чесмама на територији града Београда, a послове одржавања чесама и фонтана постављених на јавним површинама на подручју градских општина обавља ЈКП „Београдски водовод и канализација”. Тренутно, у систему одржавања налази се 117 чесама и 33 фонтане.

Izvor Grad Beograd
 
Ime teme je promenjeno,samo recite da li da je prebacim u rekonstrukcije ili zeleni podforum?
 
Не пребацуј је нигде.Нећемо ваљда довека реконструисати постојеће фонтане.Заправо у једној години смо добили две мање фонтане.Једну испред поште а другу на новом земунском тргу. Могао би из наслова да избациш и "реконструкција".
 
Evo malo istorije gradskih fontana iz knjige cesme i fontane beograda iz 1986 godine veoma sam se razocarao koliko smo malo odmakli od tada ima dosta zanimljivih slika krenimo redom terazije tu je sve pocelo
dsc05344.jpg

Pa ista lokacija 1905
dsc05338.jpg

Pa 1985
dsc05339.jpg

Slika knjige
cesme.jpg

I danas
dsc05361.jpg
 
Prave malu fontanu na Cvetnom trgu. Fontanica će biti između onih klupica koje su postavili prošle godine. Na tabli (papiru) piše da je rok izvođenja radova april-maj.
 
на Бановом Брду. колико се мени чини, на раскрсници Кировљеве и Пожешке
 
за мене врло радосна вест да је на 25 мају реновирана фонтана, обзиром да је санација била веома обимна, жао ми је што су инсталације толико видне...могли су их префарбати барем у то тиркизно, кад већ нису уграђене у под фонтане.
 
Док се код нас не могу одржавати у функцији ни фонтане са обичним млазницама, дотле у Јапану (Осака) шљака принтер фонтана:


397877_10151600489208395_1391400255_n.jpg


Видео:

http://www.youtube.com/watch?v=MmTLb1DoPew
 
Брате....Јапан је....Јапан нема везе ни са чим другим на свету. Толико је другачији од свега да је готово једнако другачији од свих.

Наравно, фонтана-инсталација је сјајна.
 
Prvi put videh juce ljude da su uvece kod fontane ispred SIV-a.Stvarno zanimljiv prizor.Ako nesto fali Beogradu to su fontane.
 
a metro, a uredni autobusi, a javne službe koje rade svoj posao, više zelenila, popločani trotoari a ne izrovareni asfalt. obdaništa. škole, manje investitorskog urbanizma, pristojne železničke stanice koje se peru, najbolje zemljište u služb građana a ne u službi šljunkara i parking železnice.....
 
MilisaV":3b1f8wj5 je napisao(la):
a metro, a uredni autobusi, a javne službe koje rade svoj posao, više zelenila, popločani trotoari a ne izrovareni asfalt. obdaništa. škole, manje investitorskog urbanizma, pristojne železničke stanice koje se peru, najbolje zemljište u služb građana a ne u službi šljunkara i parking železnice.....

a fasade ? :roll:
 
Kakve su nam to fontane ,voda, voda. . . . samo da zadovolji iluziju oka
a prava retkost da takva ,,pojila,, mogu da utole žedj.
 
vucko":2di59j3x je napisao(la):
Prvi put videh juce ljude da su uvece kod fontane ispred SIV-a.Stvarno zanimljiv prizor.Ako nesto fali Beogradu to su fontane.

Ovo sam i ja primetio, sve češće viđam klince u grupicama kako sede na zidiću fontane. Ljudi su 'ladno počeli da bleje ispred SIV-a. Nadam se samo da policija neće početi da se pravi pametna i da ih tera odatle :(
 
boca-ica":3tt55aok je napisao(la):
Kakve su nam to fontane ,voda, voda. . . . samo da zadovolji iluziju oka
a prava retkost da takva ,,pojila,, mogu da utole žedj.

boca-ica - neumorni pregalnik za navodnjavanje napaćenih žednih osoba. :gobb:

Stvarno je sramota koliko fale javne česme, i u kakvom je stanju puno njih... :grand:
 
Јавне чесме се полако постављају по граду, обратите пажњу. Почело је да се мења нешто по том питању на боље.
 
Почело је да се мења нешто по том питању на боље.

Hajde da krene bar nesto za sve nas na nabolje :)

Kada se vec ulazu sredstva u rekonstrukciju fontana
ne bi trebalo da predstavlja ni poseban izdatak a ni problem ,,ugradnja,, slavine sa pijacom vodom
 
Cesmai fontana naravno neradi
dsc09524.jpg

u dvoristu skole zakonom bi propisao da svako skolsko dvoriste treba da ima cesmu / fontanu
dsc09525.jpg

ista fontana kad je otvorena
dsc09763.jpg
 
JohnnyLee":3n6i7nr5 je napisao(la):
на Бановом Брду. колико се мени чини, на раскрсници Кировљеве и Пожешке

Požeška i Ščerbinova.
Plato ispred OŠ Josif Pančić

Pre dve godine su renovirali šolju. Konjine stavile kulir koji je trajao kraće nego zvezdin izlet u evropskim takmičenjima.
Posle toga su krenuli sa ponovnim krečenjem.

A inače, šolja je od veštačkog kamena
 
Vrh