Drveće u Glavnoj ulici nema svetlu budućnost ako ostane ovako. Nadajmo se da će će Gradsko zelenilo naknadno podignuti ove betonske ploče, iskopati veliku rupu u betonskom prstenu, zameniti ovaj šljunak i kamen plodnom zemljom, i na kraju ugraditi neki sistem zalivanja.
Beograd je sa svojim toplotnim ostrvom ionako postao previše vreo da bi se drveće moglo prosto zasaditi i zatim očekivati da će uspevati isto kao što je uspavalo ono zasađeno pre početka perioda naglog zagrevanja. Imamo puno primera gde je zasađen novi blok mladih sadnica, i to u postojećem parku, a ne na ulici, pa od njega ništa nije ostalo. Sećam se naprimer herojskog pokušaja sađenja drveća da se spreči širenje neformalnog zabavnog parka na travnjaku uzvodno od Hotela Jugosalvija. Kad već nisu mogli da se oslone na gradske vlasti da čuvaju zelene površine, Gradsko zelenilo je probalo da samo uradi šta može, tj da ono drvećem zauzme sopstveni travnjak i tako ga otme od cirkusa i vašara. I te sadnice su posle još i zalivali. Ne znam koliko redovno, ali sam ih povremeno viđao da ih zalivaju. Ipak, skoro ništa od te male šume nije ostalo. Maltene svo drveće se osušilo. Ili, takođe u blizini Glavne ulice, imate noviji primer iz marta 2021. kad su stanari svih solitera na Karađorđevom trgu sami, svojim novcem, zasadili čitavu malu park šumu u pokušaju da svoju decu sklone sa planiranog asvalta i sačuvaju travnjak, tj da spreče njegovo pretvaranje u parking.
Nedavno sam gledao. Možda je ostalo JEDNO drvo. Ili nijedno. Redovno zalivanja je neophodno.
A evo kako to sada izgleda u Glavnoj. Drveće koje nisu izvadili je dobilo OVAJ tretman (okresan koren, plodna zemlja zamenjena šljunkom i kamenom, gore ide debeli betonski okvir sa vrlo malim otvorom i nema nikakvih creva za zalivanje):
A ono koje su zbog radova na instalacijma morali da izvade, pa će biti zamenjeno novim, je uz ovo gore (betonska ploča na vrhu), dobilo JOŠ i betonski prsten za usmeravanje korena.
Drveće inače korenje pruža najviše horizontalno jer je u prirodi sloj plodnog zemljišta najčešće tanak, da bi odatle pokupilo što više hranljivih sastojaka i vode sa površine zemlje. Međutim sa ovim prstenom je, prvo, korenje okresano, zatim osakaćeno u svom prirodnom pravcu pružanja, a na kraju i odozgo ne dolazi voda jer nema KUDA da prođe do zemlje i korena pošto je otvor za ulazak kišnice previše mali. Dakle novo drveće bi prvo moralo već da bude prilično veliko, da već ima razvijen sistem dubokog korenja, a zatim i da se redovno zaliva. I da nema ovoliko lomljenog kamena i kamene prašine oko njega, tj čitav metar debljine kamene prašine i lomljenog kamena u površinskom sloju čitave okoline u kojoj raste.
Iskreno se nadam da je ovo samo privremena faza radova i da će Gradsko zelenilo okolinu svog ovog drveća naknadno srediti. Ali za slučaj da to ne planiraju, bolje da na vreme ukažem na taj problem.