Šta je novo?

Generalštab

Donald Niebyl објавио на фејсу јуче (Spomenik Database страница):

"At the top here we see an old diagram I found in an architecture journal today of the Ministry of Defense building in Belgrade, which was created between 1956-1965 by architect Nikola Dobrović. The dramatic sloping shape of this building was meant to symbolize the Sutjeska valley in BiH where the famous Battle of Sutjeska occurred during WWII. When I saw this diagram, I found it interesting how many similarities it shared with sculptor Miodrag Živković's 1971 Sutjeska Monument in Tjentište, BiH (seen in the lower photo). The process for creating the Sutjeska monument started right around when the Ministry of Defense was being unveiled, so it makes me wonder if Živković, who lived in Belgrade, was inspired by its shape for his monument which he was to build there.

For more info about the monument at Sutjeska, as well as info on additional Yugoslav-era historical and cultural sites, feel free to check out my profile page for that area"

 
U toku je izgleda sondiranje terena ispred Generalštaba. Da ne kreće gradnja?
 
Mozda bude nesto......
 
Dakle, nema rušenja zgrade A a možda i B i namena će biti javna. Ovo je pohvalno, odustalo se od sumanute ideje da se sruši generalštab i da se umesto njega pravi neki hotel.
 
 
DSC_0024.JPG
DSC_0025.JPG
DSC_0028.JPG
 
Šta mislite o ovoj ideji da sredina bude staklena kao simbol bonbardovanja zgrade? Realno sve je bolje nego da stoji ovako.


 
Svrha secanja na bormbardovanje (ako vec mora da postoji) kroz ovaj slucaj bi trebala biti da nam se to nikad vise ne ponovi,
a ne stavljanje u poziciju zrtve, sa koje se nastavlja mrznja prema zapadnom svetu.
Vidim da se ovde i u predlozenim resenjima ovo drugo potencira.
 
Meni je cudno to misljenje da treba nesto unisteno ostaviti za svrhu "secanja". Dal su amerikanci trebali da ostave rusevine dve kule da stoje?
Postoji nesto zvano "Progres" sto ljudi ovde izgleda ne shvataju sta je i radije se drze mitova i istorije. Valjda je tako lakse sta li je jer ne zahteva nikakav rad
 
Poslednja izmena:
Moguće je da je u pitanju politika, a moguće je i da je ceo konkurs (zlo)upotrebljen i naručen da bi se javnosti indirektno i postepeno poručilo da država nema ni pare, ni sredstva ni volje da Generalštab sruši niti da ga renovira. Pa se onda po dobrom starom običaju angažuje Arhitektonski fakultet da osmisli nešto što je više produkt naloga s vrha nego neke racionalne arhitektonske misli.
Generalstab konkurs.jpg

I onda se iz ovoga posle konstruiše priča kako je ovo ''blend'' starog i novog, kako nema potrebe da se rekonstruiše i kako je ovako čak i bolje i lepše. Verujem da će tako i biti na kraju. Konkurs je samo probijanje leda, uvertira u taj proces privikavanja javnosti da oni ovaj pičvajz nikad neće potpuno rešiti, jer su nesposobni. A i zabole ih.
 
Овде постоји некаква теорија завере да се ове зграде намерно не обнављају да бисмо се стално подсећали на НАТО агресију 1999. године, што по мени нема никаквог смисла, пре ће бити да је по среди незаинтересованост државе да улаже у скупу обнову зграда које нису претерано практичне, односно непостојања економског интереса приватних инвеститора да зграде откупе и обнове баш онакве какве су биле, будући да су под заштитом..

Наравно да требају бити обновљене и враћене МО, али, као и код других таквих објеката треба поставити инфо таблу са информацијама о архитекти, идеји, значају, реализацији, употреби, па и оштећењу и околностима које су до тога довеле..
 
Sadržaj prvog pasusa sam i ja pisao ranije na temi, da država kinte za njih nema, a potencijalni investitori ih ne žele, jer se od njih očekuje da ih kupe za nenormalne pare i još posle o svom trošku vraćaju u prvobitno stanje. Znači država bi najradije da ne uradi ništa na njima, a da ako se nađe neko ko želi da uradi, da ga gnjavi da to radi na njemu neprihvatljiv i neisplativ način. To niko normalan ne bi odabrao. Zato im i stoje i propadaju 23 godine.


A MO ih ne želi, prevelike su mu i preskupe za održavanje. To su i u javnosti govorili.
 
Ja u sve teorije oko ove zgrade verujem osim u podatak da nema para. Koliko god da je Generalštab kulturno dobro ili "arhitektonsko čudo", on je i dalje u osnovi samo zgrada od 8 spratova. Država nema pare da sagradi jednu zgradu ?

Neka je poklone kontraverznom investitoru da je prepravi u stambeni objekat za 6 meseci bez građevinske dozvole. Čas posla
 
Poslednja izmena:
Naravno da ne znači da nemaju para uopšte, nego da im se ne isplati da ih daju za to. Zgrade su treskane bombama, tu nisu oštećenja samo oko rupa, nego i mnogo, mnogo šire od toga. Sve to treba da se ponovo preispita, zakrpi...

A tu je i najveći problem od svih - da se vrate u prvobitno stanje ne mogu, bar ne tako lako, jer su crveni kamen i beli mermer vađeni i dovođeni sa Brača. A on ne samo da je sad u drugoj zemlji, nego pitanje da li uopšte proizvode još takve delove za fasade.

Tako da država je suštinski odlučila da ona neće da se mlati sa tim zgradurinama, baš zato što zna koje bi to drndanje bilo. Ali je rado pokušavala da tu nemoguću misiju uvali nekom naivnom investitoru. Pošto se ni nakon više od decenije nije našao neki takav, sada pokušavaju da štapom i kanapom zakrpe ovo što imaju.
 
Исто као што се не може продати празан плац на Славији (Митићева рупа), други празан плац на Славији (где је привремено паркинг сервис), Генекс кула, бивша робна кућа На - Ма у кнеза Михаила, зграда РАДа, Бета 23, Прогреса и низ других парцела и објеката.
 
Jasno je da je to čisto pravno-biroktarsko-državna rupa. Sam novac je definitivno najmanji problem. Što bi se reklo "drzavna firma, radili ne radili, njima plata leže"
 
Znaš šta nam je ovde strategija? Čekamo da prođe 50 godina pa da kažemo: 'Ne znamo šta ćemo s ovim, ruši'. A ako je 50 godina malo, tu je ceo vek! Ha!
 
a da se ne filozofira previše i jednostavno rekonstruiše u originalnom obliku spolja?

Avalski toranj mi je uvek bio najbolji odgovor bombama, srušili ste ga, mi ponovo napravili i nastavili dalje dok mi se WTC scenario nikada nije dopadao jer su dozvolili da im neko drugi diktira promenu vizure (jasno mi je da će neko reći da su nove zgrade sada funkcionalnije, modernije blabla, ali da nisu srušene i dan danas bi služile stare uz verovatno neku adaptaciju unutra kao zgrada CK)

eno RTS stoji srušen, a i ima više smisla jer je tamo dosta ljudi poginulo i objekat je "skriven" iza Taša, po meni je to jedino dovoljno i adekvatno vizuelno podsećanje na '99
 
Poslednja izmena:
Vrh