Svrha secanja na bormbardovanje (ako vec mora da postoji) kroz ovaj slucaj bi trebala biti da nam se to nikad vise ne ponovi,
a ne stavljanje u poziciju zrtve, sa koje se nastavlja mrznja prema zapadnom svetu.
Vidim da se ovde i u predlozenim resenjima ovo drugo potencira.
Замагљивање историјских факата давно је позната доктрина освајача, када освајајући неко подручје бришу из сећања жртава податке агресије. То што би тако нешто одгварало онима који су нас бомбардовали, могу да схватим. А наш став да не треба да памтимо, је у најмању руку чутан.
Ево један, по мени прилично аналогни пример:
Америнканци су бацили две атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки. Данас, постоје меморијални комплекси у оба града, који како ти сугеришеш имају конотацију да се "не понови" Акценат ја на страдања, сачувана је разорена зграда. На плочи пише неутрални текст: "У спомен жртвама бомбардовања"
Ко је бомбардовао?
Кад и због чега?
Кога је бомбардовао?
Те ствари мемеријални комплекс не задире, јер "подстриче мржњу".
Шта имамо као резултат после безмало 80 година од догађаја? Па имамо да млађа јапанска популација ВЕРУЈЕ да је атомске бомбе на њих бацио Совјетски Савез а не Сједињене Америчке Државе.
После бомбардовања Јапан је окупиран и та окупација траје до данашњег дана, а плата за заборав је "гладац" звани јапанска економија.
Историја показује да окупација у неким својим сегментима уколико је окупант "добростојећи и у успону" можеда буде мирна и без терора, међутим, сваки раст у историји се пратио распадом у коме је окупирана земља и народ увек била терорисана, експлоатисана и понижавана у сваком погледу. Стога, споменици имају значајну улогу у подржавању историјског имунитета од робовања, и као такви требају да буду коришћени широм нашег простора.
Због свега тога сматрам да обнова али са јасним симболом ко је, због чега је и кога је бомбардовао треба да се види на обновљеном комплексу генералштаба