Šta je novo?

Generalštab

Kada je ova vlast u pitanju, moj stav je da bolje da ne diraju ništa jer će samo da us***. Ali što se tiče Generalštaba, stvarno je kranje vreme da se uradi bilo šta, najgore je kako je sad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=701981#p701981:1p7qdga0 je napisao(la):
Beki » 24 Jan 2020 07:06 pm[/url]":1p7qdga0]Kada je ova vlast u pitanju, moj stav je da bolje da ne diraju ništa jer će samo da us***. Ali što se tiče Generalštaba, stvarno je kranje vreme da se uradi bilo šta, najgore je kako je sad.

I bnv je bio najgori takav kakav je tad, pa vidi kakav je sad. Ne prizivaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=701981#p701981:30tjk1rw je napisao(la):
Beki » Pet Jan 24, 2020 8:06 pm[/url]":30tjk1rw]Ali što se tiče Generalštaba, stvarno je kranje vreme da se uradi bilo šta, najgore je kako je sad.

Tu je bila vojska, ko zna sta se nalazi konkretno ispod tih zgrada, u smislu hodnika koji vode vrv svuda i sl. i postavlja se pitanje zasto bas jedino ovaj Generalstab, iako je preseljen, nije obnavljan/prodat posle bombardovanja kad sve ostale zgrade jesu.
 
Ја не разумем зашто постоји отпор код неких да се поново изграде и дограде предратне зграде Војске преко пута Владе Србије и МСП-а... На целом форуму постоји више слика како су изгледале, и мислим да се врло добро уклапају у амбијент са горе наведеним зградама и у опште са целим квартом и улицама Кнеза Милоша и Немањином.

Да се комунистичке зграде на том месту поруше и поново изграде, али на неком примеренијем месту. Оправдања као што су "то је првокласан пример комунистичке архитектуре брутализма" или "то је пример агресије Запада на нашу земљу", и тако даље, ме стварно не занима из простог разлога што су комунисти наметали своју идеологију, па самим тим су архитектуру користили у те сврхе, чим су изградили нешто онако, сред нечег онаквог.

Мени та зграда ни раније није била лепа, с тим да не кажем да није интересантна и да не буди пажњу. Али лепоту свакако нема.

Онај ко каже да је лепо субјективна категорија и тако даље, ја кажем да је онда склад објективна, јер онаква зграда, барем по том критеријуму, не припада оном кварту.

За оне који тврде да рушевина као таква треба да буде споменик сећања на неке ратне, а опет губитничке године, мислим да су промашили тему.

Пролазим на дневном нивоу поред истих рушевина и пре него што су рашчистили простор испред, а нисам сигуран да сам се осећао поносно у једном тренутку...
Пре бих рекао понижено и тужно.
 
Pa da... nema stranog drzavnika posebno ekipa iz nato alijanse koji ne pusti suzu kag prodje pored.
Nego treba odvojiti novac i obnoviti ih posto je to ipak poslovni prostor a ne neki bunkeri iz vremena hladnog rata. Ako ne trebaju vojsci neka usele tu neke od silnih agencija, koje budi bog cemu sluze, ali ih ima ko zutih mrava.
 
Blast from the past cijeli

06-2020-04-09-22-44-52.jpg
 
Ja sam za to da se poruse svi preostali objekti, njegovi delovi...i da na tom mestu bude velika, zelena, cvetna povrsina, kako je i neko dao predlog ranije. Bunkere koji se nalaze ispod pretvoriti u javnu garazu.
 
Онда би остали голи калкани музеја града Београда и касарне 7. пешадијског пука.
 
Manje ostecenu zgradu treba obnoviti za pocetak spolja netrebaju tu neka sredstva koja ova drzava ne moze izdvoji iz budzeta kroz par godina ....
 
Ja sam za to da se kompleks A (onaj ''presečeni'') potpuno sruši i da se na njegovom mestu izgradi nešto što bi se estetski uklapalo - i spojilo - zgrade Starog generalštaba i Kasarnu 7. puka. A da se kompleks B (onaj sa kulom) obnovi ali po potrebi da se ''skrešu'' neki delovi crvenog kamena gde je nemoguće izvesti potpunu rekonstrukciju.

Znam, znam... svi žalimo zbog tog crvenog kamena. I ja. Ali kao što rekoh već X puta, bukvalno sve bi bilo bolje od ovoga što se (ne) radi već 21 godinu - čekanje da se desi čudo u vidu investitora koji će da ispljune bogatstvo za te ruine, i onda još jedno bogatstvo da ih vrati u pređašnje stanje. To se prosto nikad neće desiti. Izbor se sad bukvalno svodi na to hoćemo li ruinu u centru grada, pred upravom zemlje... ili da se nešto konačno napravi od tolikog prostora.

U narednih par dana ću da napravim prikaz ideje koju imam.
 
Pa u zgradu A su uložili vec dobre pare u popravku onog djela iznad nemanjine
Sto se tice crvenog kamena u cemu je problem to je domaci kamen
Bezbjednije da se to obnovi nego da gledamo neki eksperiment od moguce nove zgrade
 
Za mene je sve to promašena investicija, jer nijedan privatnik neće ništa da ima sa ovim ruinama (čak i kolko tolko popravljenim) a država nema para ni sredstva da na bilo koji način sredi i prenameni te zgrade za svoje potrebe.
 
Drzava ima para samo nece takodje ima potrebe da prepakuje svoje institucije mogu da je daju za neki fakultet npr. ili pak da usele neku administraciju
Evo npr zgradu A obnoviti u preseliti sve iz kule u bircaninovoj Tako vojska i bia i kasarna 7 puka ostaju vojsci na upotrebu
Obnoviti zgradu B i u nju smjestiti ministarstva koja su rastrkana po gradu princip jedno ministarstvo jedna zgrada posto je velik objekat mogu se smjestiti bar 3 ili silne agencije natrpati
Prepakivanjem i preraspodjelom prostora moglo bi se dobiti ustetde velike i povecati i tako nikakva efikasnost
Takodje postoji zgrada kula sa aneksom u balkanskoj koja isto moze da se iskoristi
10 fakulteta ili nemaju prostor ili nemaju adekvatan prostor isto vazi i za oko 10 muzeja
A toliko prostora se traci uzalud ...
 
Sve bih to i ja voleo, ali... imam ogromne sumnje da će se to ikad desiti.

Inače treba dodati na spisak i zgradu VBA iza Kasarne 7. puka, čiji će se prostor takođe osloboditi kad VS i MO pređu u Topčider.

No u svakom slučaju, okačiću ovih dana svoj predlog šta raditi s ta dva bloka u slučaju da država definitivno digne ruke od (kompletne) rekonstrukcije i da nijedan privatnik ne pokaže interesovanje.
 
Mislim da bi bilo dobro da se konacno pocne sa nekom idejom vezano za generalstab. Previse dugo stoji ovako!
 
Ukoliko bi došlo do rušenja, mislim da bi bilo najbolje samo dograditi postojeće zgrade da se pokriju kalkani.
Mislim da je neko kačio sličan predlog, evo uradio sam neku brzinsku montažu, ne izgleda baš najsrećnije, ali koncept je jasan.

Mislim da bi morali ostaviti veliki prostor ispred, sada kada je ostavljen travnjak taj deo je prodisao, a zgrade Vlade i ministarstva se napokon vide u punoj veličini, a šteta da takva zdanja budu vidljiva samo sa trotoara.

Ovo je postojeće stanje
Pogledajte prilog 1

Ovo je kako bi moglo da izgleda
 
Nešto slično sam i ja imao na umu. Mada i ovo je odlično.

Eh kamo sreće da se ovako nešto realizuje...
 
Искрено, никад неће рушити кулу комплекса Б. Зато је боље ићи у обнову објекта, а намена се може лако наћи, само је потребно да властодршци мање размишљају само како нешто да продају.
 
treba nesto napraviti kao sto je ground zero u americi. Nesto sto ce svaki turista hteti da obidje i tim se upozna sa istorijom nelegalnog bombardovanja. Mislim da sigurno imamo dosta talentovanih ljudi koji bi imali neku skroz novu ideju koja nije vidjena nigde u svetu.
 
Није лоша идеја, мислим да би могла изложба посвећена агресији да се пресели из музеја града у суседни комплекс Б.

Oвај део ка Немањиној улици обновити скроз пре свега због безбедности.

P1150872cc.JPG


На делу ка Кнеза Милоша исто средити зграду према оригиналном пројекту, осим овог кратера који би застаклио са браон стаклима каква су на СИВу 3 да се истакне на фасади као место оштећења, али да опет не буде рушевина какву данас имамо. Е сад, колико би то дозволила статика зграде и безбедност, у унутрашњости би оставио разрушене спратове да се могу обићи у оквиру обиласка музеја агресије. Унутрашњост музеја би обогатио за многе експонате који у музеј града нису могли да стану, као и са више фотографија бомбардовања у великом формату, снимака бомбардовања на великим екранима, свим могућим сакупљеним пројектилима и гелерима...

Dobrovi%C4%87ev_general%C5%A1tab.jpg

11839363.jpg


Наравно, већи део зграде не би био музеј, већ само оштећени ћошак, крило ка кули и у Немањиној би могли да удоме неке државне институције којима фали адекватан смештај.
 
Пошто се већ предлаже парк, ја могу да предложим по једну шару за сваки парк

uran.jpg



Као сећање на осиромашени уранијум

и ова

cancer_PNG28.png


Kao и ова

1024px-Genetics_-_The_Noun_Project.svg.png


Тј сећање на све који су умрли и који ће умрети од рака, а такође на генетско упоропаштавање породице (1/3 парова су неплодни)
 
Nisam hteo da reagujem na poslednji predlog koji je podrazumevao da ruina, tačnije - rupetina glumi spomenik, ali posle ovog moram.

Istorijski događaji, ljudi, tekovine i bilo šta drugo bitno za sećanje, obeležavaju se i simbolizuju uglavnom namenski napravljenim spomenicima i drugim vidovima obeležja, koji se izrađuju u tu svrhu. Izuzeci postoje, ali zato i jesu - izuzeci.

Ne obeležavaju se ruinama koje groze čitav grad. Ne obeležavaju se mostovima koji zauzimaju prostor a ne vrše svoju funkciju. Ne obeležavaju se zaraslim rupčagama koje niko ni ne želi da gleda.


Što se ostalog tiče, o tome sam već rekao šta sam imao na prošloj strani i još uvek nisam dobio argument koji bi to oborio:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=681516#p681516:8nyhpj53 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Nov 19, 2019 6:36 pm[/url]":8nyhpj53]
A drugo, to čuvanje ruina samo da bismo ''držali ljutnju''... Jel možete da mi kažete kad smo tačno imali neke koristi od toga? Jer ovo što mi radimo, već decenijama, to držanje ljutnje i čekanje da se svet sažali na nas i da ispravi nepravde koje su nam nanete pre XY godina... Da vam kažem odmah, to ne radi. Svako gleda samo sebe i svoj interes. Svet ide dalje, voz prolazi. Dok smo se mi mislili šta da radimo sa rupčagom Biblioteke, u međuvremenu prođe 70 godina, politički blokovi se srušiše i napraviše novi, zemlja prođe kroz još tri nova rata, i izmeni' 5 imena i zajednica. Znači, idući ovim tempom i logikom, 2030. ćemo imati odgovor šta raditi sa Bibliotekom, 2050. ćemo znati šta sa Generalštabom, a tamo negde 2100. ćemo da se bavimo pitanjima kojima je trebalo da se bavimo 2019? A u međuvremenu ćemo da živimo u svinjcu i ruinama samo da bismo terali inat nekome u Vašingtonu i Briselu? Jel to vama zvuči normalno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=726482#p726482:2im7qapn je napisao(la):
AntonioBandera(s) » Sub Apr 11, 2020 12:48 pm[/url]":2im7qapn]Ja sam za to da se poruse svi preostali objekti, njegovi delovi...i da na tom mestu bude velika, zelena, cvetna povrsina, kako je i neko dao predlog ranije. Bunkere koji se nalaze ispod pretvoriti u javnu garazu.

Zaista po meni dobra ideja! Bilo bi lepo ako bi neko uspeo to i da malcice vizualizuje .....cisto radi debate! :gobb: :gobb: :gobb:

da budem specificniji iz perspektive pesaka ))
 
Зар да рушимо цео комплекс Б са очуваном кулом од скоро 20 спратова због једног кратера?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727623#p727623:1q2doo81 je napisao(la):
gishko » Uto Apr 14, 2020 11:20 am[/url]":1q2doo81]Ukoliko bi došlo do rušenja, mislim da bi bilo najbolje samo dograditi postojeće zgrade da se pokriju kalkani.
Mislim da je neko kačio sličan predlog, evo uradio sam neku brzinsku montažu, ne izgleda baš najsrećnije, ali koncept je jasan.

Mislim da bi morali ostaviti veliki prostor ispred, sada kada je ostavljen travnjak taj deo je prodisao, a zgrade Vlade i ministarstva se napokon vide u punoj veličini, a šteta da takva zdanja budu vidljiva samo sa trotoara.

Ovo je postojeće stanje
Pogledajte prilog 1

Ovo je kako bi moglo da izgleda

file.php

file.php
Nek rade sta oce samo ne ovo
 
Vrh