Šta je novo?

Generalštab

Bombardovanje 1999 je bilo težak zločin ali Beograd je i u svojoj novijoj istoriji pretrpeo mnogo teža bombardovanja. To su ono 1944 (koje je po gubitcima stanovništva bilo najteže) i aprilsko iz 1941. Oni koji su ih preživeli itekako ih dobro pamte. Ja (a i većina drugih beograđana) danas ne znam tačno koje su kuće tada porušene, koje su obnovljene a koje nisu. Znam pouzdano za dve od kojih ni traga nije ostalo a bile su ukras Beograda. Jedna je hotal "Srpski Kralj" koji se nalazio kod kalemegdana (ne znam je li to Pariska ili Tadeuša košćuškog). Druga je izuzetno lepa zgrada gimnazije koja se nalazila na mestu gde je danas "Politika". Nikom nije palo napamet da tu ostavi ruševine a na žalost niko se nije setrio da tu zgradu treba obnoviti na istom mestu. Za politiku je (u to posleratno vreme a i danas) bilo dosta praznih placeva. Što se tiče predratne vojne zgrade na uglu Nemanjine i Kneza Miloša - ona je bila niska i ne odgovara nikako toj lokaciji gda su sve zgrade monumentalne.
 
e4fc6380ecbbe8fe640e380b773435bd.jpg

81aabbdc34c66734fd2fb5fcafad3212.jpg


Ako je ovo kapija Evrope u Madridu, Generalstab je bio kapija Balkana po svojoj monumentalnosti
 
sta je ovo, generalstab Spanske armije? IMa nesto slicno i u Barceloni
 
znaci ovo do daljnjeg (naredna dekada otprilike) ostaje u ovom obliku?
 
najavljivo je vodja arape neke. hotel kolko se secam, al digli ruke ocigledno.

Ovim resenjem samo gubimo turiste :D :lol: :laugh: :lool:
 
Da li je ovo predvidjeno ovako da stoji ili se tu nesto kao planira?

Ako je samo do ovoga, mogli su to da urade i pre 16/17 godina...
 
Што да сруше кад може да се санира? Овај део што "фали" може очас да се уради. Мене више нервира што нису и супротну страну санирали део над улицом, да склоне више ону одвратну скелу.
 
Оно што је до некле сигурно јесте да зграду треба овновити због заштите, а када ће то бити учињено, као и која ће бити намена су и даље непознати детаљи-
 
Ne bih voleo da završi kao MUP. Voleo bih da se obnovi u sličnom stilu u kome je i izgrađena, pa šta god stavili u nju.
 
Моје неко мишљење је да да су хтели да га сруше, срушили би га целог, не би "обновили" овај део изнад Немањине. Искрено се надам обнављању објекта у оригиналу, без обзира на намену, а најлогичније би било да се ту сместе неке државне институције.
 
Ej, polako, nisu još izbori. Vi moderne generacije hoćete sve odmah.
 
Nisam dugo prolazio pored Generalštaba, kada sam video ovu rupu nešto me je zabolelo, kao da me je nešto ujelo za srce.
 
Neka umesto drzavnih institucija obnovljeni genealstab bude muzej svih bombardovanja. Koliko su nas kroz istoriju rokali popunice se ceo.
 
За такву намену може да се уреди поставка у Музеју града Београда са прикладним фотографијама, видео снимцима и пропратним текстовима и по којим експонатом, ако истих има. Ова зграда има исувише квадрата и стратешку локацију у граду да би тек тако постала музеј. А са друге стране, и даље бројне институције кубуре са квадратима и скучене су у неадекватним просторима. Овде лагано има места за неколико факултета нпр. који кубуре са простором (биолошки факултет, факултет безбедности, географски факултет) као и за неке научне институте.
 
ГШ се од бомбардовања налази у разним објектима, примера ради и у ЦВВШ, потребно је обновити зграду да би се ГШ вратио, не само због простора, већ и због симболике.
 
Генералштаб неће бити реконструисан све док Србија и њен народ нису слободни.
 
Није могуће ослободити неког ко слободу ни не жели, или је се чак и стиди или плаши.
 
Vrh