Šta je novo?

Generalštab

Delija":1hffl29r je napisao(la):
Giorano Angelo":1hffl29r je napisao(la):
Delija":1hffl29r je napisao(la):
Па имаш много горе примере и од Белвила и од блока 72.Цело Миријево,Звездара,Врачар,ММЛ...Све то је још нехуманије и у много већем обиму тако да то на жалост јесу репрезенти српске стамбене архитектуре с краја 20. и почетка 21. века.

Пре ће бити обрнуто. Квалитет стамбене архитектуре шездесетих и седамдесетих година је на далеко вишем нивоу од неког насеља попут Белвила.
:shock: Па човече то сам и написао! По целом форуму пљујем по белвилу и величам градњу 60их и седамдесетих. Смучио сам се и богу и народу овде са тим ставовима.А у овом конкретном примеру сам написао да чак и од тог насељА има нехуманије.

Ако сам погрешно разумео, онда се извињавам, али ове речи су биле јако контрадикторне и упадљиве:

Па имаш много горе примере и од Белвила и од блока 72.Цело Миријево,Звездара,Врачар,ММЛ...Све то је још нехуманије и у много већем обиму тако да то на жалост јесу репрезенти српске стамбене архитектуре с краја 20. и почетка 21. века.

Ја не знам шта си хтео да кажеш али овако пише. :D Дакле, ако се односило на новоградњу, онда је океј. Могу се сложити у некој мери. Овде видим поменута читава насеља и слично. Не видим временску одредницу и слично, већ подвлачење самих целина и генерализацију истих. Исправи ми ако грешим? И онда још на крају потврда „јесу репрезенти”. :D Мислим, у овом виду комуникације треба бити обазривији у писању, јер може доћи до забуна...

Мораш прознати да та истраживања нису више релавантна из простог разлога што ми немамо стамбени солитер млађи од 35 година.

Јако опасна тврдња. Ово могу рећи јер се моја докторска дисертација односи на становање на овим нашим просторима и стварно сам дошао до свакојаких истраживања којих нема нажалост у библиотекама, већ у приватним архивама или код аутора истих. И видео сам да има доста елемената који се могу и данас применити (методолошки)...

Ето, ваљда смо сада разјаснили неспоразум. :)

Пс. стварно немам обичај да пратим ко шта све пише и које ставове заступа (поготово ако су коментари у теми Белвила, то свакако не гледам). :)
 
Ма све је ок! :)

Ти и ја смо навели као лоше примере Белвил и нови део блока 72 а ја сам онда наставио са причом да чак и од тих лоших примера постоје још гори по целом граду

Што се тиче стамбнеих кула мишљења сам да проблеми који су у тим зградама постојали нестали напретком технологије и начина пројектовања таквих објеката.Нпр,брзи и ефикасни лифтотви су одавно стандард,
 
I počinje opet... Zasad u jednoj rečenici, ali verovatno sledi nova serija tekstova o Generalštabu.

KONKRETNI DOGOVORI SA „MUBADALOM“ IZ ABU DABIJA
Centar za razvoj čipova od septembra u Beogradu
Gordana Bulatović | 02. 08. 2013. - 20:00h | Foto: Beta | Komentara: 17
Jučerašnja poseta menadžmenta najveće kompanije Emirata Vladi Srbije nije donela i odluku gradi li se u Srbiji fabrika čipova. Ipak, otvaranje Centra za razvoj čipova, ali i dogovor o gradnji delova za avione uvod su, saznaje „Blic“, u gorepomenuti posao vredan četiri milijarde dolara.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
365835_mubadala01foto-beta_f.jpg


...

Kako saznajemo, za mesec dana će se intenzivirati razgovori koji bi trebalo da dovedu do otvaranja novih poslova firmi iz Abu Dabija, a pre svih „Mubadale“ u Srbiji.

Recimo, jedna od firmi iz ovog sistema vrlo je zainteresovana za gradnju zgrade na mestu gde su danas ruševine Generalštaba, ali i za beogradski projekat „Grad na vodi“. Zainteresovani su za ulaganja u domaće turističke centre, a pre svih u Kopaonik, kao i aktuelna lovišta.

Državna firma iz Abu Dabija vrlo je, kako nam je potvrđeno, zainteresovana za najavljeni konkurs za prodaju licence za 4G mobilnu telefoniju. Razgovori su vođeni i o mogućnostima gradnje gasnih elektrana, solarnih panela i slično.

Izvor: Blic
 
Зграда генералштаба је прелепа и сведок једне епохе. Од идиотске државе се неможе очекивати да то цени. Чуди ме да не нуде и зграду Дома скупштине на продају. Могла би бити фина преноћиште за шеика када обилази ове крајеве.
 
Bila je prelepa i svedok jedne epohe,više nije,nje nema..nije to prva zgrada u Beogradu koja je srušena za vreme bombardovanja u poslednjih 100g.i na drugim lokacijama su nikle nove,ko se još seća šta je bilo pre njih osim na požutelim fotografijama.Normalno je da se grad posle velikih"požara" obnavlja ili gradi iznova,ima takvih primera u svet dosta..
 
Samo što ova zgrada nije srušena i nema potrebe da se na njenom mestu zida nova.
 
Pa nije ni "oštećena"stanje je znatno gore od tog kriterijuma.Kada bi se i našao novac da se vrati u prvobitno stanje,postavlja se pitanje šta bi ste radili sa zapravo kasarnom iznutra i milion kancelarija,to nikome ne treba,niti postoji ekonomski rezon da se takvo zdanje održava,za koga..ionako za 10 g.moramo da svedemo državnu administraciju na minimum.Pa evo primera SIV-a tamo su ogromni problemi sa održavanjem zbog velikih neracionalnih kancelarija.,pa su morli da je proglase spomenikom kulture da bi se nakako namako novac za održavanje..zgrada Beobanka koja predimenzionirana zog knacelarijskog poslovanja ,prevelika i za hotel..dajte budite racionalni i realni..
 
Па ја јесам и рационалан и реалан.

Колико је беше коштало рушење и рашчишћавање приземних хала Беко фабрике на Дорћолу? Беше пола милиона евра? Колико би коштало рушење објекта војног врха Југославије грађено у доба Хладног рата са кулом од 18 спратова?

Шта треба да се изгради да би се то рушење исплатило? Потпуно је неисплативо градити исту квадратуру. Значи да је једина алтернатива да се гради или кула виша од 18 спратова или да се регулациона линија помера до тротоара у Кнеза Милоша. Мислим да су обе опције урбана деградација овог дела града и да то нико не жели.

Или сам се преварио?

Желимо крмачу над крмачама у Кнеза Милоша? Јер заиста то желиш 2012? Или неко други од подржаваоса варваризма?
 
Rušenje će platiti investitor u paketu,što mi je i logično.nije urbana degradacija da se gradi nešto novo,već šta se gradi i kako izgleda projekat,pa nije to prva intervencija u u centru Beograda,od Beograđanke,Slavije itd.Pa kako bi danas Beograd izgledao da posle 45 se nije krenulo u izgradnju novih zgrada na mestu porušenih,neka su rešenja bila dobra,neka loša ali to je život.Pa zašto misliš da se ovo zdanje koje je srušeno ili znatno oštećeno,sviđalo svima?Meni baš i nije,pa i u sastavu ovog postojećeg zdanja je kula u stili kasarne,a to ti nije bilo degradiranje?
 
Eh sta mi sve ne bi dali da su nas pitali,utopija direktore,utopija.. :kafa:
 
Наравно да ће платити инвеститор, али ће то превише да га кошта и једини начин да се привуче инвеститор који би откупио зграду и јесте да се степен изграђености парцеле повећа за 100%, тј. да се дозволи дупло већа квадратура.

Па ти замисли дупо већу квадратуру на том месту и реци да ли то желиш?

И на крају крајева, какве везе има да ли се здање некоме свиђа. По оцени целокупне струке, здање представља урбанистичко-архитектонско благо. Према томе, небитно је да ли се некоме свиђа или не.

То би било као када би неко прекречио Белог анђела уместо да га рестаурира. Па нису сви верници зар не? Можда се атеистима не свиђа Бели анђео, хајде да га прекречимо, рестаурација превише кошта. Можда нађемо и спонзора, неку фабрику боја?
 
Polako ,tek da vidimo projekat pa da se izjasnjavamo.. :kafa:
 
Nedam generalstab i gotovo nece biti projekta i tacka
 
2012":22b2s5cd je napisao(la):
Polako ,tek da vidimo projekat pa da se izjasnjavamo.. :kafa:
Па немамо шта да чекамо пројекат. У питању је чиста логика. Уосталом, из надлежног министарства су у јеку кампање за рушење изјавили да размишљају да дају дозволу инвеститору да зграду набије уз сам тротоар.

Једноставно, то је једини начин да се рушење исплати.
 
Projekat ce biti sproveden ,u to nema sumnje...uvek je bilo neistomisljenika,ali u ovom slucaju sa malo izgleda da uspeju u ometanju,njihovi medijski mentori bice zauzeti drugim egzistencijalnim stvarima :kafa:
 
24,71% даје подршку том ставу... и то на овом сајту. Тај проценат, можда није ни цео проценат међу народом.
Овде, као и за друге ствари, већа је шанса да тај неко одустане, тај неко... мислим Вучићев друг у хаљини.
Са Мараканом иста ствар, праве рачун без крчмара исти ти арапи, ту већ може да буде љуто.
Е сад, ако можеш са Делијама да повежеш процес, мислим, исти је проблем над главом 8)
На несрећу, демонстрације не могу ни за озбиљније ствари...
 
realno je da treba da se skloni onaj generalstab il da se preuredi u nesto drugo posto ce nekom da padne na glavu ono sto visi a i ruzno izgleda bolje je da arapi naprave neki hotel atrakciju da privuku turiste nego da ovako zvrji radioaktivna zgrada prazna i polusrusena a to sto kazete zamislite da se izgradi neka visoka th velika zgrada tu pa sta ima veze samo da je uklope uz ostatak ulice i okoline i ko bombona :) jos ako ima vidikovac neki gore gde ces vise :)
 
Svašta jesu, ali zgrade nisu "radioaktivne".
Zašto se to stalno potencira?
 
Paljda da se uplaše ljudi ...
 
Nema nista od toga samo zato sto se nekom svidja ,privuku turisti bas turiste briga ,bolje da im naprave turisticku kartu bus plus sa muzejima kao svugdje u svjetu
 
Reljo, to je kod nas tradicija. Pre dosta godina Požarevac je dobio svoju prvu fontanu. Par dana nakon puštanja u rad neko je promovisao ideju da je fontana radioaktivna. I onda su je građani izbegavali u širokom luku. Na kraju su doveli vojnog stručnjaka sa gajgerom da to ispita, tj da pokaže narodu da mermer nije radioaktivan i evo, sad imamo fontanu :)

http://arhiva.kurir-info.rs/Arhiva/2003 ... 2003.shtml
 
Avalski toranj je bio srušen do temelja pa je obnovljenm. Zašto zgrada generalštaba ne bi mogla biti obnovljena? U pitanju je građevinsko remek delo (po mišljenju svih stručnjaka) i iz više razloga stavljeno je pod zaštitu. Stavio bih je u red zgrada kao što je Hram Svetog Save, hotel Moskva, Albanija, SIV (palata Srbija), komanda vazduhoplovstva u Zemunu i zgrada BIGZA. Ove zgrade su ponos Beograda i biće sačuvane i obnovljene PO SVAKU CENU.
 
Vrh