Šta je novo?

Generalštab

Železničar":jm9mnk8z je napisao(la):
Kada se kreće u akciju protiv brisanja Generalštaba iz registra kulturnih dobara? To bi sada bio dobar potez, da se vidi da je i javnost protiv toga. Ja sam da se obnovi Generalštab po projektu Nikole Dobrovića i onda neka ga prodaju i prave hotel ili šta već. Ne razumem zašto u takvom objektu ne bi mogao da bude luksuzan hotel? I ne razumem zašto je u ovoj državi sve na prodaju!?

Ovde će doći do problema, jer čitajući po komentarima sa raznih sajtova a vezano za ovu vest kao i iz razgovora sa prijateljima i kolegama na faksu došao sam do zaključka da je većina njih za rušenje i za gradnju hotela.

U većini slučaja sam dobio sledeći odgovor...''Ruše ga!? Odlično...Valjda će nešto lepo sagraditi tu''

Tako da ako se uzdate u javnost, slaba vajda od toga.
 
Zato je i ostavljen generalstab kao rusevina jer im nikada ne bi proslo da sruse zgradu koja je u upotrebnom stanju.Kao sto kada vidite neki park u Beogradu da je zapusten znajte da je tu vec osacovan plac i da ce tu niknuti zgrada.
 
Ako vec toliko govore o prodaji, rusenju i izgradnji, onda su barem mogli u isto vreme da ponude nekakav plan projekta koji zele da ostvare na tom mestu. Ocekujem nesto megalomansko za mazanje ociju "javnosti", koja bas i nema uvek objektivan sud.

Usudjujem se da kazem da, estetski gledano, zgrade generalstaba i nisu bas nesto posebno, iako volim arhitekturu te epohe, jer je imala jaku viziju buducnosti. Ne mogu da se odlucim da li ih treba rusiti ili sacuvati, ali ako vec postoji tolika dilema onda verovatno ovo drugo. Trenutno smo u takvoj losoj situaciji sto se tice ostvarivanja bilo kojih projekata da bi svaka opcija bila neki napredak.

Ono sto mi se trenutno najmanje dopada je to sto imaju u planu izgradju hotela. Jeste da su sanse vece da na tom mestu nikne nesto lepse ako je u planu hotel, ali ipak, bio bih srecniji da ima drugu namenu, nesto sto bi i mi smrtnici mogli da posecujemo bez da imamo zlatne kartice, ne samo da gledao spolja.
 
E stvarno kad procitas malo komentare na ovu vest sve ti bude jasno. Odvratan smo narod...
 
Glupo je formirati miseljenje o drustvu na osnovu anonimnih komentara na internetu.

Ovo je problem kojem treba pristupiti konstruktivno, siguran sam da se do resenja nece doci preko noci ma kako to danas izgledalo.Upravo zato predlazem da iznesemo neke predloge kako bi se ovaj problem mogao resiti i kako vi vidite dalju sudbinu ovih zgrada.
Da li ste za opciju potpune sanacije postojecih zgrada i njihovo vracanje u prvobitno stanje po izvornom projketu? Ako jeste kako vidite dalju buducnost tih zgrada ?
Ili je mozda opcija arhitektnoskog kokursa za nove zgrade na tom mestu koje bi uvazile vrednosti dela Nikole Dobrovica bolja opcija?
 
Bivis":2h5zu81l je napisao(la):
U većini slučaja sam dobio sledeći odgovor...''Ruše ga!? Odlično...Valjda će nešto lepo sagraditi tu''

Постоје 3 стандардна разлога зашто у јавности имамо, бојим се, већински овакав став.

1. Јавност је романтичарски настројена према предратној архитектури потпуно занемарајући време и услове настанка тих дела и иста та јавност углавном презире послератну архитектуру и "по дифолту" је све предратно лепо а све послератно грозно. "На душу" новом Генералштабу иде и чињеница да се на њеном месту пре рата налазила предратна архитектура, која је у главама људи далеко лепша и вреднија а њихова замена добровићевим делом злочин. Истовремено јавно мњење потпуно игнорише чињеницу да су предходне зграде уништене до неупотребљивости као и да представљају здања квалитетом далеко испод просека за тај архитектонски правац и нису представљале ништа вредно чувања.

2. Тактика државе је да потпуно игнорише културна добра на која је неко "бацио око" и пусти их да пропадају до границе употребљивости и економске оправданости, а истовремено у јавности ствара презир према једном запуштеном објекту у коме после одређеног времена нико више не види вредност већ само ругло које што пре треба улонити па макар шта ту изградили

3. Необавештеност, неинформисаност, незнање...
 
4. Сечење у корену било каквог облика националног поноса или сећања на неправду коју су нам начинили агресори.

Неке друге нације ипак мало више поштују себе...

1718767229_68be3d1339.jpg


kvege2060s.jpg


640px-Tribute_in_Light.jpg


Па чак и ово

vukovar-obljetnica-vodotoranj-damirglibusic625.jpg
 
Nisam za bilo kakve rusevine u centru grada iz simbolickih razloga,to nije u duhu nase tradicije.Rusen je Beograd cak 48 puta u dugoj istoriji ,i uvek se obnavljao i uzdizao kao feniks,zar nismo sa ponosom podigli iznova Avalski toranj jos lepsi,ili mostove u Novom Sadu.Nije ni u duhu naseg podneblja,a za takve stvari postoje prigodniji nacin spomenici,trgovi,hramovi..rusevine nisu odgovor,vec prkos u vidu novog uzdizanja,stvaranja..ostanak rusevina u centru Beograda za mene je vise simbol pokazivanja moci i simbolike destrukcije..zato je gradanja neceg ,veceg i jos lepseg pobeda nad destrukcijom.Iz istog razloga podigosmo I hram na Vracaru.. :kafa:
 
Па сви сравњени градови су нешто оставили у сећање на то разарање. Баш зато што је од рушевина остало јако мало или су то купили приватни инвеститори нешто требамо и оставити.Не мора цео Генералштаб да остане овакав.Може само Б зграда или онај портал а може рецимо и комплетна реконструкција уз конзервирање највише разорених делова.Овакав Генералштаб је једна од највећих туристичких атракција у Београду а то уопште не користимо.Замисли да туристи могу да кроз зграду дођу до једног од оних кратера које су направиле бомбе.Комотно бисмо могли да наплаћујемо 10 евра улаз.
 
Daj bre delija pa to je bizarno. Da pokazujemo kratere kao turisticku atrakciju, a pride nismo turisticka zemlja.
 
Наша је грешка што нисмо (туристичка земља)!

Зграда би могла да се обнови на такав начин да један од њених делова буде претворен у нпр. некакву стаклену коцку у којој би био неки карактеристичан, упечатљив комад рушевине. То не би морало да буде велико, али би могло да заузима неки важан део грађевине...
 
Не мора да се остави у рушевном стању, већ се "рупе" могу попунити другачијим третманом материјала. Рецимо, на Генералштабу се рупе од пројектила могу "закрпити стакленом фасадом високе рефлексије чиме зграда може нормално да се користи и потпуно је функционална а белег разарања је јасно видљив.

Брисање физичких сећања на безумно разарање једног града и кажњавање народа за злочине појединаца мора да се остави јасно обележено. Ниакве плоче, спомен обележја и слично. То је недовољно и неадекватно.

Није ни чудо што смо нардод који брзо заборавља када бришемо трагове. Власт то вероватно ради намерно, али смо ми криви што то подржавамо.

Циљ рушевине није туристичка атракција већ опомена свим туристима шта њихове владе раде по свету које су они сами изабрали. То је јако важна порука, практично шамар по сред лица туристе.
 
А ако би цео објекат морао да се гради од почетка? Како у том случају оставити белег разарања?

Не верујем да би баш био шамар јер они (туристи) или већ имају своју верзију приче или лако могу да дођу до ње + с обзиром да је у питању Гш, комуникациони и сваки други центар војске, врло је вероватно да је представљао легитиман војни циљ. Несрећа је само што се налазио у центру града.

Рат са НАТО-ом је садржао од раније ненаучену лекцију оружаним снагама да се не ослањају превише на "чврсту" градњу и да одржавају минимум својих грађевина и инсталација у урбаним зонама. Наравно да се од урбаних зона не може у потпуности изоловати, али се њихов број/учесталост и распоред може контролисати.
 
Ta rusevina jeste atrakcija za posetioce Beograda tj. jos jedna mogucnost da nam se smeju i da im ne bude zao da nam opet to isto urade, jer se niko drugi noramlan ne ponosi patetikom. To se u svetu smatra bolescu.
Ostavite se mazohizma, osim za licne potrebe i uklanjajte tu rusevinu i rugobu. Nacionalizam se moze i drugacije iskazati, a jedna prigodna i ubitacna skluptura ili laser snaznog vecnog svetla na tom istom mestu (uz novi hotel) moze i te kako da bude podsetnik na stradanje. Preobrazaj je jedini nacin da se izadje iz ucmalosti i depresije, a ne da sedimo i placemo nad svojom sudbinom. Treba ukloniti ruzne stvari i dati im novo znacenje. Mrtvim duhom niti odajemo pocast zrtvama, niti cemo speciti svoje istrebljenje. Mi smo sebi najveci neprijatelj.
 
Стаклена, нико не жели постојеће стање. Не верујем да је оно што се сада "дешава" тамо резултат намере да се на тај начин подсећа на страдање. Иначе, могао бих да се сложим са већином тога што си написала...
 
Побогу Стаклена, па нико није за то да остану рушевине. Само разматрамо како најприкладније обележити монструозност да се она не заборави. Брисањем тога само постижемо да се такве ствари забораве и наравно, због тога опет понове.
 
djordje*******g":lyhefruf je napisao(la):
Daj bre delija pa to je bizarno. Da pokazujemo kratere kao turisticku atrakciju, a pride nismo turisticka zemlja.

Па бизарно или не то јесте туристичка атракција за све туристе који дођу у Београд.У осталом иста ствар је туристичка атракција и у Њујорку,Хирошими,неким европским градовима...

За мене су прихватљиве четири опције

1. Потпуна реконструкција тј враћање у првобитно стање уз достојан споменик на једном или оба мања платоа испред генералштаба

2. Остављање оваквог стања уз конзервацију и сређивање горепоменутих платоа

3. Реконструкција обе зграде уз остављање рупа.Архитектонски се то може решити на више занимљивих начина

4.Реконструкицја највећег дела зграде уз конзервацију једног од срушених делова.
 
И мени су та 4 решења прихватљива, уз то да бих ипак најрађе видео бр. 3 или бр. 1.

Узгред, криво ми је што солитер на ушћу није обележио трагове дима и бомбардовања барем благом другачијом нијансом стакла. Овако су га тотално ушминкали и препеглали прошлост, чак не знам да игде у околини има неког споменика или обележја историје те зграде.

И слажем се да је на делу проверена тактика, запусти до безнађа уз пропагандну акцију мржње према датој архитектури. Искључиво да би се могло лакше присвојити и после радити шта коме падне на памет. Транзиција која је постала перманентно стање. Односно, пардон, транзиција која ће трајати док се народ не опасуљи и власт натера да изађе из тог стања и крене да ради свој посао.
 
Nikada nismo dobili zvanicnu potvrdu da ostecena zgrada nije ozracena
tj. da se rekonstrukcijom moze dugo boraviti u njoj
prema tome
ma koja da je vrednost- lepota u pitanju sluludo a i opasno je toliki broj kvadrata drzati samo kao spomenik
Besplatno bih dao na 99 godina zemljiste bilo kome ko moze da izgradi na tom mestu
objekat koj ce biti impozantan a pri tome da donosi novac stanovnicima ovog grada-tj u Bg kasu
 
Boca/ica o cemo to pricas kakva ozracenost,da je to nedaj Boze tako ceo centar Beograda bi morao da se evakuise.A posebno onda tu ne bi bili ni Vlada ni niz ambasada..ako nisi siguran u nesto kao sto isi ,jer je to neistina,sva su merenja obavljena, onda ne siri dezinformacije.Sva merenja za takvu vrstu zracenja informacije sakuplja i objavljuje svetska atomska agencija u Becu.Inace izgleda mnogi ne kapiraju sta je to radiacija i kakve su posledice po okolinu i ljude.Japan i Fukusima su najsveziji primer..ko zeli da se informise vise o tome neka pogleda na yt. sve o fukushimi.Inace skoro cela Evropa je ozracena i trpi posledice jos od eksplozije reaktora u Cernobilju :kafa:
 
2012
Da nisi malo prenaglio u reakciji i malo se vise oslonio na saopstenja :(
konkretno ne radi se o svim delovima grada vec se odnosi na betonske elemente same zgrade
koj su bili direktno izlozeni eksploziji sa obogacenim sadrzajem
tako da stepen izvrsene apsorcije betona u prizemlju i na samom sredisnjem delu , gde se i dogodila detonacija nije ista pri ocitavanju bilo kojim istrumetom za sva tri spektra

Prosto, ozracen deo betona postaje sam izvor zracenja a to nikakav Bec, Nevyork ne mogu da negiraju
Seti se ili se raspitaj zasto
bivse rengenske sale ne mogu se rekonstruisati u sobe gde ce lezati pacijenti :)

Edit
Ali ako Bec kaze da pacijeti mogu i tu da leze , ipak bih ti savetovao da to ne cinis :laugh: :lool: :laugh:
 
Boca-ico, pa nisu Genralštab oštetili atomskm bombom...
 
Nisu , ali je nasa sramota
sto bi narod reko nit jede niti drugom daje

sto se mene tice moze da ga pretvore u Becki kulturni centar
samo da vise nije grandijozna rusevena u srcu Beograda
 
И као рушевина је грандиозан. Можда и најјачи доказ вредности тог здања.
 
Vrh