Šta je novo?

Generalštab

Ja bih ubacio Kneza Miloša u tunel, na nivou iznad/ispod garažu celom dužinom, a ovde napravio Trg muzeja. Vlada i MSP imaju SIV, ako je bio dovoljan onolikoj Jugoslaviji, dovoljan je i njima, a Generalštab je već prešao na Banjicu. Vojni muzej da napokon dobije normalnu zgradu, Prirodnjački muzej da dobije zgradu (ovo je posebna sramota što nema) i gradska galerija.

Mislim, znam da je ovo nemoguće, ali je takođe nemoguće da u skorije vreme dobijemo bilo šta normalno tu.
 
Војска у тим блоковима је последица њеног позиционирања ту још у доба Обреновића. ЈНА није хтела из ужег центра са бирократијом (ССНО и ГШ). То је мало и до демонстрације силе.
У доба социјализма најприкладнији архитектонски што смо могли ту да добијемо било би нешто попут Дома синдиката, у супротном би добили или пошту са Савског трга или зграду каква је изграђена, зависно од периода. Невезано за намену. Да се градило нешто стамбено онда би добили неке безличне коцке попут стамбене зграде на углу Васине и Студентског трга.
 
Evo, na Banjici/Dedinju vidim čak 4 lokacije gde su mogli 1960ih od starta da grade GŠ i MO, ili samo GŠ, a gde bi stalo sve ono što je nekada stajalo u Nemanjinoj za vreme JNA. Sve ove lokacije su mogle da prime onolike kancelarije, samo naravno u drugačijem formatu i obliku zgrade.
Generalstab Banjica.jpg


Nego, jbg, neki tamo pametni su hteli da se sve i dalje tradicionalistički nadovezuje na Kasarnu Sedmog puka (i vidim, nadovezalo se sjajno, ubi bože, zaklonilo je ko slon miša...) i na zgradu Starog generalštaba. I povrh toga, htedoše da sve izgleda kao neki simbolički prelazak Neretve ili kako već beše. Ok, super ideja, kapiram, ideologija, vizija, principi, simbolika, odavanje počasti, cela zemlja (SFRJ) tada u hajpu i sreći oko pobede u WW2 i nove nacije i ideologije... kapiram sve to. Mislm mogu da se složim ili ne složim s time, ali kapiram tadašnji mentalitet i vizije. Ceo svet je tada sanjario i imao grandiozne planove koji su se održavali i na urbanizme i građevinarstva.

Samo brate, napraviš to onda na poljani gde u narednih 10 godina planiraš da izgradiš modernu fensi spejsi VMA. Opasanu ulicama koje su već dovoljno široke, ili mogu lako da se prošire (tada, 60ih i 70ih). Ne praviš ovako nešto prekoputa nekoliko zdanja u Akademizmu i Neoklasicizmu, i tako da ti do parkinga vode male i tesne uličice i to kroz nekadašnje konjske prolaze...

Ne ide brate. Prosto ne ide.

Ali ne vredi, kažem, ovim gradom upravljaju slepci već 100 godina, uz tek poneki izlet normalnosti i razuma...
 
Комунизам је много до симболике. Хтели су да се истакну као јаки и модерни. Отуд онаква зграда. И то је као мало и ругање предратним за њих буржоаским палатама. Демонстрација силе и моћи.
 
Ima i toga, da.

Samo bi čovek očekivao da ipak funkcionalnost nadvlada pa da kaže ''ok, sjajna je ta simbolika Neretve, samo drugovi, ima da bude pakao kad svi ujutru požele da se smeste unutra kolima i popodne kad požele da izađu''... Nego jbg, očigledno nije bilo i dovoljno sluha.

I dobro sad, šta je tu je. Samo kažem, takvom i toliko kompleksu tu realno nije mesto.

Sreća u nesreći je da su VS i MO već prebacile deo kancelarija i zaposlenih odatle u kasarnu na Banjici, i izjavljivali su da mogu i ostatak. Tako da ovaj kompleks može da se otom potom isprazni a da niko ne ispašta. Jedino još mora da se izgradi nova zgrada za VBA ali ona i nije toliko velika (to je ona moderna skrivena iza Kasarne Sedmog puka).

A i to mi je isto neverovatno, da neko izgradi zgradu za Vojno obaveštajnu agenciju i smesti je tik uz matoru predratnu stambenu zgradu...
VBA.jpg


Ma ceo ovaj grad i zemlja su (većinski) jedan veliki skarabudž...
 
Pa generali, oficiri itd. nisu hteli da mrdaju iz centra... koja Banjica, periferija.. a imali su svakako i vozače i službene automobile i tada, nisu brinuli za parking...
 
Што се мене тиче, требали су две државне органе онда да праве на НБГ у низу блокова од СИВ до железничке станице. И нове факултете су требали исто тамо око студењака, па и нови Клинички центар са новим медицинским факултетом, а старе болнице од пре рата да буду КБЦ Савски венац попут осталих КБЦ (Бежанија, Земун, Звездара, Дедиње).

Тада се није рачунало да ће сви имати лично превозно средство у целој Југославији. Тако су пројектовали и паркинге.
Било би ок да се цела војска исели из центра, мада се плашим да ће за 10ак година сметати и на Бањици.
Опет нису зграде за бацање. Може све то да се лепо искористи, а реално нам и фале квадрати за много што шта.
 
Za našu Vojsku ne treba ništa više od jedne zgrade, i to im je mnogo i nepotrebno.

Institucija koja nema nikakvu svrhu, 3x više znači studentska menza npr..
 
Што се мене тиче, требали су две државне органе онда да праве на НБГ у низу блокова од СИВ до железничке станице. И нове факултете су требали исто тамо око студењака, па и нови Клинички центар са новим медицинским факултетом, а старе болнице од пре рата да буду КБЦ Савски венац попут осталих КБЦ (Бежанија, Земун, Звездара, Дедиње).

Тада се није рачунало да ће сви имати лично превозно средство у целој Југославији. Тако су пројектовали и паркинге.
Било би ок да се цела војска исели из центра, мада се плашим да ће за 10ак година сметати и на Бањици.
Опет нису зграде за бацање. Може све то да се лепо искористи, а реално нам и фале квадрати за много што шта.
Slažem se sa svim osim sa poslednjom rečenicom.
Ja ne mislim da će ove zgrade ikada biti vraćene u prvobitno stanje, niti u bilo kakvu upotrebu.
U najboljem slučaju, Kompleks B će se srušiti do kule, a kula ostaviti i iskoristiti, te na nju nadovezati ono što se bude izgradilo pored. Pošto je kula i dalje skroz ok i funkcionalna.
A Kompleks A je sam po sebi toliko smandrljan da ne vidim, ne samo bilo čiju želju da ga kupi, nego ne vidim ni kako bi ga posle preuredio a da to ima ikakvog smisla. Samim tim, mislim da njemu može da se dogodi jedino rušenje i ništa više.

Lično bih uradio to da se na mestu Kompleksa A podigne neka moderna zgrada ali koja će stilski biti po uzoru na starinske, tako da se uklopi u svoj ambijent. Da, znam, moderne zgrade u starinskom stilu su strah i trepet mnogih forumaša, ali ja znam da postoje uspešni primeri toga.
A Kompleks B bih porušio do kule a na njegovom mestu napravio nešto novo i bolje.

Mada opet ostaje idiotski prostor na kraju tog bloka, sa sve onim nesrećnim muzejom Beograda, koji će da stoji poluprazan i neiskorišćen još 30 godina. Umesto da se ceo blok Kompleksa B lepo sravni, preuredi i izgradi iznova.
 
Паре које ће нпр. дати за нове факултете на НБГ би могли да дају за обнову ових зграда па да ту уселе факултет безбедности и географски факултет.
 
Lakše je i jeftinije danas izgraditi novo nego od temelja obnavljati i preuređivati staro.

Nisam stručan za to, ali sam 99% siguran na osnovu iskustava za koje znam, kao i na osnovu čitanja i slušanja stručnijih ljudi koji su o tome pričali.
 
Паре које ће нпр. дати за нове факултете на НБГ би могли да дају за обнову ових зграда па да ту уселе факултет безбедности и географски факултет.
Za ta dva fakulteta je dovoljna jedna zgrada od dva sprata.. I gomilu drugih treba srezati, što po kvadraturi, što po broju studenata koji ih upisuju.. da krenemo od Pravnog...
 
Ajmo po 20. put...

Ko da obnovi? Čime? Kako?
I da, jeste mudrost, i jeste trošak. Kamen od koga je bila fasada se više ne pravi, a rekonstrukcija bi koštala boga oca jer su zgrade, iako ostale čitave i žilave, dobrano prodrmane bombama i potresima.Uz to, ne bi se obnavljale samo rupčage, obnavljale bi se cele zgrade. Jer bi tu onda morale da se rade i instalacije, stolarija, zidovi i svašta nešto.

Očekviao bih bar od iskusnijih forumaša poput tebe da ne banalizujete takve stvari tek tako.

Ajmo po 20. put...

Ko da obnovi? Čime? Kako?
I da, jeste mudrost, i jeste trošak. Kamen od koga je bila fasada se više ne pravi, a rekonstrukcija bi koštala boga oca jer su zgrade, iako ostale čitave i žilave, dobrano prodrmane bombama i potresima.Uz to, ne bi se obnavljale samo rupčage, obnavljale bi se cele zgrade. Jer bi tu onda morale da se rade i instalacije, stolarija, zidovi i svašta nešto.

Očekviao bih bar od iskusnijih forumaša poput tebe da ne banalizujete takve stvari tek tako.
Ajmo po 20 put ponovo
Ko vojska vojno građevinsko odelenje ili neka firma građevinska
Kako to da se kamen ne pravi više sta je tebe prvo kamen se ne pravi nego se vadi i klese
Bjeli je iz hrv moze se uveze a moze i vencac Aranđelovac crveni kamen je iz ljiga a ima ga i u cg u venciji poznat kao kattaro roso
Zgrada moze da se obnovi statika i papiri su već uradjeni zgrada je oštećena i moze da se obnovi.
Pa koplikovanije je da se uradi posta na savskom trgu i ti ovjde pokazujes tvrdoglavost i neupucenost.
Neka ih obnove i neka poslosze ministarstva da jedno ne bude na 5 lokacija po gradu
Vojna štamparija je samo u podrumu zgrade koja će biti muzej i rade ko da ne misle da se sele.
Glupo je pričati da zgrade ne mogu da se obnove i da im se nadje namjena a država iznajmljuje prostor tolike ustanove imaju neadekvatan prostor toliki fakulteti nemaju prostor
Da ne kažem da moze doci do npr zamjene zgrada izmedju ustanova zavisno od potreba
I u zgradi železnica u podrum je štamparija Zelind
@Vox91 pravni ima svoju zgradu a broj studenta se smanjio na 800 sad u junu tako da prvo ce se pogase isturena odeljenja fakulteta pa onda kragujevac itd ima do bg dosta....
 
Beli kamen je sa Brača a crveni iz Kosjerića. Zadnji put kad sam čitao nešto o tome, pisalo je da ti kamenolomi više ne rade.
Zgrada moze da se obnovi statika i papiri su već uradjeni zgrada je oštećena i moze da se obnovi.
Pa šta čekaju?
Pa koplikovanije je da se uradi posta na savskom trgu i ti ovjde pokazujes tvrdoglavost i neupucenost.
A ti pokazuješ uobraženost pišući i obraćajući se ovako ničim izazvan. Sve ovo je prežavakano već sto puta. I ja se vodim onime što je pisano ovde, po medijima, kao i stanjem na terenu. A to je da je Generalštab sada već uveliko beznadežna ruina koju ni VS više ne želi, a država ne zna šta će s njim takvim.
Neka ih obnove i neka poslosze ministarstva da jedno ne bude na 5 lokacija po gradu
Glupo je pričati da zgrade ne mogu da se obnove i da im se nadje namjena a država iznajmljuje prostor tolike ustanove imaju neadekvatan prostor toliki fakulteti nemaju prostor
I opet, pa šta čekaju?
 
Poslednja izmena:
Vojska ne želi ok niko je ne tjera
Sto nista nisu uradili zato sto ne postoji konitinuitet u radu iako ista ekipa vlada
Počeli su sredili papire bili izbori novi ministar i papiri u ormar isto važi za mup u km isto važi i za komandu u zemunu
Kamen se vadi u kamenolomu i kamenom moze da se otvori po potrebi ponovo a moze i sa drugog mjesta da se uzme ko sto je uradjeno za ulicu pored progresa u pešačkoj zoni kamen nije jablanicki
To na sta cu i kome i kad da odgovorim pa i ničim izazvan moze samo Igor da odlučuje sve dok je u skladu sa pravilima foruma
 
Sto nista nisu uradili zato sto ne postoji konitinuitet u radu iako ista ekipa vlada
Počeli su sredili papire bili izbori novi ministar i papiri u ormar isto važi za mup u km isto važi i za komandu u zemunu
I neće nikad ni uraditi. Iz godine u godinu, sve manje ljudi veruje da će taj kompleks ikad biti obnovljen. A što pre se prihvati ta realnost, pre će moći da se iznedri i rešenje.
Kamen se vadi u kamenolomu i kamenom moze da se otvori po potrebi ponovo a moze i sa drugog mjesta da se uzme ko sto je uradjeno za ulicu pored progresa u pešačkoj zoni kamen nije jablanicki
U Srbiji teško da se kamenolomi tako lako otvaraju i zatvaraju. A da se ispravim od malopre - onaj u Braču radi. Ali onaj u Kosjeriću ne više.
To na sta cu i kome i kad da odgovorim pa i ničim izazvan moze samo Igor da odlučuje sve dok je u skladu sa pravilima foruma
Ma vidi, možeš ti da odgovaraš kako hoćeš, ali isto tako računaj da ćeš dobiti i povratnu reakciju istom merom u kontra smeru. Pa ti vidi na dalje kako ćeš.
 
U Srbiji teško da se kamenolomi tako lako otvaraju i zatvaraju. A da se ispravim od malopre - onaj u Braču radi. Ali onaj u Kosjeriću ne više.
Otvaran je za potreba grada bješe patin majdan u resniku bilo i u novina o tom politika pisala tako kad se hoće moze se i u srb zamisli
To sto ti misliš da nece nesto da se uradi tvoja lična stvar nisu mnogi vjerovali ni za avalski toranj evo i oko muzeja grada razvlačenje pa gdje god se okreneš razvlačenje sve ide puzevim korakom.Slobodno odgovaraj tom služi forum
S.P.Q.R
 
Najbolja opcija jeste rušenje postojećih ruševina, pravljenje nove zgrade Ministarstva odbrane i eventualno Generalštaba (ako vojska decidno bude tražila).
Ostatak zemljišta pretvoriti u javnu zelenu površinu.

Obnavljanje bi bilo mukotrpno i iscrpno, izašlo bi više u ceni nego da se gradi od temelja jer je konstrukcija zgrada trajno oštećena i bilo bi potrebno dosta vratolomije da se izvodi, a opet bismo dobili zgrade koje izgledaju bezveze, pogotovo kada se uzme u obzir njihovo okruženje.
Hotel ili stambene zgrade tu jednostavno ne idu, kao ni šoping centri.
 
24 godine i još nisu ništa uradili osim što su sklonili uništeni most Kompleksa B, i Kompleks A presekli na pola, i time mu još više dali osećaj i ambijent neke ruine ili zgrade pred rušenje.

Nema od te rekonstrukcije ništa. Bar ne dokle god sumanuta država bude insistirala na tome da se sve vrati u prvobitni oblik.
Kompleks A treba srušiti i na njegovom mestu napraviti zgradu koja će i oblikom i estetikom povezati Stari generalštab i Kasarnu Sedmog puka.
Kompleks B treba srušiti do kule, te napraviti nešto novo za potrebe države, ili prosto dati nekom privatnom investitoru da pravi po želji. Iako lično iz iskustva ne volim investitore u Srbiji, ali još manje volim držanje ruini i sramota u centru grada četvrt veka. Mada opet ostaje problem besmislenog muzeja grada na vrhu tog bloka i to što zauzima dragocen prostor a većinski ne služi ničemu.

Takođe bi ostao i problem besmislene pozicije za ulazak na parking odnosno kolski prilaz iz Birčaninove. Što takođe treba izmeniti ili bar dopuniti.
 
Pa više kosta sad rusenje svega nego dovođenje u prvobitno stanje
Vidim neki znaju da su temelji i konstrukcija trajno oštećeni jer tako im odgovara za diskusiju na forumu
Eto 24 godine prodjose nije da nisu mrdnuli polako puzevim korakom
Država insistira od same sebe da vrati izgled zgradama sto je na mjestu skroz namjena činovnicka ko god može sjedi unutra
Mujezju grada moze da se dodjeli i nova zgrada ili izgradi ista negdje drugo ovu da koristi opet neko drug mogu npr da se zamjene vojni i muzej grada za zgrade npr
Prz zgrade komande u zemunu je bila oštećena I ka glavnoj ulici to su odma obnovili dodje 5 oktobar 2000 stade obnova tako stoji danas
 
Tu su i oni relativizatori sto se vade na primer Hirosime i ove ruine koju i dalje cuvaju:

atomic-bomb-dome.jpg
 
Svugde u svetu se u moderno doba ide na to da se pravi novo umesto da se nešto staro radi od temelja iznova. Pogotovu kada je devastirano kao ovo i kada zahteva potpuno sređivanje. Dakle kad treba sve da se sredi, reorganizuje i zameni od podruma pa sve gore do krova.

Takođe, nisam nigde rekao da su temelji oštećeni, nego si ti bukvalista i ograničen, pa si moje pisanje ''nego od temelja obnavljati i preuređivati staro'' shvatio bukvalno. Ili si prosto pokušao da mi poturiš da sam rekao nešto što nisam.

Elem, četvrt veka je prošlo a nesposobna država nije uradila ništa. Osim što je više puta kroz intervjue i konferencije potvrdila da ima jako visoke kriterijume, a vrlo malo šta da ponudi zauzvrat. Samim tim, ne očekujem da urade bilo šta na zgradi još bar 10 godina, a nakon toga predviđam rasprodaju zemljišta i pozivanje investitora da pokupuju to i transformišu u skladu sa svojim potrebama i željama.
 
Tu su i oni relativizatori sto se vade na primer Hirosime i ove ruine koju i dalje cuvaju:

atomic-bomb-dome.jpg
Ako ništa drugo, ta ruina je makar mala, i ne nalazi se prekoputa najviših državnih organa zemlje i prekoputa zgrada naspram kojih bi izgledala kao čir na d...tu.

Mislim kapiram tvoj stav i tvoju poruku. Samo kažem, čak i ovo je super u odnosu na spomen ruine kakve mi držimo u Nemanjinoj. I spomen rupčagu na Kosančićevom vencu.
 
To u vezi temelje se odnosio na Qaxentius bukvalisto
Ne radi se od temelje iznova vec se osteceno popravlja zgrade su oštećene
Oštećeno manjim djelom većim se koristi
Vladu su obnovili pola ljudi se ne sjeca da je bila oštećenje i to poprilično
Ok ti si reko za 10 godina da nece urade nista živi bili mi ovdje na forumu pa pisali na forumu
Da vidmo sta je država uradila za 24 godine
1.zgrada starog generalstaba obnovljena
2.zgrade vlade obnovljena
3.zgrada ispod vlade danas sudovi obnovljena
4.Msp sredjeno
5.Generalstab nije obnovljeno
6.kasarna 7 puka sredjena ima jos koji geler
7.zgrada stare akademije sad ce u muzej grada
8.komadna rv i pvo izrada projekta u toku
9.republicki mup nije obnovljeno
10.savezni mup novi objekat
11.rts uradjen projekat
12.rezidencija predsednika uklonjen objekat
13.CK obnovljen objekat
14.avalski toranj obnovljen objekat
15.hotel YU jos uvjek fali kuhinja

Ovo je spisak zavoda za zaštitu spomenika
Časopis nasledje broj 2 god 1999
 
Ceo kompleks je ruiniran. Što nisu razdrndale bombe, devastiralo je 24 godine izloženosti vremenu i elementima. Što nisu devastirali elementi, uništili su prašina, prljavština, vreme, vazduh (oksidacija), vlaga, insekti...

U toj zgradi nisam bio ali jesam u drugima koje bi bile slične starosti i konfiguracije, sa sličnim materijalima i načinima gradnje, a napuštene duže od 10 godina. Čak i tamo gde nikad ništa nije dirano, ako struji vazduh i uleću čestice, spore, vlaga, kiša, insekti, pa i sam vazduh... to je posle 10-15 godina zrelo za potpuno skidanje do cigle i rađenje ispočetka. A u ovom slučaju, sa dodatnim otežavajućim okolnostima, ne mislim da bi iko ko može i ima para, bio voljan da se bakće s time. A oni koji bi bili voljni, nemaju para i mogućnosti (država).


Šta je obnovljeno od 99' do danas znam i sam, hvala. Rođen sam ovde i ovde sam ceo život, a uz to i pamtim ko slon, tako da znam odlično šta je sve sređeno i kako je Beograd izgledao kroz godine i decenije. Ne znam samo kako to menja činjenicu da je Generalštab bio i ostao ista ruina kao i pre, osim što su mu makli srušeni most i prerezali A na pola. Ali dodatna otežavajuća okolnost i razlika u odnosu na Vladu ili zgradu današnjeg Apelacionog suda, je to što je ogromna, preglomazna za sređivanje i uz to pogođena sa više bombi.

Od celog kompleksa, samo kula Kompleksa B i deo ka Birčaninovoj imaju neki potencijal u smislu prostora unutra (parking je priča za sebe). Ostatak Kompleksa B, kao i Kompleks A, je neisplativo popravljati. Pogotovu sa trenutnim visokim kriteirjuma države. A otom potom ću da iznesem i model kako bi oba bloka mogli da se preurede a da to napokon liči na nešto i da opet ostane prostora za državne službe. A možda može i saobraćajno da se sredi, samo mora mnogo toga da se uzme u obzir zbog kompleksnosti okolnih raskrsnica, kao i tokova ulica odnosno mogućnosti i nemogućnosti da se svugde skrene u bilo koju ulicu.


Naravno, ako država u međuvremenu napravi čudo pa odluči da sve renovira i vrati u prvobitno stanje, meni će to biti ok i javno ću ovde podržati i pohvaliti to.
S obzirom da mi je glavni motiv i želja da se ta dva bloka ponovo iskoriste za što je moguće više poslovnog prostora te da se reši večiti hronični problem nedostatka prostora za državne organe, ja bih takođe podržao i radovao se ako bi se Generalštab renovirao i napunio ljudima ponovo. Jer iako smatram da mu nije mesto tu, bolje mi je rešenje da se obnovi nego da se ruši skroz. A najgore rešenje mi je da se ovaj status kvo prolongira još u nedogled.
 
Poslednja izmena:
Vrh