Šta je novo?

Generalštab

Ok onda, ako je sve to tačno, ja bih podržao rekonstrukciju odnosno vraćanje Generalštaba u originalno stanje.

Na stranu to šta bih estetski voleo da je napravljeno na tom mestu umesto njega - ako je moguće, ovaj kompleks zaslužuje da se obnovi u celosti.
Sad ostaje teži deo - teranje tutumraka iz državnog aparata da se uhvate takvog posla.
 
Ja gledam sad ovo pobedničko rešenje studenata...ili ovaj što je objavio konkurs nije bio načisti šta je zadatak konkursa (a možda ni ne znaju ni sami) ili mi stvarno treba da se zabrinemo za budućnost struke. Laik sam možda grešim.
 
Apstraktno, nemaštovito i nejasno koja je poruka ovakvog rešenja sa ovim platformama, stepenicama i staklenim površinama.

razumem sve i ožiljke i želju da se konzerviraju ove ruševine ( tj ne razumem je jer mislim da je to BS) ali to uraditi tako da deluje kao da je neko nabudžio staklenac ili garažu obilićev venac na generalštab je veća šteta nego šteta od bombardovanja.

Kažem, estetika je dosta subjektivna ali ipak...
 

Prilozi

  • A04E91EA-1563-4E4E-B755-DB5F4B122101.jpeg
    A04E91EA-1563-4E4E-B755-DB5F4B122101.jpeg
    37,7 KB · Pregleda: 206
Ja bih ovako: da se unutrasnjost obnovi kao u originalu, fasada takodje osim delova gde je pala bomba. Ti delovi da se najjednostavnije zastakle.
1655319281691.png

Znaci srafirano staklo, ostalo original.
 
Није лоша идеја. Шта више, Једино бих то стакло мало грозније да изгледа тамно грбаво.
 
Да, могао бих да замислим. Није лоше. Ја бих још мало додао 3Д каo на пример:
1655372644006.png


Не мора скроз, може и само удубљење
 
Previse ste se udubili u studentski konkurs cija ideja nije ni bila da iznudi neko konacno resenje, niti se uopste nesto tako razmatralo ni na idejnom nivou. Konkurs je bio namenjen studentima kao neka vrsta pokazne vezbe pravog takmicenja, rezultat je takav kakav je, sto je mozda i slika beogradske skole arhitekture a i njene prakse nazalost.
 
Konkurs tog politizovanog fakulteta, sa sve takvom temom, je priprema javnosti za gorku istinu da država nema nameru da vrati Generalštab u originalno stanje.

Prošlo je 23 godine. Imali su da bace 600 miliona evra na fudbal. Imaće da bace 100 miliona evra na aerodrom u bestragijama Trebinja. Dakle, para ima, tj. našlo bi se kad bi bilo volje. Ali čim i posle toliko godina se prave mutavi nad stanjem i sudbinom Generalštaba, a prave ovakav konkurs, očigledno je da žele da pripreme javnost za opciju da se to više nikad neće vratiti na ono što je nekad bilo.
 
Poslednja izmena:
Пара заправо нема, а цифре су оне које смо се задужили. Одакле новац? Шта то Србија ексклузивно производи и продаје целом свету а да у свету тога нема а да свима треба? Дакле, новца нема, осим за сервисирање позамашних дугова које ови несрећници умножавају као помахнитали. А суме су из прорачуна пола пије пола шарцу даје, а половина шарцу је увећана како би и своја била већа.
 
Морао би тај из будућности да сагледа мало ширу слику пре него ли да такву оцену. Рецимо камени цвет у Јасеновцу
 
Pa naravno da fotografija ne daje pravu sliku, ali to sam bas i napisao.
 
 
Ја не знам ниједан случај да је код нас покушана осим у пар зграда након Другог светског рата или евентуално пар комунистичких зграда након бомбардовања које су толико измењене да ни нема поенте називати то обновом реплике
 
Posle drugog svetskog rata da. Nažalost moglo je više. Poput zgrada pošte, zgrade na uglu nemanjina i kneza milosa, zgrada u pariskoj na ćošku, mada i dole u Cara dušana.... tu su bile zgrade koje nisu bile mnogo oštećene. Druga prica je srpski kralj ona je bila do temelja srušena.Pre 60 godina postajala do negde volja ali sada je katastrofa. Na protiv ne samo što ne želimo da obnavljamo nego gledamo da rusimo ono što imamo.

Razumem da su drugačija vremena i da se gradnja promenila ali sta fali da obnovimo ono što smo imali.

Zgrada poste je marketinški trik mada je i to pitanje kada i dali ce da se obnovi.

Neznam dali sme da se kaže da se nismo razvili u duhovnom smisli. Čini mi se da smo stali ili nazadili.

Obrukali smo naši preci :(.

Samo da pojasnim da ne podržavam skopljanizaciju ali sve može ako se hoće da se uradi fino i originalno.

Budimpešta je dobar primer, centar Varšave ali i Schloss u Berlinu.

Mozda ćemo da doživimo preokret. Nadam se.
 
Posle drugog svetskog rata da. Nažalost moglo je više. Poput zgrada pošte, zgrade na uglu nemanjina i kneza milosa, zgrada u pariskoj na ćošku, mada i dole u Cara dušana.... tu su bile zgrade koje nisu bile mnogo oštećene. Druga prica je srpski kralj ona je bila do temelja srušena.Pre 60 godina postajala do negde volja ali sada je katastrofa. Na protiv ne samo što ne želimo da obnavljamo nego gledamo da rusimo ono što imamo.

Razumem da su drugačija vremena i da se gradnja promenila ali sta fali da obnovimo ono što smo imali.

Zgrada poste je marketinški trik mada je i to pitanje kada i dali ce da se obnovi.

Neznam dali sme da se kaže da se nismo razvili u duhovnom smisli. Čini mi se da smo stali ili nazadili.

Obrukali smo naši preci :(.

Samo da pojasnim da ne podržavam skopljanizaciju ali sve može ako se hoće da se uradi fino i originalno.

Budimpešta je dobar primer, centar Varšave ali i Schloss u Berlinu.

Mozda ćemo da doživimo preokret. Nadam se.
Ovo mnogo boli.
 
Nema ko da obnovi Generalštab, a nema ni čime. Rečeno već više puta ovde na temi.
 
Mene zanima na šta bi ličili Berlin i Drezden da su Nemci odlučili da drže sve one ruševine od 1945 do 1969 godine (analogno našem držanju istih od 1999 do danas, 2023).

Lično mi se ni same zgrade nisu dopadale pre bombardovanja, nisu postizale utisak kanjona Sutjeske, odudarale su na negativan način od okoline, nit smrdele nit mirisale.
Sada kada su ruševine, iz Bog zna kojih razloga mi ih držimo umesto da ih srušimo i napravimo nešto novo, bilo privatno bilo državno.
 
Mnogim nacionalistički i inatlijski nastrojenim Srbima ruševine Generalštaba služe kao svojevrsni spomenik i srednji prst NATOu. Kao što mnogima i rupčaga na Kosančičevom vencu služi kao srednji prst Nemcima. Mislim, služe u njihovim glavama, jelte. U realnosti, niko u NATOu više i ne razmišlja o 99'. Ali ovde, kada bi se išta od te dve lokacije diralo, odma bi se sjatile određene mase da protestuju protiv rušenja.

A uz to, država sama ne zna šta će sa svim tim. Odnosno zna, ali to su njeni pusti snovi. Ona bi da joj neko obnovi te zgrade ali da se ne useljava u njih, nego ds ostanu državna imovina. A isto tako odbija da ih se odrekne odnosno da proda zemljište i nađe im nove vlasnike i namene. I to onda stoji tako u večitom limbu decenijama. I stajaće još bar toliko.

Znajući naprdni talog opsednut parama i kvadratima, verujem da će sačekati još 10 godina da se smire anti-NATO Srbende i onda će verovatno prodati to zemljište, MO i VBA iseliti na Banjicu i dati novim vlasnicima da grade šta žele. Do tad će em dodatno da se smire tenzije i sećanja na 99' em će Nelečeni i njegova propagandna mašinerija da smekšaju narod i pripreme ga za baj baj Generalštab i helou novoj eri odnosa sa NATOom.
 
Mnogim nacionalistički i inatlijski nastrojenim Srbima ruševine Generalštaba služe kao svojevrsni spomenik i srednji prst NATOu. Kao što mnogima i rupčaga na Kosančičevom vencu služi kao srednji prst Nemcima. Mislim, služe u njihovim glavama, jelte. U realnosti, niko u NATOu više i ne razmišlja o 99'. Ali ovde, kada bi se išta od te dve lokacije diralo, odma bi se sjatile određene mase da protestuju protiv rušenja.

A uz to, država sama ne zna šta će sa svim tim. Odnosno zna, ali to su njeni pusti snovi. Ona bi da joj neko obnovi te zgrade ali da se ne useljava u njih. A isto tako odbija da ih se odrekne odnosno da proda zemljište i nađe im nove vlasnike i namene. I to onda stoji tako u večitom limbu decenijama. I stajaće još bar toliko.

Znajući naprdni talog opsednut parama i kvadratima, verujem da će sačekati još 10 godina da se smire anti-NATO Srbende i onda će verovatno prodati to zemljište, MO i VBA iseliti na Banjicu i dati novim vlasnicima da grade šta žele.
Iole normalna vlast bi te zgrade srušila, na jednom ili oba dela napravila novu ili nove zgrade generalštaba i Ministarstva odbrane.
Ono što im ne treba, pretvorila u park ako već ne zna šta bi gradila ili radila sa zemljištem.
 
Vrh