Šta je novo?

Generalštab

Super ja sam ulazio u jos starije i ravaljenije objekte koji su obnovljeni
Danas sve se moze kad se hoće para ima problem je samo u volji političara koji to gledaju sa prozora Da je nešto neispltivo si zaključio kako odoktivnom metodom
20230730_020918.jpg
 
Niko nije rekao da ne može, rečeno je da je malo verovatno sa ovakvom lenjom a izbirljivom državom.

A ja samo čitam i slušam upućenije, i gledam na osnovu dosadašnjih iskustava. Danas se iz takvog stanja vraća samo ono što apsolutno mora i što je apsolutno nenadoknadivo kulturološko blago. Neće Državi niko od te babe da ponovo pravi devojku dokle god ona bude imala tako rigidne zahteve a malo volje i spremnosti da se i sama uključi.

Ali kažem, ako se pak desi čudo i pokrenu se, te odluče da sve vrate kako je bilo, ja ću prvi da dođem i da pohvalim, i da se ujedno ispravim i kažem da sam pogrešio.
Meni to nije problem, za razliku od mase bandoglavih ljudi ovde. I već sam to i radio nekoliko puta.
 
Poslednja izmena:
Država sama sebi pravi uslove i sama ce sebi da obnovi zgradu i sama ce da joj odredi namjenu
Od 15 objekata u bg status većina je obnovljena
Generalstab je samo zgrada koja je u političkim glavama problem a i to će vjerujem da bude prevaziđeno para ima nisu problem bacaju se na razno razne gluposti
1.rts moze sam od pretplate da se okrpi
2.hotel Yu uradjen projekat privatnik
3.komanda radi se projekat
Eto republički mup stoji i nikom nista ne diže se frka ko oko generalstaba
8 objekata obnovljeno 1 zamenjen novim 1 uklonjen objekat tu jos dodati zgradu maršalata koja je zamjenje ambasadom .Obnovljene objekte na A Batajnica doduše tamo ima još posla i par zgrada u krugu kasarne garde isto nije obnovljeno
Tu su i mup skladišta na zvezdari delimično sanirana
 
Реално је републички МУП веће ругло као руина са све оном депонијом старих монитора па ником ништа. Могућности постоје, али је битна воља са врха.
Све што може код нас а не ради се је недостатак воље оних који доносе одлуке. Од проширења Жичке до изградње Т6, од неодржавања тролејбуса до распада у Београдском железничком чвору, како на станицама тако и на пругама.
 
Nije ovo ne znam kakav projekat i preteruje se i stalno plasi narod sa tim. Povrsina Generalstaba nije toliko impresivna. To bi obicna neka privatna gradjevinska firma mogla da izvede, a kamoli drzava. Cena ne moze biti ne znam kolika, a profit bi mogao biti nekoliko puta veci od cene obnove ili rusenja pa gradnje.
 
To u vezi temelje se odnosio na Qaxentius bukvalisto
Ne radi se od temelje iznova vec se osteceno popravlja zgrade su oštećene
Oštećeno manjim djelom većim se koristi
Vladu su obnovili pola ljudi se ne sjeca da je bila oštećenje i to poprilično
Ok ti si reko za 10 godina da nece urade nista živi bili mi ovdje na forumu pa pisali na forumu
Da vidmo sta je država uradila za 24 godine
1.zgrada starog generalstaba obnovljena
2.zgrade vlade obnovljena
3.zgrada ispod vlade danas sudovi obnovljena
4.Msp sredjeno
5.Generalstab nije obnovljeno
6.kasarna 7 puka sredjena ima jos koji geler
7.zgrada stare akademije sad ce u muzej grada
8.komadna rv i pvo izrada projekta u toku
9.republicki mup nije obnovljeno
10.savezni mup novi objekat
11.rts uradjen projekat
12.rezidencija predsednika uklonjen objekat
13.CK obnovljen objekat
14.avalski toranj obnovljen objekat
15.hotel YU jos uvjek fali kuhinja

Ovo je spisak zavoda za zaštitu spomenika
Časopis nasledje broj 2 god 1999
Nije drzava obnovila CK
 
Опет је обновљен а комплекснија је статика од ГШ.
 
Чини ми се да је Конграп радио обнову куле Ушће.
 
Pogledaj svoj post sedmi red sta se sad vadis? Mozda nisi to mislio al si to napisao
Zašto si bukvalista a i za CK ako baš hoćeš država je omogućila da se privatnik operi da uzme pare i tako što je prodao staru fasadu u staro gvožđe i sto su mu pripoji parcelu gdje je sad tc usce itd itd
 
Ja sam iskreno više za rekonstrukciju one dve zgrade nego pre 2 rata nego obnovu generalstaba. Linijski se mnogo bolje uklapaju.
 
Само што је рушење остатака генералштаба скупље од његове обнове
 
Зграда јесте изграђена у нескладу са околином али је ипак у духу времена у ком је грађена.
 
Pa i zgrada Narodne banke malo iznad je isto bila u duhu svog vremena, i pritom je estetski daleko manje štrčala od svoje okoline nego Dobrovićev GŠ.
Čak je ka Slaviji sa onim ogromnim odsjajem napravljena tako da oslikava grad oko sebe, tako da čovek zavisno od ugla (i čistoće njenih prozora) i zaboravi da je ona tu.

Pa je opet Beobilderi napljuvaše u više navrata... I nju i ceo njen pravac i arhitektonsku eru kojima je pripadala...
 
Лепота је у оку посматрача. Тај период стакло-цеви-оштри углови-алуминијум са краја 80их и из 90их је можда највећа декаденција у архитектури.

Шта год да су правили у оно доба на тој раскрсници опет би било као пилету сисе.
 
Тај период стакло-цеви-оштри углови-алуминијум са краја 80их и из 90их је можда највећа декаденција у архитектури.
Nije to nikakva dekadencija nego ugledanje na oblike i ukrase kakvi su nekada bili na zgradama 1920ih i 1930ih i kombinovanje sa modernim elementima. Na primer:
ilewhjhh5ge9iw9q5ucx.jpg


Ali ok, kapiram, mišljenje mi je u manjini, neko puvalo negde za nekom katedrom je pre X godina reklo da je cela arhitektura 90ih kaka (kao i Cecesija) i to je na Beobuildu postala Božja zapovest i nema tu šta dalje da se polemiše i preispituje...
 
Ја немам ни архитектонско нити грађевинско образовање, мени просто нису лепи ти ала-Лојаница шиљци, цеви, шеширићи и сл. техно конструкције са изломатаним стаклима. Некако стичем утисак тешког одржавања.
 
Ima još stilova i era čije su zgrade teške za održavanje. A u slučaju 90ih, to je zato što je sve bio produkt hajpa i velikih iščekivanja od novog milenijuma i tehnološke revolucije koja se čeka(la). Isti procesi i škole misli dešavali su se tada i sa aparatima, automobilima, filmovima...

I nisu Lojanice jedini reprezenti tog stila i te ere. Samo su bili najbučniji. Ali kao što to obično biva, ne mora onaj ko je najbučniji da bude i najkvalitetniji.

Inače u onom postu gore nisam govorio tebi lično, nego sam se samo osvrnuo na dobru staru činjenicu da BB, odnosno jedan njegov deo, ima neke božje zapovesti, dogme i svete krave koje neguje i od kojih nikad ne odstupa bez obzira na sve. Nisam rekao da si ti pljuvao NBS, nego sam se nadovezao bio na tvoj komentar da šta god da se izgradilo na mestu GŠ, ne bi se uklopilo, pa aj kao da mu oprostimo. A NBS se izgradila tamo kod Slavije pa se po meni bolje uklopila nego GŠ na svojoj lokaciji.
Ali jbg, sve je to uzalud jer ja stojim na suprotnoj strani od lica za katedrama i njihovih zabetoniranih uverenja i dogmi.
 
Vrh