Šta je novo?

Garaža - SC Pinki

"Beograd za jedan dan dobio 235 novih parking mesta FOTO"

Ne znam za Bežaniju, ali ako je kao kod Pinkija, onda nije dobio, nego će maksimalno 235 vozila moći da promene lokaciju gde se parkiraju.
@Зума, нисам најбоље разумео кас кажеш, цитирам "Ne znam za Bežaniju, ali ako je kao kod Pinkija, onda nije dobio" ! Шта то није добио и ко то ?
 
@Зума, нисам најбоље разумео кас кажеш, цитирам "Ne znam za Bežaniju, ali ako je kao kod Pinkija, onda nije dobio" ! Шта то није добио и ко то ?

Pre odgovora bi bio koristan mali uvod.

Počinje ozbiljno da me nervira sveprisutna praksa manipulacije ljudima u oblasti svake vrste informisanja. Sada nas već rutinski lažu svi. Reklame više i ne pokušvaju da budu objektivni prikaz, čak ni samo prednosti novih proizvoda, a kamoli uravnoteženo informisanje o postojanju novih proizvoda, što je bila početna ideja "ekonomskog informisanja". U politici rutinski, i sve masnije, lažu svi, sada uključujući i Evropu, a ne samo razne autoritarne vlasti. Na televiziji ni zabavni programi više nisu objektivni prikaz tih zabavnih sadržaja i autrora (već uglavnom "promovisnje" onih koji su to platili ili od njih taj TV ima neke druge koristi), a kamoli objektivni prikaz drugih, ne-zabavnih sadržaja. Na Internetu (koji se sada suzio, tj degenerisao isključivo na WWW) sadržaj kontrolišu algoritimi koji su usmereni SAMO ka povećanju klikova i angažovanja, pa je već uobičajeno da se raznim psihološkim tehnikama um programira šta treba da izabere (sada ne samo u socijalnim mrežama, nego čak i u običnim pretraživačima), umesto da "World Wide Web" bude pasivni izbor hiperlinkova koji nam kao otvorena knjiga nudi slobodan IZBOR onog što MI želimo, kao što je Tim Berners-Lee u CERNU zamislio kada je napravio taj protokol. Itd. Postali smo volovi, "tegleća marva", koje vuku za nos svi i svuda. Zbog toga mislim da je već odavno prošlo vreme kad je postalo neophodno da stalno, rutinski demaskiramo i reagujemo na svaku vrstu pokušaja da neko nama manipuliše kroz ovako tendenciozno sročene "informacije". To je sada već postalo pitanje mentalne higijene i zdravlja. Izvinite na uvodu. To je objašnjenje zbog čega uopšte napisati ovakvu poruku o nečemu što deluje kao uobičajena sitnica. Treba ja napisati baš zato što je postalo uobičajeno, pa smo ovakve stvari i prestali da primećujemo. A to je veoma opasno.

Dobro, šta je ovde tendenciozno i manipulativno?

Naslov informacije je "Beograd za jedan dan dobio 235 novih parking mesta".

Šta znači reč "dobiti"? Znači da nam nešto fali pa smo to dobili. Dakle to je sugestija da je neko nezadovoljavajuće stanje poboljšano, da sada U TOM POGLEDU stojimo bolje nego do sada. Naravno, zahvaljujući onome koje za to zaslužan. Na koje se to "nezadovoljavajuće stanje" misli u ovakvom naslovu? Misli se na stalni problem da vozači gube silno vreme pokušavajući da nađu mesto gde bi mogli da se parkiraju. Dakle, sugestija je da sada u tom pogledu stojimo bolje. Međutim to bi bilo tačno samo ako bi od sada u gradu stvarno bilo 235 novih parking mesta VIŠE NEGO ŠTO IH JE BILO. Jer bi samo tada bilo lakše naći lokaciju za parkiranje. Međutim nije tako. I ranije je postojalo tih 235 parking mesta, samo što su se tada parkirali na površini zemlje, a ne na istom tom mestu, samo ispod zemlje. Dakle, sada uopšte nije lakše nači parking mesto u gradu, budući da se broj parking mesta nije promenio (samo se premestila lokacije nekih od njih). Dobili smo više slobodnog mesta na površini zemlje, ali ne i više parking mesta. Dakle sugestija iz naslova da je sada smanjen određeni, konkretni, veliki problem nalaženja slobodnog mesta za parkiranje, je laž, tj manipulacija. Nešto jesmo dobili, ali ne nova parking mesta, kao što se tvrdi da bi se sugerisalo poboljšanje jednog kritičnog problema u gradu i da bi neko ZA TO pokupio zasluge koje mu ne pripadaju. Pohvalno je što sada pešaci imaju više mesta, ali onda to treba tako i reći, a ne ovo što je u naslovu rečeno. Međutim onda mnogi nepažljivi čitaoci ne bi pripisali zasluge onome ko se ovde promoviše za nešto što nije uradio (jer veći broj ljudi ima problem parkiranja, a manji broj shvata vrednost slobodnog prostora za pešake), umesto da se promoviše za ono što ovde jeste pohvalno i što JESTE uradio (jer bi manji broj to shvatio kao njima bitno poboljšanje). Drugim rečima, naslov je politička propaganda a ne objektivno informisanje. Problem je međutim što su novinari u tome postali tolko dobri i iskusni, da duboko sumnjam da je više od par procenata čitaoca odmah shvatilo šta je u ovako sročenom naslovu tačno urađeno protiv objektivnog informisanja čitaoca, i zašto. Jer naslov na prvi pogled izgleda sasvim nevino i faktografski. Ali nije tako.

Ljudi bi morali da se naviku da počnu da rutinski i bez ikakvog dubljeg razmišljanja rade ovakve analize SVEGA što pročitaju.
 
Poslednja izmena:
To je lako. Na istom sajtu imaš maksimalne kapacitete svake od tih garaža. Ubaciš u Excel ili sličan tabelarni program te dve serije brojeva (copy - paste special, čekiraj space kao delimiter), podeliš dve kolone i to je procenat iskorišćenosti. To se može proizvoljno često raditi, pa se dobija i kako se taj procenat menja tokom vremena.

opet se nismo razumeli
garaza ima xy mesta x 24h x 30 dana x 12 meseci = godisnji broj parking casova
pogledaju koliko su sati naplatili na dnevnom/mesecnom/ godisnjem nivou i eto statistike
lako tu mogu da se izvuku oni za mesecnim zakupom parking mesta, drzavne sluzbe i sl i da se opet dobije komercijalna parking/h statistika
 
1000024969.jpg
1000024967.jpg
1000024966.jpg
1000024964.jpg
1000024963.jpg
1000024961.jpg
1000024960.jpg
1000024959.jpg
1000024958.jpg
1000024957.jpg
 
kod Pinkija smo dobili plato i garazna mesta (sto ne znaci da ce se onih 150 vozil spustiti dole, vec ce manji broj koji vozila koja posecuju Pinki i lokalne objekte imati gde da parkira, a ono lokalno stanovnistvo koji se ranije parkiralo na platou - morati da se dalje snalazi
BK je dobila kompeltno novih 80 parking mesta pod naplatom (i izgubila 5-6 besplatnih), medjutim upitno je kolika ce biti njihova iskoriscenost, verujem da ce vikendom svracati neko na po 1h da zavrsi nesto na pijaci, ali mislim da je u ovom trenutku ovo promasena investicija, tj pitanje je da li ce ovaj parking moci i sebe da izdrzava, a povrat ulozenog je gotovo nemoguc
 
Sve je to lepo, ali zašto bi ljudi plaćali parking kada niko ne kažnjave ove što se nepropisno parkiraju u okolini?

Oko sokolovo ne znam da li je ikada napisala kaznu za nepropisno parkiranje na neobeleženim parking mestima, ako bude akcija komunalaca, ona traje 5 minuta nedeljno i treba da budeš baš baksuz da ti napišu.

Ovo važi za obe nove lokacije (Pinki i Bežanisjka kosa)
 
Толико добра да тренутно не да се не виде трагови од гума и уља него се не виде ни аутомобили..

Шалу на страну, лепо изгледа, а да ли ће са попуници аутомобилима видећемо. Са сличним ценама, паркинг код робне куће има доста аутомобила али увек има и празног места. Можда ако почну да кажњавају непрописно паркиране у окружењу а сва регуларна места зонирају (тренутно су зонирана само ова нова места над самом гаражом буде и веће интересовање за гаражу.
 
Pa nepropisnog parkiranja je bilo na isti mestima i kada je plato korišćen za parking, a Zuma je ovde brojao kola i predlagao više nivoa itd... hajde da vidimo kako će da bude, ali mi trenutno deluje da obziom na malu izgrađenost okolo i da se i ne pojavljuju novi sadržaji će ovaj parking biti sasvim dovoljan osim u slučaju događaja u Pinkiju (tipa jedan kvartalno). Cela okolina je zonirana, a kako pomenuše prethodni komentari tu je sada i otvoreni parking iza Robne kuće...
 
Mozds su trebali biti kao u tc novi radjeni antivandal a da opet nije zatvor stil
 
Pa nepropisnog parkiranja je bilo na isti mestima i kada je plato korišćen za parking, a Zuma je ovde brojao kola i predlagao više nivoa itd... hajde da vidimo kako će da bude, ali mi trenutno deluje da obziom na malu izgrađenost okolo i da se i ne pojavljuju novi sadržaji će ovaj parking biti sasvim dovoljan osim u slučaju događaja u Pinkiju (tipa jedan kvartalno). Cela okolina je zonirana, a kako pomenuše prethodni komentari tu je sada i otvoreni parking iza Robne kuće...
Da, ali u samoj okolini parkinga ima bar 30ak nelegalno parkiranih automobila. Kada bi parking servis i komunalci par dana kaznjavali, sve bi izgledalo lepse i garaza bi se koristila. Kad bi prosirili eventualnu akciju i oko keja, garaza bi lako bila popunjena. Ovako imamo 4 migavca stil u Glavnoj i svim okolnim ulicama.
 
Pozdravio bih plato oko Doma Vazduhoplovstva očistili od dva reda nepropisno parkiranih vozila, ali da i vojska sredi bar ulaz u isti, ovako ne lični ninašta
 
Vrh