Šta je novo?

Forumski kviz

Odgovor ne znam, ali znam da ću sigurno obratiti pažnju na burekolike stvari u pekarama ovog leta.

Verovatno je neka "pita", ali mislim da je neko to već napisao...
 
мсм да сам виђао нешто типа мпоугатса, што би, лупам, било погача.
Tako je! Bugaca sa sirom je naš burek sa sirom, samo malo bolji, ako se mene pita.
Reč pogača je, valjda, turskog porekla, pa je svako prilagodio za šta mu odgovara.

Mada evo sta kaze Vikipedios (pogledah sad): Ime potiče od srednjovekovnog grčkog πογατσα (pogaca) što znači „hleb za ognjište“
 
Poslednja izmena:
Чим си поставио питање пала ми је на памет та реч јер сам узео једном у Лидлу ту бугачу само је нисам везивао са буреком.

Пошто сам лупио и погодио, питање је откуд изрека "лупа ко Максим по дивизији"?

Моја процена је да ће у року од 5 мин неко преузети штафету :) .
 
Ово је лако, требало би да је по митраљезу "максим", коришћеном ваљда, у Великом рату.

Никад нисам установио да ли је то заправо наш митраљез "шарац"?
 
Тако је, прва аутоматска пушка, а изрека је настала по имену њеног творца:
The Maxim gun is a recoil-operated machine gun invented in 1884 by Hiram Stevens Maxim. It was the first fully automatic machine gun in the world
The_Invention_of_the_Machine_Gun_Hiram_Maxim_Q81725.jpg
 
Хмх, а који и даље постојећи произвођач је заправо направио први митраљез, који је додуше пуцао окретањем чекрка?

Користили Французи још у рату са Пруском (неуспешно), а мислим да се појављује и у Дивљој хорди, или у неком другом легендарном филму.
 
Јесте.
1716988028506.png

Њихово савремено "буренце" носи и А-10, оклопљени јуришни авион, сејач осиромашеног уранијума.
 
Fabrika je osnovana 1526 i radi i danas i predstavlja najstariju aktivnu fabriku te vrste na svetu.

Ovo je njen logo. A zove se?
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    43,7 KB · Pregleda: 24
Ово је лако, требало би да је по митраљезу "максим", коришћеном ваљда, у Великом рату.

Никад нисам установио да ли је то заправо наш митраљез "шарац"?

Šarac se koristi za Zastavu M53, kopiju nemačkog MG42.

Maksim je teški mitraljez po starom značenju tog pojma, u suštini fiksni. U tu grupu spadaju i francuski Hotchkiss i St Etienne 1907 (koji može da se vidi u Vojnom muzeju na Klemegdanu), britanski Vickers, austrijski Schwarzlose. Danas su teški mitraljezi kalibra 12,7mm i veći.

MG42 je univerzalni ili mitraljez opšte namene (prvo je nemački, drugo američki termin). Takvi su MG34, američki M60, belgijski FN MAG, sovjetski PKM i pomenuta Ceca.
 
Koji grad osim Trsta je bio predmet spora između Italije (i kraljevine i republike) i Jugoslavije (i kraljevine i republike)?
 
Tačno, jedno vreme je bila i pod kontrolom oca fašizma Gabrijela D'Anuncija.
 
Ко је, или боље рећи, шта је "докторка" из Гроцке?
 
Ona Marijana što leči ligamente konjskom placentom?
 
Ма, нешто истински актуелно и слатко, бре.
 
Vrh