Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

aqGMQNv_460swp.webp
 
Sve se to svodi na isto kada krenu krize, besparice, restrikcije i glad na jesen.

Masni postaju jos masniji, siromasni jos siromasniji. Srednja klasa se smanji za jos koji procenat.
 
Poslednja izmena:
Кејнс је то радио како би подигао ситуацију због Велике депресије, када је владала дефлација, такав начин се сада не може применити.
 
Кејнс је то радио како би подигао ситуацију због Велике депресије, када је владала дефлација, такав начин се сада не може применити.
Наравно, само указујем на то да је "људи не могу да купују када немају пара" кичма кејнзијанизма већ 100+ година а он је родио савремену макроекономију
 
Digitalne i kripto valute su priprema društva za svet bez gotovine, u kome će se nadzirati svaka osoba i svaka transakcija između nje i bilo koje druge. I naravno uzimati masan harač za nju. Srbiji su digitalne pare potrebne taman koliko i... ne znam... aerodrom u Trebinju. Ali dobro. Nadam se da im plan neće uspeti, ili bar ne u roku koji bi oni voleli.

Bolje nek se fokusiraju na opravku energetskog sistema i otplatu dugova koje su nagomilali. 600 miliona za fudbal, 500 miliona za opravku EPSa, milijardu evra za ugalj i šta već za predstojeću zimu... Umesto što se majmunišu sa glupostima i pokušavaju da implementiraju digitalni totalitarizam bolje nek se za promenu bave malo time.
 
Наравно, само указујем на то да је "људи не могу да купују када немају пара" кичма кејнзијанизма већ 100+ година а он је родио савремену макроекономију
Одавно се зна да је његов метод ограничен на време у којем је примењивано и на слична времена. Одавно је доказано да такав метод подстиче инфлацију, да не кажем изазива у смислу функције.

Неокејнзијанци, његови ученици, али и они који никада нису били, али су преузели учења, су потпуно погрешно схватили како функционише подстицај и његова теорија. Инфлација 70их и 80их је веома очигледан пример таквог понашања и један од бољих емпирија за оно што нас чека, само што бих ја рекао да је више пута горе јер су дугови ненормални, а свет је толико међузавистан, а никад већа геополитичка неизвесност није постојала.
 
Ппнављам још једном - Неконтролисана инфлација "тера" централне банке да је контролишу - најефикаснији начин је убијање тражње кроз дизање каматних стопа како би се успорио проток новца. Када се дижу каматне стопе, вредности падају у редовном стању, а тек када се асети налазе у мехуру.
Зато је најбоље држати кеш, а не улагати и бежати панично од високе инфлације.

Прочитај шта је Druckenmiller рекао за пад асета и инфлацију.
 
Прочитај шта је Druckenmiller рекао за пад асета и инфлацију.
Pa sta je napisao ?

Mislim, tvoji postovi su kao hintovi nekog skolarca, koji sebi pravi beleske onako usput da ne zaboravi sta da nauci.
Moze to bolje i konciznije, prosvetli malo i nas neobrazovanu raju.
 
Pa sta je napisao ?

Mislim, tvoji postovi su kao hintovi nekog skolarca, koji sebi pravi beleske onako usput da ne zaboravi sta da nauci.
Moze to bolje i konciznije, prosvetli malo i nas neobrazovanu raju.
Odbi, pisao sam već citat, okreni stranicu, ne pada mi napamet da te hranim kao bebu...
Ti jesi obrazovan ali ti fali nešto drugo.
 
Синхронизација... Очекујемо дизање ЕЦБ стопа...
 
Pa sta je napisao ?

Mislim, tvoji postovi su kao hintovi nekog skolarca, koji sebi pravi beleske onako usput da ne zaboravi sta da nauci.
Moze to bolje i konciznije, prosvetli malo i nas neobrazovanu raju.
“The way you create deflation is you create an asset bubble” (Druckenmiller)

Ипак си бебче, али образовано. Београџанин...
 
“The way you create deflation is you create an asset bubble” (Druckenmiller)

Ипак си бебче, али образовано. Београџанин...
Ok, genius, to je potreban uslov ali ne i dovoljan za deflaciju.
To je uslov za recesiju, tj za bubble burst.

Evo ti jos malo mudrosti:
Mnogi ljudi su postali pesimisti o financiranju optimista. (C.T. Jones)

Tržište može ostati iracionalno duže nego što možete ostati solventno. (John Maynard Keynes)

Podjela složenih zadataka na jednostavne zadatke, u kojima se može postati stručnjak, izvor je za postizanje "maksimalnog poboljšanja proizvodnih moći rada". (Adam Smith)

Banka je mjesto koje vam daje novac ako možete dokazati da vam to ne treba. (Bob Hope)

Cijena je ono što plaćate. Vrijednost je ono što dobivate. (Warren Buffett)

itd...
 
Poslednja izmena:
???

Hvala "genius", međutim ne pratiš, pa si promašio temu
 
"If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered."

Thomas Jefferson

Mislim da je ipak ovo suština! ;)
 
Ok, genius, to je potreban uslov ali ne i dovoljan za deflaciju.
Da ispravim, ovo nije skroz tacno, deflacija moze da postoji i bez asset bubbla.

Ako je porast novcane mase manji od porasta vrednosti robe i usluga, npr zlatni standard, ili kada bi teoretski uveli bitcoin kao sredstvo placanja (sto se nece desiti nikada, ali misaoni experiment).

Daklem, evo jos jedne internet mudrosti, slobodno je citirajte, free of charge:
Za deflaciju nije neophodan asset bubble.

I pozdravite Druckenmillera.
 
"If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered."

Thomas Jefferson

Mislim da je ipak ovo suština! ;)
Komercijalne banke cine samo deo FED-a i to manji deo, veci je problem sto je Americki kongres pod kontrolom velikog biznisa, ukljucujuci i bankare.
Ove partije koje se smenjuju, su samo statisti na pozornici.
 
kako. Zar to nije inflacija?
Jeste, ali ne ona koja se meri kroz indeks potrosackih cena. Poenta je da mehuri pucaju i indukuju recesiju koja ubija dohodak i sledstveno tražnju, a samim tim se i inflacija(potrošačkih cena) smanjuje
Da ispravim, ovo nije skroz tacno, deflacija moze da postoji i bez asset bubbla.

Ako je porast novcane mase manji od porasta vrednosti robe i usluga, npr zlatni standard, ili kada bi teoretski uveli bitcoin kao sredstvo placanja (sto se nece desiti nikada, ali misaoni experiment).

Daklem, evo jos jedne internet mudrosti, slobodno je citirajte, free of charge:
Za deflaciju nije neophodan asset bubble.

I pozdravite Druckenmillera.
Ne samo što si umišljen, nego si i veoma bezobrazan, ne prema meni nego onako, takav ti je stav. Ali ta arogancija ne dolazi od nečeg iole pozitivnog, već iz gluposti.

Odakle tebi da pretpostaviš da je Druckenmiller isključivo mislio da se deflacija događa kroz pucanje asset mehura?

Stvarno mi cilj na ovoj temi nije da se raspravljam oko očiglednih stvari, a sve zato što neko ne ume da spusti svoj ego.
Ili bar ako ne razumeš, nemoj unapred da zaključuješ, a boje znamo da si visoko obrazovan.
 
Odakle tebi da pretpostaviš da je Druckenmiller isključivo mislio da se deflacija događa kroz pucanje asset mehura?
A odakle tebi da sam ja pomislio da je Druckenmiller mislio da se deflacija dogadja iskljucivo kroz pucanje asset mehura ?

Slabo razumes neformalno izrazavanje, treba ti fleksibilnost.

U stvari nije poenta u Druckenmilleru, njegovo misljenje je validno i jedno od mogucih, ali citirati njega kao sigurnu predikciju sta ce biti, je kao ici u kladionicu i odigrati na keca, mozda bidne a mozda i ne.
To sta ce biti, objasnili su ti drugi diskutanti, nadji sam, nisi bebce.
Milton Fridman stuff.

Vise sam referencirao na besmislene postove, iza kojih slede skoro isto tako besmisleni monolozi, pa reko da ti ukazem na gresku, a ti odmah djonom:
 
Svačije mišljenje je validno i jedno od mogućih. Ne razumem šta pokušavaš sada da kažeš kada si u nadmenom maniru rekao "pozdravi Druckenmillera"... A mi se znamo još sa teme o epidemiji i kako si na arogantan način komunicirao.

Pa sâm sam i okačio Fridmanov intervju... druže, od juče si počeo da čitaš temu, uzmi prelistaj poslednjih otp +10ak strana, možda povežeš neke tačkice.

Ovaj screenshot sa tvitera se odnosi na Druckenmiller-a koji je prodao short pozicije, Michael J Burry-ja koji je najavio bullwhip
Short trend je na gore(rally), long trend je na dole - puke
 
Slazem se da svako ima pravo na misljenje, ali nije to bila zamerka.

Zamerka su ovi grafici, koji se prikazuju u teskom berzanskom slengu, kao da pocnem sada Nigga english da pisem ovde ili tezak serboengilsh, a pritom taj sleng nerazumljiv za 99% posetilaca foruma.
Prilicno iritantno, a verujem i da gusi diskusiju.
Nije ovo berzanski forum, a i tamo bi verovatno delovalo degutantno.

Znaci, nemam nista protiv tvog misljenja, cak sam rekao da ste ti i Druckenmiller mozda u pravu.
Ali ovo frljanje sa termini, i to bez ikakvog pojasnjenja, deluje bez uvrede arogantno, kao vidi sto sam pametan a vi nemate pojma...
 
Poslednja izmena:
Vrh