Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Stagniraju mesecima na zapadu! BTC raste ozbiljno, zlato isto. Nekretnine prestale pad (a i taj pad je bio 2, 3% max posle skoro godinu dana zatezanja, a skočile preko 60% za 3 godine).

Još 100 milijardi USD u sistem, ljudi zaboravljaju da to ne mora uticati na rast, dovoljno je da spreči da PADNU cene! Po meni je za očekivati da banke iskoriste ovu situaciju čak i kada im nije potrebno i dalje investiraju to za još veće marže (razlika kamata)! Zašto i ne bi kad su dobile privilegovanu priliku? Očekujem to, bez obzira što se stabilizovala situacija i suzbila panika i potencijalni bank run.
Apsolutno,
Elita je izmedju recesije i inflacije odabrala inflacijy.
 
recesija se dešava i za vreme inflacije...

negativan realan rast je već odavno dokazan, čeka se samo nezaposlenost da eksplodira. Panic stage se programira.
 
Apsolutno,
Elita je izmedju recesije i inflacije odabrala inflacijy.

Naravno, to govorim već godinama i upravo mi se čini da se odvija. Kad god su u čekić/nakovanj situaciji, biraju inflaciju kao manje zlo, da ne pukne sve.

Ovo što Mikie priča nije nemoguće, ali je malo verovatno, nerealno da kažemo! Soft landing je baš u tome da puste da inflacija sustigne pokazatelje i asete npr, dok oni nominalno stagniraju, baš ovo što gledamo mesecima, dakle relativno pojeftinjenje aseta u odnosu na realna dobra i usluge, ali ne i nominalno!

Sada kao zatežu nešto malo (minimalno u odnosu na QE), a opet su proaktivni u smislu da ni ne dozvoljavaju da kapitalizam radi i da propadne nešto što treba da propadne! Čim zagusti, upumpavaj, to i vidimo. Kamate su tu nebitne, kao i mizerno dizanje od 25 bps. Ako dezinflacija krene opasnije, tj jasno opadajaće stope inflacije, krenuće i spuštanje kamata (opet kažem lično očekujem da će do toga proći manje od godinu dana), veliki je prostor da reaguju, a i uvek mogu da upumpaju koliko žele i umire krvarenje berzi i sl. A to što je do tada bilo, pojeo vuk magarca.
 
nzm..blago vama što verujete u te bajke 🙌
 
Mislim da smo već pričali na tu temu, čisto sebično meni više odgovara da si ti u pravu (iako se ne radujem posledicama po većinu), a tebi više da je tačno ono što ja pričam, samo smo oboje pesimisti za svoje lične pozicije. ;)

Smatram da je svetu potrebno hlađenje, potrebna je pravda pre svega, a ne stalno kažnjavanje onih koji doprinose i spašavanje parazita i izuzimanje istih od odgovornosti! Ne zaboravi, svaki dinar štednje posle SRJ je isplaćen sa sve zateznim kamatama! Naravno, druga stvar je što kupovna moć toga bila samo fragment originalno oročenog depozita! Evo sad imamo Deutsche bank, Dragaš priča godinama o njoj...
 
Zasto Srbija ne moze da ima svoj QE?
 
realan rast BDPa se gleda

Pa niko ne spori da realan rast stagnira, tj lično mislim da je u minusu, zato što se inflacija potcenjuje, ali nema nominalnog pada, za sada i projekcije su takve da su sve veće šanse da se izbegne recesija! Meni dođe manje, više isto, kao ugl i svakom radnom sposobnom, a šta da radi onaj koji je imao penziju 25K? Nekako je mogao da preživi pre 5 godina, a kako danas? Ili neko ko je uštekao 50K da kupi stan npr. Pre 3 god mu je falilo lupam 25K, a sad 100K. Transfer bogatstva jednostavno, bez da im je iko zavukao ruku u džep. Ljudi su ovce, jbg.

Zasto Srbija ne moze da ima svoj QE?

Može, mi imamo svoju valutu i (šatro) nezavisnu CB, samo što se mi zadužujemo ugl u EUR ili čak USD, to mora da se vrati u toj valuti! Ako devalviraš dinar, treba ti više da kupiš taj EUR npr, postaješ konkurentniji izvozno, a sve uvozno ti postaje skuplje (npr nafta i gas, a nemaš ih). Vratićeš sutra EPS-om, Telekom-om npr, što je generalno govoreći katastrofa u nekom normalnom društvu, ali iskreno, kad staviš na papir da se to uradi ili da gledaš ove pečenjarsko-stranačke njuške, neokolonijalizam je možda i bolji izbor.
 
Ni blizu. Nasi su uglavnom oduvek bili konzervativni i znaju sta rade.
Doduse u Americi je najveci problem korupcija i totalna dezorganizacija pa tek onda nagomilani problemi. Nije za poredjenje.
Plus debt to gdp 130%, deficit 1.3T, nema likvidnosti i slicno. Ne bi im bio u kozi da resavaju te probleme.

Ono gde moze da ima uticaj na Srb jeste da ako krene domino efekat banaka. Tada padaju svi u Swift sistemu i Srbiju bi to zabolelo ali
tek toliko da idemo u recesiju ali nikako i u totalni kolaps kao zapadne drzave.

Svakako realno mala je sansa da ce doci do totalnog domino efekta. Pre mozda neko tavorenje sa pokusajima obudavanja inflacije.
 
Ni blizu. Nasi su uglavnom oduvek bili konzervativni i znaju sta rade.
Doduse u Americi je najveci problem korupcija i totalna dezorganizacija pa tek onda nagomilani problemi. Nije za poredjenje.
Plus debt to gdp 130%, deficit 1.3T, nema likvidnosti i slicno. Ne bi im bio u kozi da resavaju te probleme.

Ono gde moze da ima uticaj na Srb jeste da ako krene domino efekat banaka. Tada padaju svi u Swift sistemu i Srbiju bi to zabolelo ali
tek toliko da idemo u recesiju ali nikako i u totalni kolaps kao zapadne drzave.

Svakako realno mala je sansa da ce doci do totalnog domino efekta. Pre mozda neko tavorenje sa pokusajima obudavanja inflacije.
Zasto bi pali svi u swift sistemu?
swift je smao sistem za transfer novca, ili ne?
 
Da ali u sustini panika je zavladala medju "zapadnim zemljama" a one kontrolisu i koriste swift. Rusi imaju Mir.
U svakom slucaju obuzdali su paniku za sada tako sto su nastampali i jos stampaju. Mada spinuju da kao nije QE.
fred.jpeg
 
Zasto Srbija ne moze da ima svoj QE?
sve i da imamo, sitno je naše tržište za tako nešto... Ali QE je obezbeđivanje likvidnosti, ne nužno kroz direktno štampanje i kupovinu aseta.

dodatna likvidnost pri ovako visokoj i lepljivoj inflaciji, dok se sprema second leg up, je na ivici ozbiljne policy mistake
zato su i nastavili da dižu stope.. mislim da jake stope imaju veći uticaj na likvidnost nego ovaj privremeni dodatak likvidnosti...
 
Citam da vis enema straha od propasti banaka u USA i da je taj problem resen?
 
samo gledaj i uzivaj, znam da te propast uzbuđuje, ovakvu nećeš vrv doživeti narednih 20 god...

hej, bar nećemo imati više loše investitore, samo dobrice... šala mala
 
Kako se uopste sprecava da jedan grad uniste investitori?
I u drugim evropskim zemljama postoje investitori, pa svi gradovi nisu unisteni.
 
Primeniš Harry Potter pristup, mahneš štapićem i oteraš sva g..vna tamo odakle su došla.
 
A zašto postoji ova tema osim da Miki odogovara sam sebi i da MC postavlja pitanja Mikiju pokušavajući pod stare dane da stekne neka nova znanja?
 
Poslednja izmena:
Još nekoliko detalja u vezi US Treasury bonds, ako nekog interesuje.
Kina koja je nekad držala najviše US bonds, sad se spustila na 867 biliona (2017 imala 1.2 triliona).
Oni ubrzano odbacuju bonds i ne kupuju nove.
Zato je Amerika naterala Japan, UK i Belgiju da kupuju više nego obično. Mora neko da financira njihov dug.
Od vremena Regana, Američki dug konstantno raste. Oni taj dug prodaju drugima i dug se nikad ne smanjuje.
To bi bilo isto kao da vi uzmete kredit koji nikad ne otplaćujete. Nego kad dođe naplata kamata, vi uzmete još jedan kredit da otplatite kamatu od prošlog kredita.
Mora im se priznati da su majstori, jer niko drugi to nesme nekažnjeno da radi.

1680321439476.png
 
Pa da, ali sad imaju realnu pretnju da će se ti usd vratiti, Vajmarska republika...

Opet meni je logičnije i verovatnije da nastave ovo centalno-plansko navođenje ekonomije dok malo ne ispeglaju makroekonomiju i ne padne ovaj 120% debt/gdp. 7% inflacije duplira cene za 10 godina, a u relnosti je inflacija mnogo viša, ići će brže. Oni su kupili sebi vreme, Evropa će biti unakažena!

Evo već godinu dana stagniraju marketi, indeksi, real estate, pri ovoj inflaciji to je u stvari ozbiljan realan pad, ali i oni sami znaju da ne smeju da dozvole nominalni pad zbog kredita i sl.
 
Mislim da je ideja da se inflacija iz USA izveze u EU.
 
Vrh