Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Indeksi i ETF su slicni. Obicno predstavljaju grupaciju obaveznica iz jedne industrijske grane ili geografskog podrucja. A S&P 500 bi trebalo da prati koje su obaveznice trenutno u tom indeksu. Ne verujem da svaka institucija koja nudi taj indeks ima svih 500 obaveznica u svom portfoliju, jer se to stalno menja.
Nije loše da staviš u index jer ne moraš da brineš o pojedinačnim obveznicama, a opet šaraš malo (diversification).
Ali opet i indeks doživi sudbinu čitavog sektora, ako sektor ide dole, ide i index.
Ja na primer već duže imam China Leaders Index i nisam se baš nešto usrećio sa njim. Imam posebno Alibabu (od 2016) i Weibo. Na svemu tome sam izgubio pare.
pomešao si obveznice sa deonicama, tj. akcijama...
ko da je bitno.
.
.
index i ETF nisu isto. Indexom ne možeš da trguješ. Ali mnogi ETFovi, kojima možeš da trguješ, su strogo vezani za popularne indexe, pa imaju veoma mala odstupanja u odnosu na njih. To se na primer odnosi na: sp500-SPY, nasdaq-QQQ, russell 2000-IWM, i mogi drugi.

Index, ako je kao korpa pojedinačnih akcija određenih kompanija dobro izbalansirana, služi između ostalog za praćenje stanja na tržištu uopšte.

Osnovni proizvod kojim se trguje na berzi je akcija, tj. deonica pojedinačne kompanije. Skoro sve ostalo su derivati koji svoju vrednost u osnovi crpe iz tih akcija, tj. deonica. Ima i derivata koji su ustvari derivati>derivata>derivata>derivata>derivata - to su npr. opcije na VIX futures...

ovo je za ekviti ukratko...
 
pomešao si obveznice sa deonicama, tj. akcijama...
ko da je bitno.
.
.
index i ETF nisu isto. Indexom ne možeš da trguješ. Ali mnogi ETFovi, kojima možeš da trguješ, su strogo vezani za popularne indexe, pa imaju veoma mala odstupanja u odnosu na njih. To se na primer odnosi na: sp500-SPY, nasdaq-QQQ, russell 2000-IWM, i mogi drugi.

Index, ako je kao korpa pojedinačnih akcija određenih kompanija dobro izbalansirana, služi između ostalog za praćenje stanja na tržištu uopšte.

Osnovni proizvod kojim se trguje na berzi je akcija, tj. deonica pojedinačne kompanije. Skoro sve ostalo su derivati koji svoju vrednost u osnovi crpe iz tih akcija, tj. deonica. Ima i derivata koji su ustvari derivati>derivata>derivata>derivata>derivata - to su npr. opcije na VIX futures...

ovo je za ekviti ukratko...
Možda bolje baratam sa engleskim terminima, mislio sam na Stocks ili Shares ili Equities. To je sve isit termin i verovatno se prevodi na srpski kao deonice. A Bonds be bile kao obaveznice.
U srpskom se sad pojam akcija koristi za sve i svašta.
Stocks isto nisu svi jednaki. Neki Stocks imaju pravo glasanja, neki nemaju. Za neke dobijaš dividendu, za neke ne dobijaš ništa.

Za Indeksi i ETF sam rekao da su slični, ne isti.
I jedan i drugi su kombinacija ne samo deonice-akcije, nego tu mogu da se stave i ostali financijski proizvodi, uključujući i Bonds.
Ako hoćeš baš da staviš neku razliku onda je to kako plaćaš kapitalnu dobit.

Možda je nekad i bilo većih razlika između tih termina ali sad se koriste veoma slično.
Pogledaj ovaj primer što sam pre naveo, "ZCH.TO". To kupiš kao bilo koji drugi Stock, a njegov naziv je "China ESG Leaders Index ETF".
Sad jeli to Index ili ETF? Po definiciji bi bio ETF jer mu se cena menja u toku dana. Ali ima produkata koje isto tako kupuješ, pa ga zovu samo Index.
 
Da li mi u Srbiji uopste mozemo da kupujemo strane obveznice?
 
Sada je kamata na dinare 5% u bankama,tako da investicioni fond ,nije bas zanimljiv,ali napisi nesto malo vise,kako funkcionise Kombank investicioni fond.


Zasto nisi uložio u USA ?
Indekse u onih 500 mozes imati razne branse,nece sve da ode u minus?
Ja u principu ulažem u glavnom u Americi i Kanadi.
Ovo sam u Srbiji par puta eksperimentisao.
Kod KomBanka sam kupio dve stvari
KomBank NOVČANI FOND
KomBank IN FOND


Nije prevelik rast, ali dobar za ova vremena.
Evo koliko je poraslo u zadnjih mesec ipo dana:

Febuar 1Danas, Mart 21razlikaprocenat
NOVČANI FOND
1,033.91​
1,045.77​
11.86​
1.147%
IN FOND
1,477.93​
1,486.36​
8.43​
0.571%

To nije toliko loše za 50 dana.
 
Pogledaj ovaj primer što sam pre naveo, "ZCH.TO". To kupiš kao bilo koji drugi Stock, a njegov naziv je "China ESG Leaders Index ETF".
Sad jeli to Index ili ETF? Po definiciji bi bio ETF jer mu se cena menja u toku dana. Ali ima produkata koje isto tako kupuješ, pa ga zovu samo Index.
to je 100% ETF, index je samo u naslovu proizvoda, ali je ETF. Derivat je indexa - MSCI China ESG Leaders Index

Da li mi u Srbiji uopste mozemo da kupujemo strane obveznice?
možeš, ali je komplikovano. Opet, postoje ETFovi koji su izlistani na berzama i koji su medijum za tako nešto i koji olakšavaju posao. https://etfdb.com/etfdb-category/government-bonds/
 
Poslednja izmena:
Ja u principu ulažem u glavnom u Americi i Kanadi.
Ovo sam u Srbiji par puta eksperimentisao.
Kod KomBanka sam kupio dve stvari
KomBank NOVČANI FOND
KomBank IN FOND


Nije prevelik rast, ali dobar za ova vremena.
Evo koliko je poraslo u zadnjih mesec ipo dana:

Febuar 1Danas, Mart 21razlikaprocenat
NOVČANI FOND
1,033.91​
1,045.77​
11.86​
1.147%
IN FOND
1,477.93​
1,486.36​
8.43​
0.571%

To nije toliko loše za 50 dana.
neto prinos?
 
Da li mi u Srbiji uopste mozemo da kupujemo strane obveznice?
Misliš na Beogradskoj Berzi?
Tu možeš da kupuješ samo ono što je ponuđeno na berzi.
Ali ako imaš otvoren račun na stranim bankama, onda tamo možeš da otvoriš i trading račun, pa verovatno možeš i da radiš trgovinu na drugim berzama.

Ja pre nekih 8 godina otvorio nalog na Beogradskoj Berzi i kupovao sam sa vremena na vreme naše deonice.
Neke su stvari dobro ispale, a na nekima pukneš.

Aerodrom Nikola Tesla (AERO) sam bio kupio na 1070 dinara a sad je 1861. To je više nego dobro.

NIS sam skoro prošle godine mislio prodati jer sam bio gubio na njemu. Kupio ga za 745 a on pao ispod 600.
Ali srećom sam ga zadržao pa zahvaljujući ovoj energetskoj krizi, evo ga sad nikad bolji, na 775.

Na Philip Morris (DINNPB) sam zaradio više nego duplo.

Tako da nije loše ni uložiti nešto u domaću privredu.
Ja sam bio to više radio iz patriotskih pobuda, ali eto dobro ispalo.

Možete sami pogledati kako stoje naše hartije od vrednosti

 
Naša berza je nažalost preterano mala. Berza bi trebalo da služi za prikupljanje kapitala, ali naša je poprilično nelikvidna za ozbiljnije stvari. Danas su dostupni online računi kod stranih međunarodnih brokera, tako da su stvari mnogo dostupnije. Naravno, ograničeni smo jer nismo deo EU da bi imali daleko lakši pristup zbog cele regulative. Ipak su to visoko regulisana tržišta i svi akteri odgovaraju centralnim institucijama za svakakve podatke. Osim za solventnost kek

Ne isplati se biti akcionarsko društvo kod nas, ali jeste stvar prestiža, osim za banke i osig. društva koja su obavezna da budu u formi a.d. i a.d.o.
 

bila je poplava insajderskog ponsasnja pred kolaps, povoljni krediti, prodaje akcija.
I nikom nista.
 
ay23oZb_460swp.webp
 
Ništa ne rešava ovu krizu. Buće to sporo i bolno propadanje zapadnog bankarskog sistema, a sa tim i početak multipolarnog sveta.
Bojim se da će iz beznađa započeti veliki rat sa Kinom.
Ali ja ipak mislim da će biti samo više manjih ratova i propadanje koje će trajati veoma dugo.
Amerika je bila blizu pucanja 1971 kad su se skinuli sa zlatnog standarda. Tada su u Americi čekalo u redovima za gorivo po nekoliko dana.
Sreća da su imali najaču vojsku i uspeli su naterati arape da im svi moraju plaćati naftu u petro dolaru. To ih je spasilo tada.
Sad je situacija mnogo teža, previše naštampanih dolara, a ne mogu više naterati druge da moraju koristiti taj dolar.

Ostatak zapadnog bloka su svi samo vazali i oni tu ništa ne odlučuju.
Evropska centralna banka kad hoće da štampa pare, mora da pita Fed za dozvolu.
Evropa se do sad gurala uz Ameriku i imala je ogromnu korist od američke sile. A Amerika im je svima uzimala svoj deo.
I sad im Amerika uzima svoj deo, a taj deo je sve veći. Jer kako se drugi delovi sveta izmiču Američkoj kontroli, tako će oni morati više uzimati harač od zemalja iz njihovog bloka.
I nije mi žao zapadne evrope. Svi su oni bili kolonijalne sile 250 godina i navukli su sve bogatstvo kod sebe. Sad se prave mnogo fini i pravični, a izigravali su bogove ostatku sveta.
Žao mi je istočne i južne evrope. Mi ćemo tu najviše ispaštati. Kad im se odvoji afrika i azija, mi ćemo im morati izigravati jeftinu radnu snagu. Nama neće dati da odemo tako lako.

Jeste da ovo predviđanje nije u mom interesu, ali je to stvarnost. Pretpostavljam da ću do penzije izgubiti pola vrednosti mog 401K i RRSP, ali valja nešto i ostane za crne dane.
 
Ne verujem da cemo mi ispastati toliko. Povratak kapitala u zemlju ce biti toliki da ce nadomestiti tu zavisnost od EU i US trzista.

 
Ne verujem da cemo mi ispastati toliko. Povratak kapitala u zemlju ce biti toliki da ce nadomestiti tu zavisnost od EU i US trzista.


Može se slobodno uzeti zdravo za gotovo da je za banke referentna kamata već 0.1% (čim im kolateral računaju par value). E sad, videćemo kako će se to odraziti na kreditni sistem. Kamate su generalno počele da stagniraju za stanovništvo, videćemo kako će se odvijati, tek je nedelju dana prošlo, a moraju (bar deklarativno) da se bore protiv inflacije. Za početak će verovatno biti kao i posle 2008. i bailouta, ali se sve te povoljnosti u početku i nisu prelile na stanovništvo (kroz kamate), nego tek kasnije. Tek kad su ljudi masovno podigli frku zato što banke ne plasiraju povoljnije kredite ka stanovništvu, a imaju prostora, nego su iskoristile za svoje dalje investiranje i veću marginu marži, poboljšali su se uslovi za raju.
 
hahaha koja sprdnja...

copium na maks... i neki i dalje misle da sledi bull run jer su na kratko podigli fedov B\S...

QT nije ni počeo kako treba, kao ni QE u Kini

short SPX, long FXI je trejd
 
daleko od toga da su laka vremena za trgovinu na berzi...

moguće je da će pauzirati dizanje na neko vreme...
 
Gledao sam večeras Janet Yellen kako svedoči u Senatu.
Ono je tuga. Baba je senilna, skoro kao i njen šef.
Kad je pitaju za neki broj iz budžeta, ona otvori debelu knjigu ispred sebe, pa onda licne prst da traži pravi broj.
Pitaju je kako tvrdite da ovaj novi budžet smanjuje državni dug, kad je projekcija da dug naraste sa 33 triliona na 50 triliona u sledećih 8 godina_
Ona kaže, pa planiramo da trenutni godišnji deficit smanjimo sa 1,4 na 1,3 triliona
Ministar Finansija na pola pitanja odgovara sa ne znam ili, to nije moj posao, to je Fed.
Bože ko vodi ovaj "Free World"!
 
Stagniraju mesecima na zapadu! BTC raste ozbiljno, zlato isto. Nekretnine prestale pad (a i taj pad je bio 2, 3% max posle skoro godinu dana zatezanja, a skočile preko 60% za 3 godine).

Još 100 milijardi USD u sistem, ljudi zaboravljaju da to ne mora uticati na rast, dovoljno je da spreči da PADNU cene! Po meni je za očekivati da banke iskoriste ovu situaciju čak i kada im nije potrebno i dalje investiraju to za još veće marže (razlika kamata)! Zašto i ne bi kad su dobile privilegovanu priliku? Očekujem to, bez obzira što se stabilizovala situacija i suzbila panika i potencijalni bank run.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Vrh