Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Inače, danas su se sastali svi belosvetski hohštapleri u Davosu.

U to ime, odsečak iz jedne Youtube analize koja pritom i nije pravljena radi SEF nego radi druge teme, ali je usput odlično raskrinkala i SEF.


Davos i Svetski ekonomski forum su u suštini mesta gde se 1% najbogatijih okupljaju da bi odglumili da imaju savest. Kada se radi o aktivnostima suočavanja sa javnošću, Davos služi kao oruđe globalnih korporacija i super-bogatih da se iznova i iznova prave da su uvideli svoje greške, i da su na pragu velikih promena. Pre nego što se sutradan ujutru vrate svojim odborima i nastave po starom.
 
Ja sam hteo da idem ali daleko mi :(
Ici cu na Srpski Davos na Kopaoniku u martu.
 
Dobro brate, oladi, smiri se. Nisi centar sveta.

Imaš temu o šitkoinima pa ti predlažem da se tamo preseliš i nastaviš da govoriš o poštenju i plaćanju poreza dok trguješ fiktivnim valutama sa visokim stepenom špekulativnosti i umešanosti u kriminalne radnje i crna tržišta.
 
Da li Dina kartica ima mogucnost da skida novac prislanjanjem?
 
Ima li nekog ko podrzava da se prebacimo 100% na elektronsko bankarstvo ili na placanje digitalnom imovinom bez obzira da li je to gotovinsko placanje ili kreditno?
Da li neko podrzava da se papirne novcanice (kesh) da se izbace iz upotrebe u Srbiji
Ako ne podrzavate/ne podrzavate napisite neke razloge. Argumentovano molim!
 
:) https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Information_suppression

Nas ministar obecao 1.000 eura plate do 2026.
Ne deluje nerealno, nadam se da nece i cene da porastu toliko pa da ne bude sustinski isto stanje kao i sada, kada je kupovna moc u pitanju.

Inace nesto me zanima, imali smo rekordnu godinu sa 4.4 milijarde evra stranih investicija, imamo rekordno nisku nezaposlenost, imali smo priliv ruskih migranata koji je svakako doneo znacajan novac lokalnoj ekonomiji, doslo je do rasta plata i penzija sto bi trebalo da dovede i do povecanja potrosnje i samim tim cele ekonomije drzave, a istovremeno smo imali jedan od najnizih rasta BDP-a na Balkanu, kako je to moguce? Ako se neko razume u ekonomske finese i ne mrzi ga da objasni bio bih zahvalan:)
 
молим вас да не затрпавате тему са смећем од политичара..

време све више показује да ако не држих вредност, онда је суштински ни немаш, тј. лако ти се одузима. Tangible vs non-tangible

мада...
 
Plata će biti 1000, a hleb će biti 5 evra.

Bukvalno isti komentar sam danas ostavio na tu vest, samo sam ja stavio mleko mesto hleba, nisu objavili!
Još pre više od godinu dana je AV spominjao 900 eur, meni u glavi bilo sve šta će se dešavati, govorio da se ljudi previše vezuju za nominalne varijable koje ništa ne znače, tj bar ne znače vrednost kad je ovako nestabilno, škrabao, džaba...:)
Izgleda da prave malu korekciju, odoše sve nominalne varijable još malo gore, sa 900 na 1000. Verujem im apsolutno, cene će još više, narod se ne buni...
Kao što odavno rekoh, ovu krizu će platiti štediše, poverioci i svi oni sa fiksiranim prihodima!

Ne deluje nerealno, nadam se da nece i cene da porastu toliko pa da ne bude sustinski isto stanje kao i sada, kada je kupovna moc u pitanju.

Inace nesto me zanima, imali smo rekordnu godinu sa 4.4 milijarde evra stranih investicija, imamo rekordno nisku nezaposlenost, imali smo priliv ruskih migranata koji je svakako doneo znacajan novac lokalnoj ekonomiji, doslo je do rasta plata i penzija sto bi trebalo da dovede i do povecanja potrosnje i samim tim cele ekonomije drzave, a istovremeno smo imali jedan od najnizih rasta BDP-a na Balkanu, kako je to moguce? Ako se neko razume u ekonomske finese i ne mrzi ga da objasni bio bih zahvalan:)

Realan rast jedva 2%. Deficit platnog bilansa je sve veći, tj sve više se love odliva preko, bez obzira na SDR, skuplji je uvoz (energija najviše). Povadili su nas Sloveni sa sigurno, ali sigurno bar milijardom eur direktno u ekonomiju, možda i do dve, najviše u BG. Sa druge strane to je stvorilo distorziju drugde, najviše na tržištu nekretnina.
 
Nema veze barem je usao kapital. Bilo bi dobro jos jedan talas od 500-700k Rusa na godinu dve pa da idu kuci :)
Prosli su dobro i svi koji su im prodavali nekakve usluge ili proizvode! Svakako je uslo u nasu ekonomiju!

Na to treba gledati kao na jaci turizam.

Putevi kada se zavrse Moravski koridor, AP do Pozege, Brza pruga Atina - Budimpesta, Temisvar, i recimo prosirenje aerodroma (broj letova) ce dovesti do toga da imamo konstantno tako jaku ekonomiju a najveci izvor ce biti turizam i tranzit! Najveci udar ce biti zapravo od ove godine kad otvore slobodnu zonu sa Kinom! Tako da nas 2026. godine ceka ozbiljno drugacija drzava u odnosu na sad ako ostane isti trend.

Beograd ce definitivno postati ekonomski centar.
 
Ne deluje nerealno, nadam se da nece i cene da porastu toliko pa da ne bude sustinski isto stanje kao i sada, kada je kupovna moc u pitanju.

Inace nesto me zanima, imali smo rekordnu godinu sa 4.4 milijarde evra stranih investicija, imamo rekordno nisku nezaposlenost, imali smo priliv ruskih migranata koji je svakako doneo znacajan novac lokalnoj ekonomiji, doslo je do rasta plata i penzija sto bi trebalo da dovede i do povecanja potrosnje i samim tim cele ekonomije drzave, a istovremeno smo imali jedan od najnizih rasta BDP-a na Balkanu, kako je to moguce? Ako se neko razume u ekonomske finese i ne mrzi ga da objasni bio bih zahvalan:)

Ovo je izuzetno dobro pitanje.
Mislim da je novac usao i nestao u privatnim dzepovima.
 
Moze da se desi da Rusi rade na upworku i onda uz pomoc debitnih kartica iz UK podizu novac na bankomatima i da ne placaju porez na dohodak.
 
Ja koristim dina karticu ili preko tekuceg racuna gde god je moguce. (Nije uvek moguce).
Istina je Viza, Mastercard i Amex prave direktnu stetu nasoj drzavi do 3% od transakcija ode njima.
Sa druge strane suzbija se siva ekonomija i to u znacajnom procentu. Za mene je i to isto vazno.

Bilo bi dobro da drzava sto vise promovise dina karticu medju stanovnistvom.

Kes je samo kratkorocno sredstvo koje treba da sluzi kao most za prelazak iz jedne imovine u drugu imovinu. Nikako kao vid stednje.
Bolje je da stedis u pesku (ako ne znas nista pametnije) na nekom placu nego da stedis u kesu.

Više je do 4% kad se uzmu provizije, održavanje + fiksno po skidanju za nas koji preferiramo keš! Kad samo pomislim koliko hiljada eur sam im ostavio u poslednjoj deceniji za to što mi na 3 god stigne kartica i što vode online nalog...:rolleyes:

Na stranu to, više me nervira saznanje da procenat mog rada ide direktno u nešto što je apsolutno u suprotnosti sa ličnim i nacionalnim interesima. Plaćanje po osnovu zaduživanja raste, približava se nekim drugim stavkama, tipa zdravstvu, školstvu. Svuda je isto, u USA npr se smatra da će za dekadu premašiti vojni budžet, a znamo koje se tu cifre vrte. Znači svako od nas svakog dana nekih pola h za sada direktno radi za nekog Rokfelera koji npr ima interes da rat u UKR traje što duže ili da uleti posle toga u razorenu zemlju sa investicijama!

Da, već više od decenije je iza nas situacija da novac radi za tebe sam po sebi! Već dugo ne radi, a u ovom periodu (a verujem i u ovoj dekadi), to je posebno izraženo! Sve će biti veći taj inflacioni porez na likvidnost! Sad mu trenutno šatro raste vrednost, u stvari ne reste, nego sporije opada vrednost, pa ostaje neka nada da će u nekoj korekciji moći da se uloži. Svakako taj nivo korekcije će biti na mnogo višem nominalnom nivou nego u prethodnom ciklusu!
 
Iskreno to i mene iritira, kao i koriscenje Netflixa, Office365, google storage, Apple iCloud, Youtube bez reklama pa na sve to jos i Uber da dodje da uzima 25% od voznji ili jos neke vece gluposti AWS, Godaddy i slicno.

Globalizacija je cudo. Sve pare za te servise koje damo idu u Silicijumsku dolinu gde se zaposljavaju ljudi a deo prometa tako je ide na porez.

Sve se slazem. Sa druge strane hocemo da drzava bude “profitabilnija” i da mali biznisi ne kradu porez od drzave vec da placaju kako treba. Najrealnije je uvesti da se placa Dina karticom bez provizije a da svako dodatno mora da plati uslugu 5% skuplje ako je neka druga kartica.

Drzava treba da poradi na stimulisanju Dine ili tako nesto interno i lokalno.
 
Ja na zalost moram da koristim karticu za podizanje kesa.
U bankama su redovi.

Kako se uopste raspodeljuje novac. Ako ja kupim u radnji nesto za 1000 din karticom, koliko uzme banka, koliko Viza?
 
20230117_013415-jpg.152581
 
Teško da je 2008. tehnički koštao samo 1000 din.
 
skratio posle dužeg vremena...

jedino što vredi long-ovati je NG, CL, DXY...
 
Šta ti misliš :unsure:? Ma, sve ok… a možda i ne. Odoh da spavam :sleep:…ipak ću da long-ujem:oops:
 
Imamo dve izjave, pa ne znam na koju si mislio, ali po meni je u prednosti CEO Unilevera jer ima Vaseline.
 
Meni je neverovatno da je inflacija zaustavljena.
Ne verujem u to
 
Vrh