Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Амерички гигант онлајн трговине Амазон најавио је да ц́е укинути "нешто више од 18.000” радних места. Како је објављено на њеном сајту, извршни директор Амазона Енди Џеси рекао је да је компанија ревидирала одлуку из новембра 2022. о укидању око 10.000 радних места.
 
Ne verujem da će to biti drastično toliko (bar se nadam) da poljulja dominaciju, setimo se zamene marke za eur, to je bukvalno bila prikrivena inflacija od 100% za godinu, dve. Svakako će se nastaviti dedolarizacija nekim tempom.
Jos jedna jako bitna stvar, 70-ih su kamate bile visoke, veoma brzo su prestigle inflaciju.
Tako da ako ponove 70-e to je dijametralno suprotno od onoga sto ti pricas :)
 
Jos jedna jako bitna stvar, 70-ih su kamate bile visoke, veoma brzo su prestigle inflaciju.
Tako da ako ponove 70-e to je dijametralno suprotno od onoga sto ti pricas :)

Upravo tako! Lično ne verujem da će se preseći u dogledno vreme, a ako se to desi, biće kratkotrajno i to će ubrzo značiti recesiju goru nego 2008. što dalje podrazumeva novo nikad viđeno stimulisanje, pa i novi inflatorni pikovi nisu nemogući i sve tako dok se debt/GDP ne dovede u neki održivi nivo za plaćanje kamata i sl!

Jako bitna stvar je da je opšti nivo svetske zaduženosti bio mnooogo manji pre 5 decenija, pa su sebi mogli da priušte toliko dizanje! Zvanično sadašnja inflacija je niža od tadašnje, ali nezvanična nije, ja lično verujem da je istorijski ovo najveća. http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts

Da sad podignu na tih 20% što bi bilo iznad i ovog nivoa inflacije, to bi značilo globalnu depresiju (naravno ne isključujem i kamate od 20% ako inflacija bude debelo iznad toga, ali se iskreno nadam da do toga neće doći)!
 
Mislim da je ovo znak da je recesija na vratima.
average%20credit%20card%20rate.jpg
 
recimo.. kek..

ide još na gore..
 
Trgovcima na evropskom tržištu nametnuta drugačija politika isticanja cena kako bi kupci tačno znali koliki popust dobijaju.

Aktuelno zimsko sezonsko sniženje prvo je koje se organizuje po tim standardima, a suština je da je trgovac dužan da istakne dve cene. Naravno, ovakvo pravilo važilo je i ranije. Međutim, sada je precizirano da se uz cenu na sniženju prikazuje i ona najniža koja je bila aktuelna za konkretan artikal u periodu od 30 dana pre uvođenja sniženja. Time se trgovci sprečavaju da kao reper navode najvišu cenu proizvoda, onu na početku sezone, što se najčešće i događalo. Kupci su na taj način dovođeni u zabludu da dobijaju značajno veći popust od realnog.


Meanwhile, u Srbistanu/Apsurdistanu:
 

Više puta rekoh da očekujem ovo. Realna kupovna moć plata je manja nego pre 3 godine, a nominalne su veće, što naravno stimuliše tu spiralu inflacije, igranka bez prestanka! Onda se pojavi AV i kaže, uprkos ratu, nenormalnim naporima (mojim) uspeli smo da plata ove (2025. godine) bude 1000 eur prosek, ja sam mu odmah poverovao da je to vrlo verovatno, e sad naravno da će prećutati da je tih 1000 eur u kupovnoj moći manje nego 500 eur 2019. godine!

UVEK i SVUDA inflaciju stimuliše država preko CB (koja bi kao trebalo da bude monetarno neutralna). Naravno, postoje događaji koji uvoze inflaciju, ali CB ne moraju da reaguju na to stimulisanjem i daljim upumpavanjem, nije njihov posao da spašavaju prevelike da propadnu! Osnovni njihov cilj je stabilnost cena, a uz to je posle dodato uz punu zaposlenost, međutim očigledno su sebi dali pravo da po svojoj diskreciji biraju šta žele, odnosno direktno biraju pobednike igranke ( a biraju enormno stimulisanje već 15 godina, bez obzira na cene, što očekujem da će se nastaviti štucne li negde, kao u Britaniji kad umalo da puknu penzioni fondovi)!

Ostaje samo da sačekamo da se uspostave neke proporcije cena svih dobara, čini mi se da trenutno upravo globalno gledamo ogroman rast cena usluga dobara široke potrošnje, koje sustižu cene aseta (nekretnine, berze). Naravno, ne znači da ovo u zagradi neće nastaviti da raste, samo očekujem sporije nego prvo.
 
the way of bringing price inflation down is by popping the asset bubble...

Bonds will take everything down with them.

Screenshot_2023-01-09-16-43-33-545.jpg
20230108_231720.jpg
 
UVEK i SVUDA inflaciju stimuliše država preko CB (koja bi kao trebalo da bude monetarno neutralna).
To je netacno. Do inflacije moze doci usled skoka cena uvoznih sirovina, recimo energenata.

Ali, ako posmatras EU, tu je jasno da dolazi do emisije.
EU ce ludacki emitovati novac da pokupi sto vise sirovina, radne snage (ljudi) itd.
 
Property management firm RealPage published new data that shows demand for US apartments began "evaporating" as early as last summer as the highest inflation in a generation crushed consumer confidence.

 
To je netacno. Do inflacije moze doci usled skoka cena uvoznih sirovina, recimo energenata.

Ali, ako posmatras EU, tu je jasno da dolazi do emisije.
EU ce ludacki emitovati novac da pokupi sto vise sirovina, radne snage (ljudi) itd.

Naravno, takva inflacija je uvežena. Svi inputi postaju skuplji, automatskli i autputi, što odmah smanjuje tražnju, usporava se ekonomija. Država može da kaže, ostajemo monetarno neutralni i mirimo se sa manjim standardom. U praksi to ide tako što se stimuliše i upumpava određena količina, podižu se nominalne varijable i direktno privileguju dužnici u odnosu na poverioce! Spašava se i krupan kapital (transfer bogatstva).

Mi samo pratimo velike, čak i kako smo sa tim kasnije krenuli, jedan kratak period smo imali apsurdnu situaciju da dinar jača u odnosu na eur, nisu bile potrebne intervencije na deviznom tržištu da se očuva kurs! Pariteti su ostali relativno stabilni, osim što je usd nešto malo ojačao, zato što oni imaju nešto agresivniju politiku o dostalih, ali i dalje su to negativne realne kamate svuda!
 

zakljucavanje hrane u njujorskim piljarnicama... sjajna vest.
ako kriza bude zestoka, unistavanje Beograda od strane Vesicevih investitora ce stati
 
@Ljuba82 i @Mikie
Kako objasniti da je inflacija pala u USA?
Фора... Да ли то што је пала за овако мало ишта значи? Не вреди ни спомињати.

Припреми се за други, још јачи талас.
Mean reversion, па нови моментум.

Ово даје психолошку предност за јачање асета пред ново дизање. Тј. даје простора феду да дижу брже од очекиваног. А, онда ће слепци остати у маказама. Фаза 2 великог bear-а је пуна rally-ja који служе томе да уздрмају све и да велики имају идеалне позиције за short.

Трећа фаза је волатилни скок/нагли пад еквитија, скок T Bonds Yieldа(у корелацији са инфлацијом)...

Bear market је такав да у њему морају да губе и bear-ови и bull-ови... Зато се каже Cash is King!

Велики трансфери богатства се дешавају у генерацијским падовима. Да би неко добио, други мора да изгуби.
 
Ne može se reći da je pad, pre jedan mesec stagniranja. Godišnji CPI (priznat) 7%, realne kamate i dalje u minusu 3% i to u USA, ovde u Evropi je još gore!

Ne slažem se ovde sa Mikijem, upravo suprotno, daje im prostora da sve blaže dižu, dakle dizaće sve sporije, ne žele nikako da uđu u veću deflaciju, makar i na mesečnom nivou ili nivou statističke greške. Opet postavljam ozbiljno pitanje integriteta podataka. Dešava se upravo ono što sam očekivao, videćemo korake. Očekujem dizanja od 0.5, a posle i manje, verovatno 0.25, a onda i pivot do kraja godine (sem ako se upravo ne desi suprotno, neki ogromni inflatorni skokovi, što ipak ne očekujem). Možda i brže ako ih iznenade neki deflacioni meseci, pa se uplaše, svakako imaju ogroman bafer u vidu negativnih realnih kamata i dosta vremena da reaguju.

Zanimljivo je da su berze gde i poslednjih 7, 8 meseci, Miki stalno poziva na bear, a u stvari mesecima osciluje SP tu oko 3800-4000. Kripto rastu. Inverted yields koje je postavio mogu, a i ne moraju najaviti recesiju, bilo je više puta tako u ove 3 godine, znamo šta se dešavalo.

Ja lično (i sebično) mislim da je svetu potrebna korekcija, ali tek tad će krenuti kukanje, a ako bude žestoko, onda očekujem još goru kaubojštinu na ulicama...
 

Trgovački lanac uveo drastičnu promenu: Nema više gotovinskog plaćanja​


Nemački tehnološki lanac Gravis, koji blisko sarađuje s Eplom (Apple), od 16. januara više neće primati gotovinska plaćanja.

Kompanija je potvrdila kako se to odnosi na svaku od njihovih 40 prodavnica u Nemačkoj i bez obzira na kupovnu vrednost. To znači da čak i ako samo želite da kupite nešto što košta nekoliko evra, kovanice i novčanice iz vašeg novčanika vam neće pomoći, prenosi Fenix magazin.

Kompanija kaže da je udeo plaćanja u gotovini "zanemarljiv" već otprilike dve godine. Još samo "mali jednocifreni postotak” kupaca danas u Gravisu plaća u gotovini.


Ako Nemci žele da žive ovako, u redu, neka im. Nadam se samo da se ovo neće primiti i po ostatku sveta. Ili bar da neće skoro.

Inače, jedan odličan komentar koji je ujedno i najbolje ocenjen:

Sustina.jpg
 
Poslednja izmena:
Samo kes, prljav je i ruzan i nepraktican, ali volim sta cu. Narocito jer znam da sa svakom checkout masinom, bankomatom ili placanjem karticama neki manje obrazovani nesrecnik ostaje bez posla i sanse da zaradi. O kaficima i kulturnim ljudima koji placaju karticom i "zaborave" da ukljuce napojnicu u cenu da ne pricam, i konobari su ljudi. Dok bude moglo da se kupuje bez kartice ne odustajem. Imam jednu karticu zbog inostranstva i vecih nedeljnih kupovina ali obicnim danima uvek nosim novac sa sobom.
 
Kes je najveci drajver sive ekonomije. Treba sto pre da ga ukinu u Srbiji. Povecacemo prihod drzave za barem 10%!
Ja nikada ne nosim novcanice sa sobom, bukvalno nikada.
 
Aj idi nađi drugu temu da troluješ, idi prepucavaj se sa Baticom na temi o taksijima.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Zasto trolujem? To je moje misljenje. Iskreno nikada ne koristim keš i ne zelim da ga koristim. Trudim se maksimalno da izbegavam. Pogotovo kad mi neko kaze jel moze u kesu. Pa ne moze jer sumnjam da krades od drzave i da ne placas porez a kad ti ide preko racuna onda je sve cisto.
Najcesce se neke firme pravdaju kako nemaju blagajnu. Na primer angazujem firmu da ociste nesto i kazem im fizicko lice ali kad dodje trenutak naplate oni kazu "jao mi zapravo ne mozemo da primimo karticu". Meni je drzava na prvom mestu i imam osnovanu sumnju da taje porez i zbog toga koristim karticu gde god mogu.

Nemaju blagajnu da prime preko racuna a mogu u kesu. Takvih ima koliko hoces a pogotovo van Beograda. To je siva ekonomija koja steti svima nama zajedno.

Zato je moj savet da svi prosto predjemo na digitalno placanje ili preko racuna i da se jednom za sva vremena potisne siva ekonomija nego da drzava moze da prati i isprati svaku transakciju.
 
Poslednja izmena:
Ja i BTC i kripto gledam u širem smislu, kao zaobilaženje bankarskog finansiranja u perspektivi!

Fiat valute generalno ne volim, upravo zato što može da se manipuliše sa njihovom vrednošću, što i vidimo u svakoj krizi, stalno pričam o tome, ali svakako znače kakvu-takvu slobodu, ali svakako nisam fan hordovanja keša! Keš je tu da se troši i investira (pažljivo razmislite o dubini ovoga, nije floskula, čuh davno, ali suštinu ukapirah tek pre koju godinu).

Dovoljno me nervira što znam da se od svakog mog zarađenog usd npr, uzima neki % samo za bankarske provizije, a od toga neki promil šalje za kupovinu tenkova za Ukrajinu npr.

Isto jedan RSD i 1 devizni za krupnije transakcije, sve ostalo bukvalno samo bankomat i keš!
 
Ja koristim dina karticu ili preko tekuceg racuna gde god je moguce. (Nije uvek moguce).
Istina je Viza, Mastercard i Amex prave direktnu stetu nasoj drzavi do 3% od transakcija ode njima.
Sa druge strane suzbija se siva ekonomija i to u znacajnom procentu. Za mene je i to isto vazno.

Bilo bi dobro da drzava sto vise promovise dina karticu medju stanovnistvom.

Kes je samo kratkorocno sredstvo koje treba da sluzi kao most za prelazak iz jedne imovine u drugu imovinu. Nikako kao vid stednje.
Bolje je da stedis u pesku (ako ne znas nista pametnije) na nekom placu nego da stedis u kesu.
 
Vrh