Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Koliko ja razumem politiku gospodje Tabakovic ... Stabilnost dinara nema alternativu sto se pokazalo kao tacno prethodnih godina, pa je gotovo sigurno da ce se drzati te politike i u narednom periodu. Sve i da se desi da dinar krene da pada, podigne se novac, i sa kamatom do tada u najgorem slucaju kupi se isto onoliko eura koliko se prodalo 🤷
 
 
Срећна Нова!

Чека нас још већи short у 2023. год...

FED ће наставити да диже, Кина ће отварањем да подстакне нови талас светске инфлације.

2022. је само предигра - @jimtalbot
 
Срећна Нова!

Чека нас још већи short у 2023. год...

FED ће наставити да диже, Кина ће отварањем да подстакне нови талас светске инфлације.

2022. је само предигра - @jimtalbot
potpuno se slazem
 

Nadaju se da će spustiti na 7%. :ROFLMAO:

Šišaj ovce. Da hoće, spustili bi u toku noći, ali ne mogu da se ne bi sve raspalo.

Kao što rekoh, nova dekada kao '70-ih.

Srećna nova!
 
Sedamdesetih, cene energenata, narocito gasa, bile su povoljnije za drzave EU.
 
аналогија ових дана: Хрвати купили последњу карту за Титаник...
 
Мада је слично 70/80им, није исто, а, а..
 
a1PRB66_460swp.webp
 
kako dobro?
misliš što nije armagedon već?
polako, biće
 
Мада је слично 70/80им, није исто, а, а..

Različito je samo u tome što kamate neće moći da odu na neki nivo koje bi značile pozitivan realan prinos (mogu kamate da budu i 10% ako inflacija bude lupam 30%), opet je to realno obezvređivanje dugova i vraćanje makroekonomije u održivo stanje. Naravno da ćemo platiti svi mi kroz manji standard.


O transferu bogatstva sam pričao bar 10x na drugoj temi, objašnjavao mehanizme zašto je sve to što je urađeno u stvari biranje pobednika, džaba, i dalje ima ograničenih umova koji u tome vide botovanje za trenutnu vladajuću strukturu i branjenje cena... :rolleyes:

Pitanje za @Mikie i @Ljuba82 :
Kako to da evropska ekonomija ovako dobro podnosi inflaciju?

Blaga inflacija nije loša po ekonomsku aktivnost, naprotiv, zato se i forsira taj cilj od 2% inflacije da ljudi ne bi čuvali keš, nego investirali! Naravno, sad se već otela kontroli, a ljudi dosta i iz psiholoških razloga troše slamarice, očekujući još veće cene. Konkretno npr znam masu ljudi koji sada renoviraju svoje stanove kad je cena svega porasla ili kupuju vozila, a to nisu radili godinama iza kad su bile stabilne cene. Sve to dodatno podgreva ekonomsku aktivnost.

Kao što rekoh, njima je inflacija potrebna da bi dugove vratila u održivo stanje (procentualno u odnosu na BDP npr). Lično sam od starta mislio da će to biti 5-7% priznate godičnje inflacije (realno bar 10%), kuvaju narod kao žabu.

Naravno, Evropa će osetiti pad konkurentnosti u godinama koje dolaze!
 
FEDova politika je najvažnija, pratiće je EU i ostatak zapada... Moraće i oni da stežu dok steže FED. EU nije ni počela ljudski, a čim malo daju po gasu osetiće se kako pucaju komercijalna i kreditna tržišta.

A FED još nije ni počeo da prodaje balance sheet... Stvarno misliš da će da drže precenjene vrednosti u rukama dok dižu kamate najagresivnije u poslednjih 40+ godina?
 
Počeo je nešto malo, tipa podigli su ga 50%, a prodali 3%. Naravno, ni ja to ne zovem smanjivanje, nego samo zaravnjienje! Zanimljivo je da tamo procentualno i berzanska tržišta, a i tržište nekretnina jako lepo prate i novčanu masu i balance sheet, berze npr otišle malo previše, ali se dosta i vratile, a nekretnine čak i pale minimalno sad posle ogromnog rasta, znači potrebno je vreme da bi se uskladile proporcije cena i moguće da je to to, još samo da isprate inflaciju potrošna dobra (to se upravo dešava svuda u svetu). Ja se plašim da će pre FED da obrne priču i to ranije nego što očekujemo, možda sredinom sledeće. Prvo sve manja i manja povećanja, a onda i potpuni pivot. Svakako uvek imaju opciju da izglasaju koji god žele bill i upumpaju koliko god žele, eto pre neki dan 1700 milijardi usd, džaba onda i ta dizanja. Evropa je u buli i ne sme ni da diže previše.

Naravno za sve što se desilo, pojeo vuk magarca! Naravno ne znaći da se neće osetiti taj neki lag na ekonomsku aktivnost u nekom trenutku, ali videli smo šta se desilo u martu 2020. i koja je to bila i brzina reagovanja i kojom količinom, a i šta je to proizvelo, gledamo to sve upravo!
 
to bi bila ista policy mistake kao 70ih
 
Ti vidiš kao policy mistake, a ja kao svesno odrađen posao i peglanje makroekonomije. Gle čuda, ponavlja se isto, kao evo strpite se još 6 meseci, samo što nije iskorenjena inflacija, a cene divljaju, sad otvoreno priznaju da neće biti ni ove ništa od toga. Na kraju će opet biti kao nekih dezinflatornih procesa koji će im kao dati legitimitet da spuste kamate, ali će ih visoka inflacija opet kao iznenaditi nekim pikom. Naravno, realne kamate će biti negativne, u to nema sumnje!

Pa hiperinflacija u SRJ je trajala u dan toliko kada su negativne strane po državu nadmašile benefiti (reči profesorke državnog ekonomskog fakulteta koja se bavila ekonometrijskom analizom te hiperinflacije).
 
@Ljuba82 , ako smanje kamate pri ovoj inflaciji ili ako ih zadrze na ovom nivou, evo priznajem da si "bog za kompjutere i tehniku ekonomiju i finansije".
 
Ja mislim da ce smanjiti kamate.
EU je u tranziciji. U nastanku je jedna militarizovana policijska drzava u kojoj su energenti skupi i koja trosi mnogo na naoruzanje.
Ta kombinacija zahteva inflaciju.
 
EU se raspada... jedino je može spasiti neokomunizam... reč "spasiti" stavljam u debele navodnike
 
20230103_164041.jpg


zamisli... mleveno meso, osim velikih
 
@Ljuba82 , ako smanje kamate pri ovoj inflaciji ili ako ih zadrze na ovom nivou, evo priznajem da si "bog za kompjutere i tehniku ekonomiju i finansije".

Neće to biti tako, nego će umesto lupam priznatih 9% YOY inflacije, videti da je 8.7%, pa 8.5%, pa 7.8% npr naredna 3 meseca, dakle neki dezinflatorni procesi, ali i dalje u apsolutnom smislu velika inflacija i osetno veće cene lupam godinu dana od sad. Istovremeno će prvo smanjiti podizanje sa 75 percentila na 50, pa ubrzo na 25 npr. Onda će se možda desiti da ih neki mesec, 2 gotovo uplaši procentualni pad inflacije, što ih možda natera na proaktivno reagovanje i pivot i gle čuda ispostaviće se da će inflacija pikovati opet u nekom narednom mesecu (zajedno sa cenama, berzama itd) i onda će se pravdati kako ih je nešto opet iznenadilo.

Naravno, ja nisam baba Vanga da mogu da predvidim tačne procente, ali mogu da naslutim pravac, mada sam sad kad gledam neka pisanja dao čak zastrašujuće precizne cifre pre i jednog dizanja kamata globalno. Evo primerr iz marta, ovo je baš bio neki odgovor Mikiju, moje hipotetičke cifre tada prilično dobro oslikavaju današnje bazne kamate/ inflaciju na nivou EU i Srbije. :)


Nije ovo 1980. i vreme male zaduženosti. Niti će se pojaviti novi Paul Walker, sa mudima da uradi to što je on uradio i izazove recesiju i nezaposlenost preko 10%.

Ne isključujem ja dizanje zbog pritiska javnosti na tipa 1-1.5%, to su opet max stimulativne stope, ali džaba ako inflacija bude 10% priznata. Može da bude i 3% ako na kraju inflacija bude 13%, dakle još gore. Dakle nimalo prijatna situacija između čekića i nakovnja i balansiranje


Uopšte verujem da je ova dekada generalno dekada negativnih realnih prinosa gde nije pitanje ko će zaraditi od kapitalnih prinosa, nego ko će minimizirati gubitak. Ja iskreno nisam ni verovao uopšte u dizanje kamata, očekivao sam samo kontrolisanu inflaciju, ali ne do 2%, nego recimo 5%, dakle samo pasivno puštanje iste. E sad kad je vrag odneo šalu kao nešto zatežu, a opet relne kamate debelo negativne. Ukoliko se npr desi opet neko zatvaranje ili naftni šok na strani ponude (ovaj i/ili još neki rat npr), eventualno dizanje kamata na lupam 15% ne znači ništa ako je inflacija 40%. Onda će neko veoma skromnog logičkog rasuđivanja reći vidi ovaj kako lupa, rekao je da će kamate padati, a u stvari je situacija upravo onakva kako sam je opisivao i pre apsolutno i jednog dizanja kamata u svetu, odnosno i gora, jer su realne kamate negativnije nego što sam očekivao i to sve pod uslovom da CPI oslikava realnu inflaciju (a pisao sam ranije o metodologiji i davao dokaze zašto ne oslikava). Zapad dobija svoj reset dugova, a dobija i izgovor ka svom zombiranom stanovništvu!
 
Evo da korigujem recenicu:
Ako smanje kamate pri inflaciji koja je znatno veca od kamatne stope, evo priznajem da si "bog za kompjutere i elektrotehniku ekonomiju i finansije".

Jel moze ovako :) ?

Uzgred, ako to urade zavrsili su sa ekonomskom dominacijom, vise ih niko nece uzimati za ozbiljno, pogotovo Azija i BRICS.

Takodje, ne tvrdim da to nece uraditi, vec ako urade znaci da si stvarno bio u pravu, i da "znas znanje".
 
Ne verujem da će to biti drastično toliko (bar se nadam) da poljulja dominaciju, setimo se zamene marke za eur, to je bukvalno bila prikrivena inflacija od 100% za godinu, dve. Svakako će se nastaviti dedolarizacija nekim tempom.

Dovoljno je nekoliko procenata godišnje više od targeta, eto npr 7% za 10 godina duplira cene. :) Mislim i ovo što je priznato je jako sumnjivo, ne znam tačno kolika je kumulativna realna inflacija potrošačkih cena za ove 3 godine, svakako mnogo viša od priznate, subjektivna procena je sigurno 50%.
 
To sto je bilo 2000-ih ili jos gore 70-ih mozemo da zaboravimo.
Tada je (ekonomska) dominacija Zapada bila apsolutna.
Danas su vec dobrano u silaznoj putanji, jos ako izgube rezervne valute iz trezora trecih zemalja, pad ce biti dramatican.
 
Vrh