Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Glupo je uopšte porediti dinar sa lirom, dajte bar malo realnosti. Ne moramo uvek mi biti najgori.
 
Извините, нисам смео, исправићу своје понашање.
 
20220406_093626.jpg

Обвезнице су хеџ за акције, али акције нису хеџ за обвезнице.
 
Да ли ико може да замисли пад од 60%?

Не кажем да ће се десити или не...
 

Рецесија нам долази брже него што мислимо. Рецесије у просеку заостају 4-12 тромесечја у односу на инверзију 2s10s TYC... Брзина по којој се пење нам имплицира колико брзо долази рецесија.
Ја бих у главама већ ставио да се већ дешава, али да не одступамо превише од званичних дефиниција...

НБС је дигла стопе за 50 базних поена.
 
Citam na ZeroHedge kako FED moze da podigne kamatne stope najvise za 1% u cilju slamanja inflacije.
Sve preko toga izazvace trenutny recesiju.
S druge strane 1% je vise nego nedovoljno za zauzdavanje inflacije.
 

"Telekom Srbija biće prva srpska kompanija koja će uskoro izdati evroobaveznice na EU berzi i na taj način pokazaće svoju snagu i jačinu, . ."
 
@MC_
Па, рецесија је оно што обуздава инфлацију у крајњу руку, али она је неминовна са овим шоковима, а без стимуланса(заправо и са стимулансом).

Рецесија као смањење привредних активности би морала да, у најмању руку успори, или да обори инфлацију. Дефлацију не очекујем, а ако је буде у овим условима, то би значило да смо у најгорим временима, далеко горим од тридесетих...
 
Mozes li da objasnis zasto bi deflacija bila jos gora?

Food inflation has now reached 12.6% PER MONTH, corporate media blames Putin, not money printing
 
То би био драстичан пад цена који може да изазове само депресија горa од оне 30их, али превише новца плута по тржишту да би дошло до тога, поготово када се прелије са надуваних финансијских тржишта на стварна.

Ценовни нивои се макроек. одређују кроз квантитативну теорију и њену формулу. Наравно, теорија је стара и није прецизна, али доста ствари објашњава. Да би дошло до дефлације, тј. негативног пада ценовних нивоа у процентима при овој количини новца, морало би да дође до енормног пада тражње. Уз то би морало би да дође до уништавања новца.

То не значи да неће бити "дефлаторних" кретања, смањење годишње стопе инфлације јесте "дефлаторно" кретање кад се узме, али то не значи да се цена смањила, већ да се увећала мањом стопом, да се тако слободно изразим. (дефлација је искључиво смањење цена, тј. повећање вредности новца - не треба мешати)

Поента је да има превише новца да би дошло до тога. Цене ће сасвим сигурно расти, али ће у једном тренутку успорити.
С друге стране, не значи да иду лепа времена само зато што можда неће бити дефлације. Реалан раст је никакав при скоковитим инфлацијама и то је оно што се зове стагфлација.
Проблем је очигледан, а то је да нема перспективе за раст, а са затварањем Кине, ратом у Украјини, итд., још много мање.

Највећи трансфер богатства у историји се управо дешава, са оних који су мање информисани на оне који су "ближе чесми", самим тим далеко више информисани.

Сад, да ли ће пумпати опет. Ја мислим да тешко у количинама на које су нас навикли у последње две велике кризе јер је веома тешко замисливо да ће држати двоцифрен Си-Пи-Ај, а у исто време да убризгавају новостворени новац на тржишта. Потпуно би урушили поверење у себе. С друге стране, долар се показао као "сејф хејвен" у великим кризама, а поготово у овом режиму, он има смисла. Тако да то можда да подршку пумпању, али нисам баш сигуран да ће то да буде потез. Пре их видим како пуштају да све гори док су они релативно најсигурнији на Северноамеричком континенту. Опет, то је велика тема, и не бих полемисао претерано.
 
Poslednja izmena:
...i onda se pre 2 dana oglasi IMF i kaže Debt is threatening global stability.

Tako da, ne verujem ja njima ništa, pumpa se i dalje, iako ne koliko pre. Dakle svakim novim mesecom se povećava ponuda novca. USA nešto i radi povodom toga zbog pritiska javnosti, EU ne sme ni to, čekaju da vide kako će se odvijati energetska kriza, a imaju i dovoljno dobar izgovor za svoje tupane, Rusija.
 
Нису погрешили колико год лицемерно звучало. Презадуживање је основ свега овог. То се догађа када су свуда около шпекуланти, а инфлација се заснива на вишку новца, а не реалне тражње. Толико фундаментала ће да се врати на своје место у годинама пред нама.
Тужно је гледати све ово јер на крају се људи "кољу" међу собом и постају јефтинији и живо месо за масовну контролу.

Зато, или скратити или држати веће количине кеша, што се тиче фин. трж.

Дуг је папир, а папир се обезвређује у високој инфлацини, повериоци морају да траже више од својих дужника да им се исплати. Исплаћује им се да дају по ниским повратима докле год постоји јефтин новац.

Проблем штампања лове овако масовно је што "quantity leads, velocity follows". Дакле, када количина тог новца доспе на тржиште, стварна тржишта не осете одмах већ им треба времена, а када осете, па дају по гасу, тада је већ касно за многе да се хеџују. Многи су 10 година предвиђали пад, да би сада постали највећи оптимисти када им је пред носем највеће имплодирање икада.
 
Poslednja izmena:
Naravno da nisu pogrešili, oko problema duga se slažem, upravo zato im i ne verujem da će zatezati. To je samo zbog pritiska javnosti priča. Ako nastavi ovako da se crveni, opet će to da ide reverzibilno.

Naravno da će morati da se vrati u normalu, ali prvo da obezvrede to malo. Jedan način je bio i uvođenje eura npr (dve marke), to je baš onako bila fina prevara. Za sada cenu plaćaju štediše i oni sa fiksiranim prihodima, bez aseta, ne vidim znake usporavanja.

Mene je uvek nervirala ta jednačina u makroekonomskim udžbenicima MxV, baš zbog toga quantity leads, velocity follows. Naravno da povećanje M nije 100% linearno sa povećanjem Y i da postoji taj neki efekat docnje. Ipak, baš zato što su sve CB širom sveta sebi dale diskreciono pravo da mogu da rade ono što sada rade (a to se sad baš kosi sa ciljem stabilnosti cena po cenu spašavanja nekih), tvrdim da apsolutno nije moguće odrediti da li nas čeka implodiranje ili čak još veće pumpanje balona! Nije moguće otkrivanje cena! Ovo više veze nema sa kapitalizmom, najobičniji kazino!
 
Зар зато и не имплицира да следи имплодирање јер нема везе са капитализмом, тј. фундаменталом... Не знам, ја строго верујем у фундаментале и гледам историјске случајеве који нам говоре да је ово мехур, највећи икада.

Фундаментал је и да се QT и QE користе циклично, не може само један све време из очигледних разлога.
 
Ne, zato što je politika poslednjih skoro 15 godina da se izduvan balon rešava novim upumpavanjem, QE1, pa 2, 3, 4...jer deflatorna alternativa je previše mračna. Naravno da zato i postoji čitava ova distorzija sa cenama aseta, pa i nekretnina! Ima jako dobrih tekstova na tu temu, trenutno ne mogu da nađem, ako nađem linkovaću najbolji.
 
Bajdenu je popularnost pala na najniži nivo od kad je postao predsednik. Jedini razlog pada popularnosti je inflacija. A idu im izbori najesen. Teško da će moći pustiti inflaciju da divlja i da nastave sa štampom. Amerikancu možeš prodati maglu o čemu god hoćeš osim o sopstvenom novčaniku (recimo kao sušta suprotnost nama).

Evropa može još neko vreme da se vadi na Rusija/Ukrajina problem, ali u Evrozoni već ima zemalja sa dvocifrenom inflacijom. Još uvek su to manje zemlje (mada Belgija i nije mala), problem nastaje kad dogori u Nemačkoj (već je tu).

Jeste ispratili dešavanja sa niklom i LME i kako su gospoda iz LME lagano uradili save/reload za jedan ceo dan trgovanja i bukvalno poništili kapitalizam?

Nafta se spustila ispod 100$, što je dobra vest. Loša vest je da bi se to postiglo morali su pustiti rekordne količine iz rezervi.

Ko ovo sve što se događa može da razume i predvidi svaka mu čast.
 
Да, све за Ел-Ем-И је смејурија, исп***** су се по берзи због једног ретарда који је скратио никл у милијардама. Лагано су све под тепих. Али, то није ни близу важна берза, доста људи ни не зна да постоји...али пример свакако пара очи.
 
Комодити ће падати, у великим кризама, међу последњим падају они са основним производима, али падају. Корелација је превелика у овом режиму да би се ико осећао безбедно било где на тржишту на дуже стазе.

Пуштање нафте из резерви није довољно да би се оборила цена у овој мери. То је оно што пишу новине. Запад и даље купује нафту од Руса.
 
US CPI 8.5, гистро... Пеглају бројке како год умеју и знају.
 
Mislim da ce stampati maksimalno.
Predah od stampanja znaci slom ekonomije koja se bazira na negativnim kamatnim stopama.
Uzmite recimo startup-e. Oni skroz zavise od stampanja.
 
А додатно штампање ће шта тачно да уради поводом слома?
 
Kakav slom, priznata inflacija gotovo dvocifrena, nezvanična možda i 20%, političar će na kraju godine da kaže da (nominalan) rast nije 5%, nego 3%, zbog rata u Ukrajini. Slom će biti samo u džepovima ljudi, moći će da kupe manje sa svojim prihodima. Zaposleni i neće biti toliko pogođeni, plate rastu, a sa druge strane, veće štediše, penzionere, korisnike socijalne pomoći i sl će satrati!

...i tako još par godina dok se realan dug ne prepolovi i dok ne počnete da čitate tekstove dug USA je 65% BDP, a ne 130%, koliko je sada. Primera radi, inflacija od 7% duplira cene za 10 godina, ovo je mnoooogo više od toga, pa će brže i da ispeglaju!
 
Vrh