То би био драстичан пад цена који може да изазове само депресија горa од оне 30их, али превише новца плута по тржишту да би дошло до тога, поготово када се прелије са надуваних финансијских тржишта на стварна.
Ценовни нивои се макроек. одређују кроз квантитативну теорију и њену формулу. Наравно, теорија је стара и није прецизна, али доста ствари објашњава. Да би дошло до дефлације, тј. негативног пада ценовних нивоа у процентима при овој количини новца, морало би да дође до енормног пада тражње. Уз то би морало би да дође до уништавања новца.
То не значи да неће бити "дефлаторних" кретања, смањење годишње стопе инфлације јесте "дефлаторно" кретање кад се узме, али то не значи да се цена смањила, већ да се увећала мањом стопом, да се тако слободно изразим. (дефлација је искључиво смањење цена, тј. повећање вредности новца - не треба мешати)
Поента је да има превише новца да би дошло до тога. Цене ће сасвим сигурно расти, али ће у једном тренутку успорити.
С друге стране, не значи да иду лепа времена само зато што можда неће бити дефлације. Реалан раст је никакав при скоковитим инфлацијама и то је оно што се зове стагфлација.
Проблем је очигледан, а то је да нема перспективе за раст, а са затварањем Кине, ратом у Украјини, итд., још много мање.
Највећи трансфер богатства у историји се управо дешава, са оних који су мање информисани на оне који су "ближе чесми", самим тим далеко више информисани.
Сад, да ли ће пумпати опет. Ја мислим да тешко у количинама на које су нас навикли у последње две велике кризе јер је веома тешко замисливо да ће држати двоцифрен Си-Пи-Ај, а у исто време да убризгавају новостворени новац на тржишта. Потпуно би урушили поверење у себе. С друге стране, долар се показао као "сејф хејвен" у великим кризама, а поготово у овом режиму, он има смисла. Тако да то можда да подршку пумпању, али нисам баш сигуран да ће то да буде потез. Пре их видим како пуштају да све гори док су они релативно најсигурнији на Северноамеричком континенту. Опет, то је велика тема, и не бих полемисао претерано.