Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Strmoglav brojeva, koji sam najavio, u praksi izgleda ovako:
Capture.JPG


Ali, krajnje iznenađujuće za mene, i projekcija stvarne smrtnosti se od decembra približila zvaničnim podacima, a od februara se potpuno poklapa.

fdzudzu.JPG


Da li će (i kada) ove godine RZS objaviti prave podatke o uzroku smrtnosti po danima kao prošle (tamna plava linija)? Da li će ih neko naterati - kao BIRN prošle godine? Da li će neko odgovarati za bezočno laganje? Ako je moja projekcija tačna, zašto je odjednom u decembru neko odlučio da je bilo dosta laganja?
 
Ima li podataka koliko je na globalnom nivou bilo vise smrti zadnje dce godine u odnosu na 2019?

Guglao sam da li ima neka suma, neki zbir, ali nema. Ili mora da se gledaju pojedinacno podaci za svaku zemlju ili su samo prognoze da "je smrti bilo verovatno toliko i toliko puta vise od registrovanih". Ne mogu da verujem da niko od medija i instituta nije uzeo makar zvanicne podatke svih drzava (nebitno da li su istiniti ili ne), sabrao i rekao "evo, u odnosu na 2019, svetska populacija i broj smrti je... toliko i toliko..."
 
Evo me danas u Velikoj Plani i ponovo mogu da potvrdim da na jedan sat vožnje od Beograda ne važe nikakav dr Konj i master Tiodor. Apsolutno niko ne nosi masku, nigde; u Dom zdravlja, doduše, nisam navraćao, tamo možda sestre nose ispod nosa.
 
Pošto se sudeći po broju zaraženih približavamo kraju 6. talasa epidemije, hteo sam već neko vreme da pošaljem uobičajeni izveštaj sa dijagramom i kratkim komentarom kako trenutno stojimo što se epidemije tiče. Međutim pojavio se problem o kome je pisao Goje. U decembru se drastično smanjio odnos viška smrti i broja umrlih po zvaničnim izveštajima. Sa oko 3,5 je opao na 1,7, što je duplo manje. Goje je smatrao da to znači da su prestali da falsifikuju podatke, ili potpuno ili u nekoj meri, pa da je zbog toga zvanični broj mrtvih sada daleko realniji. Što bi značilo da ćemo ovim talasom biti manje pogođeni nego što zvanični broj mrtvih sugeriše.

Nažalost, uzevši u obzir iskustvo i činjenicu da smo već jednom ranije imali sličnu situaciju (Šekler: "Po mojim informacijama brojevi su sada realniji"), nisam bio sasvim ubeđen da se takav zaključak može izvesti samo zbog jednog smanjenja koje je ionako na kraju epidemijskog talasa, kad bolnice nisu bile previše opterećene. Pošto se analizom toka raznih parametra ništa više od toga nije moglo zaključiti, ostalo je da moramo čekati sledeći izveštaj Zavoda za statistiku. Pošto je on sada stigao, mogu dopuniti tabelu viška mrtvih sa podacima iz januara i razrešiti tu dilemu:

Ne, zvanični podaci o broju mrtvih NISU postali realniji. Sve je isto kao i ranije. A to onda znači da brojeve iz tekućeg talasa MOŽEMO porediti sa brojevima iz prethodnog talasa, jer se u zvaničnim izveštajima kriterijumi za stvaranje tih izveštaja nisu promenili. Drugim rečima, njihov odnos "sada" i "ranije" je realan.

Evo dijagrama.

Visak smrti do kraja januara 2022., a.jpg

Visak smrti do kraja januara 2022., b.jpg


Visak smrti do kraja januara 2022., c.jpg


U januaru 2022. višak smrti je bio 3.237 ljudi.
Zvanično je objavljeno da je umrlo 915.
Množilac (koji je u decembru naglo opao na 1,7) sada je ponovo 3,5 , što je blizu njegovih uobičajenih vrednosti. Setite se da je u januaru 6. talas tek počinjao, pa će tek biti još veći.

Ovo znači da smo definitivno prešli granicu od 50.000 žrtava epidemije!

Višak umrlih do 31. januara 2022. je 50.452.

Ako pretpostavimo da će neki prosek za ovaj množilac u 6. talasu biti konzervativnih 3.0, onda ispada da je procena viška smrti koja uključuje i februar, dakle trenutno stanje, otprilike 54.522 dosadašnjih žrtava epidemije.
 
Tok epidemije

Glavna karakteristika 6. talasa je bila potpuna dominacija novog virusnog soja, Omikrona, koji je na našu veliku sreću bitno blaži, ali zato i bitno zarazniji.

Razmere prikazivanja krivih na dijagramu optimizovane za prethodni talas, da bi se videli odnosi dostignutih maksimuma u ovom i prethodnom talasu.

Tok epidemije, 2022.02.26., 1.jpg


Kada se razmere krivih na dijagramu optimizuju za prikazivanje tekućeg talasa, postaje moguće porediti nagibe krivih, tj videti u kojoj je fazi opadanja svaka od njih, i kakav ima odnos sa drugim krivama.

Tok epidemije, 2022.02.26., 2.jpg


Činjenica da Omikron soj daje blaži tok bolesti je međutim u početku ovog talasa opet bila novi povod za sukobe, sa uobičajenom pričom kako zapadne zemlje "ne znaju šta rade" jer su tada bile previše oprezne i spore u ukidanju mera ograničenja širenja virusa. Još ranije sam u par poruka objasnio vrlo jednostavne razloge za to oklevanje. A to je da veća zaraznost može (ne znači da hoće, nego može) da nadoknadi manju smrtnost. Recimo ovde:

Poenta koju želim da istaknem je da je sasvim svejedno da li je virusni soj blaži ili teži, NEKI BROJ LJUDI će SIGURNO imati težak tok bolesti, trajne posledice ili će umreti. Koliko god da ima takvih, ako broj zaraženih povećate dva puta, umreće dva puta više ljudi. Koliko god da ih ima, biće ih dva puta više ako zbog infektivnijeg soja ima dva puta više zaraženih, ili vrh talasa zaraženih iste visine traje dva puta duže. A četri puta više ako važi i jedno i drugo.

Posle mi je dosadilo da stalno gubim vreme na očigledno, pa sam prosto napisao formulu.

Drugim rečima, i pored manje težina bolesti kod Omikrona, ukupan broj teško pogođenih teorijski ipak može da naraste bilo zbog prevelikog broja zaraženih u nekom kratkom periodu, bilo zbog dugog vremena u kome stalno postoji izvestan nezanemarljiv broj zaraženih. To je dakle proizvod tri broja

[Ukupan broj teško pogođenih u populaciji] = [Prosečna ozbiljnost toka bolesti] x [Broj dnevno zaraženih] x [trajanje visokog nivoa zaraze]

Sada najzad možemo u praksi, na dijagramu, videti da se jednim delom tačno to desilo kod nas. NE na zapadu, gde je procenat vakcinisanih bio mnogo veći (pa je i nivo imuniteta bio veći), nego kod nas, gde nije bilo tolikog nivoa vakcinalne zaštite.

Pogledajte sledeći dijagram. Maksimalni broj zaraženih u 6. talasu je bio drastično veći nego u 5. talasu. A ipak, zato što Omikron JESTE bitno slabiji, ODNOS između broja umrlih i broja zaraženih je sada bitno manji, tj umrlo je znatno manje ljudi nego što bi ih sa takvim nivoom zaražavanja umrlo ranije, pre Omikrona.

To je veoma dobra vest, ali ipak postoji problem. Pošto je Omikrom bitno zarazniji, proizveo je i bitno više zaraženih, pa je i broj mrvih kod nas (i pored manje smrtnosti Omikrona) svejedno opet dostigao skoro potpuno isti maksimum kao u prethodnom talasu, kod Delta soja! (crtkana linija je maksimum) To je ono čega su se plašile zapadne zemlje. Međutim to se zbog veće vakcinacije ipak nije desilo kod njih, ali zato kod nas jeste.

Tok epidemije, 2022.02.26., 3.jpg


Kad pogledate formulu koju sam poslao ...

[Ukupan broj teško pogođenih u populaciji] = [Prosečna ozbiljnost toka bolesti] x [Broj dnevno zaraženih] x [trajanje visokog nivoa zaraze]

... prvi množilac je u odnosu na prethodni talas manji, drugi je veći, pa je njihov proizvod opet ISTI kao i u prehodnom talasu. Taćno kako sam još ranije objasnio da se može desiti, upravo se tako i desilo.

Ali na našu veliku sreću, tu postoji i treći, poslednji množilac: Trajanje talasa. Za razliku od 5. talasa ovaj tekući se ne produžava u beskonačnost, nego je klasična zvonasta kriva koja je počela da opada bez puno čekanja, kao u prethodnom talasu. To je verovatno posledica već prilično velike prokuženosti, tj znatan broj ljudi ima neki stepen imunosti.

Sve u svemu, za sada izgleda da ćemo uprkos očigledne blagosti Omkrona, zbog male vakcinisanosti i nikakvih mera, mi i u ovom talasu imati značajan broj mrtvih, ali ipak ne toliki koliki je mogao da bude sudeći po dostignutom maksimumu istom kao kod Delta soja.

Kad se sa grafika ukloni prevelika kriva zaraženih koja ometa da se dobro vide ostale, dobija se ovo.

Tok epidemije, 2022.02.26., 4.jpg


Ako se posmata odnos dostignutih maksimuma u 5. i 6. talasu, maksimalni stepen hospitalizacije i broja dnevnih stavljanja na respirator u 6. talasu je 66% onog u 5. talasu (dve trećine), dok je broj umrlih 96% (maltene isti). Kad se talas završi znaćemo i nešto realnije odnose ukupnih brojeva tokom čitavog talasa (odnos površina ispod ovih krivih), a ne samo dostignutih maksimuma.
 
@Zuma.

Hvala ti na ovim tvojim iscrpnim analizama, red je da i ja napišem jedan duži post. :)

Situacija sa viškom smrtnosti iz decembra i januara (a kod mene i februara), je izuzetno zanimljiva. Prema mojim analizama, prijavljeni broj preminulih je zaključno sa novembrom uvek bio umanjivan između 2 i 3 puta, Isto su pokazivale i tvoje analize (množilac do od zvaničnog podatka do ukupnog viška smrtnosti bio je uglavnom oko 3,5, a procenat kovid-uzročnika oko 75%). U decembru je "moj" množilac pao na 1.6, a tvoj čak i ispod toga, a u januaru je moj ostao na 1.6, a tvoj se popeo na stare vrednosti. Ti ćeš još sačekati i podatke za februar, ali prema podacima na kojima ja temeljim analize, moj množilac je pao na 1.2!!! Evo i tabelarno:

***Od izbijanja epidemije do oktobra smo imali visok stepen poklapanja***

GOJEZuma
(množilac*kovid postotak)
Oktobar2.83.0
Novembar2.13.0
Decembar1.61.3
Januar1.62.8
Februar1.2?

Sada dolazimo do ključne razlike u izvorima podataka. Zuma svoje analize temelji na podacima RZS koji pokazuju koliki je ukupan višak smrtnosti za protekli mesec u odnosu na prosečne vrednosti pre izbijanja epidemije. Ja ih temeljim na osnovu podataka o brojevima zaraženih, hospitalizovanih, a najviše na trendu rasta broja ljudi koji su na respiratorima, jer on najviše korelira sa brojem preminulih. Sve do novembra smo u oba izvora imali izuzetno poklapanje u krajnjem rezultatu. To je veoma zanimljiva i vredna činjenica, jer ja nisam želeo da se moji podaci poklope sa Zuminim, već sa onim podacima koje je BIRN iskopao od RZS-a pre godinu dana, u kome je zvanično potvrđeno da je ministarstvo zdravlja svesno lagalo i umanjivalo broj preminulih od kovida. Zato sam potrošio mnogo vremena na modeliranju algoritama za dobijanje svojih projekcija, i na kraju sam uspeo da dobijem takvu projekciju koja se skoro savršeno poklapala sa tim podacima za 2020. i koja se sve do novembra savršeno uklapala i za Zuminim analizama viška smrtnosti.

U novembru je moja projekcija prvi put značajno odskočila od Zumine, i pokazala da brojevi zvanično preminulih od kovida postaju realniji. Zumin podatak za decembar je nagovestio da smo na istom tragu, ali onda se odjednom desio januarski obrt. Postoje dva moguća razloga za ovakvo odstupanje:

1. Moja analiza je tačnija od Zumine. Ako je ovo slučaj, to bi značilo da zaista postoji veliki višak smrtnosti, ali da je u njemu sve manji i manji udeo smrti koje su izazvane kovidom. Dakle od ranijih 75% kovid uzročnika, idemo ka sve manjim procentima u ukupnom višku smrtnosti u odnosu na ranije godine.

2. Zumina analiza je tačnija od moje. Ako je ovo slučaj, onda veliki broj pacijenata umire naglo i brzo, pre razvijanja respiratornih simptoma. Da li su u pitanju tromboze, srčana oboljenja, ili nešto drugo, ne bih umeo da kažem.

Da naglasim da se ovde ne radi o takmičenju ko će biti u pravu, već o pokušaju da se dođe do istinitih podataka. Trenutno, više mi smisla ima slučaj broj 2 - dakle moja analiza vremenom postaje sve netačnija, jer se bolest promenila, omikron napada podmuklije. Ogromna većina ne razvije (teže) simptome, ali kod starijih i drugih koji su tome podložni naglo i brzo razvije kardiovaskularne probleme.
 
Poslednja izmena:

Da, jasno mi je zašto nam se podaci razilaze u januaru. To se vidi i na dijagramu toka zaraze zasnovanom na zvaničnim podacima.

tok-epidemije-2022-02-26-1-jpg.128774


Po zvaničnim broju mrtvih od kovida, njih u januaru ima bitno više u odnosu na broj onih na respiratorima i u bolnici, nego što je taj odnos bio u prethodnom talasu. Dakle ispalo bi da sada umire veći deo onih koji dospeju u bolnicu ili na respirator (tačnije, da se u bolnicu prima manje ljudi iako je broj umrlih i dalje visok). Ako pretpostavimo da se odnos viška smrti i zvanično mrtvih nije bitno promenio (a meni tako izgleda zbog dobre korelacije između kretanja ukupnog broja mrtvih u Srbiji iz izveštaja Zavoda za statistiku, i grube procene broja zaraženih po broju onih koji su tada čekali ispred ambulanti što se po obliku krive dobro slaže sa promenama u zvaničnom broju mrtvih od korone), onda bi meni ispalo da mrtvih od kovida u ovom talasu ima više, a tebi (pošto slediš sada nižu krivu hospitalizacije i respiratora), da ih ima manje. I ja sam ranije probao da se oslanjam na broj hospitalizovanih koji je ranije bio mnogo pouzdaniji od broja mrtvih, a to su indirektno potvrdili i Birnovi podaci. Međutim kasnije se mnogo toga promenilo (a pogotovo kriterijumi odlaska u bolnice i bitno manje korišćenje respiratora u svetu), pa sam počeo da sumnjam u sve podatke. I zbog promene metodologije lečenja, i zbog drastično većeg broja bolesnih (sa manje ozbiljnim tokom bolesti, pa ih više nisu ni primali u bolnice a pogotovo ne na respiratore, što takođe menja ovaj odnos), i zbog opšteg nepoverenja u njihovo knjiženje podataka. Tako da mi je ostalo kao zaključak da se može verovati još samo Zavodu za statistiku koji prosto po davno ustaljenoj i nepromenljivoj rutini objavljuje zbirni izvod iz matičnih knjiga preminulih i nema nikakve veze sa kovidom, kao i statistici istog tog podatka iz prethodnih godina. Zato to računam na ovaj način.
 
Нек је срећно објављивање Фајзер документације сваком ко слави. 😉
 
Pametan si, pa shodno tome ne moraš baš svaki "biser" novina koje pratiš, iz samo tebi znanog razloga, da prenosiš. Ovo ne znači da sam zaboravio tvoje mišljenje o novinama i medijima.
 
Sta bi, ratom nestala kurona, i ovde i na vestima?
 
whatever-shrug.gif


Jbg, ljudi prate šta je zapravo bitno i relevantno danas. Sa toliko nagomilanih kriza (pre Korone, od Korone, i sad posle Korone, sa ratom) ko će više da se bavi ovime XD
 
Poslednja izmena:
Pa to je i poenta, ko god ima zivot tj.bilo kakvu drugu okupaciju u zivotu, kurona ga nije ni doticala.
 
Ja sam pratio dnevne izveštaje da vidim smrtnost, al to je manje više to. Džaba i kad bih želeo da se udubljujem jer u zadnje vreme jedni kažu jedno, drugi drugo, jedni ukidaju mere, drugi se uprpavaju još više... Mislim informišem se, ali ne mogu više da se zanimam time. A i realno dosta, dve godine, društva i ekonomije u kanalu još od 2008, u međuvremenu bilo još gore, onda epidemija totalno sve ukanalila. Pride, na zimu nas sve opalile veštački stvorene krize sa energentima i sirovinama, i sad još ova nova svetska podela i razdori zbog rata i svašta nešto. Shit never ends. Ko će u svemu tome da misli još o Koroni. Dve godine. Bila, pokazala se, ok, upoznasmo se, razumesmo se... i to je to. Idemo dalje. Dosta je kume. 300 drugih briga i kriza čeka.

@Mikie na šta misliš, nEsam školovao, nEsam ispratio sve...
 
Извини, сутра ћу ти одг. детаљније. На телефону сам. Укратко, Фајзер је ваљда отворио документацију, па је сада многи чешљају. Још увек је свеже..
 
Sta bi, ratom nestala kurona, i ovde i na vestima?
Nestala je još pre rata. Tačnije, onog trenutka kada je Zuma izašao da prošeta do Kalemegdana i kada je to postala njegova nova rutina.

Pa to je i poenta, ko god ima zivot tj.bilo kakvu drugu okupaciju u zivotu, kurona ga nije ni doticala.
Jes, baš me nije doticalo to što sam morao kao bu**** da trčim do marketa, sa nadom da ću naći da kupim ono što mi treba. Da ne pričam o tome što neke stvari nisam mogao da radim zbog ukinutog gradskog prevoza i policijskog časa. Pritom ne mislim na blejanje u kafićima, po splavovima, noćnim žurkama i sl.
 
Mislim da je govorio u drugačijem smislu. Kao - ko se još bavi time, dosta više s time, živimo život umesto što se skrivamo od sunca, i slično.
 
Beki wrote : Šta bi sada sa ....

Sad mogu i razne dr opcije na pr :
Trenutno bolje kontrolisano nebo, manji avio saobracaj
lepo ce potkovati i onu teoriju da su nas ipak prskali onda i koronom iz aviona :)
 
I dok čekamo ukidanje svih (ili barem većine) mera, situacija je sledeća:
Capture.JPG


- Nakon prognoziranog strmoglavog pada, (stelt) omikron se konsolidovao i sada imamo trend stabilizacije, na nivoima oko 2,000 zaraženih dnevno.
- U Beogradu, Nišu, naročito među školskom decom, brojevi su i dalje relativno visoki.
- U Evropi se dešava slična situacija, mada u nekim zemljama stabilizacija brojeva je na iznenađujuće visokom nivou. Čak, negde su brojevi neočekivano visoki, ili postoji novi trend rasta.

Ipak, sve ukazuje da su to poslednji trzaji, i da se ne može očekivati pogoršanje situacije u smislu težih kliničkih slika ili opterećenja zdravstvenog sistema. Što bi jedan uvaženi kolega rekao: Dole mere, što pre!

Inače, čini mi se da će se za mesec-dva prestati i sa obaveznim testiranjima, i redovitim objavljivanjima podataka, te moram da tražim izvor nekih drugih besomučnih statistika.
 
Ту ће бити лакше земљама које су (баш због тога) поукидале мере на врхунцу таласа или док су бројеви још били високи, па су они и без њих пали, него када се укине док су бројке мале, а онда се завапи: "Ето, не носе маске у тржном центру и бројке опет скачу, њањања, њамке као тетка!" А јасно је да ће скакати, и да ће бити таласа и таласа, без обзира на те глупости. Ваљда ћемо "пратити свет", тј. да можемо сматрати како су Борис Џонсон, Скандинавци и још неки одрадили посао и за нас и да се бесциљни маскенбали и "цертификати" више неће уводити.
 
Ako bih bio primoran na još jednu hrabru, i ničim izazvanu, prognozu, rekao bih da se upravo spremamo za ulazak u još jedan talas - najslabiji (po štetnim posledicama) do sada. Mislim da ćemo za dve nedelje imati između 3,000 i 4,000 zaraženih dnevno, Razvlačiće se tako nekoliko nedelja.

To, dabome, ne znači da sam promenio mišljenje o merama. Bilo koje mere (ne računajući prvi talas), ne utiču mnogo na ovu situaciju, te ih treba ukinuti čim pre.
 
Vrh