Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
Pa evo, na osnovu toka pandemije u poslednje dve godine na svetu, gde su najjače pikove imale zemlje sa obavezom nošenja maske i na otvorenom, a najbolje prošla Norveška - sa obavezom (u Oslu) nošenja maske u taksiju i na aerodromu i preporukom da se nosi u javnom prevozu u špicu... što je sve u međuvremenu ukinuto.

Inače, ja ne mogu da pojmim da se veruje da ta krpa preko face može da utiče na pandemiju, bilo kako. Zaista, ne, to je presmešno.

Uzgred, ja sam jedan od valjda troje ljudi koje poznajem a da (još) nisu oboleli, a masku sam nosio isključivo nepravilno, tek da me niko ne opominje... tj. kao da je nisam nosio nikad.

Smešno.

Vakcina je, naravno, drugo, to je već nauka. A ovo je samo farsa. I dosta je bilo.

E, sad već sa tolikim vakcinisanim ljudima koji se plaše da ne dobiju omikron-kijavicu, više možda nije ni farsa...
Jedno je nosenje maske na otvorenom, a drugo u punom autobusu.
Nametanje opasnih vakcina podjednako rizicnim grupama, kao i mladim i zdravim ljudima je mnogo veci problem.
 
Nisam za nametanje vakcina - jer se za respiratorne bolesti to nikad nije radilo - trebalo je kampanju fokusirati na starije od 55 i na hronično bolesne. Tu su izgubljene hiljade života, bez potrebe.

Ali, jbg, stari ljudi su glasači vlasti, i kada bi neko od njih od vođe prečesto slušao rečenicu 'Ako čovek od 75 godina odbije vakcinaciju, to je bezumlje' i sl, mogao bi da se naljuti...
 
Paranoja ce dugo ostati u glavama ljudi. Juce sam prolazio pored pekara i drugih piljara i dalje ljudi nose maske i cekaju da udju jedan po jedan.
I dalje penzioneri nose maske dok setaju sami ulicom, ova plandemija nas je unistila
 
Šta fali da se ulazi jedan po jedan u radnju gde postoji samo jedan prodavac?

Ne, treba da se nabije u malu prodavnicu 5 ljudi i da se guram sa njima.

Jedna kasa, jedna osoba, eventualno dve (da ovaj drugi gleda šta će da kupi, mada je to posebna kategorija ljudi)

Masku u Maksiju neću nositi, a u malim prodavnicama ću istu nositi ako nosi prodavac - da ga ispoštujem.
 
Paranoja ce dugo ostati u glavama ljudi. Juce sam prolazio pored pekara i drugih piljara i dalje ljudi nose maske i cekaju da udju jedan po jedan.
I dalje penzioneri nose maske dok setaju sami ulicom, ova plandemija nas je unistila
Dobro de, dok se ljudi naviknu. I ja jos uvek refleksno stavljam masku kad ulazim u radnju.

Sem toga, iako vise nije obaveza, kapiram da ima onih prodavaca i sluzbenika kojima i dalje znaci da posetioci nose masku. Tako da nece da mi padne kruna s glave ako nosim masku jos par nedelja, taman do kraja zime i dok se jos malo "stisaju" brojke i zaraznost.
 
Ja, pak, mislim da će brojke početi da rastu...

(E, sad, ne bi rasle ako bismo prestali da bacamo pare na 13.000 dnevnih testiranja ljudi sa kijavicom ili bez ičega - ali i to će morati prvo da urade druge zemlje, da bi ova imala 'pokriće'. Kako mrzim sve to!)
 
Poslednja izmena:
Kad kažeš brojke jel misliš na zaražene ili na umrle? Ja pod time uvek mislim na umrle. Mislim to je jedino što je i bitno, realno. Zaraženost ne gledam toliko, jer ne samo što većina nikad ni ne dobije bilo kakav simptom, nego mi je baš onako pun kufer celog tog ''može biti a i ne mora da znači'' šamanizma iza tih testova i dijagnoza.
 
Na zaražene. Brojke umrlih i puštaju kako im odgovara. A kad razmislim, brojke zaraženih svakako ni ne znaju...
 
Ma ja zaražene ni ne gledam. Mislim... gledam naravno, kad gledam dnevni izveštaj, uvek piše i broj zaraženih. I naravno da nije svejedno da li je 3.000 ili 15.000 zaraženih. Ali nije ni toliko presudno. Pogotovu u zadnje vreme kad su svi odreda počeli da se testiraju. Neki iz opravdanih, a neki iz potpuno besmislenih razloga.
Ja gledam umrle i broj na respiratorima. A evo i ja sad imam prehladu, a možda i nije prehlada nego Korona. Ali mi se ne čeka u redovima i ne daju pare da bi mi na kraju rekli ''može da bude a i ne mora da znači''. Ne viđam se ni sa kim s kim ne moram već nedelju dana, taman mi ostaje još par dana i to je to. Sve i da sam imao Omikron, neće biti ni bitno za 5 do 7 dana.
 
U utorak bi trebalo da se zavrse radovi na fabrici vakcina ,uskoro otvaranje
 
Veoma zanimljiva, ali potpuno logična i predvidiva, stvar se desila danom ukidanja obaveze nošenja maski. Dogodilo se jedno veliko ništa. U prodavnicama, bankama, prevozu i školama, maske i dalje nosi velika većina onih, koji su to i ranije činili, a postojao je veliki broj onih koji to nisu uopšte radili, ili su radili pro-forme (što mu dođe na isto). Obzirom da je temelj za novi talas epidemije u Srbiji postavljen pre 2 nedelje, jasno je da popuštanje mera ima apsolutno zanemarljiv uticaj na brojeve. Sve ukazuje na ono što sam najavio prošle nedelje - rast brojeva do kraja marta, a onda lagano opadanje kroz ceo april i maj.

Čast izuzecima, ali tačno osećam kako će većina "old school struke" izaći sa kuknjavom tipa: prerano smo ukinuli maske i propusnice...
 
Нису они никакав "old school" него "dumb school", ко и толика наша струковна и ина елита. Глупизам као теоријско усмерење.

С тим у вези, Французи су управо укинули мере током раста броја заражених, што значи да је власт имала у виду опасност од такве реакције јавности, па да је предупреди. У нашем случају, надам се да је Респиратор овај пут стварно преломио да нема назад, да се не би опет призивали некакви циркуси, маскенбали и беле покладе.
 
Dok sam u mogućnosti, reko' da objavim koju slikovnicu. Na grafiku se konačno vidi tačka preloma, posle koje će početi trend rasta.
Capture.JPG

Po manjim mestima, i većim gradovima šesti talas se skoro ugasio, ali još uvek vatra tinja u Nišu. Izuzetak od ovog pravila su Beograd i Šumadija, koji predstavljaju i začetak (da ne kažem seme) novog talasa.
 
Stepen vakcinacije već mesecima zakucan, ali sa jednom minijaturnom izmenom:

1. doza: 48,5%
2. doza: 47,3%
3. doza: 27,1%
4. doza: ~0,6%
 
Da li ste i vi prkmetili da brojevi ne idu baš na dole kako su oni pričali? Mislim na brojeve zarazenih na dnevnom nivou?

Ja sam ocekivala da makar dođemo do 1000....
 
Е, па, Миро, у Аустрији је 50.000, а у Јужној Кореји 650.000 на дан... А захуктава се и у Кини.

Далеко је 1.000...
 
Bila sam ubeđena da ovo globalno "proglašenje kraja pandemije" ima neku pozadinu ( npr da su otkrili da ce to sad biti samo blagi simptomi), ali vidim da brojke stagniraju, a i dalje su svi protokoli tu, ne mozes normalno kod dr na primer
Ako u svetu tako brojke skaču @pantograf (nemam ćirilicu, izvini) onda se ne može ignorisati ni naredni talas koliko god to vlasti drzava zelele?

Nadala sma se makar da smo do jeseni mirni, ali ako je @GOJE u pravu sa grafikom nista od toga.
 
To što će brojevi zaraženih skočiti, ne znači da ćemo biti nemirni :). Izvesno je da će u budućnosti biti još talasa i talasa, ali teško da će opterećenje zdravstvenog sistema biti približno onim najgorim talasima koje smo iskusili. Samim tim, očekivano je i da se uskoro prestane sa svakodnevnim obaveznim testiranjima i objavljivanjima brojki. Oni, koji su za to nadležni, neka i dalje prate situaciju, a stanovništvo da se vrati "staroj normalnosti" koliko god je to moguće. Ako dođe vreme za to, lako ćemo opet preći u novu normalnost. :(

Inače, što reče @astrodule, neki (posebno stariji) ljudi bi mogli i da zadrže neke nove rutine, u vidu obaveznog pranja ruku, i držanja veće distance. :)
 
E pa to, još uvek ako imas temp mora u kovid, ako kasljes moras u kovid itd...a tamo sada trenutno nema guzve, a kada je veci broj ljudi, onda je haos.
Nek ne moramo da trcimo na testiranje ako imamo temperaturu ( normalno je da bude i 3 dana kao virus) i nek DZ funkcionisu normalno i dosta. Pa i sa gripom zivimo normalno 🤷‍♀️

Ali sam ocekivala da ce brojevi brze padati 🤔
 
Osnovni problem je što su ugrožene grupe i dalje veoma izložene virusu, a zbog slabog obuhvata vakcinacije i dalje imamo visok broj preminulih. No, obzirom da se vakcinacija neće povećati, i da su mere (osim onih najtežih) skoro beskorisne protiv omikrona, to je - što je.
 
@MiraC треба рећи и да је број преминулих у целом свету најмањи још од средине октобра 2020, а ако настави овим трендом за неколико дана ће бити најмањи о априла 2020., мада релно не треба очекивати да ће се тај тренд наставити истим темпом.
Не мислим да треба наставити дуго са тиме да се особе са температуром одмах шаљу у ковид. Уместо тога предлажем да се развој информатичког доба искористи да се направи стратегија са минималним временом чекања у домовима здравља. Што се тиче болница ту свакако има смисла раздвајати ковид пацијенте све док је бројка значајна.
 
Vrh