Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
Tačno, samo što to kod nas ide u paketu sa drugim stvarima, zbog čega se i dolazi do oštrijih reagovanja i neslaganja. I ovo nema veze samo sa forumom.
 
Tok epidemije, broj slučajeva.

Na kraju je ispalo da onu eksponencijalnu formulu za prediviđanja rasta broja zaraženih

[Broj slučajeva N dana posle 28.08.2021.] = 2367 * 1,0679201029586 ^ N

i nije bilo potrebno popravljati jer je i dalje maltene savršeno sledimo, pa pogađa zaražene sa maksimalnom greškom od jednog dana. Od toga manje i ne može ako vreme izražavamo u punim danima. Predviđanje dana kad će 7-dnevna usrednjena vrednost prevazići maksimum 4. talasa je bilo samo za dan ranije, a predviđanje prevazilaženja apsolutnog maksimuma dosadšnjeg toka epidemije je bilo za danas, a ustvari će biti sutra. Ovako čvrsta matematička pravilnost znači da se virus i dalje razmnožava savršeno neometan od bilo čega, jer samo tako može ovako dugo da sledi stalno istu zakonitost.

Tako da smo od sutra pa nadalje istraživači u "do sada neistraženim teritorijama", jer ćemo imati više zaraženih nego što smo u ovoj epidemiji ikada imali. Pri čemu nismo na kraju novembra, kao u poslednjem maksimumu, nego u sred divnog i toplog vremena, produženog leta u sredini septembra.

Naravno, pričam o vrednostima posle primenjenog sedmodnevnog filtera jer je to jedino što u stvarnosti zaista postoji, a da nije veštačka posledica neravnomernog testiranja i knjiženja.

2021.09.14. Tok epidemije i projekcija 0.jpg

2021.09.14. Tok epidemije i projekcija 1.jpg
 
A ništa se ne menja, tako da možemo očekivati pretvaranje novih bolnica u Kovid i novi kolaps zsdravstvenog sistema.

I onda će kada više ne bude mesta, kada apeli ne budu pomagali, da se uvedu neke mere (zabrana svečanosti, publike, kafića, škola) i onda će da usledi pad, a višak smrti će nam biti rekordan i tako u krug...
 
Ne verujem. Broj testiranih je 28000. Ne znam koliko je bilo testiranih na 24h u predhodnom piku? Ne zaboravimo da se dosta njih nije ni testiralo zimus. Broj zaraženih jednostavno ne treba gledati ako gledamo npr UK i Izrael. Bitne su hospitalizacije, a najbitniji mrtvi.
 
U prethodnom piku broj testiranih je bio 18528 dok je u zimskom bio 22497.

Naravno ključne su hospitalizacije i akumulacija osoba na respiratorima iz čega verovatno sledi neka pravilnost u smrtnosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880083#p880083:2o1d5rmj je napisao(la):
mariks » 14 Sep 2021 04:47 pm[/url]":2o1d5rmj]Ne verujem. Broj testiranih je 28000. Ne znam koliko je bilo testiranih na 24h u predhodnom piku? Ne zaboravimo da se dosta njih nije ni testiralo zimus. Broj zaraženih jednostavno ne treba gledati ako gledamo npr UK i Izrael. Bitne su hospitalizacije, a najbitniji mrtvi.
Pošto je broj mrtvih jednak proizvodu broja zaraženih i smrtnosti, jednako je bitna i smrtnost i broj zaraženih. Slično važi i za hospitalizacije i zauzetost bolnica.

Upravo pišem deo nažalost poduže analize nama dostupnih podataka o trenutnoj smrtnosti i hospitalizacijama, pa ako se u trendu nešto bitno ne promeni do sutra, poslaću i to. Onda će biti jasnija čitava slika.
 
Ne, broj zaraženih više nije jednak jer sada imamo i vakcinisane i preležale. Tom logikom bi zatvarali zemlju na 100 slučajeva gripa. Dakle bitno je ovo drugo, još pre nekoliko meseci smo pisali da je sasvim izvestan broj zaraženih od 8000, a moguć i 10000, pa tioliko bi imali i sa 90% vakcinisanih tako da ta logika o broju zaraženih ne pije vodu

. Svakako je bolje sada nego zimi kada je jača koncetracija drugih virusa i bolesti. Dakle i sa ovim brojkama još uvek nema panike niti ima "umiranja po podu" tako da je stanje za sada ok. Opet, ko se plaši ne treba da izlazi napolje.
 
Nositi maske u zatvorenom prostoru u kome je gužva, držati distancu kada je to moguće i naravno vakcinisati se po izboru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880115#p880115:233vs5n3 je napisao(la):
mariks » 14 Sep 2021 05:38 pm[/url]":233vs5n3]Ne, broj zaraženih više nije jednak jer sada imamo i vakcinisane i preležale. Tom logikom bi zatvarali zemlju na 100 slučajeva gripa. Dakle bitno je ovo drugo, još pre nekoliko meseci smo pisali da je sasvim izvestan broj zaraženih od 8000, a moguć i 10000, pa tioliko bi imali i sa 90% vakcinisanih tako da ta logika o broju zaraženih ne pije vodu.

Svakako je bolje sada nego zimi kada je jača koncetracija drugih virusa i bolesti. Dakle i sa ovim brojkama još uvek nema panike niti ima "umiranja po podu" tako da je stanje za sada ok. Opet, ko se plaši ne treba da izlazi napolje.
Ne razumem kako to što si rekao ukida elementarnu matematiku kao što je proizvod dva broja. Ako se zbog raznih razloga vezanih za vakcinaciju ili preležanu bolest, smrtnost smanji na pola, ali se zbog izbegavanja da se primene mere suzbijanja širenja virsa dopusti da se broj zaraženih poveća dva puta, onda će broj mrtvih opet biti isti.

Prvi slučaj 1 * 1 = 1
Drugi slučaj 1/2 * 2 = 1

Pa smo opet na istom što se umrlih tiče. Znači da broj zaraženih i smrtnost imaju isti značaj, kao što sam i rekao. Dakle, treba težiti da se smrtnost smanji (vakcinacija ili preležana bolest), ali da se pri tome broj zaraženih TAKOĐE drži pod kontrolom, da se ON ne bi povećao baš previše. Broj zaraženih ne bi bio toliko važan samo ako bi se smrtnost mogla toliko smanjiti da se broj zaraženih više ni fizički ne može povećati toliko da drastično smanjenu smrtnost kompenzuje drastičnim povećanjem broja zaraženih. Ali to bi onda značilo da smo blizu imune populacije, kao (možda) Danci ili Englezi, pa više nema ko da se zarazi u tako velikim brojevima, a zaista ne verujem da je to slučaj.
 
Da li mislite,da ovog leta nismo imali silne Exite,Guce,Bear festove,i jos 500 drugih koncerata da li bi sad bilo manje novozarazenih i pomrlih?

Kako to da su svi ti festivali i beskonacni koncerti proslog leta bili zabranjeni,a ovoga leta (kada je situacija sa koronom slicna,ako ne i gora) je sve dopusteno,kao kada korona nije ni postojala?

I u cemu je problem da se bar opet donesu mere pa da kafici,kockarnice i sve te budalastine rade do 8-9 sati (kao sto je bio slucaj mesecima) makar dok ne prodje ovaj najnoviji talas?

Mislim,da li sada nesto moze da se preduzme a da nemamo po 10.000 novozarazenih dnevno i da postanemo vodeca drzava na planeti Zemlji po broju novozarazenih u odnosu na ukupan broj stanovnika?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880134#p880134:pbugqpz1 je napisao(la):
maxx79 » Uto Sep 14, 2021 7:57 pm[/url]":pbugqpz1]Da li mislite,da ovog leta nismo imali silne Exite,Guce,Bear festove,i jos 500 drugih koncerata da li bi sad bilo manje novozarazenih i pomrlih?
Da.
I u cemu je problem da se bar opet donesu mere pa da kafici,kockarnice i sve te budalastine rade do 8-9 sati (kao sto je bio slucaj mesecima) makar dok ne prodje ovaj najnoviji talas?
Problem je u tome što se u isti koš stavljaju objekti gde ljudi idu:
1) u malim grupama da pričaju i druže se (mislim na kafić kao kafić, ne kafić klub ili neka izvikana mesta)
2) u velikim grupama da se razvaljuju od alkohola i opijata i samo se istresu, bez pravog druženja
3) da se kockaju i životare od nameštenih utakmica

Ne znam za tebe, ali meni je odmah jasno i očigledno da od ova tri koja si pomenuo, ovo pod brojem 2 je osnovna ljudska potreba i zdrav element života. Broj 1 je hir mladih bez koga se može (samo kad bi se manje slušali vršnjaci i ''trend seteri''). A broj 3 je... paaa, nekima osnovna ljudska potreba, pošto nemaju ništa drugo od života i prihoda, ali za većinu samo crna rupa gde gube vreme, pare i živce.

Stoga je u kontekstu Kovid mera poređenje kafića i klubova za bahanalisanje meni neukusno. I neprimereno. I strašno štetno, pošto se posledice Korona histerije i udaljavanja već vide na ljudima.

Svet je bio dovoljno depresivan i tmuran i pre 2020, sa kulturom ili bolje rečeno - kultom otuđenja, robovanja na poslu i primitivnih, plitkih zadovoljstava kroz konzumerizam. Čitaj - ne treba vam socijalni život, samo sedite kući, upijajte sadržaj i konzumirajte robu. Ponekad skoknite do kluba gde ćete da izbalavite na golotinju ili eventualno pokupite nekog za jednu noć da zadovoljite osnovne nagone, a onda sutra natrag u mašinu. A tek sa ovime što je nametnuto usled Korona histerije, ljudi su počeli još manje da se viđaju, da pričaju, da se pomažu, da slušaju jedni druge, da iskazuju emocije. I dok su interakcije sa drugim ljudskim bićima desetkovane, poslovi i robovanje su uneti u dnevne i spavaće sobe. Ljudi se bude misleći na posao, zaspu brinući o finansijama a dan provedu živeći svoj posao iz svog doma.

I onda dođu tako neki momenti gde neko kaže ''ma klubovi, kafići, to mu sve isto dođe, to sve treba pozatvarati''. Ček, znači isto je kada se 1000 ljudi unezvereno od alkohola i opijata majmuniše u zatvorenom prostoru, arlauče i dahću jedni u druge... i kada na otvorenoj bašti ili u polupraznom prostoru unutra (pošto više niko neće da sedi unutra) za stolom sedi 2-6 ljudi, pričaju, druže se i govore normalnim tonom?

Pa nije isto. E zato je problem kada se donose mere i izjave koje poistovećuju mesta za bežanje od života i realnosti sa mestima gde se ljudi socijalizuju i rade ono što ljudska bića rade od vajkada - socijalizuju se i razmenjuju emocije.

Kao što rekoh ranije, treba sankcionisati ili ograničavati / menjati događaje sa preko 500 ljudi. Sve ispod toga ostaviti više na miru. Jer mislim da ni vlast, ni nadležni, a ni neki na ovoj temi ne uviđaju u kolikom je psihičkom kanalu narod već više od godinu dana. Gledam i u svojoj okolini ljude kako polako ali sigurno klize u depresije i neuroze. Samo što, učeni konzumerizmom i korporatokratijom 21. veka, to prikrivaju zatrpavanjem u posao. Ali to tako može da traje samo određeno vreme. A kad pukne, puca na sve strane. I onda (će da) se bolnice pune podjednako brzo kao i sa Kovidom.


U svetu je 2019. bilo oko 400 miliona ljudi koji su patili od depresije ili anksioznosti. Šta mislite, koliko ih je tek sada?
I onda dođu glave po medijima i kažu ''ma zatvaraj i mesta za druženje, nek se druže i viđaju preko Skajpa''... šupm...
 
Pa ne ulazim sad u te razlike kafica,klubova,kockarnica ili sta vec,njih sam samo pomenuo u kontekstu toga da je to sve proslog leta a i prosle jeseni i zime bilo (dobrim delom) zatvoreno ili sa prilicno ogranicenim radnim vremenom....a sada sve radi apsolutno normalno,kao da se ama bas nista ne desava,tj kao da korona ne postoji......a ona ne da ne postoji,nego je skoro ista kao proslog leta...

Pa mi nije jasno (tj totalno mi je abnormalno i apsurdno) da je sve to prolsog leta bilo zatvoreno,a sada neko odlucio nesto u smislu "ma pustaj sve neka radi,nema veze,korona vise ne postoji jer ako se ne pravimo da je sve normalno ljudi ce da "polude"?......mislim,sta se dogodilo u medjuvremenu pa da neko dodje do ovakve bizarne odluke?......sto sve to onda nije radilo i proslog leta?

A i ajde da manje ili vise rade ti kafici i sve to,sto su morali da budu organizovani onoliki festivali sa desetinama hiljada ljudi?.....da li su se takvi dogadjaji ovog leta oragnizovali po Evropi?

Btw,u mom okruzenju ja ne poznajem nikoga ko pati od neke teze depresije zato sto nisu radili kafici....ajde,jeste svi komentarisu da je to smor,dosadno itd,ali da bas neko flipne u glavi samo zato sto nisu radili kafici i klubovi (?!) za takav slucaj nisam cuo u realnom zivotu...
 
Bitno je ulaziti u razliku između kafića i klubova. Ne samo zato što jedni nose mogućnost zaraze 5 ljudi (ako i toliko) a drugi po 1000. Nego i zato što je razlikovanje ta dva u kontekstu Kovid mera ono što čini razliku između ovoga
Trg1.jpg

i ovoga
Trg2.jpg

Ne znam za vas, ali ja ne želim da živim u gradu koji posle 18h izgleda ovako kao na prvoj slici. A od oktobra do marta ove godine, bilo je upravo tako. A zašto? Pa zato što su bog zna kakvi stručnjaci i moralne gromade odlučile da je ovo isto što i ovo.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880142#p880142:2l1tetth je napisao(la):
maxx79 » Uto Sep 14, 2021 8:26 pm[/url]":2l1tetth]
Pa mi nije jasno (tj totalno mi je abnormalno i apsurdno) da je sve to prolsog leta bilo zatvoreno,a sada neko odlucio nesto u smislu "ma pustaj sve neka radi,nema veze,korona vise ne postoji jer ako se ne pravimo da je sve normalno ljudi ce da "polude"?......mislim,sta se dogodilo u medjuvremenu pa da neko dodje do ovakve bizarne odluke?......sto sve to onda nije radilo i proslog leta?
Ekonomija, bes naroda i socijalna kriza.
A i ajde da manje ili vise rade ti kafici i sve to,sto su morali da budu organizovani onoliki festivali sa desetinama hiljada ljudi?.....da li su se takvi dogadjaji ovog leta oragnizovali po Evropi?
E tu se slažem s tobom. A odgovor je - pa iz istog razloga što su se pravile utakmice i partijski skupovi - ovdašnjim poglavicama to odgovara.
Btw,u mom okruzenju ja ne poznajem nikoga ko pati od neke teze depresije zato sto nisu radili kafici....ajde,jeste svi komentarisu da je to smor,dosadno itd,ali da bas neko flipne u glavi samo zato sto nisu radili kafici i klubovi (?!) za takav slucaj nisam cuo u realnom zivotu...
Pa onda ne razumeš suštinu. Nije poenta u neradu kafića, poenta je u tome da se pravi društvo gde te neko prisiljava da šest meseci sediš kući, ne družiš se, misliš samo o epidemiji (jer te bombarduju idiotlucima i paranojom sa svih strana) a da kad izađeš napolje posle 18h dočeka te mrtvilo i pustoš. I da posao unosiš u svoj dom, u spavaću sobu. A ujutru preče od lične karte misliš na to jel si poeno Kovid ausvajs da možeš da svratiš da kupiš doručak, da se ošišaš posle posla ili da platiš račune u banci.

Red Kovida, red posla. Pa opet red Kovida pa red briga. Pa na kraju još jedan red Kovida pa red samoće i ''socijalne distance''. Jel to život?

Te stvari su devastirajuće po ljudsku psihu. Ne nerad kafića. Nego to oduzimanje stvari koje čoveka čine čovekom, otuđenje, tovarenje paranojom i panikom i invazija posla, obaveza i briga u spavaću sobu. Raspitaj se malo kod stručnijih ako meni ne veruješ. Pitaj ih konkretno šta misle o nošenju posla u dom. I šta biva kada čovek okreće emocije ka unutra jer se ne socijalizuje dovoljno a brige i panika se samo gomilaju spolja.


I ovi iz Šiznog štaba, Vlade, Šekleri i ostali isto tako razmišljaju i pojednostavljuju ''pffft pa šta sad, neće valjda da bude depresija što ne rade kafići''. Ne vide šumu od drveta. Ne vide problem u kasapljenju socijalizacije nego kao ''pa šta, neće crći bez kafića''. Kao da je problem samo sa kafićima. I zato evo već godinu i po dana ništa se ne menja. Narod se otima njihovim merama i zamislima. Jer niko nikad ne želi da razume nešto, da shvati i da onda proba da reši. Nego svako po svome. Ma šta, pa nek se druže kući. Ma šta, pa nek piju Detrical umesto sunca. Ma šta, nek rade od kuće. I evo, nova godina prolazi a sve isto. Pa dobro, ništa, onda zatvarajte narod na jednom polju pa gledajte posle kako on to ''nadoknađuje'' na drugim. Pa da vidimo kuda će nas to odvesti. :kafa:
 
Pa ok,donekle se slazem sa iznetim,naravno da to "sto ne rade kafici" utice negativnom smislu na mnoge ljude....ali nije u tome ovde poenta,vec o KORONI tj zarazi,virusu...

Deluje mi da se sad to sve tako nonsalantno shvata,kao no big deal,a proslog marta/aprila je licno glavni poglavica skoro plakao po televizorima i molio ljude da sede po kucama jer "nam groblja nece biti dovoljna"......a sad kada smo (donekle) u situaciji da se groblja zaista pune sa umrlima od korone (i drugim bolesnicima,koji zbog korone nisu mogli da lece svoje bolesti),sad odjednom to vise nije vazno,vazno da ljudi odrzavaju "socijalni kontakt"....(?!)...pa mislim WTF?....a sta cemo sa koronom?....nestace sama?....videce da nam je dosadno kad se ne druzimo pa ce nestati?

Znaci,poenta je kako ovakvo ponasanje i naroda i vlasti kao da se nista ne desava,kako to utice na samu koronu i njeno sirenje?.....da li sada vise nisu vazni ljudski zivoti,bolesti,a proslog marta/aprila/leta jesu bili vazni?

Btw,moj burazer radi u IT sektoru kao programer i od proslog marta do dana danasnjeg radi od kuce....i kaze da se preporodio.....tj mnogo ga je smaralo da ustaje rano,da se mota po gradskim prevozima,saobracaju itd,itd,da se vraca kuci u 6 sati uvece itd....sad duze spava,ustane i na "posao" ide u pidzami sa soljom kafe.....pravi pauze tokom dana,manje se umara i posle posla ima vise vremena i snage da provodi sa svojom porodicom.....ocigledno da posao od kuce i to sedenje po kucama ne utice na sve isto...
 
Pa ne utice na isto, ko je već otudjen njemu ništa neće teško pasti, pogotovo programerima kojima je posao buljenje u ekran ali i oni imaju granicu. Žena npr zbog zdravstvenih problema ide i kod psihijatra i on joj je rekao da ih sada ima 3x više koji pate od depresije nego pre korone.

Prošle godine nisi imao vakcine i nisi znao da koronu možeš da preležiš sa vitaminima. Sada kada imamo i vakcinisane i preležale ako hoćemo da ubrzamo stvari, a narod neće da se vakciniše (većinom mladji kojima korona nije problem) onda pusti sve pa ko se zarazi jbg. A to što danas niko ne diže paniku i ne priča kako nam groblja neće biti dovoljna ne znači da se ponašamo kao da ne postoji.

Nositi maske u zatvorenom prostoru u kome je gužva, držati distancu kada je to moguće i naravno vakcinisati se po izboru.

Naravno, to je cela suština, a ne extrem u oba pravca. Primetio si i sam da ljudi više nose maske nego pre.

Ne razumem kako to što si rekao ukida elementarnu matematiku kao što je proizvod dva broja. Ako se zbog raznih razloga vezanih za vakcinaciju ili preležanu bolest, smrtnost smanji na pola, ali se zbog izbegavanja da se primene mere suzbijanja širenja virsa dopusti da se broj zaraženih poveća dva puta, onda će broj mrtvih opet biti isti.

Razumeo sam te ja šta si ti hteo da kažeš ali ti nisi razumeo mene. Mi niti znamo koliko imamo imunih niti imamo neograničeno vreme gde možemo da se igramo sa virusem i brojem zaraženih jer niti imamo neku industriju niti turizam niti smo nešto bogati. Kako bi ti sačuvao ekonomiju da ne propadne sve, a uz to smanjivao broj zaraženih na minimum? I da imamo 90% vakcinisanih i 10000 zaraženih šta onda jer i dalje ne znamo koliko starijih od tih )=5 nema imunitet? Dakle da li možemo da narednih 5 god izbegavamo zarazu ili da završimo sa koronom što pre. Svako ko je u riziku će biti u riziku i sada i nakon 5 godina, a pitanje je da li bi zemlja i narod u njoj opstali i psihički i finansijski. Uglavnom ostaje da se vidi, poneki skupovi se otkazuju i verovatno će u narednom periodu biti više nekih restrikcija. Dakle ovo što Igor kaže, a stariji i ugroženi neka svakako izbegavaju kontakte.

I tu opet nije problem samo narod. Evo ti info iz prve ruke u Batajnici (a ne neke izjave političke doktorke):

Sinoc izveo cerku u park i dolazi drugarica sa majkom koja radi u kovid ambulanti.... Premestili je u Batajnicu. Kaze uzas. Na njenom odelenju 31 zarazeni, od kojih je 11 vakcinisano i svi Sinofarmom, ali su stariji pa je pitanje koliko je merodavno. Pacijentima kad nesto treba samo dignu ruku. Bilo kakvo pricanje obara saturaciju. Da nije videla, ne bi verovala. Svi imaju proliv, a svaki peti povraca. Najmladji pacijent je '95 godiste i u vrlo losem je stanju ali ima komorbiditete, uglavnom su stariji. Skafander joj najteze pada. Kaze da je na sajmu gde se radi vakcinacija, samo 20% vakcinisanih lekara.

Sad naravno ne znam koliko je ovo istina jer ne poznajem gospodju lično ali deluje tačno.
 
Svojevremeno sam rekao da neki ljudi ne razumeju da je javno mnjenje kao brod. Kada ga zaletiš u jednom smeru, treba puno vremena i sile da ga zaustaviš, a kamoli tek da ga okreneš i poguraš u drugom smeru. To se tada odnosilo na SNS. Koji nikad nije naučio da ne mogu ljudima da natovare glavu jednim pričama kad su opozicija, a da onda sledeće godine kad su postali vlast, sve to puj pike ne važi. Istu grešku i problem prave sada i s Kovidom.

Prošle godine su sproveli narod kroz ''rolerkoster'' emocija, izjava i najava. Bilo je tu svega i svačega. Iz ''ahahaha smešan virus'' u ''neće moći sva groblja da nas prime'', onda iz letnjeg pokušaja zatvaranja u kuće u potpunu raspuštenost za izbornu kampanju, izbore i partijska slavlja. Ove godine, rolerkoster ide od toga da smo svi najgori i da ćemo da pomremo, do toga da je baš lepo kako se ''Predsednik'' druži sa ljudima u Kraljevu i kako navijači pune tribine. Narod, čak i onaj deo njihovih glasača koji ih slepo slušaju, sve to gleda i pamti. I kada vidi kako ovi pišu i brišu mere, mišljenja i preporuke iz dana u dan, ljudi počinju celu priču da doživljavaju kao sprdnju.

Ne moram sad da ulazim u to jel to ispravno ili ne, jel za sprdnju ili nije, samo kažem da SNS i ljudi oko njega ne razumeju da kad se tako igraju i zanose javno mnjenje tamo-vamo, na kraju ono prestane da ih shvata ozbiljno. Mislim, po pitanju mera i epidemije.

Druga stvar koja takođe ''odbija'' ljude od epidemije jeste i ekonomski faktor. Boje se ljudi bolnice, ali boje se i da li će imati posao sledeće godine. I ne da nisu jedini, nego je u celom svetu ista frka i briga zbog toga.
Btw,moj burazer radi u IT sektoru kao programer i od proslog marta do dana danasnjeg radi od kuce....i kaze da se preporodio.....tj mnogo ga je smaralo da ustaje rano,da se mota po gradskim prevozima,saobracaju itd,itd,da se vraca kuci u 6 sati uvece itd....sad duze spava,ustane i na "posao" ide u pidzami sa soljom kafe.....pravi pauze tokom dana,manje se umara i posle posla ima vise vremena i snage da provodi sa svojom porodicom.....ocigledno da posao od kuce i to sedenje po kucama ne utice na sve isto...
Verujem u to. Mislim da smo na ovoj temi pričali o tome. Ima zaista ljudi kojima prija rad od kuće i koji u njemu cvetaju. Ali ih ima oko 5-10%. Većina ljudi nije za to. Problem nastaje kada i drugi ljudi, koji nisu poput tih 10%, budu ubeđivani da je to super. Ili prosto primorani od poslodavaca. I onda u početku deluje super, ali posle postane opterećujuće.

Programeri jesu vrsta radnika kojima to češće prija. Znam jer iako nikad nisam zaradio kao programer, jesam se bavio programiranjem i jesam radio sa njima. Od moje prvobitne struke nema leba, tako da sam u svetu informatike već nekoliko godina. A i svašta me zanima (što zapravo i nije dobro) pa kupim sve i svašta odasvud. I zaista, znam neke ljude koji imaju karakter i osobine koje pogoduju radu od kuće. Ali znam i neke koje to ozbiljno počinje da jede. Neki su svesni, a neki i nisu. I kažem, sam koncept rada od kuće nije problem sam po sebi ako je stvar izbora. Ali kada postane nametnut, e onda je to problem. Kao što sve postane problem i muka kad je nametnuto.


Generalno, sve je dobro i lako rešivo dokle god se čoveku daje izbor. Hoćeš da radiš na radnom mestu ili od kuće. Hoćeš da provodiš vreme kući uz knjigu ili hoćeš da se družiš sa društvom ili pak hoćeš da se istreseš u klubu (ne volim to ali znam da neki samo tako znaju). Hoćeš da se informišeš o Koroni - može. Ne želiš da te svakog dana prvo dočekaju vesti o Koroni - da može i to. Znači, samo da postoji izbor. A trenutno se izbori samo sužavaju. I pravi se ta neka ideja da život običnog čoveka treba ujutru da otpočne sa mislima o Koroni, u toku dana da sve bude podređeno Koroni (Kovid ausvajs, ili rad od kuće, ili pustoš na ulicama, ili paranoja sa vesti) i uveče da se završi mislima o Koroni. E to je ono što smeta mnogim ljudima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880153#p880153:p1xh2fgg je napisao(la):
mariks » 14 Sep 2021 08:54 pm[/url]":p1xh2fgg]
Razumeo sam te ja šta si ti hteo da kažeš ali ti nisi razumeo mene. Mi niti znamo koliko imamo imunih niti imamo neograničeno vreme gde možemo da se igramo sa virusem i brojem zaraženih jer niti imamo neku industriju niti turizam niti smo nešto bogati. Kako bi ti sačuvao ekonomiju da ne propadne sve, a uz to smanjivao broj zaraženih na minimum? I da imamo 90% vakcinisanih i 10000 zaraženih šta onda jer i dalje ne znamo koliko starijih od tih )=5 nema imunitet? Dakle da li možemo da narednih 5 god izbegavamo zarazu ili da završimo sa koronom što pre. Svako ko je u riziku će biti u riziku i sada i nakon 5 godina, a pitanje je da li bi zemlja i narod u njoj opstali i psihički i finansijski. Uglavnom ostaje da se vidi, poneki skupovi se otkazuju i verovatno će u narednom periodu biti više nekih restrikcija. Dakle ovo što Igor kaže, a stariji i ugroženi neka svakako izbegavaju kontakte.
Brine te izlazna strategija? Pričali smo i o tome.

Neće trajati 5 godina. Kritičan je samo prvi ciklus vakcinisanja (ili možda nekoliko prvih), u zavisnosti od toga koliko traje zaštita. U tom početku treba postići veoma veliki obuhvat vakcinisanih jer naš imuni sistem nikada nije sreo taj virus, pa prva vakcina kompenzuje totalni nedostatak početne odbrane ogranizma. Ona kupuje vreme za razvoj boljih i dugotrajnijih vakcina.

Recimo, možda su vakcine bazirane na celom virusu manje efikasne, ali dugotrajnije. Onda bi posle prve vakcinacije visoko efikasnom ali kratkotrajnom vakcinom, kao sledeća dala ta manje efikasna, ali dugotrajnija. Tada bi pod delimičnom zaštitom i dalje postojeće ali opadajuće imunosti prve vakcine imuni sistem bio bolje pripremljen tom drugom.

Ili čak i ako to ne uspe. Onda bi se posle prve vakcinacije visoko efikasnom ali kratkotrajnom vakcinom, čovek recimo postepeno izlagao pravom virusu. Pa bi opet pod delimičnom zaštitom i dalje postojeće ali opadajuće imunosti prve vakcine (ili druge ili treće), imuni sistem bio bolje istreniran pravim virusom, a da ipak prosečni tok te bolesti bude daleko blaži zbog preostale zaštite prve vakcine. Tada ne bilo ni velike epidemije nego bi se to dešavalo postepeno.

Pa se sigurno sada razvijaju desetine i desetine daleko boljih vakcina nego što su mogle biti prve. Da ne pričamo o razvoju lekova koji će tek pomoći da buduće korona bolesti, ako je čovek dobije, prođu blaže nego ove prve.

Itd, kombinacija tog tipa ima puno. Prva vakcina prosto kupuje vreme, daje početnu imunu zaštitu svakome, eliminiše mogućnost velikih talasa (tj štiti medicinski sistem) i vremenom eliminiše preveliki tempo mutacija ako je raspoloživa i u siromašnim, a mnogoljudnim zemljama.

Od svega je zaista najgora folozofija koju ovde čitam, a koja se svodi na sledeće: "Umorio sam se, MENI ne pada na pameti kako će se i kada ovo završiti, pa ću zato, iz smorenosti i neznanja, odmah da rizikujem SVE, iako apsolutno nemam predstavu šta se tada može desiti. Prosto ne volim da čekam."

Meni to liči na objašnjenje zašto je bolji "Ruski rulet" u velike uloge: Ili si mrtav, pa ti je svejedno, ili veoma bogat. Trećeg nema, a i ne čeka se ništa. Sve je brzo gotovo.

Ipak, u životu uvek ima i mnogo drugih mogućnosti, pa ako ih neko sam ne vidi, ima drugih koji vide, ili bar uporno pokušavaju da smisle nešto bolje. Presecati stvar u stanju neznaja i smorenosti je najgore rešenje.

Što se tiče ekonomije, uz nove i krajnje sužene mere za koje se sada većina zalaže, pogođen je veoma mali deo ekonomije, a njima se donekle može kompenzovati šteta iz ostalih delova.
 
Eno juce nas glavni poglavica,kada je primao one kombije iz EU za prevoz vakcina,izjavio kako se radi na aerodromu "Nikola Tesla" da bude za 60% veci,ali da skoro svi radovi trenutno stoje jer je vecina radnika na bolovanju posto su zarazeni koronom...

I sad,sta je bolja situcija sto se tice ekonomije i ljudskih zivota?.....da se radovi na necemu obustave (do daljnjeg) jer su radnici zarazeni,ili da se radovi na neko vreme obustave (tj lockdawn) a radnici da budu poslati kucama?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880153#p880153:3t0p18ph je napisao(la):
mariks » Uto Sep 14, 2021 8:54 pm[/url]":3t0p18ph]
Prošle godine nisi imao vakcine i nisi znao da koronu možeš da preležiš sa vitaminima. Sada kada imamo i vakcinisane i preležale ako hoćemo da ubrzamo stvari, a narod neće da se vakciniše (većinom mladji kojima korona nije problem) onda pusti sve pa ko se zarazi jbg. A to što danas niko ne diže paniku i ne priča kako nam groblja neće biti dovoljna ne znači da se ponašamo kao da ne postoji.

Pa sto tu "genijalnu" boldovanu taktiku nismo primenjivali jos prosle godine nakon onog prvog talasa marta/aprila/maja?...i onda smo znali da (tj od proslog leta pa na ovamo) da ce mnogi "prelezati" koronu na nogama,jos je vlast manje ili vise lupetala da je korona skoro pa "pobedjena".....na kraj krajeva sto "stvari" nisu ubrzale i mnoge EU zemlje,nego su mesecima i mesecima bile u manjim ili vecim lockdaunima?

I koja su to ponasanja danas u Srbiji (osim sve punijih bolnica i pomrlih ljudi od korone) po kojima se vidi da korona postoji?....mislim ono,izadjes npr na ulicu i sta vidis da se danas razlikuje od npr 2019 te godine kad korona nije postojala (takodje ne racunajuci sto poneko nosi masku)?


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880153#p880153:3t0p18ph je napisao(la):
mariks » Uto Sep 14, 2021 8:54 pm[/url]":3t0p18ph]Razumeo sam te ja šta si ti hteo da kažeš ali ti nisi razumeo mene. Mi niti znamo koliko imamo imunih niti imamo neograničeno vreme gde možemo da se igramo sa virusem i brojem zaraženih jer niti imamo neku industriju niti turizam niti smo nešto bogati. Kako bi ti sačuvao ekonomiju da ne propadne sve, a uz to smanjivao broj zaraženih na minimum? I da imamo 90% vakcinisanih i 10000 zaraženih šta onda jer i dalje ne znamo koliko starijih od tih )=5 nema imunitet? Dakle da li možemo da narednih 5 god izbegavamo zarazu ili da završimo sa koronom što pre. Svako ko je u riziku će biti u riziku i sada i nakon 5 godina, a pitanje je da li bi zemlja i narod u njoj opstali i psihički i finansijski. Uglavnom ostaje da se vidi, poneki skupovi se otkazuju i verovatno će u narednom periodu biti više nekih restrikcija. Dakle ovo što Igor kaže, a stariji i ugroženi neka svakako izbegavaju kontakte.

Naredne dve nedelje su kljucne :lol:

Cekaj,a kako ti znas da ako vlast namerno pusti da se svi pozarazavaju i ko zna koliko ljudi pomre (pritom to sve perfidno precutkujuci kao "maa ne,mi se borimo protiv korone") da ce se stvari sa koronom ubrzati i zavrsiti sto pre?.....i sta znaci to "sto pre",za 2 meseca,2 godine?
 
Veoma prosto ukoliko posedujes bar neko znanje o virusima. Narod što pre preleži ili se vakciniše pre će se izboriti, a ako to odugovlačiš onda će trajati duže. Prosto. Prošle godine to nisi mogao (ali npr Svedska je to uradila) da pustiš sve jer nisi znao dovoljno o virusu, sada znaš da se lako preleži u većini populacije, a imaš i vakcine. Dakle ako se plašiš nemoj da izlazis napolje, prosto i jednostavno samo pusti nas koji bi da završimo sa koronom i počnemo da hranimo svoje porodice jer nam posao nije gledanje u ekran.

Šta se razlikuje danas od 2019te. Pa mnogo toga ne znam kako ne vidiš, a nije na meni da ti objašnjavam jer je poprilično očigledno. Maske su tu glavna odlika i ne možeš da ih ignorišeš.

Što se tiče prvog posta šta je bolje, pa ako radi sa 60% kapaciteta znači da je ovako bolje. Em radi 60% ljudi em država ne mora iz svoje kase da nadoknadjuje štetu već to radi poslodavac. Svakako tu ne rade rizične osobe 70+ pa da nekome život bude ugrožen, a pitanje je i gde su se zarazilii jer bi se možda zarazili i da ne rade. Sa druge strane i zaključavanjima ne rešavaš problem nego ga odlažeš pa prosto ne znamo dokle možemo da odlažemo.

@Zuma

Generalno se slažem samo

Ili čak i ako to ne uspe. Onda bi se posle prve vakcinacije visoko efikasnom ali kratkotrajnom vakcinom, čovek recimo postepeno izlagao pravom virusu. Pa bi opet pod delimičnom zaštitom i dalje postojeće ali opadajuće imunosti prve vakcine (ili druge ili treće), imuni sistem bio bolje istreniran pravim virusom, a da ipak prosečni tok te bolesti bude daleko blaži zbog preostale zaštite prve vakcine. Tada ne bilo ni velike epidemije nego bi se to dešavalo postepeno.

Da bi ih izložio virusu moraš da olabaviš mere, kao sad.

Pa se sigurno sada razvijaju desetine i desetine daleko boljih vakcina nego što su mogle biti prve. Da ne pričamo o razvoju lekova koji će tek pomoći da buduće korona bolesti, ako je čovek dobije, prođu blaže nego ove prve.

Ne verujem da će nastati desetine istih vakcina jer je razvoj i testiranje vakcina skupo, zato i nemamo vakcinu za deltu jer imamo dovoljnu(?) zaštitu i od originalne vakcine.

A što se lekova tiče nakon ignorisanja nauke na preležale polako dobijamo i neku sliku o lečenju

https://ivmmeta.com/

Npr česta kritika provaksera je da se ljudi boje vakcine, a ne boje se leka za konje. I ima smisla ali se može reći i da provakseri primaju vakcinu za životinje, a boje se leka za konje.

Što se tiče ekonomije, uz nove i krajnje sužene mere za koje se sada većina zalaže, pogođen je veoma mali deo ekonomije, a njima se donekle može kompenzovati šteta iz ostalih delova.

Pa eto, znači za sad je to dovoljno i ako se dovoljno ljudi ili vakciniše ili preleži ove zime već sledeće leto možemo da zaboravimo na koronu. Ako nam dozvole ali nešto mislim da neće. Videćemo.

Što se tiče kompezovanja štete pa država to nije mogla da uradi ni prošle godine, a kamoli sad. Dali su tri puta po polovinu minimalca što ne pokriva ni poreze za taj mesec. Evo neka zaključaju sve na dva tri meseca ali bez davanja plata, a pogotovo porezi da se otpišu verujem da će 99% poslodavaca prihvatiti, samo što ne znam u kakvom stanju će tada biti državna kasa.

Od svega je zaista najgora folozofija koju ovde čitam, a koja se svodi na sledeće: "Umorio sam se, MENI ne pada na pameti kako će se i kada ovo završiti, pa ću zato, iz smorenosti i neznanja, odmah da rizikujem SVE, iako apsolutno nemam predstavu šta se tada može desiti. Prosto ne volim da čekam."

Ako se neko umorio, a vakcinisan je ili je preležao ima na to pravo jer mu to pričaju. Slobodan je ko ptica na nebu, a pošto ne znamo dokle bi tada teoretski morali da čekamo onda je bolje ovako. Jer ako ne povećavaš procenat vakcinisanih onda ne rešavaš problem, a o preležanima se ne vodi evidencija iako je sada već dokazano da je imunitet jači onda samo opet odlažeš u nedogled.

Uglavnom sve više je vakcinisanih u bolnicama. Evo onaj drugar mi danas kaže, što mu žena radi u kovid bolnici, da je oko polovine vakcinisanih i da uopšte nije kako se u medijima predstavlja, a da sada za razliku od prošle godine ima i mladih. Laž se uvek obije o glavu. Umesto da si od početka pričao kako rade vakcine i zašta služe sada moraš da braniš neodbranjivo, a to je da vakcinisani mogu da obole. Možda bi ljudi više vodili računa o kontaktima, možda bi se i više vakcinisali, možda... zato niko ne trpi licimerstvo.
 
Iskreno se nadam da je lapsus u pitanju

"Volela bih takođe da razjasnim da je u nekim zemljama svakako došlo do mešanja vakcina, ali ono što moramo da razumemo jeste da su se mešale vakcine iz iste grupe, jer Fajzer, AstraZneka i Moderna su MRNA vakcine, dakle to je grupa koja je rađena po istoj metodologiji", istakla je direktorka.

Direktorka RFZO Sanja Škodrić

Naravno, AZ nije mRNK vakcina.

I nisam siguran da je apsolutni koncenzus da se treća doza svima preporučuje kao što ova direktorka tvrdi i propagira.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php? ... id=1922997
 
Bog te mazo! AZ je mRNA, kaže doktoresa. Brod neupućenih neznalica!

Ali biće ona ministarka, ne bojim se.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880297#p880297:yr95xnj8 je napisao(la):
mariks » Sre Sep 15, 2021 11:40 am[/url]":yr95xnj8]Veoma prosto ukoliko posedujes bar neko znanje o virusima. Narod što pre preleži ili se vakciniše pre će se izboriti, a ako to odugovlačiš onda će trajati duže. Prosto. Prošle godine to nisi mogao (ali npr Svedska je to uradila) da pustiš sve jer nisi znao dovoljno o virusu, sada znaš da se lako preleži u većini populacije, a imaš i vakcine. Dakle ako se plašiš nemoj da izlazis napolje, prosto i jednostavno samo pusti nas koji bi da završimo sa koronom i počnemo da hranimo svoje porodice jer nam posao nije gledanje u ekran.

Šta se razlikuje danas od 2019te. Pa mnogo toga ne znam kako ne vidiš, a nije na meni da ti objašnjavam jer je poprilično očigledno. Maske su tu glavna odlika i ne možeš da ih ignorišeš.

Što se tiče prvog posta šta je bolje, pa ako radi sa 60% kapaciteta znači da je ovako bolje. Em radi 60% ljudi em država ne mora iz svoje kase da nadoknadjuje štetu već to radi poslodavac. Svakako tu ne rade rizične osobe 70+ pa da nekome život bude ugrožen, a pitanje je i gde su se zarazilii jer bi se možda zarazili i da ne rade. Sa druge strane i zaključavanjima ne rešavaš problem nego ga odlažeš pa prosto ne znamo dokle možemo da odlažemo.


Cekaj,narod prelezi ili se vakcnise i mnogi od tog prelezanog i vakcinisanog naroda opet zaglavi u bolnici,ili ne daj boze umru?......kao sto imamo prilike bas ovih dana da vidimo po bolnicima.....prica se da se u ovom talasu po bolnicama nalazi bas dosta vakcinisanih ljudi,pa i onih koji su prelezali,tj ljudi se zarazili po drugi put i zavrsili u bolnici...

I sad taj tvoj scenario gde namerno pustimo 100% populacije da se zarazi,otkud znas da sledece zime (uz ko zna koji novi soj virusa) nece opet npr 20% ili 30% populacije da se zarazi i da mnogi opet zaglave po bolnicama?

Sto se tice razlike u npr 2019 i 2020 sto se tice nekog svakodnevnog zivota,to mozda deluje apsurdno,ali kako sam napisao kada izadjes na ulicu osim maski retko sta mozes videti da je drugacije....masovne guzve su bile onda,isto masovne guzve i danas.....eto npr pala mi na pamet Ada i kupanje tokom leta....2019 si imao standardne "mravinjake" ljudi a to si imao i leta 2020 i 2021......oni koji su tamo nosili maske su na nivou statisticke greske....2019 si imao kojekakve exite,guce,bear festove,2021 si imao isto to sa mozda jos vecim brojem posetilaca.....kada setas gradom 2019te si video standardno pune kafice i baste,isto i ovog leta skoro svi kafici i baste puni....

I nisi razumeo pitanje oko radova na aerodoromu......ne radi se sa 60% kapaciteta,nego to je nas vodja rekao da se radi na povecanju kapaciteta aerodroma za 60%.....a trenutno su sami radovi 0%,tj nista se ne radi,jer je vecina radnika zarazena koronom i prakticno nema ko da radi...shvats?

Znaci imas situaciju da se pokusava kao neki normalan zivot i da se sve radi "normalno",ali pozarazavaju se radnici i radovi stoje....a imas i situaciju da se uvede lokdaun i takodje onda niko ne radi i radovi stoje.....da li je bolja situacija kada se nista ne radi jer su zarazeni radnici (nema ko ni da radi) ili kada se nista ne radi jer je lokdaun i radnici sede kuci?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880326#p880326:vuxdgpjw je napisao(la):
Пантограф » 31 minutes ago[/url]":vuxdgpjw]Bog te mazo! AZ je mRNA, kaže doktoresa. Brod neupućenih neznalica!

Ali biće ona ministarka, ne bojim se.

Ovo je takođe bio test i za voditelje koji često vole da se nazivaju novinarima. Mislim da je već sada osnovna kultura da se zna koja vakcina je kog tipa, a novinari koji ugošćavaju ovakve goste bi morali da znaju i osnove svakog tipa vakcina.

Na žalost, slika i prilika naših "stručnjaka" i "novinara".

Onaj klinac što je Putina ispravio za neku istorijsku činjenicu je nedostižan nivo za naše novinare.
 
Vrh