Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845867#p845867:3sqeoyfc je napisao(la):
chiko » Čet Apr 29, 2021 12:33 am[/url]":3sqeoyfc]Koliko se secam, bilo je objavljeno da vakcina daje mnogo vise antitela nego tezi slucajevi kovida, a neuporedivo vise od blagih slucajeva.
U svakom slucaju, vakcinacija nakon par meseci od prelezanog kovida ne moze da steti, moze samo da bustuje broj antitela.
E sad razumeo bih argument u slucaju da nema dovoljno vakcina, i da je otimacina, cak bih smatrao za humano delo odricanje od vakcine u korist onih koji nemaju nikakva antitela.
Ali kod nas ima vakcina u izobilju.

Ne, lekler je ja mislim pricao da tezi slucajevi prelezanog kovida imaju vise i duze antitela nego vakcina, a da onaj ko je prosao asimptomatski i slucajno je otkrio da je bio bolestan da on treba da se vakcinise. Da li steti i da li ima nekog efekta ne znamo, neko ce se bustovati, neko ce mozda imati jace nezeljene efekte. Iako vakcina ima u izobilju ne znam zasto bi neko eksperimentisao na sebi kad ne mora, dok svakako nije uslov da se zahteva vakcinacija kod prelezanih pacijenata.

“Ljudi koji su preležali kovid 19 imaju veću zaštitu od reinfekcije pet meseci kasnije nego osobe koje su dobile oksfordsku vakcinu, a isto važi i za Fajzerovu vakcinu, saopštila je služba Nacionalnog javnog zdravlja Engleske (PHE)”

„Rezultati INEP-a pokazuju da oni koji su bili zaraženi od aprila još imaju zaštitni nivo antitela, što je relevantan podatak, znači već osam-devet meseci. To obično traje devet do 15 meseci“, naveo je Šekler.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845870#p845870:mkq32jh6 je napisao(la):
mariks » Čet Apr 29, 2021 1:05 am[/url]":mkq32jh6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845867#p845867:mkq32jh6 je napisao(la):
chiko » Čet Apr 29, 2021 12:33 am[/url]":mkq32jh6]Koliko se secam, bilo je objavljeno da vakcina daje mnogo vise antitela nego tezi slucajevi kovida, a neuporedivo vise od blagih slucajeva.
U svakom slucaju, vakcinacija nakon par meseci od prelezanog kovida ne moze da steti, moze samo da bustuje broj antitela.
E sad razumeo bih argument u slucaju da nema dovoljno vakcina, i da je otimacina, cak bih smatrao za humano delo odricanje od vakcine u korist onih koji nemaju nikakva antitela.
Ali kod nas ima vakcina u izobilju.

Ne, lekler je ja mislim pricao da tezi slucajevi prelezanog kovida imaju vise i duze antitela nego vakcina, a da onaj ko je prosao asimptomatski i slucajno je otkrio da je bio bolestan da on treba da se vakcinise. Da li steti i da li ima nekog efekta ne znamo, neko ce se bustovati, neko ce mozda imati jace nezeljene efekte. Iako vakcina ima u izobilju ne znam zasto bi neko eksperimentisao na sebi kad ne mora, dok svakako nije uslov da se zahteva vakcinacija kod prelezanih pacijenata.

“Ljudi koji su preležali kovid 19 imaju veću zaštitu od reinfekcije pet meseci kasnije nego osobe koje su dobile oksfordsku vakcinu, a isto važi i za Fajzerovu vakcinu, saopštila je služba Nacionalnog javnog zdravlja Engleske (PHE)”

„Rezultati INEP-a pokazuju da oni koji su bili zaraženi od aprila još imaju zaštitni nivo antitela, što je relevantan podatak, znači već osam-devet meseci. To obično traje devet do 15 meseci“, naveo je Šekler.
Ja, ako dobro čitam ovo što pišeš, tumačim da ti savetuješ teže (ili lakše) oboljevanje Covidom zarad dobijanja dužeg (ili bilo kakvog) imuniteta, umesto eksperimentisanja vakcinom?
 
Ja ne znam nikog ko je prelezao da ima antitela posle 5 meseci. Vise znam ljudi koji su se dva put zarazili, pa cak i dva puta lezali u bolnici.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Isto.
Radim u firmi koja nam je vise puta organizovala testiranje, i vecina onih sto su prelezali covid nije imalo antitela, od oko 180 zaposlenih tu je bilo njih 43 koji su prelezali, na poslednjem testiranju njih 12 je imalo antitela. Na kraju se svi vakcinisali.
Moj drugar nije imao nista posle 3 meseca. Moja komsinica 2 puta tokom prosle godine bila na intenzivnoj u covid ambulanti, u razmaku od 5 meseci.
 
A u vezi LAZNIH vesti koje neki guraju ovde -

Izvori gotovo uvek isti, tanjug, alo, daily fail tabloid. Uglavnom za one koji vole samo naslove a ne da gube vreme citajuci zidove teksta.

Kada je reč o vakcinama, autori ove studije, nazvane SIREN (SARS-CoV-2 Immunity and Reinfection EvaluatioN), ističu da treba biti “jasno da ovaj prvi izveštaj ne pruža dokaze o antitelima ili drugim imunološkim odgovorima kada je reč o vakcinama protiv kovida 19, niti treba donositi zaključke o njihovoj efikasnosti”. To će tek biti predmet istraživanja kasnije ove godine.

Dakle, ovde se ne spominju ni Fajzerova, ni oksfordska vakcina.

Takođe, važno je naglasiti i da se istraživanje sprovelo pre pojave novog soja virusa.

“Studija će nastaviti da prati učesnike tokom 12 meseci kako bi istražila koliko može trajati bilo koji imunitet, zatim efikasnost vakcina i u kojoj su meri osobe s imunitetom sposobne da nose i prenose virus”, piše u saopštenju.

Na koncu, studija jeste pokazala da ljudi koji su preležali kovid 19 mogu oformiti kratkotrajni imunitet na virus. Ali, nigde se ne tvrdi da je istraživanje pokazalo da je bolje preležati kovid 19 nego vakcinisati se. Namerno ili čistom nespretnošću napravljen pogrešan prevod doveo je do širenja dezinformacije.


https://www.istinomer.rs/facebook-prove ... i-vakcinu/

A u vezi Seklera, koji kaze da

„Ljudi koji su, sa druge strane, imali teži oblik, koji su dugo bolovali, bili hospitalizovani i vrlo teško podneli infekciju, treba da budu svesni da gotovo sigurno imaju visok nivo antitela i da su zaštićeni izvestan period“, objasnio je Šekler i dodao da nalaz Instituta za primenu nuklearne energije (INEP) pokazuje zadržavanje antitela devet i više meseci.
„Rezultati INEP-a pokazuju da oni koji su bili zaraženi od aprila još imaju zaštitni nivo antitela, što je relevantan podatak, znači već osam-devet meseci. To obično traje devet do 15 meseci“, naveo je Šekler.

https://www.danas.rs/drustvo/kada-se-va ... rus-video/

Dakle, ako biste po ovom principu i savetima jednog eksperta sa foruma - bezbednije je da se zarazavate umesto vakcine, pa ako dodjete do respiratora (pod uslovom da vas lekari ne stave na isti samo zbog promuklog glasa) znajte da ste bezbedni od kovida min 9 meseci.
Nema veze sto su nekima lekarska nega i vreme potrebniji, bitno da vi prelezite svoje...
 
nenad83":22fa5pdk je napisao(la):
Ja ne znam nikog ko je prelezao da ima antitela posle 5 meseci. Vise znam ljudi koji su se dva put zarazili, pa cak i dva puta lezali u bolnici.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
nex999":22fa5pdk je napisao(la):
Isto.
Radim u firmi koja nam je vise puta organizovala testiranje, i vecina onih sto su prelezali covid nije imalo antitela, od oko 180 zaposlenih tu je bilo njih 43 koji su prelezali, na poslednjem testiranju njih 12 je imalo antitela. Na kraju se svi vakcinisali.
Moj drugar nije imao nista posle 3 meseca. Moja komsinica 2 puta tokom prosle godine bila na intenzivnoj u covid ambulanti, u razmaku od 5 meseci.

Добро, можда сам мало претерао када сам из сећања извукао податак да 90% њих који су прележали корону након 8 месеци имају антитела, али ваша запажања на малом узорку не ненаучно спроведеном има много више одударања о званичних истраживања.

Ево на пример објављно на BBC у фебруару:
As many as 88% of people still have antibodies in their blood to fight Covid-19 six months after infection, a study of almost 1,700 people suggests.
извор: https://www.bbc.com/news/health-55905158

Дакле није 90% после 8 него 88% после 6 месеци.

Информација типа "знам многе који су другу пут прележали вирус и лежали у болници" је истог типа као и "знам многе коју су након друге вакцине завршили у болници". Значи могуће тачне, али наводе на погрешан закључак. Тачно је и да вакцина ствара имунитет и да прележан вирус даје имунитет. Ако могу да бирам увек ћу изабрати да имунитет стекнем након вакцине, али да сам већ прележао сачекао бих сигурно ових 6 месеци (ако не и 8 што сам у претходном посту рекао) па бих се тек онда вакцинисао.
 
Moj komentar nije obavezno bio upucen tebi, niti da demantuje naucne studije - vec da ilustruje koliko tu odstupanja moze da ima.
Pogotovo kad se ima u vidu da je ovo istrazivanje iz tvog linka izvodjeno tokom prosle godine, takodje pre masovne pojave novih sojeva. (Poslednje testiranje koje smo imali u firmi je bilo pocetkom aprila).
Ja u principu nemam nista direktno protiv toga da se osobe koje su (sigurno, a ne verovatno) prelezale kovid vakcinisu posle 6 meseci, iako bih voleo da to bude potkrepljeno nekim sigurnijim i temeljnijim podacima i znanjem o virusu i razvoju imuniteta na isti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845874#p845874:2nigqa90 je napisao(la):
TheGray » Čet Apr 29, 2021 1:42 am[/url]":2nigqa90]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845870#p845870:2nigqa90 je napisao(la):
mariks » Čet Apr 29, 2021 1:05 am[/url]":2nigqa90]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845867#p845867:2nigqa90 je napisao(la):
chiko » Čet Apr 29, 2021 12:33 am[/url]":2nigqa90]Koliko se secam, bilo je objavljeno da vakcina daje mnogo vise antitela nego tezi slucajevi kovida, a neuporedivo vise od blagih slucajeva.
U svakom slucaju, vakcinacija nakon par meseci od prelezanog kovida ne moze da steti, moze samo da bustuje broj antitela.
E sad razumeo bih argument u slucaju da nema dovoljno vakcina, i da je otimacina, cak bih smatrao za humano delo odricanje od vakcine u korist onih koji nemaju nikakva antitela.
Ali kod nas ima vakcina u izobilju.

Ne, lekler je ja mislim pricao da tezi slucajevi prelezanog kovida imaju vise i duze antitela nego vakcina, a da onaj ko je prosao asimptomatski i slucajno je otkrio da je bio bolestan da on treba da se vakcinise. Da li steti i da li ima nekog efekta ne znamo, neko ce se bustovati, neko ce mozda imati jace nezeljene efekte. Iako vakcina ima u izobilju ne znam zasto bi neko eksperimentisao na sebi kad ne mora, dok svakako nije uslov da se zahteva vakcinacija kod prelezanih pacijenata.

“Ljudi koji su preležali kovid 19 imaju veću zaštitu od reinfekcije pet meseci kasnije nego osobe koje su dobile oksfordsku vakcinu, a isto važi i za Fajzerovu vakcinu, saopštila je služba Nacionalnog javnog zdravlja Engleske (PHE)”

„Rezultati INEP-a pokazuju da oni koji su bili zaraženi od aprila još imaju zaštitni nivo antitela, što je relevantan podatak, znači već osam-devet meseci. To obično traje devet do 15 meseci“, naveo je Šekler.
Ja, ako dobro čitam ovo što pišeš, tumačim da ti savetuješ teže (ili lakše) oboljevanje Covidom zarad dobijanja dužeg (ili bilo kakvog) imuniteta, umesto eksperimentisanja vakcinom?

Ne čitaš dobro, tumači bolje, nije svako antivakser ko je preležao kovid. Idi reci onim "doktorima" koji neće da vakcinišu osobu koja je alergična na diklofen da su antivakseri koji čitaju tanjug, alo, bljuc, b92... a kada ti isti tabloidi prenesu "skupljanje mrtvih djubravnikom" to je sasvim pouzdan izvor :) Verovatno i oni savetuju toj osobi da je bolje teže ili lakše oboljevanje kovidom.
 
Nije nauka lagala ništa. Zna nauka skoro sve o prirodi, ali nemamo tehnologiju da sve to menjamo (još uvek).

To što znamo, ne znači da možemo i da menjamo.
 
danas na sajmu bg ima ljudi, kod drugara u novom sadu na sajmu kaže rekordan broj ljudi. Svi sa maskom i uz poštovanje distance i epidemioloških mera. Ko kaže da ljudi ne žele da se vakcinišu? Možda ne žele bilo kojom vakcinom...

2blg2wI.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845931#p845931:guubhsb2 je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 29, 2021 9:47 am[/url]":guubhsb2]Nije nauka lagala ništa. Zna nauka skoro sve o prirodi, ali nemamo tehnologiju da sve to menjamo (još uvek).

To što znamo, ne znači da možemo i da menjamo.

Moje pitanje je bilo vezano za obesrvabilnost, ne za menjanje (kontrolabilnost).
Ja cak vidim da primenom grube sile danasnja nauka moze da menja prirodu, ali ne zna da je razume.
Ova epidemoja je smao primer. Kakvih se sve teorija nismo naslusali.
 
Poznajem dvoje koji su se zarazili dva puta, jednog koji je drugi put završio na intenzivnoj, jedva se izvukao. Ne mislim da antitela traju 8 meseci, mislim da većina već nakon 4, 5 meseci nema nikakva antitela. A ne verujem ni u te testove koje svi rade nakon vakcinisanja. Sve to može biti ali i ne mora da bude, zato ni neću da radim taj test na antitela. Vakcinisao sam se i završio s tim. Upravo iz tog razloga nisam izabrao Kineza, da ne moram da razmišljam da li sam zaštićen ili ne.
 
Meni su ti slučajevi ponovnog zaražavanja veoma interesantni sa naučnog stanovišta. Nadam se da njih posebnu izučavaju.

Onako laički, da li je to dvoje bilo gojazno, imalo dijabetes, loše se hranili ili nešto slično? Očigledno iz nekog razloga imaju slab imunitet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845926#p845926:xqtfdn2c je napisao(la):
MC_ » 29 Apr 2021 09:28 am[/url]":xqtfdn2c]Zanimljiovo je da se antitela virus akoji izaziva male boginje (Varicela) mogu detektovati i posle 40 godina, dok antitela na Covid nestaju posle par meseci.
Jos jednom vidimo koliko nas je zvanicna nauka lagala, koliko zapravo malo znaju o prirodi.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845947#p845947:xqtfdn2c je napisao(la):
MC_ » 29 Apr 2021 10:54 am[/url]":xqtfdn2c]
Moje pitanje je bilo vezano za obesrvabilnost, ne za menjanje (kontrolabilnost).
Ja cak vidim da primenom grube sile danasnja nauka moze da menja prirodu, ali ne zna da je razume.
Ova epidemoja je smao primer. Kakvih se sve teorija nismo naslusali.
Ovo je krajnje netačno i to mogu da misle samo oni koji se o nauci infomišu iz tabloida. Prava nauka je samo ono što piše u originalnim naučnim radovima, a ne u onome što novinari o tome prenesu imajući pri tome na umu da žive od oglasa koji traže stalne senzacije i tragično nizak nivo znanja svojih žrtava čije umove truju da bi ih lakše prodali svojim oglašavačima. A u naučnim radovima je rečnik veoma preciznan. Kad nešto nije sigurno, onda se govori o verovatnoći, i navede se kolika je. Kad je verovatnoća dovoljno velika, to se smatra "potvrđenim", što znači onoliko sigurnim i istinitim koliko ljudi uopšte mogu biti sigurni u bilo šta, a da sami sebe ne proglase bogovima, pošto je pouzdanost svega drugog što znamo bitno manja.

Kad je u pitanju kovid, virus je nov pošto se prvi put pojavo. Normalan put formiranja dovoljno pouzdanih naučnih saznanja traži vreme. Međutim pošto se na epidmiju mora NEKAKO reagovati, i to ODMAH, onda su korisnici nauke od nje zahtevali bilo kakvu procenu koja se može dati odmah, ma koliko ona bila nepouzdana u tom trenutku, i sa punom svešću da će biti tako. Dakle, prosto sa nadom da će to MOŽDA, i u proseku, biti bar nešto bolje od običnog pogađanja. I to je za neke preliminarne naučne rezultate u istraživanju kovida nekad bilo tako, a nekad nije, jednostavno zato što oni nisu prošli uobičajeni put provere i kasnije nadgradnje koja ih tumači unutar šireg i pouzdanijeg okvira nego što je to moguće u samom početku bilo kog istraživanja. Kasnije su te početne procene polako postajale sve tačnije, da bi sada već bili dovoljno sigurni o prilično mnogo činjenica o koroni, iako još uvek ne o svemu što je važno. To je naučni metod. Sve je dakle savršeno jasno i očekivano od strane svih koji u tome nešto znaju i pri tome ignorišu tabloide kao izvor informacija.
 
Za prethodne postove, vidim da vecina ljudi ovde prica o tkz. reinfekcijama i koliko su one ucestale. Ako nekoga zanima, ispod vam saljem studiju (verovatno do sad najvecu ovakvog tipa ~43K ljudi). Kad je procitate videcete da je procenat reinfekcija jako mali. Od ~43k ljudi koji su prethodno imali antitela, samo se njih 314 (0,7%) ponovo inficiralo (dobili pozitivan PCR test). Od tih 314 ljudi, samo 129 je imalo simptome, dok je ostatak bio asimptomatski.
Ljudi koji kod nas kazu da su dva puta imali koronu, pitajte ih prvo da li su oba puta imali simptome. Odgovor u 99,9% slucajeva je da nisu, sto dalje navodi da su kod dijagnostike cesto problem pravili testovi. Npr, test na antitela pokaze da imam antitela (a u stvari nemam) i onda kada stvarno dobijem koronu mislim da sam se zarazio po drugi put.

Upravo iz ove studije cete videti i da mali procenat ljudi koji je imao koronu dva puta, drugi put su uvek bili laksi simptomi. Sto dalje navodi da je rizik od reinfekcije izuzetno nizak.

https://www.thelancet.com/journals/...BtvB_AkHdi10p2HghNu4kXHGhzujS0JV5vyFcGxqMiUn8

I druga stvar, jer stvarno ne volim kada citam dezinformacije ovde, pre nekoliko nedelja sam vam naveo svoj licni primer. Prelezao koronu sa blagim simptomima pre 10 meseci, redovno merim antitela, i dalje ih imam (na sve to dodajmo i zastitu tkz. T celija) i nekoliko puta u tih 10 meseci sam bio u kontaktu sa zarazenim osobama.

Poslednja stvar, u gore napomenutoj studiji, tvrde da prirodno prelezani imuntiet traje minimum (kljucna rec, "at least") 7 meseci. Ne zato sto traje toliko, vec zato sto je studija iznela podatke posle 7 meseci, sto vrlo verovatno moze da znaci da traju i mnogo duze.

Generalno, treba svi da se nadamo i molimo da neki novi mutanti nece zaobici imunitet (prirodno stecen ili vakcinacijom), ako se to ne desi, mozemo se nadati kraju ove pandemije uskoro. O ovoj drugoj opciji ne zelim ni da razmisljam. Prijatan dan zelim svima.
 
Sale, da li ti nivo antitela poraste posle kontakta sa zaraženim osobama? Meni bi to bilo logično sa laičkog osnova i o tome sam dosta razmišljao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=845991#p845991:3kag7prq je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 29, 2021 5:32 pm[/url]":3kag7prq]Sale, da li ti nivo antitela poraste posle kontakta sa zaraženim osobama? Meni bi to bilo logično sa laičkog osnova i o tome sam dosta razmišljao.

Pazi, primetio sam recimo da mi je nivo antitela bio opadao neko vreme, i onda poslednjih par meseci se ponovo malo podigao (u medjuvremenu sam bio u kontaktu sa zarazenima, doduse nije bio neki dugacki kontakt). Logicki sam i ja posumnjao na ovo sto si ti naveo zbog ocigledne korelacije, ali nisam uspeo nigde da nadjem dokaz da je to stvarno tacno.
 
Kad je u pitanju da li treba da se vakcinišu oni koji su preležali kovid.

Vremenom je postalo jasno da težina bolesti zavisi od količine virusa koju neko udahne. Zbog toga i nivo angažovanja imunog sistema ne mora biti, i verovatno po pravilu nije isti u raznim slučajevima tog tipa. Naprimer, uočeno je da je asimptotski slučlajevi i oni čija je bolest prošla lako, često imaju bitno manje antitela nego oni čija je bolest bila teža ili dugotrajnija. Zbog toga se pretpostavlja da su posle teške bolesti takve osobe bolje zaštićene od nove zaraze, i možda duže vreme. Međutim nije uvek tako i to nije univerzalno pravilo. Zbog toga se često pretpostavlja da vakcine u PROSEKU ostavljaju u najmanju ruku konzistentiji imuni odgovor, što znači ravnomerniji, pouzdaniji, tj sigurniji smo da postoji. U smislu da se kod većeg procenta populacije koja je dobila vakcinu može očekivati neki dovoljni imunitet koji nije manji od izvesnog minimalnog nivoa, dok je različitost postignutog imuniteta posle preležane bolesti bitno veća. Može biti veća od one koja se postiže vakcinacijom, a može biti i manja. Pri čemu zbog mnogo onih koji su bolest preležali lako, postoji sumnja i da ima mnogo i onih koji posle bolesti nemaju onaj nivo imuniteta koji nudi vakcina. Pošto za sada nema podataka da davanje vakcine osobama koje su preležale bolst ima neke neželjene efekte, jednostavno je pitanje verovatnoće, statistike i optimizacije zaključiti da bi vakcinisanje onih koji su preležali bolest bilo od pomoći u stvaranju većeg kolektivnog imuniteta. Tj "može da pomogne, a neće da šteti".

Naravno, za sada obimna i zaista pouzdana statistička istraživanja o tome još ne postoje, pa je sve u još u sferi "učenih nagađanja". To je veoma daleko od sigurnog, ali ipak za nijansu bolje od bacanja novčića. Zbog toga niko ne insistira na tome nego je ostavljeno da bude slobodan izbor.
 
Moguće da su dezinformacije, svi mi zaključujemo na osnovu informacija koje smo čitali ili čuli u samoj našoj okolini. Tu smo da jedni drugima kažemo ukoliko nešto nije tačno i hvala Sale na tome. Prvi kojeg ja poznajem je relativno mlad i potpuno zdrav, 35 godina, zarazio se drugi put na poslu posle nekih 5, 6 meseci, drugi put kaže teži simptomi, temperatura i početak upale pluća. Prvi put je izgubio samo čulo mirisa. Drugi, početak 50-ih, nije se ništa čuvao, a ima problem i sa srcem, malo gojazan. Sada u martu se zarazio, kako on kaže, drugi put i imao baš tešku kliničku sliku.
 
AleksandarSale":3t9aqky3 je napisao(la):
Za prethodne postove, vidim da vecina ljudi ovde prica o tkz. reinfekcijama i koliko su one ucestale. Ako nekoga zanima, ispod vam saljem studiju (verovatno do sad najvecu ovakvog tipa ~43K ljudi). Kad je procitate videcete da je procenat reinfekcija jako mali. Od ~43k ljudi koji su prethodno imali antitela, samo se njih 314 (0,7%) ponovo inficiralo (dobili pozitivan PCR test). Od tih 314 ljudi, samo 129 je imalo simptome, dok je ostatak bio asimptomatski.
Ljudi koji kod nas kazu da su dva puta imali koronu, pitajte ih prvo da li su oba puta imali simptome. Odgovor u 99,9% slucajeva je da nisu, sto dalje navodi da su kod dijagnostike cesto problem pravili testovi. Npr, test na antitela pokaze da imam antitela (a u stvari nemam) i onda kada stvarno dobijem koronu mislim da sam se zarazio po drugi put.

Upravo iz ove studije cete videti i da mali procenat ljudi koji je imao koronu dva puta, drugi put su uvek bili laksi simptomi. Sto dalje navodi da je rizik od reinfekcije izuzetno nizak.

https://www.thelancet.com/journals/...BtvB_AkHdi10p2HghNu4kXHGhzujS0JV5vyFcGxqMiUn8

I druga stvar, jer stvarno ne volim kada citam dezinformacije ovde, pre nekoliko nedelja sam vam naveo svoj licni primer. Prelezao koronu sa blagim simptomima pre 10 meseci, redovno merim antitela, i dalje ih imam (na sve to dodajmo i zastitu tkz. T celija) i nekoliko puta u tih 10 meseci sam bio u kontaktu sa zarazenim osobama.

Poslednja stvar, u gore napomenutoj studiji, tvrde da prirodno prelezani imuntiet traje minimum (kljucna rec, "at least") 7 meseci. Ne zato sto traje toliko, vec zato sto je studija iznela podatke posle 7 meseci, sto vrlo verovatno moze da znaci da traju i mnogo duze.

Generalno, treba svi da se nadamo i molimo da neki novi mutanti nece zaobici imunitet (prirodno stecen ili vakcinacijom), ako se to ne desi, mozemo se nadati kraju ove pandemije uskoro. O ovoj drugoj opciji ne zelim ni da razmisljam. Prijatan dan zelim svima.
Хвала Сале, управо сам о томе причао само не са тако убедљивим аргументима као ти. Немам ништа противи да се људи вакцинишу и месец дана након прележане короне, и никад их не би убеђивао да то не раде, што рече Зума не може да шкоди. Једино ми мало смета што се покушава омаловажити имунитет стечен ковид инфекцијом не били се повећао проценат вакцинисаних. Треба тежити да се степен имунизације популације повећа вакцинисањем пре свега оних који нису стекли имунитет природним путем, а пошто вакцина имамо довољно свако ко је прележао корону и жели бити вакцинисан, свакако му не треба ускратити. Ја мислим да је ипак паметније сачекати, како би каснијом вакцинацијом продужили своју имуност на вирус.
 
Niko nije ispitao. Zuma kaze da ce vakcina stvoriti bolji imuni odgovor. Njegovo misljenje, mozda i nece. Mozda ce postojeca antitela odbiti vakcinu tj odreagovati i ne bude efekta nikakvog u prevodu samo istrositi sistem, a mozda ce bustovati. Potrebne su studije. Tako da pozivanje na vakcinaciju ljude koji su prelezali sa simptomima je jednak izboru vakcinisanja. Kao sto rekoh svaki portal poziva na vakcinaciju, za sekund se moze izguglati. Svako ko se ne vakcinise iako je prelezao je antivakser iako nije tako, ali se provakserima i prokovidistima ne moze dokazati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=846007#p846007:1cnhjqxr je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 29, 2021 2:08 pm[/url]":1cnhjqxr]Pitanje je šta znači "potpuno zdrav". Recimo, za mene osoba nije zdrava ako ne može da istrči (lagano) 5km.
Pa pretera ga. Ni americki Marinci ne traze trcanje od 5km.
A nisu svi ljudi ni pravljeni za trcanje.
 
Onda da redefinišem moju definicijju zdravlja - pola sata fizičke aktivnosti gde je puls malo povišen. Malo izlazimo iz okvira teme, ali to je onaj puls kada si na granici da možeš normalno da pričaš sa nekim.
 
Vrh