Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802050#p802050:cwkb82fv je napisao(la):
solecar » 11 Dec 2020 05:04 pm[/url]":cwkb82fv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802033#p802033:cwkb82fv je napisao(la):
MC_ » 11 Dec 2020 16:28[/url]":cwkb82fv]Zanima me psihologija ljudi koji i ove godine "moraju" na Trg, na docek i "moraju" na "Kop".
Život prestaje da postoji ukoliko nije moguće sledeće:

Da se bleji po tržnim centrima
Da se bleji po kladionicama
Sedi u kafićima, restoranima...
Bude u noćnom klubu ili splavu, na nekoj proslavi ili jednoj sasvim uobičajenoj noći, gde ti na uvce trešti muzika
Da se ne vežba u teretanama
Ukoliko se ne ode na slavu ili se ista organizuje
Ukoliko se ne posećuje crkva i pritom ne pričešćuje istom kašičicom kojom je njih 100 pre tebe i ne ljubi ikona koju je pre tebe ljubilo ko zna koliko njih
Ukoliko se ne ode na sahranu patrijarhu i ne poljubi njegov otvoren kovčeg, koji je ko zna koliko njih pre tebe poljubilo
Ukoliko se ne ode na letovanje na more
Ukoliko se ne ode na zimovanje na Kopaonik ili neku "in" lokaciju
Ukoliko se ne ode na neku organizovanu proslavu Nove godine, uključujući i reprizu i Srpsku novu godinu

Najbolje je ne otići na more, jer se odlaskom na more, dabome, jača imunitet - a to je štetno, posebno pred novi talas pandemije. Blago meni, što sam bio glup - al odoh ja zimus za Egipat, samo ako mogu na toliko da uteknem sa posla.

Takođe, vežbanje u teretani i fizička aktivnost ako ne naštete javnom zdravlju, ništa neće...

Odavno videh da je ovde previše ljudi koji ne vole kafanu za moj ukus, al sad mi je jasno da je forum pun monaha koji kad ne tihuju, onda bistre savremenu skandinavsku prozu u tišini svoje radne sobe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802069#p802069:28punif9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Dec 2020 05:59 pm[/url]":28punif9]Jbg, hoće to kad ljudi širom planete 8 meseci slušaju kontradiktorne izjave i prognoze svaki dan. Na kraju prestanu da veruju bilo kome i bilo čemu.

Sve pravednike što sad kukaju i pitaju se otkud svetsko nepoverenje bih vezao i prisilio da pogledaju dokumentarce o najvećim zlodelima koje su države svesno i namerno radile svojim narodima od 1945 naovamo. Više nikom nikad ne bi palo na pamet da pita ''a zašto su ljudi tako nepoverljivi?'' i ''zašto danas ima toliko teorija zavere?''
Ne verujem da ima obaveštenih ljudi koji se imalo pitaju zbog čega postoji toliko nepoverenje. To je savršeno jasno. Zato što nas lažu gde god mogu. Da je samo to, ja bih bio najveći zagovornik teorije zavera budući da je sama njihova osnova (nepoverenje) u izvesnom ograničenom smislu tačna. Lažu nas masovno, pa čovek zaista mora stalno da se pita šta je istina. Nažalost nije TO problem.

Problem je zašto narod nema dovoljno znanja i mentalnih veština da sam bar približno proceni šta JESTE, a šta NIJE istina. Jer i čak i oni koji nemaju apsolutno niakakav problem da lažu, to rade samo kad im odgovara, a ne uvek. Tako da nam nimalo ne pomaže što znamo da neko nekada laže, ako ne znamo da li laže SADA. Ili kad kaže istinu, da naslutimo koji ceo cele istine NIJE rekao. Jer tako možemo štetu praviti samom sebi, a ne drugome. Plus što je isto toliko lako manipulisati onima koji MISLE da ne veruju nikome, kao i onima koji veruju u sve. Previše su predvidljivi u oba tabora i nigde nemaju čvrstu osnovu. A to je pogubno. Lako postaju izgračke raznih interesa. Zato, nažalost, nepoverenje i paranoja sami za sebe nisu apsolutno nikakva zaštita. Samo nas pravo obrazovanje (veštine razmišljanja), znanje (teorijska osnova raznih problema) i informisanje (činjenice, fakti) štiti. Apsolutno ništa drugo.
 
Jos jedno istrazivanje na slicnu temu

The visibility of conspiracy theories is high globally, however, numbers are strikingly high in the Western Balkans. Of the six most common conspiracy theories detected on a global scale, three have more believers than non-believers, namely that the Chinese government engineered the virus in a lab, that the pharmaceutical industry is involved in its spread and that the virus escaped a lab in Wuhan (see graph 1). The three more outlandish theories, namely the link to 5G technology, the involvement of the US military in developing the virus as a bioweapon and the spread of COVID19 by Bill Gates to chip the world population have more non-believers than believers, but still across the region, between 27.7 and 34.9% of the population claim that these theories contain some, or a lot of truth.



https://biepag.eu/wp-content/uploads/20 ... lish-2.pdf
 
Za početak je dovoljno ne slušati političare jer oni daju apsolutno kotradiktorne izjave. Kad bih krenuo da nabrajam njihove bisere ne znam kada bih završio (Lončar - napravićemo MI vakcinu za par meseci, Vučić - među prvima ćemo dobiti vakcinu i slično). Političari sluđuju narod pa zato imamo nepoverenje.

Krizni štab (pravi medicinski deo) nije mnogo unosio kontradiktornosti i barem su bili konstantno dosadni sa "maska, distanca, pranje ruku".

A bilo bi lepo da neko objasni skorašnje situacije kada se saziva HITNO zasednja KRIZNOG štaba i da rezultat sastanka bude NEMA NOVIH MERA. Ja jedino mogu da pretpostavim da je medicinski deo sazvao da traži strožije mere, ili politički deo da traži blaže mere i da se nađu na sredini, tj. STATUS QUO.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802071#p802071:2al5w97j je napisao(la):
Пантограф » 11 Dec 2020 18:13[/url]":2al5w97j]Najbolje je ne otići na more, jer se odlaskom na more, dabome, jača imunitet - a to je štetno, posebno pred novi talas pandemije. Blago meni, što sam bio glup - al odoh ja zimus za Egipat, samo ako mogu na toliko da uteknem sa posla.

Takođe, vežbanje u teretani i fizička aktivnost ako ne naštete javnom zdravlju, ništa neće...

Odavno videh da je ovde previše ljudi koji ne vole kafanu za moj ukus, al sad mi je jasno da je forum pun monaha koji kad ne tihuju, onda bistre savremenu skandinavsku prozu u tišini svoje radne sobe.
Da se samocitiram:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801377#p801377:2al5w97j je napisao(la):
solecar » 09 Dec 2020 15:02[/url]":2al5w97j]Ja znam tačno šta hoću. Ono što meni lično najviše odgovara, jer to je jedino ispravno i libo me stojko što drugi hoće nešto drugo što njemu lično odgovara. Nadam se da sam dovoljno slikovito opisao situaciju. :D

A sada da malo pojasnim neke stvari, koje će i posle mog objašnjenja biti shvaćene upravo onako kako nekima odgovara, tj. i dalje će ponoviti svoje stavove od ranije. Pre svega, tačno se vidi da svako kome neka kategorija od onih koje sam navodio je baš po ukusu, nije po volji što bi trebalo da se zatvori ili je zatvorena ili kažem da će život stati ako se nešto ne odradi... Čak i kada se neka alternativa predloži, nekima se diže kosa na glavi, a pisano je o tome ranije.

Ako ću preko cele godine da ne radim ništa, a onda da odem desetak dana na more, kako bih ojačao imunitet, j***š posao. Imunitet se jača tokom cele godine, ali u trenutnoj situaciji, smatram da može alternativama da se takođe poboljša. Recimo, vitamin D je može da se upija sunčanjem na krovu zgrade, ili odlaskom do lokalne reke, jezera i sl., ali gde nije velika gužva, da se vežba kod kuće ili u teretanama na otvorenom, ili da se ide u redovne šetnje... Pa onda mogu da se piju ceđeni sokovi od voća i povrća. A ako smo već ustanovili da se virus brže prenosi u zatvorenom prostoru, ne znam samo kako smo uspeli da dođemo do zaključka da su kafane, kafići, splavovi, noćni klubovi i teretane, zatvoreni prostori u kojima virus ne može da opstane uopšte. Isto ko što smo nekako došli do zaključka da ako smo zbijeni kao sardine na otvorenom, da je svugde opasno da se to radi zbog visokog stepena zaražavanja virusom, osim u redovima za crni petak i plažama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801848#p801848:wnad4xmk je napisao(la):
maxx79 » Čet Dec 10, 2020 9:03 pm[/url]":wnad4xmk]Pa neka bude onda zakljucavanje od mesec dana ili 4 nedelje.....srpska privreda sigurno nece propasti za te 4 nedelje,ali ce pasti BDP i onda AV nece moci da se hvali na Pinku kako nam je BDP najbolji u svemiru......(da bar prosecan stanovnik Srbije ima neke koristi od tog BDP-a)

Prosli put zakljucavanje je i trajalo nesto vise od mesec dana (od kraja marta pa do 5 maja) i zahvaljujuci tom zatvaranju broj zarazenih i umerlih nije bio daleko veci....problem je nastao posle "otkljucavanja" tj kada se sve prebrzo vratilo (skoro bez ikakvih mera) u redovno stanje (umesto da su ostale razne mere na snazi,tada bi bilo moguce drzati virus pod kontrolom)......mnogi ljudi su poceli da se ponasaju kao da nikakav virus nikada nije ni postojao,vlast organizuje izbore,utakmice,kojekakva slavlja i to dovodi do novog haosa sa virusom toom jula i avgusta....tj vlast je tokom maja i juna obesmislila zakljucavanje tokom aprila i ponistila sve efekte tog zakljucavanja,pa ono sto nismo imali u aprilu i maju imali smo u julu

I po meni,na ekonomoju takodje mnogo lose utice kada svaki dan imas po 10.000 novozarazenih.....koliko para treba na njihovo lecenje po bolnicama?......koliko od njih odlazi na bolovanja koja ce trajati nedeljama?
Sve je stvar procene. Privreda neće propasti za mesec dana, ali je već oslabila zbog devetomesečnog usporavanja privrednih aktivnosti u celom svetu.
Prošli put zaključavanje se desilo u mnogo boljim ekonomskim uslovima, sada su uslovi gori. Turističke sezone praktično nije ni bilo, a to znači da svi privredni subjekti koji su povezani sa turističkom potrošnjom nisu ostvarili planirani rast. To moraju da osete i sve ostale sfere ekonomskog i društvenog sistema. Domino efekat usporavanja i pada privrednog rasta još nije očigledan običnom čoveku, ali sve je u padu. Stoga, sada zaključavanje ne bi bilo previše koristilo, a verovatno bi nanelo i više štete nego koristi. Balansiran pristup je prihvaljiviji. Bolje da život teče koliko toliko, nego da stane. Treba održavati koliko god je moguće kapacitete za novi rast.

Prema svim dosadašnjim pokazateljima pokazuje se da će bez vakcine oboleti verovatno 10-15% stanovništava. Smrtnost se kreće od 1-3% što znači da bi za Srbiju to značilo 0ko 800 hiljada do 1,5 miliona obolelih, i od toga broja 8 do maksimalno 45 hiljada smrtnih slučajeva. Opet prema dosadašnjim statistikama 70-80% umrljih će biti stariji od 50 godina.

Kada imamo jednu takvu procenu onda možemo videti šta nam je činiti. Masovnu vakcinaciju ne treba očekivati pre marta. Zaključati se do marta ne možemo. Treba napraviti balans mera koje će obezbediti podnošljivije brojeve, to je sve što se može. Da ne dođe do prevelikog broja obolelih i da im se zbog toga ne može pružiti pomoć pa nam onda stradaju i oni koji bi mogli preživeti da im se pruži pomoć. ...

A kakve su procene sa ekonomijom. Recesija je neminovna. Ona nam sleduje u svakom slučaju. To će opet dovesti do raznih domino efekata koji će za posledicu imati obolele i nelečene i smrt. ...
Glavno je pitanje kako usporiti i smanjiti negativne efekte. :(

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801848#p801848:wnad4xmk je napisao(la):
maxx79 » Čet Dec 10, 2020 9:03 pm[/url]":wnad4xmk]Kako broj novozarazenih i umrlih nije kljucno pitanje,kada bez tog tacnog broja ti ne mozes znati kako Srbija stoji u poredjenju sa nekim drugim zemljama?.....ako gledas podatke koje vlasti objavljuju danas i narocito tokom juna,jula situacija i nije tako losa,ali problem je sto ti podaci nisu tacni (i sam Kon je to priznao) tj manje ili vise se umanjuju,i onda dolazimo do toga da Srbija stoji mnogo losije u odnosu na druge zemlje nego sto bi to nasa vlast volela....

Tako da je situacija kod nas daleko od neke kontrole,sve mi deluje da je haos svakog dana sve veci....
Tačan broj ne rešava ništa. Da i je umrlo 50 ili 60 ili 70, zaraženo 5000 ili 7000 hiljada ne menja mnogo na stvari. Loše je i sa 50, a gore sa 70. To što je u Švajcarskoj umrlo dve-tri hiljade više nego u Srbiji za približno isti broj stanovnika nije dovelo do nekog generalnog lošijeg stanja. Naravno, svaki spašen život je vredan, ali neka posebna preciznost i tačnost u broju koji se saopštava nema veliki uticaj na borbu protiv pandemije. Ta priča o broju više se koristi u politička prepucavanja i pokušaj da se zaradi koji politički poen. No, istina je da nema te vlasti koja bi mnogo bolje uredila život u uslovima pandemije. To ne znači da ne treba ukazivati na propuste i greške u ovoj borbi za opstanak, ali bi u tome trebalo stranačke i političke ciljeve trebalo staviti u drugi plan. Koliko kome to uspeva na kraju će opet procenjivati birači. ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802071#p802071:3edbdu6f je napisao(la):
Пантограф » Pet Dec 11, 2020 7:13 pm[/url]":3edbdu6f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802050#p802050:3edbdu6f je napisao(la):
solecar » 11 Dec 2020 05:04 pm[/url]":3edbdu6f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802033#p802033:3edbdu6f je napisao(la):
MC_ » 11 Dec 2020 16:28[/url]":3edbdu6f]Zanima me psihologija ljudi koji i ove godine "moraju" na Trg, na docek i "moraju" na "Kop".
Život prestaje da postoji ukoliko nije moguće sledeće:

Odavno videh da je ovde previše ljudi koji ne vole kafanu za moj ukus, al sad mi je jasno da je forum pun monaha koji kad ne tihuju, onda bistre savremenu skandinavsku prozu u tišini svoje radne sobe.

Ma sve bi ja vas kafanicare u CZ, pandemija il ne :p
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802028#p802028:9a5prd5j je napisao(la):
nex999 » Pet Dec 11, 2020 3:10 pm[/url]":9a5prd5j]Trećina građana Srbije ne veruje ili sumnja u postojanje koronavirusa -

http://rs.n1info.com/Vesti/a682484/BCBP ... irusa.html
https://bezbednost.org/publikacija/srbi ... -covid-19/

Terensko istraživanje za BCBP je sprovela agencija Sprint Insight, na reprezentativnom uzorku veličine 1095 ispitanika. Istraživanje je sprovedeno u oktobru 2020.godine.

Cisto da se zna sta se desi kada vlast, krizni stab i mediji pod kontrolom nemaju poverenje gradjana, a raspirivaci dezinformacija i teorija zavera vrsljaju po fejsu, youtubeu i instagramu.
Bice doceka nove godine, koncerata i ski sezone u to ne sumnjam.

Zanimljivo istrazivanje :kk: Vidim dr Nestorovic je ozbiljna Youtube senzacija, ima 300.000 pregleda za jedan dan, neki jutjuberi i pevaci mogu samo da mu zavide na uspehu haha. Salu na stranu, ne trudim se da ga pratim od momenta da je virus smesan i zasto pobogu ne idemo u Milano. Prica o konfuznim merama staba a sam je bio deo istog kada su uveli policijsko maltretiranje i onda dozvolili utakmice i teniske turnire. Zatim je pricao kako je virus ''oslabio'' i da treba da se zarazimo.

Sve u svemu on mi je nekako konfuzan, uvek dobija prostor na nekim parazitskim kanalima dok mu nekakvi mediokriteti postavljaju jedna te ista pitanja i prica sat vremena o tome. Daleko od toga da se ne slazem sa svime sto prica ali i dalje provlaci tu konotaciju da je virus bezopasan i kako su maske beskorisne!? Kakve god da su imaju svrhu i bile su do pojave vakcine jedini konkretan nacin da se uspori rast epidemije i sta tu ima da se polemise vise.... Ljudi koji ga prate su uglavnom nevidjene paljevine i verovatno nedovoljno informisani kojima je vrlo malo dovoljno da se uhvate za neku tezu ili neopravdan argument i to interpretiraju da ne veruju ili sumnjaju da virus postoji. Rezultati ovog ispitivanja upravo to potvrdjuju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802029#p802029:zkskorgp je napisao(la):
MC_ » Пет Дец 11, 2020 5:12 pm[/url]":zkskorgp]Мирсад Ђерлек: Заражено је 3.107 медицинара, ккспоненцијални раст није заустављен и морамо предузети нове мере
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек изјавио је да се надљудским напорима обезбеђују додатна места у болницама за оболеле од коронавируса, као и да је заражено 3.107 лекара и медицинских сестара, од којих је 76 у болницама

Ovo je najbolji dokaz da su rezultati koje objavljuj lazni. Po rezultatima koje objavljuju, broj obolelih pada, a ovaj kaze da i dalje postoji eksponencijalni rast.

Ако смо ишта научили за време ове пандемије то је да велика већина људи у Србији, па чак и медицинара и политичара, немају благе везе шта је експоненцијални раст. Да ево већ два месеца континуално имамо експоненцијални раст људи би увелико умирали по улицама.

Потребно је да прође бар 1-2 недеље да би се при снажном паду броја заражених осетно смањио притисак на болнице. То што сада имамо нпр. неких 200 заражених мање на дневном нивоу него пре недељу дана не значи да притисак на болнице и даље не расте јер за време које је потребно да се једна особа у болници излечи у појави се пар стотина или хиљада њих којима треба болнички смештај. Притисак на болнице ће се наставити још минимум недељу две када ће почети благо да опада и то не равномерно јер нису се ни равномерно појављивала жаришта. Патићемо се ми са овим таласом и његовим последицама бар до краја јануара
 
Naravno da ne znaju ili se frljaju sa pojmovima koje ne razumeju.

Setimo se samo Kisićke kako je nemušto objašnjavala kako broj zaraženih na milion stanovnika nije uporediv jer zemlje nemaju isti broj stanovnika.

Neki moraju da lupetaju da bi zvučali pametnije i opravdavali mere, a neki jednostavno nemaju osnovna znanja (džaba im fakulteti).
 
Mislim da znaju, nego se foliraju, jer im odgovara da izgleda da stvari idu na bolje zbog njihovih mera.
To je toliko jednostavno da se ukapira, da je prosto nemoguce da ne razumeju.
Doduse, nisam siguran da su svi na ovom forumu to ukapirali.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802069#p802069:5nv7bbmb je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Dec 11, 2020 6:59 pm[/url]":5nv7bbmb]Jbg, hoće to kad ljudi širom planete 8 meseci slušaju kontradiktorne izjave i prognoze svaki dan. Na kraju prestanu da veruju bilo kome i bilo čemu.
Tacno, ali to ne znaci da treba da poveruju u svaku glupost koju vide na youtubu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802168#p802168:18yx3u4m je napisao(la):
chiko » 8 minutes ago[/url]":18yx3u4m]Mislim da znaju, nego se foliraju, jer im odgovara da izgleda da stvari idu na bolje zbog njihovih mera.
To je toliko jednostavno da se ukapira, da je prosto nemoguce da ne razumeju.
Doduse, nisam siguran da su svi na ovom forumu to ukapirali.
Mislim da precenjuješ njihovo znanje. Garantujem da mnogi ne bi umeli da objasne razliku između linearnog i eksponencijalnog rasta.
 
Naprotiv, mislim da AV i Brnaba nisu glupi, jesu neuravnotezeni, to je najgora kombinacija.
Sve sto rade, rade sa marketinske strane i rejtinga.
Takodje, mislim da niko iz Kriznog staba nije ispod prosecno inteligentan (mozda sam nekog prevideo :) ali to je jedan ili dva).

Stvarno jel ima covek koji ne razume da mere mogu da daju rezultate tek za 10-15 dana ?
Evo javno prozivam ovde na forumu da se javi takav.
Mozda neki izlapeli i senilni starci, ali njih ne racunam.

Zasto im te gluposti prolaze, nije zato sto ljudi to ne mogu da razumeju, nego:
1. nece da razmisljaju, mrzi ih
2. ispiraju im mozak svakodnevno sa rezimskih medija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802171#p802171:1p8sifvq je napisao(la):
chiko » Pet Dec 11, 2020 10:49 pm[/url]":1p8sifvq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802069#p802069:1p8sifvq je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Dec 11, 2020 6:59 pm[/url]":1p8sifvq]Jbg, hoće to kad ljudi širom planete 8 meseci slušaju kontradiktorne izjave i prognoze svaki dan. Na kraju prestanu da veruju bilo kome i bilo čemu.
Tacno, ali to ne znaci da treba da poveruju u svaku glupost koju vide na youtubu.
Naravno, s tim se slažem.
 
astrodule":k1dybbdn je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802168#p802168 je napisao(la):
chiko » 8 minutes ago[/url]":k1dybbdn]Mislim da znaju, nego se foliraju, jer im odgovara da izgleda da stvari idu na bolje zbog njihovih mera.
To je toliko jednostavno da se ukapira, da je prosto nemoguce da ne razumeju.
Doduse, nisam siguran da su svi na ovom forumu to ukapirali.
Mislim da precenjuješ njihovo znanje. Garantujem da mnogi ne bi umeli da objasne razliku između linearnog i eksponencijalnog rasta.
Siguran sam da većina u Kriznom štabu ne zna koja je razlika između linearnog i eksponencijalnog rasta. Jer da znaju doneli bi mere o ograničenju rada ugostiteljskih objekata još početkom novembra, i ne bi sad imali ovoliki broj novozaraženih.
Jednostavno, zbog prirode eksponencijalne funkcije, ako nisi izravnao krivu pre nego što si popunio sve bolničke kapacitete, znači da si zakasnio sa merama i da si medicinsko osoblje stavio u težak položaj.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Zvao sam danas poštara da ga pitam za nešto. Javi mi se čovek na telefon i kaže da ima obostranu upalu pluća i da je primljen danas u bolnicu.
Inače, u pitanju je čovek od 2 metra i 35 godina. Ako je njega tako saseklo plašim se da pomislim kako bi nekog starijeg.

A Nestorovića bi uhapsio zbog mlaćenja bez obzira što bi mu to podiglo popularnost i napravilo ga još popularnijim.
 
Pozdrav svima,

Pitanje za one koji su preležali Koronu - da li i kako uspevate da se izborite sa napadima anksioznosti/panike? Imao sam obostranu upalu pluća koja još uvek tinja, ležao u Kovid bolnici 2 nedelje... Sad se dešava da čim krene nešto da me probada u plućima ili ako krene plitak dah da odmah multiplikujem to 10x napadom anksioznosti koji bude vrloooo neprijatan, do te mere da mislim da ću istog trena otići Bogu na istinu.

D dimer mi je skočio nakon izlaska iz bolnice sa nule na jučerašnjih 0,88. Kad sam saznao da se to u stvari računa kao 880, krenuo sam da čitam članke o d dimeru i njegovoj vezi sa Koronom. Napravio sam haos, jer od podsvesne panike ne mogu da zaspim. Čim zatvorim oči u krevetu na 5 minuta, refleksno se budim sa jakim lupanjem/probadanjem u grudima i ogromnom uznemirenošću. Pa onda ustanem u sedeći položaj, sve do sledećeg pokušaja da (ne)zaspim.

E da, spadam u rizičnu kategoriju, i od kako sam se razboleo pre mesec dana imam fobiju da ću završiti na respiratoru. Znam da takve loše misli nikako nisu dobre za oporavak, ali ne mogu da in se okanem, pogotovu u trenucima kad dobijem gore navedene napade.

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Možda da probaš autosugestijom da kažeš samom sebi da to što ti se dešava nije ništa strašno, da je najgore prošlo, da slede bolji dani... Da uzmeš da se zanimaš sa nečim i da na taj način skreneš misli. Možda da uzmeš da čitaš neku knjigu... Eto recimo moja majka ima problem sa pritiskom i sama sebi je rekla da nema ništa od paničenja, da mora da se pazi da se ne razboli, jer nema gde da se leči, da još nije vreme za odlazak, da ima još puno toga da obavi... Takođe, kada je iznervira nešto ili joj je visok pritisak, pored toga što popije lek, uzme i da gleda na televiji program koji je opušta, pa tako skrene misli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=802214#p802214:188n39n4 je napisao(la):
b.markosrb » Sub Dec 12, 2020 3:32 am[/url]":188n39n4]Sad se dešava da čim krene nešto da me probada u plućima ili ako krene plitak dah da odmah multiplikujem to 10x napadom anksioznosti koji bude vrloooo neprijatan, do te mere da mislim da ću istog trena otići Bogu na istinu.

Napravio sam haos, jer od podsvesne panike ne mogu da zaspim. Čim zatvorim oči u krevetu na 5 minuta, refleksno se budim sa jakim lupanjem/probadanjem u grudima i ogromnom uznemirenošću. Pa onda ustanem u sedeći položaj, sve do sledećeg pokušaja da (ne)zaspim.
Lekar nisam, mada jesam iz lekarske porodice. Koronu ne znam da li sam preležao ali sa anksioznošću sam imao ''čast i zadovoljstvo'' da se lično upoznam. Stoga sam i uzeo da se obrazujem o njoj da bih razumeo njen mehanizam i naučio da je zaustavim.

Kod hronične generalizovane anksioznosti, kada problem traje dovoljno dugo ili dobije dovoljno na intenzitetu da počne da stvara napade anksioznosti ili napade panike (koji btw nisu isto iako liče) tu više psihološke metode ne pomažu. To onda više nije psihološki nego psihosomatski poremećaj.

Ovo što ti opisuješ deluje psihosomatski, to jest kao nešto što se uveliko materijalno manifestuje na telu. Da stvar bude gora, ti svojom panikom samo dodatno prolongiraš to tinjanje i zapaljenja. Jer anksioznost celo telo stavlja u stanje uzbune i drži nivo kortizola (hormona stresa) visokim i time drži imuni sistem u stalnoj pripravnosti. Ako to potraje dovoljno dugo, na kraju imuni sistem kod nekih ljudi (ponavljam - kod nekih) počne da se okreće protiv sopstvenog tela, stvarajući hronična mikrozapaljenja koja utiču i na mozak. I ma koliko ti bio ubeđen da možeš snagom uma da se smiriš i pobediš to stanje, kad se pređe određena granica, to više ne važi. Jer se tad više ne pitaš ti nego tvoj nervni sistem. 1000 puta ćeš reći sebi da je sve u redu, ali 1001. će ti biti previše i nećeš više moći. Jer nema to veze samo sa psihom i emocijama nego sa tvojim CNS. Koji je tesno povezan sa imunim sistemom. I to u oba smera.

Moj najiskreniji savet ti je da odeš kod lekara opšte prakse i kažeš mu da te uputi kod specijaliste. Da, znam da i dan danas, uprkos planinama materijala i novih istraživanja i otkrića, odlazak kod psihologa i psihijatra predstavlja nešto čega se mnogi gnušaju (ne samo u Srbiji nego i u svetu). Ali ko zna išta o tome, zna da su to problemi koji nemaju veze s nečijom voljom, dušom i svesnim delom ličnosti, već sa neurologijom, endrokrinologijom, imunologijom i genetikom. Ako se ovako nastavi, rizikuješ da sebi otvoriš vrata ka mnogo gorim, ozbiljnijim i trajnim stanjima, da ne kažem poremećajima. Dok običan razgovor sa specijalistom ne može ništa da te košta - niti da te obaveže na bilo šta - a može da ti pruži mnoge odgovore i uvid u stanje.

* linkove stavljam da ne bude da nabadam napamet i bez pokrića. Mada je sve ovo samo deo onoga što sam za svoje potrebe kopao i istraživao na tu temu. Ali nije na meni da budem nečiji medicinski konsultant. Samo kažem da nisi jedini i da je to realan, materijalan problem koji se manifestuje kroz biohemijske procese u našem telu. I ti problemi se iz dana u dan sve više razumeju i sve bolje i sve uspešnije rešavaju.
 
Koristan post, valja poslušati Bendera i svakako se obratiti specijalisti.
 
Hvala Igore. Jbg, Bender udario dovoljno puta glavom o ledinu pa usput naučio neke stvari hteo ne hteo. :laugh:

I obavezno da bude specijalista. Jer postoji nemali korpus lekara opšte prakse koji prepisuju pojedine lekove ko bombone, a da uopšte ne razumeju njihove mehanizme i dugotrajne posledice. Imaju moć i ovlašćenje da prepišu svašta, ali uglavnom ne razumeju dovoljno niti prate nove metode i proizvode. Čak i ako se savesno i odgovorno koristi, pogrešno prepisan lek može da napravi neopisivu i nepovratnu štetu. I obrnuto - neki visokorizični lek sa lošom reputacijom može da bude od velike koristi ako se primenjuje pažljivo i pod nadzorom.

Iskoristiću još priliku da kažem da je takvih problema (anksioznosti i depresija) bilo preko 400 miliona registrovanih u svetu do prošle godine. A ko zna koliko tek neregistrovanih i neprimećenih. A tek sad u narednim godinama će ih biti ko pleve. Tako da nije to ništa novo i neuobičajeno. Pogotovu imajući u vidu da je vezano za imunoendokrini sistem, a on jelte najviše pati kod Kovida. Tako da bez ustručavanja i znaj da je to materijalni biohemijski problem koji se svakodnevno rešava.
 
...E da, spadam u rizičnu kategoriju, i od kako sam se razboleo pre mesec dana imam fobiju da ću završiti na respiratoru. Znam da takve loše misli nikako nisu dobre za oporavak, ali ne mogu da in se okanem, pogotovu u trenucima kad dobijem gore navedene napade...

@b.markosrb
Prvo da ti reknem :
- Nema smrti do sudnjeg dana -
A kad zazvoni zazvonilo . nema ni Hećima ni mašine koja to može promeniti.

Preležo jesi - preteko , :D
te si imun neko duže vreme

Čovek je stvoren za fizičku aktivnost,
a kad samo leži rdja i propada. :!:
Budi fizički aktivan, nemoj se spremati za olimpijadu nego onako kolko može

idi fataj vazdih, sunce i kakvog druga
uposli ruke a u trenucima samoće čitaj nešto. Jedi po starinski sve redom

Ovi dr. , mr. i sl. nazobace te ko pile ,
koje cime i valjanim i nevaljanim te i tu umeren treba biti
:sesir:
 
Nije to baš tako prosto... Prvo sam jedno pet jutra nakon izlaska iz bolnice šetao svako jutro 10min po dvorištu. Onda petog dana uveče naiđe drugar da se javi, odem na kapiju i ispričamo se 5min. Bilo ladno veče, ali ja sam imao jaknu i kapu.

Meni je od tog hladnog vazduha naredna 4-5 dana bilo loše, imao sam plitak dah i kašljao sam (a kašljanje mi je praktično prestalo još u bolnici).

Послато са SM-N985F помоћу Тапатока
 
Vrh