Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Pošto će kažnjavati moći samo sanitarni inspektori, da vidimo koliko ih ima. Slede podaci iz izveštaja Odeljenja sanitarne inspekcije za 2019. godinu

sanitarni-1.jpg
sanitarni-2.jpg


20-ak za ceo Beograd, plus što valjda imaju još nekog posla osim da ulaze u autobuse i zatvorene prostore u Beogradu. :bash:
 
mislim da se ide na nas fatalizam. "Nema veze" , "Sta bude bice".
Oni znaju da broj umrlih ne utice na rejting i to im je najvaznije.
Sa druge strane zatvaranje kafica i narocito nocnih klubova utice na rejting.
To je neki okvir u kome ce ici nase mere.

Kao neka referenca, Englezi su tek juce otvorili pabove.
 
Zaposlena armija komunalne milicije i sada kad konačno imaju nešto korisno da rade - nije to posao za njih.
 
Interesantno kako su Komunalci bili nadležni za sprovođenje policijskog časa kad su se samo vozikali u Škodama po praznom gradu.
Ali sad kad zapravo treba da se pređe neki put peške, da se uđe u lokal, da se proveri stanje, da se napiše neka prijava... sad odjednom više nisu nadležni. :kafa:

Komunalci nisu kao ostatak srpske birokratije, oni su društveni kancer posebne sorte.
 
Mere su toliko efektivne i racionalne, da je jedina promena sto su klubovi prešli na matine opciju, bez ikakvih drugih mera...
 
Pitam se da li je bolest zaista toliko strasna i opasna kad gledam mase ljudi koji ne nose maske u dupke punim kaficima.
Kako to da se oni ne plase.

Sa Kalemegdana se cuje kako splavovi rasturaju.
Cuo sam da je u NS ogromna guzva po kaficima jer Beogradjanima koji drze do sebe neophodno da izlaze.

Ima jedna stvar koja cini da kod nas broj obolelih raste. Postoji ta kultura izlazaka i odlaska u klubove. Na zapadu su nocni klubovi skupi za mladju populaciju, tamo nemaju para za to, nego idu u obicne bircuze i piju pivo. Kod nas i roditelji i babe i dede doplacuju mladima da bi mogli u klubove.
Cak i porodicni ljudi (doduse sam to video samo na Vracaru) imaju posebne dadilje koje se brinu o deci ceo vikend, i dan i noc, da bi oni mogli da izlaze.
 
Niti mi je jasan narod koji se ponaša kao da je sve u najboljem redu niti mi je jasna vlast koja se ponaša kao da je u toku epidemija kijavice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754040#p754040:3k0i64qw je napisao(la):
wk_ » Sub Jul 04, 2020 9:29 pm[/url]":3k0i64qw]Niti mi je jasan narod koji se ponaša kao da je sve u najboljem redu niti mi je jasna vlast koja se ponaša kao da je u toku epidemija kijavice.
Je li to hrabrost?
Prkos?
Inat?

Ili razum...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754036#p754036:9skc2fli je napisao(la):
MC_ » Sub Jul 04, 2020 9:20 pm[/url]":9skc2fli]Pitam se da li je bolest zaista toliko strasna i opasna kad gledam mase ljudi koji ne nose maske u dupke punim kaficima.
Kako da pijem pivo i pusim sa maskom?
 
Kažu da možeš da skineš masku dok sediš, ali ako ideš u klonju moraš da je staviš.

Ja i dalje ne mogu nigde da nadjem tu neku uredbu gde piše ßta se sme, a šta ne. Iz nekog razloga ne verujem u izjave političara, tj. u njihovu preciznost.

Edit: našao https://www.pravno-informacioni-sistem. ... 0/66/1/reg

9a

Kao što rekoh - ne verujem našim političarima ništa. Piše da lokali mogu da rade do 20h i da je distanca 2m, a VeUprava dozvoljava do 23h i 1,5m.

Zašto je drugačije za Beograd

Члан 9а

На територији јединице локалне самоуправе на којој је надлежни орган прогласио ванредну ситуацију због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, даном ступања на снагу акта о проглашењу ванредне ситуације примењују се следеће посебне мере заштите становништва од заразних болести:

– забрана окупљања у затвореном и отвореном простору више од пет лица, ако није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере личне заштите,

– у јавним парковима и игралиштима, као и током вежбања на отвореном простору дозвољено је окупљање до пет лица, уз одговарајуће мере личне заштите,

– у свим затвореним просторима обавезно ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра,

– забрана организовања свечаности, као и организовања спортских и других забавних манифестација,

– ограничење радног времена угоститељских објеката од 7.00 до 20.00 часова,

– прилагођавање рада угоститељских објеката тако да за једним столом не могу седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједничком домаћинству, уз обавезни размак од два метра између столова,

– пуна примена свих превентивних мера у установама предшколског васпитања и образовања,

– у основним и средњим школама и високошколским установама одложити окупљања, а пријемне и друге испите организовати уз примену свих мера личне заштите (физичка дистанца од два метра, обавезно ношење маске и/или визира и рукавица),

– у јавном превозу обавезно ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила,

– забрана коришћења отворених и затворених базена, спа и велнес центара,

– спровођење мера заштите у верским објектима и приликом вршења верских обреда,

– спровођење мера заштите у козметичким, фризерским салонима, салонима лепоте, фитнес центрима и теретанама (маске и рукавице),

– честа дезинфекција свих јавних објеката,

– дезинфекција најмање једанпут дневно заједничких просторија у стамбеним зградама (препорука),

– што чешће прање улица и јавних површина уз употребу дезинфекционих средстава.

За сваку јединицу локалне самоуправе, у случају проглашења ванредне ситуације због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, Влада може, посебном одлуком, изменити мере из става 1. овог члана, односно oдрeдити друге посебне мeрe заштите становништва од заразне болести COVID-19, услове, нaчин спрoвoђeњa и извршиоце, ако то налажу посебне околности.

Спровођење мера заштите из ст. 1. и 2. овог члана, у складу са законом утврђеним овлашћењима, обезбеђују, координирају и надзиру председници општина, односно градоначелници преко надлежних општинских, односно градских органа и служби, штабови за ванредне ситуације јединица локалне самоуправе и надлежни заводи, односно институти за јавно здравље.
 
Vesić pre četiri dana: Nije tačno da su kafići i klubovi legla zaraze!

Vesić juče: Pošto smo uvideli da se najviše ljudi zarazi u klubovima i kafićima, odlučili smo da im ograničimo vreme.


naSli jedna lažljiva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=753843#p753843:36ov52dc je napisao(la):
Blade » Pet Jul 03, 2020 8:32 pm[/url]":36ov52dc]Da li je bilo kome od vas palo na pamet da je planeta mala, a ljudska vrsta brojna? Bogatih je malo, a siroti se mnoze. A ti siroti - kome oni trebaju???
I da je ovaj virus namenski napravljen u svrhu da se broj sirotih na nasoj planeti smanji?
Slazem se sa onim sto je neko iznad napisao, da su hteli to da urade, bilo bi nesto mnogo gore od 2-3% smrtnosti. Tesko mi je da poverujem u to zbog jos jednog razloga, a to je da upravo ti siromasni rade i prave im profit. Da nema njih, nema ni tog silnog izrabljivanja po trecerazrednim zemljama gde rade za 1$ na dan, sigurno nece Nemac ili Francuz da radi za 1$.

Ako gledamo sa aspekta teorija, postoji mogucnost i da je virus pusten da bi se resili ciljano starije populacije koja previse opterecuje budzete i penzioni sistem, pogotovu u razvijenim drzavama Evrope gde je stopa fertiliteta sve manja a prosecna starost sve veca, ljudi zive duze a penzioni fond se sve teze finansira. Ali takodje ovo mi deluje manje verovatno, jer ne bi onda cela Evropa izuzev Svedske isla pod karantin da sacuva stare.

Mozemo posumnjati da je mozda i u pitanju zelja za ekonomskom krizom preko koje ce neko da profitira debelo jer prilikom kontrakcije ekonomije (a neizvesnost buducnosti je kljuc panike i straha), padaju cene nekretnina, zemlje, a desavaju se i takozvani "bailouts" gde drzava upumpava milijarde u kompanije od interesa da ne bi propali (npr. Lufthansa ili 2008 kada su Ameri izvlacili banke) a to su ogromne pare. Mada i ovo mi ne deluje bas realno, jer koja je poenta da ti unistis poslovanje kompanije i onda dobijes taj "bailout" koji mozda nece biti ni priblizno profitu koji bi imali bez krize. :?:

Teorija koja po meni pije vodu najvise je zelja pojedine elite da zgrne ogromne pare brzo, a kako lakse izvuci milijarde od drzave ako ne kroz lekove i zdravlje gradjana? Eto taj novi lek Remdesivir (koji je inace jako proguran od strane WHO i nekih prominentnih doktora kao npr. dr Fauci, kako je veoma delotvoran i dobar, kako treba da se kupi itd.)

https://www.cnbc.com/2020/04/29/dr-anth ... -news.html

https://www.businessinsider.com/us-buys ... ths-2020-7

Amerika je vec narucila skoro sve zalihe tog leka za narednih tri meseca. Deluje sve to fino, dok se ne zadje malo dublje u tematiku same kompanije Gilead koja pravi taj lek. Naime, Americki obveznici su parama iz budzeta finansirali 79 miliona dolara kompaniji Gilead za to istrazivanje, a za uzvrat kao zahvalnicu su dobili to da ce Remdesivir lek kostati skuplje u Americi nego u Evropi, i mnogi Ameri su besni (pogledajte komentare na oficijalnoj Gilead twitter stranici). Americki osiguranici ce placati 520$ po dozi, a u ostalim razvijenim zemljama 390$, i zbog toga su postali omrazeni jer Americki obveznici su platili delimicno istrazivanje a lek ce platiti najvise. Vec 500,000 kolicina je Amerika kupila, i platila ogromne pare, a sad zamislite dozu za milijardu ljudi ili vise?

https://www.cnbc.com/2020/06/29/gileads ... ients.html

Screenshot_2020-07-05-05-20-30-426_com.android.chrome.jpg



Screenshot_2020-07-05-05-21-53-484_com.android.chrome.jpg


Glavna srz je sto kompaniju Gilead finansiraju razni "filantropisti" i ostala krem elita koja eto tako zeli da ucini svet boljim i lepsim mestom?!? :violina:

Screenshot_2020-07-05-05-32-52-681_com.android.chrome.jpg


Da li oni sada trenutno imaju neke akcije ili ulaganja u Gilead, ko zna ali pre su imali kao sto dokazi pokazuju. Svi znamo da je gosn. Soros poznat po 1997 i kako je potpomogao stvaranju Azijske finansijske krize, kao i kako je profitirao preko 2 milijarde unistavanjem Bank of England, Soros cak i ne krije da je pokvaren, zna se da on trguje "nemoralno" i da mu je jedini cilj profit makar unistio hiljade ljudi i proizveo krizu, otuda i tolika omrazenost prema doticnom. Tu se javlja sumnja da je ovo odlican nacin da se zgrnu pare preko lekova jer nijedna drzava nece zaliti pare da ih kupi inace ce ljudi koji glasaju biti nezadovoljni :) tako da pritisak je direktan.

Gilead je poznat po takozvanom "price-gouging" iliti jurnjavom za profit po svaku cenu pa makar ugrozili i zivote ljudi. Odeljak "criticism" na vikipediji je podugacak pa koga zanima neka procita.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gilead_Sciences :notok:

A mozda je i samo priroda uzvratila jer se mnogo pohlepnog smeca nakotilo, a ova elita krem de la krem se trka da sto pre nadje lek i zaradi sto vise. Ko zna, istina je negde tamo ali licno moje misljenje je teorija koju sam izneo. Svako ima pravo na svoje svakako, postujem. :kk:
 
Nemojete mešati uzrok i posledicu kao čitava ta zabludela ekipa fanova "globalnih zavera" Svetski moćnici koriste svaku priliku da zarade, AKO se ona pojavi, jer je to osnovna priroda kapitalizma, ali to uopšte ne znači da su je i stvorili. Ljudi vide dokaze za ovo prvo (korišćenje prilike koja se pojavila), pa nekim neverovatnim logičkim skokom automatski smatraju da je to sasvim dovoljan dokaz i za ono drugo.
 
A evo napokon i uredbe za Beograd

На основу члана 9а Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 („Службени гласник РС”, бр. 66/20 и 93/20),

Влада доноси

ОДЛУКУ

о одређивању посебних мера заштите становништва од заразне болести COVID-19 на територији града Београда

"Службени гласник РС", број 94 од 3. јула 2020.

1. На територији града Београда одређују се следеће посебне мере заштите становништва од заразне болести COVID-19:

– у свим затвореним просторима обавезно је ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од 1,5 метра,

– ограничење радног времена угоститељских објеката и ноћних клубова, тако да ти објекти неће радити од 23.00 сата до 06.00 сати наредног дана,

– забрана окупљања на јавним просторима у затвореном простору када се окупља више од 100 људи, а на отвореном простору када се окупља више од 500 људи, с тим што се у оба случаја мора поштовати физички размак између окупљених лица од минимум 1,5 метра,

– у јавном градском и приградском превозу, као и у међуградском превозу обавезено је ношење заштитних маски.

2. Мере из тачке 1. ове одлуке спроводи градоначелник града Београда преко надлежних градских органа и служби, Штаба за ванредне ситуације града Београда и Градског завода за јавно здравље Београд, у сарадњи са Министарством здравља, надлежним инспекцијама органа државне управе и Министарством унутрашњих послова.

3. Mере из тачке 1. ове одлуке почињу да се примењују ступањем на снагу ове одлуке, а престају да се примењују 18. јула 2020. године.

4. Ова одлука ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Sa obzirom da je u Beogradu distanca 1.5m i da kafići mogu da rade do 23h očigledno možemo da izračunamo cenu koju Beograđani moraju da plate jer generišemo najviše novca.

Ja opet moram da pitam da li ovo znači da po zakonu ja moram da nosim masku u svom stanu?

– у свим затвореним просторима обавезно је ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од 1,5 метра,

Ja se izvinjavam što sam samo glupi programer, pa bukvalno shvatam zakon, ali zaista ne znam ko ima pravo da slobodno tumači ovu odluku.

Dalje, gde mogu da vidim šta znači pojam "fizička distanca" i na koga se ona odnosi? Nigde ne vidim da se to ne odnosi na članov istog domaćinstva.

Ako kafići rade i dozvoljeno je okupljanje do 100 osoba u zatvorenom, a maske moraju da se nose - kako da jedemo i pijemo (to se praktično odnosi i na stanove).

Eto, opet moram da se izvinim što sam glupi matematičar, ali zaista mislim da se neke stvati moraju precizno definisati.

Na primer - umesto "zatvorenim prostorima" - staviti "javnim zatvorenim prostorima, firmama i ugostiteljskim objektima"
Fizička distanca - rastojanje između osoba koja nisu iz istog domaćinstva
Za vreme obedovanja u ugostiteljskim objektima maska ne mora da se nosi. Obedovanje u zatvorenom prostoru mora da se odvija samo za na to predviđenim mestima.

Nisam previše razmišljao - bukvalno sam pisao iz glave, ali sigurno sve to može da se još bolje definiše.
 
Ovo je takođe veoma važna odluka i važi za mesta gde je proglašena vanredna situacija (ne za Beograd, jer on ima posebnu odluku)

– прилагођавање рада угоститељских објеката тако да за једним столом не могу седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједничком домаћинству, уз обавезни размак од два метра између столова,

Ne znam zašto se citati ove odluke kriju i nadam se da će se malo više pisati o tome u medijima.

https://www.pravno-informacioni-sistem. ... 0/66/1/reg

Za Beograd https://www.pravno-informacioni-sistem. ... 0/94/1/reg

Naravno, odluke su odlične na papiru, ali kontrola je važnija od same odluke, a država je već pokazala da ne ume to da radi precizno.
 
Nema nista od sprovodjenja tih odluka (za sad). Juce bio u novom merkatoru, bilo je nekoliko ljudi bez maski, slobodno se setaju, niko ne kontrolise nista.
Videcemo sta ce dalje biti. Kafici su posebna prica. Petoro sedi za svakim stolom i ne zatvara svoje majmunske labrnje (svi bez maske naravno)
Neki ljudi i dalje imaju stav "ma nece mene"
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754084#p754084:3gaaqlml je napisao(la):
Zuma » Ned Jul 05, 2020 8:18 am[/url]":3gaaqlml]Nemojete mešati uzrok i posledicu kao čitava ta zabludela ekipa fanova "globalnih zavera" Svetski moćnici koriste svaku priliku da zarade, AKO se ona pojavi, jer je to osnovna priroda kapitalizma, ali to uopšte ne znači da su je i stvorili. Ljudi vide dokaze za ovo prvo (korišćenje prilike koja se pojavila), pa nekim neverovatnim logičkim skokom automatski smatraju da je to sasvim dovoljan dokaz i za ono drugo.
Slazem se, ta elita juri novac u svakoj situaciji. Mi obicni ljudi svakako necemo saznati sta je istina a dokaze tek dobiti necemo tako da jedino nam ostaje onda da koristimo podatke koje imamo i borimo se protiv ovoga, a od teoretisanja nemamo bas neke koristi, ali kriticko misljenje svakako treba da postoji jer vazno je profiltrirati ponekada sve sto nam se servira na tacni. :D
 
Ne znam kako bi trebali, da svaki sekund misle "mene ce" struja, noz, terasa, fasada na vugla, grana, krpelj, auto, pas, rak, sida, komarac zapadnog Nila, kometa, alergija osa strsljen, pauk, ebola, infarkt, upala pluca, kovid... Ima kompulsivno opsesivnih. Ali ima i zdravih, koji nece prihvate tudje psihoze.
A na ovo "ekipa teorija zavere", kazemo da ima i suprotna "ekipa teoreticara zvanicne verzije". Ili vic: sede dve svinje u klanici, gledaju mesara koji ostri noz, i jedna kaze drugoj zar ti se ne cini da onaj covek cudno gleda? A druga ce prvoj: Ah, ti i tvoje teorije zavere... Pa sta radite ovde na 200 strana Foruma vec Teoretisete?!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=754057#p754057:25gy9te0 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Jul 04, 2020 11:14 pm[/url]":25gy9te0]Vesić pre četiri dana: Nije tačno da su kafići i klubovi legla zaraze!

Vesić juče: Pošto smo uvideli da se najviše ljudi zarazi u klubovima i kafićima, odlučili smo da im ograničimo vreme.


naSli jedna lažljiva.

Mozda se situacija drasticno promenila.

Kako je moguce da od ovog virusa nema odmora leti kad je toplo? Spanska groznica imala je pauze, a ovo sada mutira i napada na drugi nacin.

Dobar prilika da vidimo bedu i nemoc zvanicne nauke. Sve je jasnije da virolozi pojma nemaju. Pricaju kontradiktorne stvari.
Ceo sistem je bio zasnovan na veri u znanje i nauku.
Sada vidimo da to nije bilo nikakvo znanje.
 
Ne znam kakav je narod u USA, ali znam kakav je na Balkanu, Austriji i Nemačkoj, a to se i vidi na grafikonima. Naravno, zanimljivo je da su Slovenci očigledno prelazna karika između Balkana i Nemačke, a da je Bosna potpuno van svih prirodnih i društvenih zakona. Verovatno bi se lako napravila uzročno posledična veza između inteligencije naroda (naravno, to ne postoji, ali malo kvazi nauke ne škodi) i disciplinovanosti sa jedne strane i drugog vrha prvog talasa.

korona-srbija.jpg

korona-hrvatska.jpg

korona-slovenija.jpg

korona-austrija.jpg

korona-nemacka.jpg


i naravno Bosna

korona-bosna.jpg
 
Vrh