Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
Ma znam. Lideri smo, ali samo u glavama vlasti.

Nego, ohrabruje (barem mene) što se pojavljuju apeli da se nose maske (od Čičičića). Nadam se da je to uvod u ukidanje ovih besmislenih policijskih časova i obaveze nošenja maski.

Inače, danas u Maksiju uopšte nije bilo gužve. 3 puta sam ulazio (jbg, zaboravio neke sitnice) i samo sam jednom malo čekao na ulasku.

Prethodnih dana i nedelja je red bio konstantan od 8 ujutra do zatavaranja. Jedan od odgovora na taj paradoks je što smo odavno znali koliko će trajati policijski čas pa smo se lepo na vreme opskrbili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728753#p728753:6j4xydeu je napisao(la):
Koniljo » Pet Apr 17, 2020 12:30 pm[/url]":6j4xydeu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728743#p728743:6j4xydeu je napisao(la):
vucko » Pet Apr 17, 2020 11:46 am[/url]":6j4xydeu]Koliko je tebi dobro, zaboravio si da ubaciš i 5g zaveru kao šlag na torti jer si fino kompilirao sve aktuelne srpske zavere koje su inače iskopirane od desničara u americi.
Držim te za reč. Videćemo ko će biti u pravu. Teorija zavere migranti? Obrati pažnju na austrijske medije. Teorija zavere lekovi i vakcine? Sledi nam kolektivno špricanje.
Inače, nema većih fanatika i autokrata od "levičara". Ko su desničari u SAD-a? Verovatno Tramp i ekipa. Liberali i demokrate su verovatno Klintonovi? To je taj rezon.

Evo i ja kao lekar da potvrdim u potpunosti tvrdnju da se ovde često ispituju lekovi.

Srbija je poslednjih dvadeset godina bukvalno postala poligon za razna ispitivanja, raznih lekova, novih elektronskih i tehničkih uređaja, metoda itd.

Sve to organizuju i finansiraju organizacije za klinička istraživanja (skraćeno CRO) koji svoje multimilijarderske budžete obezbeđuju od međunarodnih farmaceutskih kompanija, ali i iz raznih drugih izvora. CRO u Srbiji mnogim lekarima, najčešće načelnicima klinika ili odeljenja daje novčanu ponudu za izvođenje studije u kojoj se najčešće ispituje određeni lek. Novac za jednu studiju najčešće iznosi od 50 000 do 200 000 evra. Vrlo često su te studije organizovane u formi dvostruko slepih, tako da ni sam lekar koji vodi studiju, a ni drugi lekari, ni osoblje ne zna koja supstanca se uopšte ispituje, niti druge bitne pojedinosti.

Moram i da napomenem da lično nikad nisam učestvovao ni u jednoj takvoj studiji, iako sam bio u prilici u više navrata i mogao sam da prihodujem silne pare za to.

Mnogi lekari to rado prihvataju i mnogi su vodili više desetina ili čak više stotina takvih studija. O posledicama takvog ispitivanja možemo samo da špekulišemo.

Inače sve je to u potpunosti legalno i po zakonu kod nas u državi.
 
Nema rukavica da se kupe. Taman su sredili snabdevanje alkohola i maski koliko toliko sto je pohvalno, ali rukavica nema. Kakva je situacija u vecim gradovima npr.Bg, Novi Sad....?
Pricam o onim jednokratnim, tankim....
 
Trenutno je u toku prenos konferencije SZO

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OcEa2eFrl-0[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728845#p728845:czwgk35d je napisao(la):
astrodule » Pet Apr 17, 2020 6:56 pm[/url]":czwgk35d]Ma znam. Lideri smo, ali samo u glavama vlasti.

Nego, ohrabruje (barem mene) što se pojavljuju apeli da se nose maske (od Čičičića). Nadam se da je to uvod u ukidanje ovih besmislenih policijskih časova i obaveze nošenja maski.

Inače, danas u Maksiju uopšte nije bilo gužve. 3 puta sam ulazio (jbg, zaboravio neke sitnice) i samo sam jednom malo čekao na ulasku.

Prethodnih dana i nedelja je red bio konstantan od 8 ujutra do zatavaranja. Jedan od odgovora na taj paradoks je što smo odavno znali koliko će trajati policijski čas pa smo se lepo na vreme opskrbili.

E moj Dule nije to nego su ljudi pobegli na selo i vikendice prethodnih dana
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728838#p728838:3bu43xre je napisao(la):
astrodule » 17 Apr 2020 18:37[/url]":3bu43xre]Nisam gledao konferenciju danas, ali koliko sam ukapirao Kon kaže da brojevi pozitivnih nisu uporedivi sa drugim zemljama (slažem se) zato što mi ne znamo koju metodologiju oni koriste.

OK, ali po kom onda osnovu nadležni tvrde da se dobro nosimo sa epidemijom ako se ne možemo porediti sa drugim zemljama?
Kina objasnila razliku u skoku broja umrlih i zaraženih. :)
 
Ljudi veruju u svakakve gluposti, pa sto ne bi i u SZO.
Inace, cisto da u startu predupredimo vaksinere bioteroriste, predsednik Amerike veruje u lek hydroxychloroquina i azythromicina, da ne bude da nas neko pokusa sili na vakcinu. https://qanon.pub/data/media/82540cbe4b ... a881b4.png
Da ne bude sutra naruceno par stotina hiljada vakcina kao korumpirani Kon od Novartisa za tzv svinsjki grip.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728845#p728845:caez3w3l je napisao(la):
astrodule » 17 Apr 2020 18:56[/url]":caez3w3l]Nego, ohrabruje (barem mene) što se pojavljuju apeli da se nose maske (od Čičičića). Nadam se da je to uvod u ukidanje ovih besmislenih policijskih časova i obaveze nošenja maski.
Sve je to lepo, ali mu to dođe opet na isto, jer ako ne mogu opet da nađem masku, proverio ove nedelje u desetak apoteka, pored kojih sam prolazio, i nijedna nema, opet moram da sedim kući.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728845#p728845:caez3w3l je napisao(la):
astrodule » 17 Apr 2020 18:56[/url]":caez3w3l]Inače, danas u Maksiju uopšte nije bilo gužve. 3 puta sam ulazio (jbg, zaboravio neke sitnice) i samo sam jednom malo čekao na ulasku.

Prethodnih dana i nedelja je red bio konstantan od 8 ujutra do zatavaranja. Jedan od odgovora na taj paradoks je što smo odavno znali koliko će trajati policijski čas pa smo se lepo na vreme opskrbili.
Pre će biti da je to zato što su ljudi znali da neće moći da idu u crkvu u nedelju, pa zato bilo povećana poseta istim danas. Inače jedan pop je danas pričao da su pravi vernici oni koji su posvećeni tome tokom cele godine i koji se tokom cele godine pozdravljaju Vaskršnjim pozdravom. Bilo u prilogu Nova S.
Inače i ja sam primetio slično što i ti, s izuzetkom radnje Zlatiborca, gde je danas bilo više ljudi nego inače, ali to je možda i do toga zato što oni rade samo do 14:30.
 
Inace, sad kada je za vreme vanrednog stanja uceneje javno preko Tv-a, ljudi uvidjaju cemu sluzi skola da u njoj uce decu Sarceviceva i Vuciceva vlast> "Šarčević osudio lekcije o NATO-u za šesti razred" https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676221
Sem toga ministar kaze "...da obrate pažnju na svaku rečenicu... koje nisu u skladu sa politikom koju vodi Srbija." U prevodu skolstvo se pravi prema politici vlasti. Pa se postavlja pitanja zasto deca ispod 18 godina moraju biti upletena u politiku vlasti? Koju inace vlast ovim uplice u politiku ali im s druge strane ne da pravo glasa.
I posle neki kazu da nije bolje uciti od Baka Praseta nego od Vucicevog skolstva...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728902#p728902:5w3la277 je napisao(la):
Earthmoving » 17 Apr 2020 21:06[/url]":5w3la277]Inace, sad kada je za vreme vanrednog stanja uceneje javno preko Tv-a, ljudi uvidjaju cemu sluzi skola da u njoj uce decu Sarceviceva i Vuciceva vlast> "Šarčević osudio lekcije o NATO-u za šesti razred" https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676221
Sem toga ministar kaze "...da obrate pažnju na svaku rečenicu... koje nisu u skladu sa politikom koju vodi Srbija." U prevodu skolstvo se pravi prema politici vlasti. Pa se postavlja pitanja zasto deca ispod 18 godina moraju biti upletena u politiku vlasti? Koju inace vlast ovim uplice u politiku ali im s druge strane ne da pravo glasa.
I posle neki kazu da nije bolje uciti od Baka Praseta nego od Vucicevog skolstva...
Zato što je tako lakše manipulisati masom. Danas imamo situaciju da deca u dobroj meri ne znaju ko je Nušić. Ili recimo imamo situaciju u kojoj deca gde se u njihovim porodicama priča o istoriji, pitaju da li treba da uče onako kako piše u knjizi ili onako kako se zaista desilo. Recimo, moja sestra je imala lekciju iz istorije u kojoj je pisalo da su se Srbi pojavili na prostoru Kosova četri veka kasnije nego crkve koje su izgradili i da su Albanci starosedeoci na tim prostorima. A to je bilo još pre NATO bombardovanja. I šta ti onda da kažeš detetu i pravilno ga posavetuješ a da ne izbije problem zbog toga u školi.
 
Текст о уставноправном аспекту ове ситуације, уколико неког посебно занима. Ово је размишљање једног професора уставног права на новосадском факултету, којег ја лично ценим као одличног стручњака.
------------------------------------------------------------------------------
Верујем цењена главо да си и учио право
Да сваком судиш поштено (...) вели песма, а шта би се могло рећи о функционисању нашег правног система у овом ванредном стању? Власт и „струка“ (лекари) отпочетка епидемије наглашавају да је „живот најважнији“, али мора се указати бар на неке примере неуставности, за бољи дан после. Да буде јасно, српски уставни систем није укинут (нема окупације, ни револуције), нити је Србија у рату - оружаном сукобу држава и људи, већ у ванредном стању где „јавна опасност“ (ковид-19), процењено је, „угрожава опстанак државе или грађана“ (чл. 200 Устава). Не треба нам ни метафора о рату, колико год да је употпуњује министар војни у униформи, можда заборављајући да се она у епидемијама не носи (као цивил, „теренску униформу“ може носити у другим, тачно наведеним приликама).

Прескачем одговор на питање је ли ванредно стање неуставно уведено, можда то каже Уставни суд, али већ првом „Уредбом о мерама за време ванредног стања“ (15. март) овлашћују се министарства унутрашњих послова и здравља да ограниче слободу кретања, иако то, по Уставу, може једино Влада. Влада сигурно зна да нема „промета надлежности“ међу највишим органима власти – не може, примера ради, Скупштина поверити суду доношење закона ни у ванредном стању - тако ни Влада своја уставна права у ванредном стању не може пренети на министарство. Влада је та која прописује мере одступања од људских права, уз супотпис председника Републике (чл. 200 Устава). Са Владином уредбом председник Републике се саглашава, потврђује је, отуда је нејасно зашто је он на овој и каснијим уредбама првопотписани доносилац.

Већи број наших грађана је неки дан пре или после увођења ванредног стања ушао у Србију, са пасошем или личном картом. Није било медицинског прегледа ни присуства санитарног инспектора који би тим грађанима, по Закону о заштити становништва од заразних болести, издао усмено или писано решење о карантину. Али накнадно донетом наредбом министра здравља о увођењу карантина (17. март) обухваћени су и ти грађани. Овде је неуставно повратно дејство наредбе (забрана ретроактивности, чл. 197 Устава) коју је донео неовлашћени орган – министарство (мора Влада), а грађани нису ни знали за своју обавезу - она и не постоји јер у време преласка границе нема правног акта, по закону обавезног. Ти грађани су евидентирани и против оних који нису нађени у самоизолацији покренути су кривични поступци за дело непоступања по мерама за време епидемије, у којима јавно тужилаштво предлаже одређивање притвора и суд га најчешће одређује. На овакву кривичну и прекршајну „строгоћу“ (министар је, а не Влада, донео и наредбу од 18. марта која уводи прекршајну одговорност за кршење „полицијског сата“) у којој се изричу затворске казне додатно компликује чињеница да поступци не могу правноснажно да се заврше за време ванредног стања (осим признањем кривице) јер не теку жалбени рокови (уредба од 15. марта). Питање је да ли ће поступци моћи да се окончају и по престанку ванредног стања јер тада престају мере одступања од људских права које су правни основ ових суђења (чл. 202 Устава, вид. уставно проблематичан чл. 5 ст. 3 Кривичног законика).

Следећи проблем нашег режима ванредног стања, посебно у вези са предстојећим Васкрсом (19. април), тиче се уставне одредбе да мере одступања од људских права ни у ком случају нису дозвољене у погледу слободе вероисповести (чл. 202 и 43). То значи да се „полицијским сатом“ или другим актом не могу спречити грађани да похађају верску службу. Ограничење или укидање слободе кретања не може се односити на одлазак и боравак на обреду у верском објекту јер би то значило ограничење слободе вероисповести, а за тако шта нужно је променити Устав (не може се мењати за време ванредног стања).

Ове и друге примере неуставности са којима живимо треба гледати управо у духу струковно-политичке пароле да је у борби са болешћу живот најважнији. Јер у дану после, када све ово прође, ако права и слободе остану гажене живот је заправо изгубио. Са оваквом правном праксом се не сме наставити.

Аутор текста: проф. др Слободан Орловић
Извор: http://www.nspm.rs/komentar-dana/veruje ... pravo.html | уторак 14. април 2020. године
 
Ljajić: U pojedinim trgovinama se ne poštuje ograničenje cena namirnica

Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da je od početka krize izazvane pandemijom koronavirusa, u Srbiji izvršeno više od 1.000 inspekcijskih kontrola, a da je u 44 slučaja utvrđeno odskakanje ili nepoštovanje Vladine odredbe o visini cena osnovnih namirnica.

Ljajić je za RTS rekao da je taj broj "zanemarljivo mali" u odnosu, kako je kazao, na dužinu krize i asortiman proizvoda.

Navodeći da je snabdevenost u prodavnicama "skoro kao u normalnim okolnostima", ministar je kazao da je u to moglo da se uveri 170.000 penzionera koji su jutros otišli u nabavku, što je po njegovim rečima, osam odsto više nego proteklog vikenda.

Dodao je da osim kvasca, nije bilo nestašica bilo kog proizvoda u prodavnicama.

"U najvećoj krizi koja je pogodila čitav svet, mi pričamo samo o kvascu. U svim zemljama ste mogli da vidite prazne rafove, dok u Srbiji to nije bio slučaj ni u jednom trenutku", kazao je Ljajić.

izvor: N1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728890#p728890:dl5emgqu je napisao(la):
Zion Williamson » 17 Apr 2020 08:36 pm[/url]":dl5emgqu] . . nije to nego su ljudi pobegli na selo i vikendice prethodnih dana
Nisu "pobegli", već su otišli jer je po ovom lepom vremenu lepše na selu, a i zdravije. ;)
A, "policijski čas" ne važi za dvorišta, bašte i voćnjake, pa svako ko može neka ode.
 
Dokle to ide !
Da si clan odgovarajuce biblioteke G. Zelenovicu ne bi imao problema i kupleraj da otvoris. :bash:
A Loncara ne mozes da nadjes jer resava matematicku mozgalicu svog sefa: kako da pusti penzionere da setaju tri dana po pola sata a da budu ukupno 8 sati nedeljno u setnji.

“Našao sam infektologa za bolnicu, samo Lončara nisam našao”: Zelenović o (ne)puštanju u rad privremene bolnice u Šapcu
“Uspeo sam da pronađem infektologa i hteo sam o tome da obavestim ministra, zvao sam ga i poslao mu nekoliko poruka, međutim od ministra ni traga ni glasa”, rekao je Zelenović na konferenciji za novinare, koji je i komandat lokalnog Štaba za vanredne situacije.

https://www.nedeljnik.rs/nasao-sam-infe ... za_bolnicu
 
Pa kako? Ovo znači da i bez SNS-a i Vučića može da se funkcioniše? Zamislite tu zbrku u glavi prosečnog penzionera kada bi shvatio da život u Šapcu teče i da sami opremili privremenu bolnicu.
 
Dove kršiš pravila foruma, bićeš banovan ukoliko odmah ne ukloniš to što si postovao.
 
Ne može ni za jednu temu, zabranjeno je na ovom forumu. Kažem ti dobronamerno kao bivši moderator.
 
Dobro jutro.
Evo jednog zanimljivog koncepta (bez namere da stajem na karantinsku muku).

Beč: Zbog razmaka neke ulice samo za pešake
Da bi građani držali razmak od jednog metra i u gusto naseljenim delovima grada i tako smanjili rizik od inficiranja korona virusom, Grad Beč je nekoliko ulica otvorio samo za pešake. Pešacima će biti na raspolaganju devet privremenih „zona susreta“ i 20 zatvorenih ulica, saopštila je Kancelarija Grada Beča u Beogradu.

Privremene „zone susreta“ počinju u ulici Landštrase, u Jozefštatu, Ottakringu i Veringu, a u toku nedelje oslobodiće se još u Leopoldštatu, Margaretenu, Nojbau i Favoritenu.

Posebno u gusto naseljenim područjima gde živi mnogo ljudi, u blizini nema parkova a trotoari su uski, važno je da ulice budu otvorene za ljude. Tako se stvara prostor za bezbedno pešačenje uz držanje odstojanja.

Prema tim kriterijumima su ulice i izabrane, sa posebno uskim trotoarima, visokim stepenom naseljenosti i nedostatkom parkova i zelenih površina u direktnom okruženju. Uz to još 20 ulica na kojima je zabranjen saobraćaj biće otvorene za pešake.
 
Koliko su oni daleko od nas :(

ALi potpuno su u pravu. Recimo Goce Delčeva ulica, tj. deo kod objekata brze hrane. Sreo sam drugara tamo pre neki dan i bukvalno je nemoguće tu održavati 2m rastojanja.

Nego, još odavno primetio da doktori na TV traže "samo" zabranu kontakata, a ne zabranu kretanja. Pošteno bi bilo reći da naša vlast ne može da tu meru izvrši bez zabrane kretanja jer nemaju mentalnog kapaciteta da tu meru izvrše. Svi znamo da naša Policija ne ume da sprovede ni najprostiju meru zabrane zaustavljanja i parkiranja gde bukvalno nema šta da se razmišlja, a kamoli ovu meru gde treba da se proceni da li neko održava propisno odstojanje.

Znači ZABRANA KONTAKATA, a ne ZABRANA KRETANJA je ono što epidemiolozi žele, a Policija to ne ume da sprovede.

Samo razmislite koliko je suštinska razlika između ta dva pojma (kontakt - kretanje) i kako epidemiolozi na kraju mogu da se vade da je njihov zahtev bio vrlo jasan, a da je Država izabrala kako će to da sprovede.
 
Bas tako Astro, ne zabrana kretanja. Takodje ne socijalno udaljavanje vec fizicko. Socijalne kontakte mozemo odrzavati.
 
Vrh