Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
Onaj lik sto je dobio batine od srpske policije je dobro prosao.
Nigerijci pucaju i ubijaju.

Kорона вирус у Африци: кршење полицијског сата - нигеријске снаге безбедности убиле 18 људи

Ажурирање од 16. априла, 16:13: У неким деловима Африке изгледају страшни инциденти са полицијским сатима. На пример, снаге безбедности у Нигерији убиле су 18 људи јер се прича да нису поштовале полицијске часове.
Национална комисија за људска права саопштила је да је било "105 жалби на инциденте кршења људских права од стране безбедносних снага" у 24 од 36 нигеријских држава и у главном граду Абуји. Инциденти су документовани, наводи се у извештају, објављеном у среду увече.

https://www.merkur.de/welt/coronavirus- ... 06904.html
 
"Social Distancing" mi je bas catchy termin, kao da ce biti u trendu u godinama koje dolaze.

Ako je istina da je korona nesto vise od onog sto imamo svake godine po pitanju sezonskog gripa, onda je broj preminulih u Kini bas providno lazan.
Virus koji iz Wuhana stigne u sve delove sveta i napravi haos, a pritom ne razori Kompletnu Kinu? Ne znam kako da su Kinezi reagovali virus bi morao da je u svakom cosku Kine i da tamo pravi haos koji ne bi mogao da se sakrije od javnosti.

Po meni, Kina je samo autenticna destinacija za pocetak filma.

Vlasti vecine zvucnih drzava, ko pali s marsa, providno, reaguju sa zakasnjenjem u prevenciji.

Jedina stvar koja mi celu ovu situaciju sa koronom ipak cinila strasnom i nesvakidasnjom su snimci iz Italijanskih bolnica. Kasnije i oni gube na znaciju kada iste te snimke Americki mediji koriste za predstavljanje situacije u Americkim bolnicama. A to snimanje bolnica u stanju haosa, kada vlasti sa okasnelim reakcijama gledaju na sve nacine da izvuku fleke u ocima svojih naroda, me poceca na one sto snimaju ratove jer moraju da dokazuju da ratuju, a cim moraju da dokazuju znaci da to sto rade nema veze sa ratom.

Mislim da nam je ove godine samo skrenuta paznja sa 300 gluposti kojima smo inace zaokupirani, na ono sto nam se svake godine dogadjalo ispred nosa. Svake godine je mogao da se izazove haos u zdravstvu sa panikom, hiljadama testova i u proseku 150 ljudi na respiratorima koji su raspodeljeni na teritoriji cele Srbije.
A na pocetku svega, od silnih negativnih informacija, imao sam 2 puta problem sa disanjem u trajanju od po 1h, sto do sad nikada nisam imao hvala Bogu. Da sam starija osoba ili panicar, svasta bi moglo da bude, daleko bilo.

Svestan sam misljenja vecine po pitanju Dr Nestorovica, al po meni Nestorovic je negativac samo u ovom svetskom filmu koji je poceo u Kini.

Nadam se da nikoga necu uvrediti ovim mojim misljenjem. Masku i rukavice nosim, sve propise postujem, nije mi tesko. Ali ova prica mi je dosta suplja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=728601#p728601:2xl6rvd8 je napisao(la):
mradulovic » 16 Apr 2020 09:01 pm[/url]":2xl6rvd8]Zbog likova kao sto je ova direktorka Laze, a i onih iz Narodnog fronta, Cuprije itd....nama sledecih godina tek sledi veliki egzodus medicinara. Na zapadu ce neke drzave, zbog pritiska javnosti, sigurno povecati rashode u zdravstvu (politicko bi samoubistvo bilo za neke u njih da i u recesiji seku zdravstvo josh vishe) a ovde je pala poslednja maska u odnosima prema medicinarima - em su bedne plate, em ti mesto, specijalizacija i napredak zavisi od odanosti SNS-u em je sada jasno da nadredjene maksimalno boli ona stvar i po pitanju osnovne zastite zdravlja i zivota zaposlenih po bolnicama.
Sindikat Lekara i farmaceuta Srbije tvrdi da je 10 medicinskih radnika preminulo, naveli su i njihova imena na sajtu dok krizni štab kaže da je 5 preminulo. Eto samo primera situacije.

Nije bilo zapošljavanja novih lekara već su one koji su radili na određeno zaposlili na neodređeno što je super za njih ali nema novozaposlenih. Slično je radio i grad Beograd pred prošle izbore kada su navodno zaposlili preko 2.000 ljudi, a oni su već tu radili ali po ugovorima na određeno i privremenim i povremenim poslovima.

Inače, vest iz 2017 da podsetimo ko je u nadzornom odboru KC Niš

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Bra ... GDHrCMJrfU

Vlada Srbije bez ikakvog obrazloženja smenila je dosadašnju predsednicu Nadzornog odbora Kliničkog centra Niš Vesnu Milenković, a na tu poziciju postavila privrednika Bobana Gašića, rođenog brata direktora BIA.

Kako je Južnim vestima potvrđeno, Vlada je odluku o promeni na čelu Nadzornog odbora donela na svojoj sednici u četvrtak. Ali zašto - građani još ne znaju, jer nema objašnjenja.

Razrešava se Vesna Milenković dužnosti predsednika Nadzornog odbora Kliničkog centra Niš. Imenuje se Boban Gašić za predsednika Nadzornog odbora Kliničkog centra Niš - jedino je što piše u odluci Vlade.

Da je reč o rođenom bratu jednog od najuticajnijih ljudi Srpske napredne stranke, bivšeg ministra odbrane, a sada direktora BIA-e Bratislava Gašića, potvrdio je i sam Bratislav.

Ja tu informaciju nemam. Najiskrenije, to morate da pitate Lončara. On (Boban Gašić) i Lončar se druže, prijatelji su, ali ja nemam tu informaciju - kaže Gašić.

Zasad nije poznato šta je Bobana Gašića preporučilo za ovu odgovornu poziciju, a njegov brat tvrdi da ne zna šta je Boban po struci - da li je završio višu ekonomsku školu ili fakultet.

Inače, po onome što su novinari Južnih vesti uspeli da saznaju, reč je o 42-godišnjem uspešnom privredniku, vlasniku preduzeća "BG produkt" iz Kruševca. Preduzeće je, piše na njihovom sajtu, osnovano 1996. godine kao "porodična firma", a danas je Boban Gašić njegov jedini vlasnik.
 
Nisam siguran da li je ovo prava tema jer sms nije od kriznog štaba niti od virusa direktno, ali je prilično povezano sa tematikom. Video sam još samo jedan screenshot koji se razlikuje od ovog. Ne bruje sve društvene mreže kao kada je pisao virus lično, ali to ima opravdanje u obe poruke.
93250215_10219594002492993_3301368329087746048_o.jpg
 
U Kini noćas umrlo 1290 ljudi, a dosad je na dnevnom nivou to bilo po 4,5 ljudi. Da li Kina nesto krije?
 
U vezi ove zadnje poruke o slanju sms za crkvu, zar to nije previše budalasto da se napravi? Da se šalje nekome ko će da ofira nešto što se radi tajno?! Da li je moguće da neko podmeće ovu poruku?
 
Директорка гинекологије у "Др Драгиша Мишовић": Доста трудница је позитивно на коронавирус, већина има лакшу клиничку слику.
 
Odličsn šlagvort za iskustvo sa drugog foruma
Priča mi zet - njegova snajka imala sve simptome covida, došla u bolnicu 5 dana pre porođaja, nisu hteli da je testiraju, tako je porodili. Posle porođaja je otpuste kući, imala još veće zdravstvene probleme, na kraju zaglavi u bolnici, testiraju je, pozitivna naravno. Ostane tek rođena beba sa babom. Kroz neki dan, baba simptome, zaglavi i ona, pozitivna na covid, naravno. Sad bebu od 15 dana čuva druga baba. Znači, zbog toga što nisu hteli/mogli da testiraju porodilju, imamo ko zna koliko zaraženih medicinskih radnika, mladih majki i rodbine. Daj Bože samo da ostanu svi živi i bez posledica zbog nesposobnosti zdravstvenih radnika i države.
 
Sa druge strane imate Island, državu koja je bila u stanju da se zahvali i EU, i MMF-u, i bankarskom sistemu iznude, pa pogledajte koliko je ona testirala, kad je počela i kakvi su tamo rezultati.
 
Кривична пријава против Вучића због државног удара


Топлички центар за демократију и људска права поднео је Тужилаштву за организовани криминал кривичну пријаву против Александра Вучића, председника Републике Србије, Маје Гојковић, председнице Народне скупштине Републике Србије, и Ане Брнабић, председнице Владе Републике Србије, због основане сумње да су извршили кривично дело Напад на уставно уређење из члана 308. Кривичног законика у стицају са кривичним делом Удруживање ради противуставне делатности из члана 319. Кривичног законика.

Александар Вучић, Маја Гојковић и Ана Брнабић су у Београду, дана 15. марта 2020. године, у стању урачунљивости, свесни свог дела и његове забрањености, чије су извршење хтели, као припадници организоване криминалне групе коју је оформио првопријављени Александар Вучић, а у циљу стицања неограничене политичке моћи и увођења ауторитарног модела власти појединца, применом политичке силе, донели и својим супотписима потписали Одлуку о проглашењу ванредног стања, која је објављена у „Службеном гласнику РС“, број 29 од 15. марта 2020. године, без да су претходно сазвали или пробали да сазову Народну скупштину Републике Србије, чиме су преузели њену надлежност, а исту суспендовали, чиме су извршили наведено кривично дело.

Тужилаштву за организовани криминал предложено је да се пријављеним лицима одмах одреди притвор будући да сама чињеница да се пријављени налазе на државним функцијама представља особиту околност да би у кратком временском периоду могли поновити кривично дело, као и да је за кривично дело које им се ставља на терет прописана казна затвора преко десет година, а начин извршења и тежина последице кривичног дела су довели до узнемирења јавности које може угрозити несметано и правично вођење кривичног поступка.

Такође је предложено да се пријављена лица, након окончаног поступка, огласе кривим и осуде на максималну јединствену казну затвора у трајању од 15 година, будући да се ради о носиоцима највиших државних функција који су учинили кривична дела против уставног уређења које сами морају, пре свих, да штите. Само максималном предвиђеном затворском казном постићи ће се генерална превенција, односно грађанима ће се јасно указати да покушај свргавања једног од највиших државних органа у Републици Србији – Народне скупштине Републике Србије од стране самих носилаца највиших државних функција представља најтежи облик напада на уставно уређење, имајући у виду последице таквих радњи и ко је извршилац.


http://nadzor.org.rs/krivicna-prijava-p ... abKTSLvJvY
 
tzoran1":27c74xx1 je napisao(la):
Onaj lik sto je dobio batine od srpske policije je dobro prosao.
Nigerijci pucaju i ubijaju.

Kорона вирус у Африци: кршење полицијског сата - нигеријске снаге безбедности убиле 18 људи

Ажурирање од 16. априла, 16:13: У неким деловима Африке изгледају страшни инциденти са полицијским сатима. На пример, снаге безбедности у Нигерији убиле су 18 људи јер се прича да нису поштовале полицијске часове.
Национална комисија за људска права саопштила је да је било "105 жалби на инциденте кршења људских права од стране безбедносних снага" у 24 од 36 нигеријских држава и у главном граду Абуји. Инциденти су документовани, наводи се у извештају, објављеном у среду увече.

https://www.merkur.de/welt/coronavirus- ... 06904.html
Šta hoćeš da kažeš, da trebamo da se upoređujemo s Afrikom?
Makar bio i pijanac i pre toga stvarao nerede, prekomernu silu policajac nije smeo da koristi. Jbg, to je uglavnom nepismena st*** sa jedva završenom srednjom školom.
Pošto zakon ne postoji u ovoj zemlji, lepo ga sačekati negde i sve duplo naplatiti, bez uniforme i značke pa da vidimo šta i kako sme. Muka mi je od naše nesposobne policije, kad god su trebali da reaguju zbog krađe ili neke ozbiljnije situacije nigde ih nije bilo i ništa ne mogu da urade, ali su zato spremni da tuku narod.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
21. vek.

Osoba iz Evrope pravda policijsko nasilje svoje države kroz poređenje sa afričkim.

Mene je sramota, njega ne mora da bude.
 
Zbog mojih aktivnosti sam bio previše puta u policiji u poslednjih pola godine. U više navrata su mi policajci rekli da je bilo bolje ranije kada su mogli da biju, svako bi priznao. Jedan me čak zamolio da pomenem javno da trebaju da im se vrate ta "ovlašćenja". Daleko ćemo dogurati sa time dok oni bliski vlasti mogu pijani da šenluče po Obrenovcu (ako vas zanima guglujte, ima vest na 021.rs) dok biju nekog običnog idiota koji jeste napravio materijalnu štetu ali nije povredio nikog.
 
Kvebek: Kritično u domovima za stare, premijer apeluje za pomoć

Polovina žrtava koronavirusa u Kvebeku je u domovima za stare, gde je kriza dostigla razmere da je premijer te najveće kanadske provincije Fransoa Lego apelovao na sve koji mogu da pomognu da se stiuacija stabilizuje.

Kvebek ima 15. 857 potvrđenih slucajeva corona virusa, 630 je preminulo, a polovina smrtnih ishoda vezana je za domove za stare, kao i u celoj Kanadi.
---------------------------------------------------------------------
Nemačka: Faktor reprodukcije virusa pao ispod jedan

U Nemačkoj je stopa takozvanog faktora reprodukcije virusa pala na 0,7, čime je postignut veliki cilj nemačke vlade, jer to znači da svaka inficirana osoba sada statistički može da zarazi manje od jedne osobe.

Početkom marta je ovaj važan faktor bio na tri, a od 8. aprila pao je na 1,3, sa određenim fluktuacijama.
---------------------------------------------------------------------
Raste broj novih slučajeva u Rusiji

Rusija je zabeležila 4.069 novih slučajeva koronavirusa u prethodnih 24 časa, što je porast broja novoobolelih za 621 u odnosu na prethodni dan.
---------------------------------------------------------------------
Kina: Nikada nije bilo prikrivanja širenja koronavirusa

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da nikada nije bilo nikakvog prikrivanja širenja koronavirusa i da Kina to ne dozvoljava.

Ministarstvo dodaje da je Vuhan, u kojem je revidiran broj preminulih od kovida 19, sproveo statističku verifikaciju da bi osigurao preciznost.

Revizija je uobičajena u međunarodnoj praksi, ukazalo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova.
---------------------------------------------------------------------
Broj nezaposlenih u SAD dostigao 22 miliona
Broj nezaposlenih u SAD dostigao je 22 miliona, od čega je 5,2 miliona registrovano u četvrtak, javlja Njujork tajms. Ukupan broj nezaposlenih ravan je broju radnih mesta otvorenih u poslednjih devet i po godina, koliko je prošlo od poslednje velike ekonomske krize. Njujork tajms upozorava da ovoliki broj nezaposlenih nije registrovan još od Velike ekonomske krize tridesetih godina prošlog veka.
---------------------------------------------------------------------
U Republici Srpskoj 500 zaraženih

U Republici Srpskoj registrovano je 14 novih slučajeva koronavirusa, što je ukupni broj zaraženih povećalo na 500, rekao je ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić.
---------------------------------------------------------------------
Danska postepeno pokreće privredu

Danska, koja je bila jedna od prvih zemalja koje su uvele restriktivne mere, od 20. aprila će dozvoliti ponovo rad malim privrednicima, kao što su frizeri, kozmetičari i auto-škole, saopštila je vlada.

"Niko ne želi da drži Dansku zatvorenom ni dan duže nego što je stvarno potrebno. Ali ne smemo da idemo brže nego što možemo da zadržimo epidemiju pod kontrolom", rekla je premijerka Mete Frederiksen na Fejsbuku, prenosi Rojters.

U Danskoj je od početka epidemije umrla 321 osoba, a ovog meseca beleži se pad hospitalizovanih i smrtnih slučajeva.
---------------------------------------------------------------------
Britanija kupila dva miliona neispravnih testova

Vlada Velike Britanije platila je dvema kineskim kompanijama 20 miliona dolara za neispravne testove na antitela, objavio je Njujork tajms.

Premijer Boris Džonson rekao je u martu da su ti testovi jednostavni kao i oni za trudnoću, i da imaju potencijal da "promene pravila igre". Međutim, Univerzitet u Oksfordu utvrdio je da su testovi neprecizni.

Britanska vlada kupila je dva miliona testova i sada pregovara o načinu da povrati barem deo novca, piše Njujork tajms.
---------------------------------------------------------------------
Crna Gora zabeležila još devet slučajeva

Institut za javno zdravlje Crne Gore saopštio je da je analizirao još 133 uzorka, među kojima je infekcija potvrđena kod tri osobe iz Plava, kao i kod šest osoba iz Ulcinja.

U Crnoj Gori je registrovano ukupno 303 slučajeva zaraze.
---------------------------------------------------------------------
Više od 700 novih slučajeva u Singapuru

U Singapuru je za jedan dan registrovano 728 novih slučajeva Kovida-19, a još deset osoba je preminulo, saopštile su tamošnje vlasti.
---------------------------------------------------------------------
Mjanmar oslobađa zatvorenike

Više od četvrtine zatvorske populacije u Mjanmaru biće oslobođeno, najavio je predsednik te zemlje pošto su učestali pozivi da se isprazne pretrpani zatvori zbog straha od širenja epidemije.
---------------------------------------------------------------------
Donald Tramp predložio plan otvaranja SAD u tri faze

Američki predsednik Donald Tramp najavio ubrzano otvaranje zemlje kojim će upravljati guverneri država uz asistenciju federalne administracije.

Otvaranje će se obaviti u tri faze, svaka faza trajaće najmanje dve nedelje, a uslov za prelazak u sledeću je smanjen broj zaraženih u toku prethodne faze.

Početak otvaranja nekih država predviđa se već krajem aprila, a Demokrate Trampov plan kritikuju kao "nejasan i protivurečan".
---------------------------------------------------------------------
Vuhan izmenio podatke, broj umrlih skočio za 1.290 osoba

Broj umrlih od Kovida-19 u kineskom gradu Vuhanu skočio je za 1.290, pošto je grad revidirao broj slučajeva zaraženih i umrlih od koronavirusa od početka epidemije, prenose kineski mediji.

Broj umrlih porastao je na 3.869.

izvor: RTS
 
@daxara
@tragac
Naravno SARKAZAM je u pitanju, a usput je onaj buzdovan bio toliko "pametan" da se namestio da ga snime.
 
Osvrćući se na najstarije sugrađane, koji od uvođenja vanrednog stanja nisu napustili svoje domove, rekao je da su u tom pogledu moguće određene izmene.

– Kako je najavljeno, nakon Vaskrsa, oni će u određenom vremenskom periodu moći da izađu iz svojih domova. To se vreme neće poklapati sa vremenom kada i drugi izlaze, jer tada ne bismo ništa uradili. Sledićemo mere Republičkog kriznog štaba i obavestićemo ih o tome kako i kada će moći da se kreću. Razumemo da je ovakva mera bila potrebna i imali smo dosta molbi prethodnih dana, ali bile su neophodne sve ove nedelje kako bi struka rekla da takva mera neće izazvati veći problem. Nemamo drugi izbor nego da verujemo ljudima koji se ceo život uče i spremaju kako bi nas u ovakvim situacijama spasili i obezbedili najbolje mere da bismo pobedili ovu pošast – rekao je pomoćnik gradonačelnika.

izvor: studio B
 
Veoma korisna lista u ovom trenutku važećih naučnih pretpostavki o karakteristikama Covid-19 koje se u Kanadi koriste kao osnova za formulisanje javnih politika vezanih za epidemiju. Dobro kao kratak i jasan osobina ove bolesti.

Coronavirus disease (COVID-19): Summary of assumptions

Updated: April 13, 2020

In order to develop technical guidance to support F/P/T public health authorities and front-line clinicians in health care settings responding to the novel coronavirus causing COVID-19, a number of assumptions were taken to develop interim guidance documents. These assumptions are based on currently available scientific evidence and expert opinion and are subject to change as new information on transmissibility and epidemiology becomes available.

https://www.canada.ca/en/public-health/ ... tions.html
 
Radojičić: Beograđani, nosite maske

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić apelovao je na stanovnike glavnog grada da obavezno nose maske, i u zatvorenim i na otvorenim prostorima, i dodao da ga brine kada vidi da se ne postupa po uputstvima nadležnih.

„Ljudi čak ni u prodavnicama ne nose maske. To nikako nije dobro ni za njih ni za one koje sreću na zatvorenim mestima. Postoje podaci da nije dovoljna distanca od dva metra ni na otvorenom prostoru, ukoliko prolazite pored nekoga koji ne nosi masku, zbog cirkulacije aerosoli u vazduhu“, rekao je gradonačelnik u uključenju za televiziju Pink.


On je naveo da će grad funkcionisati normalno i za vreme uskršnjih praznika te da oko 1.200 ljudi stoji iza toga.

Povodom ovogodišnje proslave Uskrsa kod kuće, zbog suzbijanja širenja epidemije virusa korona, Radojičić je rekao da je vreme da se vratimo „izvornim pravilima pravoslavlja“, koja nalažu mir, ljubav, smernost…

„To su stvari koje smo izgubili proteklih godina i u globalizaciji na određeni način. Ljudi su postali samovoljni, a praznik nas podseća da na drugi način treba da ga proslavimo“, kazao je Radojičić.

Kako je primetio, potrebno je samo da slušamo patrijarha (Irineja), da praznik proslavimo u svom srcu i u okviru svoje porodice.

izvor: studio B
 
Vrh