Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
marone":26iwrs10 je napisao(la):
Bas tako Astro, ne zabrana kretanja. Takodje ne socijalno udaljavanje vec fizicko. Socijalne kontakte mozemo odrzavati.

Kada se pojavio češće u upotrebi termin Social Distancing, krenuo sam da upravo zbog toga tražim adekvatan prevod na naš jezik jer na Vikipediji piše

Social distancing
Not to be confused with Social distance or Social isolation.

Još ga nisam našao, pa koristim "socijalno distanciranje" i svestan sam da se taj termin može različito shvatiti.
 
Tako je @vradovic -u
What is social distancing?

COVIDweb_avoidCloseContact_masks_rect-01.png


Social distancing, also called “physical distancing,” means keeping space between yourself and other people outside of your home. To practice social or physical distancing:

Stay at least 6 feet (2 meters) from other people
Do not gather in groups
Stay out of crowded places and avoid mass gatherings
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... ncing.html

I to je "jedino" što je potrebno raditi. Verovatno će na kraju da to budu zvanične mere svake države. Tamo gde narod ne ume da sluša, mora policija da radi svoj posao.
 
Kako to da krizni stab smatra da se vidi svetlo na kraju tunela ,a dolazi do zaraza u ustanovama.
Meni se cini da se virus u stvari prenosi n a mestima gde vis eljudi spava zajedno (bonice, staracki domovi...)

Kako to da su zarazene trudnice i porodilista, a nijedna kasirka?
PO hipermarketima cirkulise mnogo vise ljudi.

Drugo. tzv
normalizacija života.

Mozda tisina koju danas imamo omogucava da postavimo pitanje: Da li je to bio normalan izvot?
Ti odlasci na posao, 350 bacenih dana godisnje da bi se ostvarilo 15 dana letovanja i status koji ide uz to.
Posete hipermarketima, histerija zbog mobilnih telefona itd?
Nas strah od virusa ima skoro religioznu konotaciju.
Ucimo da potisnemo svoj ego.
 
MC, svi znamo kakve su nam ustanove. Institucije su nam u raspadu i najcesce ih vode nekompetentni ljudi postavljeni po partijskoj osnovi a ne po kompetentnosti i strucnosti (i nije to problem od skoro).

Juce sam, na primer, u jednom mediju video na naslovnoj stranici dva naslova koja su opozitna jedan drugom. U jednom drr Nestorovic kaze da smo vec pobedili koronu, u naslovu pored imunolog Jankovic kaze da borba tek sledi.
Slicne konfuzne vesti se pojavljuju i oko mera koje se uvode ili se razmatraju.

Mediji igraju kljucnu ulogu u kreiranju javnog mnenja i u obavestavanju gradjana. Forsiranjem tabloida i pretvaranjem medija u politicke proglase, razvodnjavanjem i obesmisljavanjem svih tema, plasiranjem afera i obesmisljavanjem svacega odigralo je kljucnu ulogu u opstem nepoverenju u institucije i podelama na svakom nivou.

Jos jedna stvar. Krizne situacije kao ove prenaglasavaju osobine pojedinca ali i drzava. Kakva je Srbija vidimo po merama.
 
Ministar B.Nedimović je rekao da je epidemiološka sitaucija obuzdana u Nišu.
Ja očekujem da ćemo do kraja sledeće nedelje moći da kažemo da je najveći deo problema rešen. Što se tiče Niša, stavri idu na bolje", rekao je on i dodao da posle uskršnjih praznika moći da bude otpušteno 400-500 pacijenata. . .
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676305
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729018#p729018:1pu3kx0b je napisao(la):
astrodule » Суб Апр 18, 2020 10:26 am[/url]":1pu3kx0b]Tako je @vradovic -u
What is social distancing?

COVIDweb_avoidCloseContact_masks_rect-01.png


Social distancing, also called “physical distancing,” means keeping space between yourself and other people outside of your home. To practice social or physical distancing:

Stay at least 6 feet (2 meters) from other people
Do not gather in groups
Stay out of crowded places and avoid mass gatherings
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... ncing.html

I to je "jedino" što je potrebno raditi. Verovatno će na kraju da to budu zvanične mere svake države. Tamo gde narod ne ume da sluša, mora policija da radi svoj posao.
Мислим да би код нас погоднији термин био "телесно раздвајање" или нешто слично. Не видим зашто увек морамо да користимо стране речи, без обзира што су термини попут социјално, физички и дистанцирање већ присвојени од стране нашег језика.
 
Ja lično ne volim korišćenje termina "socijalno" jer me to više podseća na klase, tipa bogati i siromašni. "Socijalne mreže" mi je tek bezveze, i mislim da je bolje "društvene" mreže, kao neka fuzija pojmova koji imaju isti koren "društvo" i "druženje". Tu iskreno najviše krivim SANU, tj. odsek zadužen za to koji me je prijatno iznenadio kada je vrlo brzo dao svoju preporuku kod promene zvaničnog imena države Holandije.

Social Distancing će biti reč 2020. godine sigurno.
 
Čini mi se da bi to bilo najprimerenije. Samo još nekako da u što manje reči objasnimo da to ne važi za članove istog domaćinstva, da bi panduri (koji tu meru treba da kontrolišu )i oni koji kao čavke vrište kada vide ljude u šetnji u parku, mogli najlakše da shvate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729036#p729036:34p9xhk9 je napisao(la):
astrodule » 18 Apr 2020 11:27[/url]":34p9xhk9]Ja lično ne volim korišćenje termina "socijalno" jer me to više podseća na klase, tipa bogati i siromašni. "Socijalne mreže" mi je tek bezveze, i mislim da je bolje "društvene" mreže, kao neka fuzija pojmova koji imaju isti koren "društvo" i "druženje". Tu iskreno najviše krivim SANU, tj. odsek zadužen za to koji me je prijatno iznenadio kada je vrlo brzo dao svoju preporuku kod promene zvaničnog imena države Holandije.

Social Distancing će biti reč 2020. godine sigurno.
Ja sam oduvek koristio izraz "društvene mreže" , upravo zbog toga što se potencira druženje, iako se može tumačiti dvosmisaleno, kao što si i sam rekao. Isto je i u krugovima u kojima se krećem. Isto tako i akcentovanje reči koristim onako kako sdam učio u školi i kako se do skora i pričalo, a ne ovaj novi akcenat koji izgleda, barem meni, kao polujužnjački.
Sam izraz "socijalno distanciranje" nije najsrećniji, jer i kada se zanemari taj "klasni" deo tumačenja, ostaje tumačenje kao da ne treba da se socializujemo, nego da svako za sebe bude vuk samotnjak i živi u nekom svom svetu bez komunikacije sa drugim osobama. Ovo što je Dragan spominjao, moglo bi se uzeti kao najtačnije tumačenje, s tim što meni prihvatljivije za uvo zvuči "rastojanje" od "odstojanje".

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729055#p729055:34p9xhk9 je napisao(la):
astrodule » 18 Apr 2020 12:43[/url]":34p9xhk9]Čini mi se da bi to bilo najprimerenije. Samo još nekako da u što manje reči objasnimo da to ne važi za članove istog domaćinstva, da bi panduri (koji tu meru treba da kontrolišu )i oni koji kao čavke vrište kada vide ljude u šetnji u parku, mogli najlakše da shvate.
Sve si to lepo objasnio, samo što imaš nekih kojima nije ni to jasno. A i verovatno bi se dosta njih našlo da proverava da li zaista živite u istom domaćinstvu. I tu dolazimo do onoga, šta ako recimo u domaćinstvu žive dve osobe, a jedna od njih nije prijavljena na adresi na kojoj žive, ili je privremeno u domaćinstvu sa nekom starijom osobom?
 
Može i "rastojanje", ali to se obično koristi izmedju gradova ili planeta. ;)

Možda "Korona razmak" :) . . .definisan merama Kriznog štaba.
 
Može i "razmak" , ali i to se koristi za druge stvari, pa kada bi smo tako gledali na stvari, došli bi smo do zaključka da nijedna reč nije prikadna, jer se koristi i za nešto drugo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729061#p729061:xluovfps je napisao(la):
direktor » 18 Apr 2020 01:00 pm[/url]":xluovfps]Socijalno odstojanje
Socijalno odstojanje stalno postoji . . . izmedju bogatih i siromašnih.
 
Preciznije i ispravnije je reći "socijalno distanciranje" nego "fizičko distanciranje" jer se ne radi o bilo kojem fizičkom fenomenu već o onoj koja pripada fenomenu socijalnog, odnosno prostoru koji je formiran od strane ljudi.
Što se tiče porekla reči i traženja nekih naših prevoda to je stvar izbora onoga ko govori, ali pošto se radi o globalnoj pojavi onda nije loše da se koriste reči koje se mogu razumeti bez prevođenja. Naravno, radi se o sinonimima i u nekom pojmovnom smislu važno je izabrati nešto što se bez dodatnog objašnjavanja koristi. …
 
Držanje razmaka
Održavanje rastojanja
Razmaknutost
Razdvajanje
Negužvanje
Fizičko odstojanje
 
Vrsta problema koja bi sledeća mogla da bude na redu, i u međunarodnim i u lokalnim okvirima.

"Ako vi otvorite fabrike, ja zatvaram granice"

Trst -- Na najavu Lombardije o skorom otvaranju fabrika i ublažavanju mera, reagovao je predsednik južne, najmnogoljudnije regije Kampanja, Vićenco De Luka.
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676334
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729065#p729065:e8twcz1r je napisao(la):
Marioneta » 18 Apr 2020 13:26[/url]":e8twcz1r]Preciznije i ispravnije je reći "socijalno distanciranje" nego "fizičko distanciranje" jer se ne radi o bilo kojem fizičkom fenomenu već o onoj koja pripada fenomenu socijalnog, odnosno prostoru koji je formiran od strane ljudi.
Što se tiče porekla reči i traženja nekih naših prevoda to je stvar izbora onoga ko govori, ali pošto se radi o globalnoj pojavi onda nije loše da se koriste reči koje se mogu razumeti bez prevođenja. Naravno, radi se o sinonimima i u nekom pojmovnom smislu važno je izabrati nešto što se bez dodatnog objašnjavanja koristi. …
Menio je asocijacija na socijalno vezana za finansije, najpre, pa nek je upotreba te reči najispravnije na kugli zemaljskoj, opet će po meni biti ne adekvatno. Tako da, ajd Jovo nanovo. :D
 
Ajde, smislicemo novu rec.
Bilap, recimo.

Drzite bilap.
 
Zuma":ri9dnmeo je napisao(la):
Vrsta problema koja bi sledeća mogla da bude na redu, i u međunarodnim i u lokalnim okvirima.

"Ako vi otvorite fabrike, ja zatvaram granice"

Trst -- Na najavu Lombardije o skorom otvaranju fabrika i ublažavanju mera, reagovao je predsednik južne, najmnogoljudnije regije Kampanja, Vićenco De Luka.
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1676334
Možda smo blizu povratka pravih granica između država. I viznog režima?
 
Svetska Zdravstvena Organizacija uzvraća udarac !

Za par sati u organizaciji grupe "Global Citizens" i SZO pocinje neka vrsta novog "Live Aid-a u papučama". U pitanju je zaista globalni zabavni događaj koji u ovom teškom trenutku treba da pruži podršku svom medicinskom osoblju i da promoviše odgovorno ponašanje vezano za socijalnu izolaciju. Umetnici će u programu učestvovati uglavnom iz svoje kuće.

Ovaj događaj bukvalno planetarnih razmera, veći od bilo kog sličnog pre njega, prenosiće praktično sve veće televizije u svetu, sve glavne Internet mreže i streaming servisi, a učestvovaće maltene svi koji nešto znače u svetu muzike i zabave.

Voditelji će biti Američki komičari i voditelji Stiven Kolber, Džimi Kimel i Džimi Falon.

Među učesnicima su naprimer sva četri člana Rolinstonsa, Ledi Gaga, Tejlor Swift, Selin Dion, Bili Ajliš, Džon Ledžend, Elton Džon, Pol Makartni, Kris Martin, Andrea Bočeli i Majkl Buble ... ili po azbučnom redu:

Adam Lambert • Alicia Keys • Amy Poehler • Andra Day • Andrea Bocelli • Angèle • Anitta • Annie Lennox • Awkwafina • Becky G • Becky Lynch • Ben Platt • Bill and Melinda Gates • Billie Eilish • Billie Joe Armstrong • Billy Ray Cyrus • Black Coffee • Braun Strowman • Bridget Moynahan • Camila Cabello • Cassper Nyovest • Celine Dion • Charlie Puth • Chris Martin • Christine and the Queens • Common • Connie Britton • Danai Gurira • David & Victoria Beckham • Delta Goodrem • Don Cheadle • Eason Chan • Eddie Vedder • Ellen DeGeneres • Ellie Goulding • Elton John • Erin Richards • FINNEAS • Heidi Klum • Henry Golding • Hozier • Hussain Al Jassmi • Idris and Sabrina Elba • J Balvin • Jack Black • Jack Johnson • Jacky Cheung • Jameela Jamil • Jason Segel • Jennifer Hudson • Jennifer Lopez • Jess Glynne • Jessie J • Jessie Reyez • Jimmy Fallon • Jimmy Kimmel • John Legend • Juanes • Kacey Musgraves • Keith Urban • Kerry Washington • Kesha • The Killers • Lady Antebellum • Lady Gaga • Lang Lang • Leslie Odom Jr. • Lewis Hamilton • Liam Payne • Lili Reinhart • Lilly Singh • Lindsey Vonn • Lisa Mishra • Lizzo • LL COOL J • Lola Lennox • Luis Fonsi • Lupita Nyong’o • Maluma • Maren Morris • Matt Bomer • Matthew McConaughey • Megan Rapinoe • Michael Bublé • Milky Chance • Natti Natasha • Niall Horan • Nomzamo Mbatha • Oprah Winfrey • Paul McCartney • Pharrell Williams • Pierce Brosnan • P.K. Subban • Picture This • Priyanka Chopra Jonas • Rita Ora • The Rolling Stones • Sam Heughan • Sam Smith • Samuel L Jackson • Sarah Jessica Parker • Sasha Banks • Sebastián Yatra • Shah Rukh Khan • Shawn Mendes • Sheryl Crow • Sho Madjozi • SOFI TUKKER • Stephen Colbert • Stevie Wonder • SuperM • Taylor Swift • Tim Gunn • Usher • Vishal Mishra • Xavier Woods • Zucchero

Prenos je iz dva dela a počinje u 20 časova po našem vremenu.

One World: Together At Home

https://www.globalcitizen.org/en/connec ... herathome/

Youtube live streaming

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=87-ZFjLfBAQ[/youtube]
 
mislim da smo mogli i bez ovih zabavljacha i ujdurme sada...
a mi u ponedeljak imamo koncert Zeljka Joksimovica, ispred Starog Dvora
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=729068#p729068:2nb11u80 je napisao(la):
Zuma » Sat Apr 18, 2020 12:30 pm[/url]":2nb11u80]Držanje razmaka
Održavanje rastojanja
Razmaknutost
Razdvajanje
Negužvanje
Fizičko odstojanje
odrucivanje :)
od odruci sa fizickog a moze biti i u vojsci... davno bese
 
Braizilci popizdeli, pa išetali. Sao Paulo.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r2vA5_89Su8[/youtube]
 
Vrh