Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
20230129_133814.jpg
 
Džaba smo nosili maske dve godine, a džaba ih nosimo i sad: Stiglo je najopsežnije istraživanje koje stavlja definitivnu tačku na priču o maskama
...„Poslednje opravdanje za maske je da su, čak i ako se pokažu kao neefikasne, izgledale kao relativno jeftin, intuitivno efikasan način da se uradi nešto protiv virusa u ranim danima pandemije. Ali ‘uraditi nešto’ nije nauka i nije trebalo da bude javna politika. A ljudi koji su imali hrabrosti da kažu toliko zaslužili su da budu saslušani, a ne tretirani sa prezirom. Možda nikada neće dobiti izvinjenje koje zaslužuju, ali opravdanje bi trebalo da bude dovoljno“, smatra Stivens.
Meni nije dovoljno, al ajde. Bar znam da živim sa ljudima koji misle da nošenje krpe na čijoj kutiji nedvosmisleno piše da ne štiti od virusa - štiti od virusa. I da može da zaustavi pandemiju -virusa koji se prenosi aerosolno, kao dezodorans, a između krpe, usta i nosa rupe, otvori i vazdušni džepovi! I da još treba terati nekoga, pa i dete u nižem razredu osnovne kojem konkretan virus ne preti, da nosi tu krpu!

Mračno doba ograničenog sveta: ne potcenjujte nikad više Srednji vek.
 
Poslednja izmena:
Preneta vest je netačna. Članak u NY Tajmsu je kritikovan zbog izvlačenja pogrešnih zaključaka jer, em što neki umereno kritikuju i samu studiju (Cochrane review), em ta studija uopšte i ne tvrdi ono što kolumnista New York Timesa Bret Stivens kaže da tvrdi. U toj "kompilatorskoj" studiji se prosto kaže da dosadašnje studije o tome još uvek ne dozvoljavaju da se izvuče bilo kakav zaključak o efikasnosti maski. Problem je u tome što je ispalo da je u praksi, u vreme ovako velike i izrazito politički polarizujuće epidemije, veoma teško eliminisati niz nekontrolisanih varjabli koje bi TAKOĐE mogle da utiču na zaražavanje ljudi, pa je izrazito teško izdvojiti infekcije na koje je presudno uticalo SAMO nošenje i ne nošenje maski. Ljudi ne žive u laboratoriji gde je sve pod kontrolom, pa je šta oni ispitivačima KAŽU da su radili sasvim različito i od onoga što su stvarno radili, i od onog što im se stvarno dešavalo. Zbog toga autori smatraju mnoge od razmatranih studija koje su sada proveravane u ovom kompilatorskom izveštaju nisu dovoljno kvalitetne. I to je sve. Nedostatak dokaza nije dokaz za bilo šta.
 
Poslednja izmena:
Lab Leak Most Likely Origin of Covid-19 Pandemic, Energy Department Now Says

WASHINGTON—The U.S. Energy Department has concluded that the Covid pandemic most likely arose from a laboratory leak, according to a classified intelligence report recently provided to the White House and key members of Congress...
(Wall Street Journal)

Teorije zavere, Zemlja ravna ploča, kad ode Tramp i dođu demokrate pronaći će se nulti zaraženi šišmiš&mravojed blablablablablablablabla... truć.
 
Poslednja izmena:
I dalje mi nije jasno sto se Vucic pravdao ovde kada je Nesterovic sve bio u pravu. Na stranu sto je id*** za sve ostalo.

 
Lidl je uklonio glupe Kovid paravane! :D

Definitivno je gotovo! :vops:

Sad jos samo da prerastemo i preguramo da ne dodje do Treceg svetskog rata pa se mozda i vratimo nekom nazovi-zivotu koji smo imali do 2020. :D Na jedno 10-15 godina, dok ponovo sve ne kolabira ili nas AI ne ostavi bez poslova. :)
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da su nadlezni i zaboravili na njih. 😄

Ili se ceka da se same osuse i otpadnu jer se zna da su kadrovi kod prevoznika i ovako rastegnuti i zatrpani, pa ko ce jos da ih cima da odlepljuju 5 nalepnica po svakom vozilu...
 
Podseća me malo kao posle bombardovanja kad smo još godinama unapred nailazili na prozore sa seltojep trakom... Tipa 2007. mislim da sam još viđao ili traku i tragove od trage na pojedinim prozorima... ili kad u martu naiđeš na Božićni crtež na nečijem prozoru... Lako je zalepiti i nacrtati, muka je posle to skidati 😊
 
Da da, definitivno se i ja secam par prozora koji su jako dugo zadrzali selotejp, sto ti kazes do 2007. Bio je jedan prozor sa selotejpom na zgradi u Cara Nikolaja pored onog nekadasnjeg pet shopa. Mislim dda sam bas tako jos 2007. ili i kasnije video prozor sa trakom u "X" preko stakla. XD
 
Nezahvalno je sada komentarisati o "glupim" merama protiv Covida, pogotovo prema onima koji su preminuli i njihovim porodicama i bliskim prijateljima. To sto smo kao zemlja imali jedan od najvecih smrtnih stopa na svetu (direktno od kovida, a i od indirektnih posledica i viska smrti) to ocigledno vise nikoga ne zanima. Sto su nam sve mane zdravstva bile eksponirane u prethodne 3 godine takodje nikom nista. Vazno je da kao uvek nakon bitke pokazemo svu svoju hrabrost i kako smo mi uvek najpametniji. Uostalom, ova tema je istorijski pokazala mnogo puta koliko smo ustvari odseceni od realnosti. To je sve od mene, ne bih komentarisao nista vise o Covidu. Sto se mene tice moze i slobodno da se zakljuca...
 
Pa ti isti koji su odsečeni od realnosti su lutali sa merama i predlagali sumanute mere, sami ih nisu poštovali uz to su i zataškavali broj smrti i stvarno stanje u zdravstvu i na kraju dobili ordenje... Sve što si pobrojao se odnosi na njih a ne na nas...

Nikad neću zaboraviti Dariju Kisić mrtva ladna izajvljuje da će se putniku koji nema masku i rukavice "deliti na ulasku u vozilo" gradskog prevoza... To je bilo kad je u maju 2020. trebalo da krene saobraćaj normalno... Toliki raskorak sa realnošću danas ni Šapić ne pokazuje...

Ili kad je novinarka N1 pita zašto onoliko ljudi na otvaranju Galerije, kad je važeće ograničenje bilo za manji broj, a ona odgovara tipa valjda bi trebalo da budete srećni što otvaramo novi šoping mol... Tad se već preporučila vlasti, oni obožavaju takve relativizatore i obrtače teme...
 
Sale uvek može da zaobilazi ovu temu ako mu je mučno da je čita i posećuje. I meni je štošta mučno i mrsko već tri faking godine pa nikom ništa, nat a singl fak iz given.
 
Poslednja izmena:
Sto su nam sve mane zdravstva bile eksponirane u prethodne 3 godine takodje nikom nista.
sami ih nisu poštovali uz to su i zataškavali broj smrti i stvarno stanje u zdravstvu i na kraju dobili ordenje...
Upravo tako. I ovde na temi smo iznosili sve mane zdravstva i bili proglašavani za antivaksere i teoretičare zavera.
 
Ja mislim da su nadlezni i zaboravili na njih. 😄

Ili se ceka da se same osuse i otpadnu jer se zna da su kadrovi kod prevoznika i ovako rastegnuti i zatrpani, pa ko ce jos da ih cima da odlepljuju 5 nalepnica po svakom vozilu...
Verovatno se čeka da se pokrene postupak tendera za najboljeg ponuđača sredstava za čišćenje nalepnica, nakon što je na tenderu koji je prethodio odabrana firma koja će manuelno da skida nalepnice sa prozora i vrata. :D

ili kad u martu naiđeš na Božićni crtež na nečijem prozoru... Lako je zalepiti i nacrtati, muka je posle to skidati 😊
Ako je mogao bivši zamenik gradonačelnika da skida u martu novogodišnje ukrase, može i obično građanstvo. ;)

Ili kad je novinarka N1 pita zašto onoliko ljudi na otvaranju Galerije, kad je važeće ograničenje bilo za manji broj, a ona odgovara tipa valjda bi trebalo da budete srećni što otvaramo novi šoping mol... Tad se već preporučila vlasti, oni obožavaju takve relativizatore i obrtače teme...
Preporučila se ona odavno, jer da nije, ne bi zajedno sa Konom izdržala čitav Corona mandat.
 
Ako je mogao bivši zamenik gradonačelnika da skida u martu novogodišnje ukrase, može i obično građanstvo. ;)

Tebi bi ja jednog čokoladnog zeca poklonio sad da si ovde pored mene... U skladu sa sezonom...

Preporučila se ona odavno, jer da nije, ne bi zajedno sa Konom izdržala čitav Corona mandat.

Sve ti znaš Sole 🙂 voleo bih te više na poitičkim temama da te skroz politički skeniramo... Najveća si mi enigma od svih forumaša...
 
У свим здравственим установама и даље терају људе да носе маске.
 
Tebi bi ja jednog čokoladnog zeca poklonio sad da si ovde pored mene... U skladu sa sezonom...
A ja tebi jedan rečnik da možeš da potražiš definiciju sarkazma.

Sve ti znaš Sole 🙂 voleo bih te više na poitičkim temama da te skroz politički skeniramo... Najveća si mi enigma od svih forumaša...
Na vreme (moj lični stav) sam shvatio da je mlaćenje prazne slame razglabati o politici kao takvoj. Ionako je imamo u dovoljnoj meri u raznoraznim drugim temama. A ja lično se vodim onom krilaticom (koliko god se ofucala od upotrebe i danas se smatra i nečim negativnim) da dela govore više od reči, te mi tako nije bitno koja je politička opcija neko u datom trenutku, ako se za istu stvar borimo (najbolji primer je borba za moj kraj i to da se ne grade soliteri). Takođe, oduvek sam bio za opciju da menjaš onog ko je na vlasti, ako nisi zadovoljan sa načinom i stvarima koje radi. Dakle izlaziš na izbore i glasaš, a ne sediš kod kuće i govoriš kako nemaš za koga da glasaš i time smatraš da si rešio sve svoje probleme, uslovno govoreći. Ovo se isto može primeniti i na pisanje primedbi na neki urbanistički plan i dizanje glasa, odnosno skretanje pažnje na stvari koje te muče tako što ćeš obavestiti nadležne o istom, a ne da sediš kod kuće zavaljen u fotelju (figurativno) i smatraš da nemaš ti šta da prijavljuješ problem, pošto si se požalio na društvenim mrežama, i jer ima ko je zadužen za to da zna tačno šta je koji problem u svakom delu grada i da o tome obaveštava nadređene, koji će posle da uzmu i da rešavaju iste.​
 
A ja tebi jedan rečnik da možeš da potražiš definiciju sarkazma.

Vala za razumevanje tvojih sarkazama nema tog rečnika koji bi nekom pomogao 😊 opusti se Sole 🙂 ne znam što te čokoladni zeka ljuti

A što se politike tiče, zanimalo me je recimo oko Šolc-Makron predloga, ne gradske teme, jer te tu čujem, nego državna politika, koje jeste previše u medijima ali tebe konkretno nisam čuo na te teme, pa me je zanimalo...
 
Kad sam već krenuo u zezatorsko - šaljivom stilu da odgovaram, da nastavim.
Pa stavim smajli na kraju. Što bi rekli anglosaksonci "How hard it can be"?

A što se tiče politike, rekoh u prethodnoj poruci šta sam imao na tu temu, a to se odnosi i na lokalni nivo i na onaj viši nivo.
 

Отворена Међународна научна конферемција „Образовање у време пандемије Ковид 19: искуства и поуке”


Заменица градоначелника Београда Весна Видовић обратила се данас на отварању Међународне научне конференције „Образовање у време пандемије Ковид 19: искуства и поуке” која се одржава на Учитељском факултету Универзитета у Београду.

Весна Видовић је присутне поздравила у име Града и истакла да је Београд, у време кризе изазване пандемијом, показао пример добро организованог образовног система који је успео да се прилагоди изазовима новонастале ситуације.

– Образовне установе морале да обуставе непосредну и пређу на онлине наставу. Уложени су напори да се настава одржи на високом нивоу и да се обезбеде квалитетни услови за учење, а један од кључних фактора успеха била је спремност и ангажованост београдских образовних институција, где првенствено мислим на људе – професоре, наставнике, ученике али и њихове родитеље. Универзитети, средње и основне школе брзо су се прилагодили новонасталој ситуацији и прешли на онлине наставу путем различитих платформи – рекла је Видовић.

Она је подсетила да је, одмах по увођењу ванредног стања, Радиотелевизија Србије, на сва три програма емитовала лекције за ученике основних школа.

– Око 300 учитеља београдских основних школа, који су тада били ангажовани у продуженом боравку деце, а то су професори разредне наставе, које школе ангажују по уговорима о привременим и повременим пословима, нису остали без посла. Након затварања школа због епидемије изазване вирусом корона, задржани су да учествују у припреми наставе на даљину, на основу Одлуке града Београда, на седници Градског штаба за ванредне ситуације – подсетила је заменица градоначелника.

Видовић је поручила да образовање на даљину представља модел образовања који доживљава експанзију у последњих неколико деценија, упоредо са интензивним развојем информационо-комуникационих технологија. Према њеним речима Универзитет у Београду иницирао је низ истраживачких пројеката, с намером да се сагледају изазови и могућа решења с којима се суочава друштво у време кризе.

– У будућим временима образовање на даљину ће све више добијати на значају, с обзиром на бројне предности овог модела образовања. На овој конференцији моћи ћемо да сагледамо какве смо поуке извукли из тешког искуства са пандемијом Ковида 19 и да ли искуство које смо тада стекли у образовању на даљину, можемо да искористимо као позитиван пример добре праксе у овој области – рекла је Весна Видовић и свим гостима пожелела срдачну добродошлицу у Београд и срећан рад.

На конференцији између осталих обратили су се помоћник министра просвете Александар Јовић, државни секретар у Mинистарству науке, технолошког развоја и иновација Вукашин Гроздић, декан Учитељског факултета проф. др Данимир Мандић, проректор Универзитета у Београду проф. др Дејан Филиповић и ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић.

 
У свим здравственим установама и даље терају људе да носе маске.
Više ne. Npr. moja supruga ne nosi otkad je SZO suštinski odjavio pandemiju (i otkad je Hrvatska npr. ukinula obavezu nošenja maski u zdr. ustanovama). Sestre, većinom, ne nose odranije i ne zakeraju pacijentima. Sramota je da ova država formalno ne ukida tu obavezu. To ima veze sa inertnošću sistema i sa tupošću većine srpskih lekara - strašljivih bubalica sa rđavih fakulteta.

Inače, zdravstveni radnici nikad nisu bili bolesniji nego ove zime, dok su nosili maske. Bukvalno, moja žena je kašljala četiri meseca bez prestanka, išavši iz infekcije u infekciju. Treba biti, ali bukvalno, arhidebil, pa ne shvatiti da hirurška maska ne samo da ne pomaže, nego verovatno i pospešuje zarazu.

Kravlje ludilo na delu. Sve je to jedna velika sramota.
 
Vrh