Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 80 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    313
Mislim da to u Africi nema veze ni sa starošću stanovništva, ni sa gustinom naseljenosti. Niti je Evropa toliko matora kao što voli da se priča, niti je Afrika u proseku toliko ruralna kao što mi mislimo, pa sad jedna koliba ovde, pa pojas lavova, pa 50 km niz put druga koliba, pa pojas slonova... Imaju i one svoje košnice i mravinjake, samo pogledajte koliko im iznose populacije zemalja i gradova. Proguglajte neke od njihovih gradova. Čak i oni koji su manji, uvek su zbijeni i haotični. Kako izgledaju naši divlji buvljaci i seoska okupljanja (ali okupljanja) tako izgleda prosek njihovih gradova. Svi svima dišu za vratom i gužvaju se međusobno.

Nego mislim da je glavni razlog manje stradanja od Kovida u Africi upravo ono o čemu je naučna zajednica već pričala ranije:
Epidemiological studies have indicated a lower incidence of COVID-19 in malaria-endemic areas6,7 Izvor: Nature magazine

u Africi je masa ljudi već generacijama izložena Malariji. I pretpostavlja se da, iako ona i dalje kosi ogroman broj ljudi, da tamošnji narodi polako ali sigurno imaju razvijenije imune odgovore na takve bolesti.

To se poklapa i sa već potvrđenim činjenicama da antiviralni lekovi protiv Malarije poput hlorokina (Izvor - NY times) i molnupiravira (Izvor: Medical News Today) imaju uticaj i efekta kod Kovid infekcija i uopšte, imunih odgovora na viruse. Nažalost, često uz neke druge cene, i zato se još ispituju i dorađuju. Ali očigledno je da imaju uticaj na Kovid. Neka uzročno - posledična veza postoji.

Dakle, u slučaju Afrike, fora je u višegeneracijskoj izloženosti pojedinim bolestima i patogenima, u ovom slučaju - virusu koji deli neke karakteristike sa Kovidom, odnosno slabosti.
Mislim da se slično desilo i u Indiji, gde je takođe nekim čudom bila izbegnuta kolosalna katastrofa kad su gomilali tela na ulicama, palili ih i ritualno igrali oko njih. Jer iako oni tamo nemaju generacijski problem sa Malarijom, žive u bolestima i štroci već vekovima, i uz to su imali nekoliko naleta drugih virusčina karakterističnih za to podneblje ili Aziju, pa su i oni prostrujali kroz njih i sigurno ostavili neke tragove i zapise u genetici i imunim sistemima.


Za kraj da udarim jasnu napomenu da ovde ne komentarišem vakcinacije i njihovu primenu u Africi, niti da Kovid treba na svoju ruku da se leči i krpi lekovima protiv Malarije. Pogotovu ne na svoju ruku i pogotovu ne dok se postigne neki svetski standardi konsenzus. Samo kažem za šta je nekoliko struja u nauci reklo i pisalo da je verovatno spasilo Afričko stanovništvo od masovnog pomora početkom prošle godine, pošto su imali krajnje skromne kapacitete a dosta njih i vrlo vrlo labave standarde i protokole.
 
Poslednja izmena:

Potvrdjuje se da je Omicron dosta slabiji od Delte.
Cak i covek koji ugradjuje cipove u vakcine misli isto, ako neko zna to je onda on:

 
Ma da li je moguće, mesec i po dana od poplave Omikrona kroz svet (mesec i po danа = 45 dana = malo više 3 x 2 nedelje), utvrđuje se da ipak ne samo da neće pobiti čovečanstvo nego je čak slabiji nego Delta... I da će na kraju sve zaista da postane sezonski grip, ako već nije i postalo.

Ali bez brige, ne sumnjam ja da ćemo mi još dugo dugo slušati još malo onog ''sačekajmo još dve nedelje, videćete, Apokalipsa samo što nam nije zakucala na vrata''.
 
Pa nije isto kada to izjavi Average Joe na nekom nebitnom forumu i statisticko istrazivanje na velikom broju ljudi.
 
Koji Average Joe? (usput, kaže se ''neki tamo'', imamo mi dovoljno bogat jezik, ne morate da ga kasapite iz dana u dan) Pa imaš sve lepo u dokumentima i zvaničnim naučnim spisima.

Kaže:
The Omicron variant is a variant of SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. It was first reported to the World Health Organization from South Africa on 24 November 2021

Onda pogledaš brojeve umrlih i u teškom stanju na WorldOMeter koji uzima podatke direktno od JohnsHopkins:

I tu se lepo vidi da je od početka decembra pa sve do početka ove nedelje broj dnevno umrlih u svetu bio u padu, a broj teško na respiratorima je i dalje.
Da, zadnjih dana je došlo do porasta, mislim u svetu, verovatno zbog prazničnih proslava i događaja. Ali eto, prođe ceo decembar a OMGkron poče' da smanjuje brojke, a ne da ih povećava, kao što se odmah brže bolje pisalo i paničilo.

Usput, JohnsHopkins računica kaže da je smrtnost pala na 2%.
Ko grip. Ako ne i manje.



Mislim, suštnski se slažemo. Poblem samo nastaje kada nastupe neki ljudi kojima nikad nijedan uzorak nije dovoljno veliki. Pa vele dok neki soj ne prođe kroz svaku dušu na planeti, i dok ne dođe 2050, ne možemo sa sigurnošću da kažemo da je Korona postala grip. Epa, bojim se da većina ljudi to odavno kaže, i njima nisu potrebni uzorci od 8 milijardi.
A oporavak od svega ovoga im je itekako, očajnički potreban.
 
Poslednja izmena:
Tok epidemije.

Iz nekog razloga kod nas najčešće kriva broja dnevnog stavljanja na respirator prva reaguje na promenu broja zaraženih. Danas po prvi put vidim jasne naznake da počinje njen rast. Rast broja zaraženih je i dalje maltene vertikalna i savršeno prava linija, daleko iznad svega što smo tokom dve godine videli. Nema naznaka usporenja.

2022.01.13 Tok epidemije 1.jpg

2022.01.13 Tok epidemije 2.jpg
 
@Bender, kakvih 8 milijardi, ljudi lepo radili istrazivanje i pokazali, to sto ti sve znas od rodjenja to je druga stvar.
Inace pad na worldmeters moze biti iz bilo kog razloga, npr vakcine, epidemioloske mere itd, a ovde je lepo uradjen uzorak sa tacno navedenim grupama.
 
Ma pričam o vama pojedincima ovde što biste da držite svet u beskrajnoj histeriji, socio-ekonomskom ponoru i eksperimentalnom stanju do 2050. jer kad god dođe do nekih pogoršanja, to predstavljate kao Apokalipsu, a kad god se pojave lepe vesti i znakovi da sve ovo postaje običan grip, to otpisujete i drvite ''treba nam još vremena'' i ''rano je''. ;)

A ne znam ja sve, u postu malo iznad tvog laprdanja sam lepo bio napisao da nemam nikakve afinitete prema antivirološkim lekovima i da tek treba da se utvrdi njihova efikasnost i bezbednost. Nego znam šta je, peče te što je nas par s ove teme bilo u pravu kad je još početkom decembra reklo da će sve ovo da oslabi i da postane grip, a da nismo bacili 200 sati i noći proučavajući više nego očigledne stvari i grafike da bismo došli do tog zaključka. Pa si sad malo ljut. I osećaš se kao da tvoj i rad ostalih statističara i Jahača pravde ovde je ispao malo... uzaludan. Kapiram. Zato udri brale slobodno, istresi to iz sebe. Ionako si me kulirao dugo vremena, ponekad čak i onako malo jajarski, kad sam te podržavao na drugim temama i u drugim borbama, a ti se pravio mutav. Sad kad smo opet u komunikaciji, udri slodobno, izbaci sve to. :D

E, al šalu na stranu, iskreno se nadam da će ova tema već na jesen biti zaboravljena, ili da kažem ovako - da ćeš ti, kao i ja, biti među razumnijim ljudima koji se tada više neće baviti ovom temom. Pa da možemo da se vratimo i više bavimo aktuelnim, gorućim problemima i tematikama. Umesto da se džapamo ovde oko 2 ili 3% smrnosti i jel 36. soj ili 42. talas. ;)

Bezveze je, i šteta, imamo toliko drugih problema i toliko drugih zajedničkih neprijatelja i ciljeva, a džapamo se ovde oko besmislenih statistika i varijacija u njima... Nadam se da će se to uskoro okončati.
 
Poslednja izmena:
Ако будемо пратили земље које су раније ушле у омикрон талас, раст код би требало да се заустави за неких недељу дана, а недуго након тога би требао да почне нагли пад. Болнице, као и број особа на респиратору не би треба да достигне бројке из делта таласа, очекујем да буде негде на половини. У другој половини фебруара надам се "омикрон ћао", мада то још није достигла ни Јужна Африка, али требало би јако брзо.
 
Nego znam šta je, peče te što je nas par s ove teme bilo u pravu kad je još početkom decembra reklo da će sve ovo da oslabi i da postane grip, a da nismo bacili 200 sati i noći proučavajući više nego očigledne stvari i grafike da bismo došli do tog zaključka. Pa si sad malo ljut. I osećaš se kao da tvoj i rad ostalih statističara i Jahača pravde ovde je ispao malo... uzaludan. Kapiram. Zato udri brale slobodno, istresi to iz sebe. Ionako si me kulirao dugo vremena, ponekad čak i onako malo jajarski, kad sam te podržavao na drugim temama i u drugim borbama, a ti se pravio mutav. Sad kad smo opet u komunikaciji, udri slodobno, izbaci sve to. :D
Ne znam zasto uopste rade ova istrazivanja, bolje da su pitali lokalne experte koji to vec odavno znaju, sa sve detaljima i procentima, ustedeli bi silne milione.
Cak je i Bil Gejc tek skoro ukapirao, ko mu kriv kad ne posecuje prave forume.
 
Nije li fascinantno kako nikoga nije briga što je temperatura već šesti dan ispod nule, baš kad imamo od 10 do 13 hiljada slučajeva zaraze dnevno, uz sneg i led, pa svi grozničavi ljudi pomućene svesti zbog činjenice da im je koža 40 stepeni toplija sa jedne nego sa druge strane bukvalno satima stoje u snegu čekajući ne bi li otkrili kog će dana biti primljeni? Valjda se smatra da im je velika uteha što su zajedno i što ravnopravno dele sve, i zimu i viruse.

2022.01.13 temperatura.png
 
Meni se slosi cim vidim ove redove ispred domova zdravlja. Znate kad bi ja cekao tako satima da dodjem na red? Nikad a ni tada
 
Kada bi nova preporuka bila da se na pregled dođe ako je temp npr 3 dana i duže mislim da bi se život vratio u normalu. Naravno uz Omikron soj.
Neverovatno je da imas temp 1 dan i da ti se upala pluca vec razvija brzinski. Sve dok budemo imali ovakvu situaciju pregledi ce biti maltretiranje i redovi, zracenje rendgenom....
 
Sistem nam je mnogo inertan. Promenili su se simptomi sa ovim novim sojem a nama je postupak ostao isti. Po gužvama je očigledno da je taj sistem sad neodrživ no uprkos tome se ne menja jer naravno da 100 šiba po tudjim leđima ništa ne boli.
 
Vesić je juče rekao da će reaktivirati Sajam ukoliko bude bilo potrebe. A možda bi mogli da Sajam bude velika kovid ambulanta jer ovako su moji prijatelji čekali po 7-8 sati proteklih dana i još ne mogu testovi krvi da se urade kod države već trk kod privatnika i daj i njemu 1500 din pa trk nazad.
 
Kako otvoriti bolovanje bez odlaska u ambulantu?

Možeš u privatnim ambulantama tj oni su dužini da obaveste državu o pozitivnim testovima na kovid. Samo što taj test ne važi za kovid propusnice, ali za bolovanje može
 
Ne vidim da je neko preneo, ali juče je u BGD hronici gostovala neka farmaceutkinja koja je detaljno opisala najnoviji protokol za koji tvrdi da je savršen.

Ukratko, mlađi od 18 - ništa od lekova.
Stariji - favipiravir ako nema pridruženih bolesti (spomenula je koje su to)
Stariji sa bolestima - molnupiravir.

Anitbiotici više nikako. Pre su se davali jer su mislili da je tok bolesti sličan gripu, a sada su uvideli da nije tako.
Vitamin D nije pokazao nikakvu delotvornost, plus što je skup.

Kaže da je taj protokol javan i da ga je Ministarstvo zdravlja objavilo.

Takođe je pominjala nešto oko vitamina C, kako se ne preporučuje u većim količinama jer zakišeljava organizam.

Takođe je pomenula neku novu studiju koja favorizuju pileću supu. Za tu studiju je rekla "da su otkrili Ameriku" :)

3l tečnosti je obavezno uzimati.
 
Vrh