Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Па шта очекујеш, СК има права на све мастерсе а некад преноси и ГС турнире, а без Ђоковића (или са негативним ставом о НЂ) би им гледаност драстично опала.
 
И то на Исланду, наравно, званично. А сигурно сви не оду да се тестирају због кијавице ни тамо.

Све мере су превазиђене - мислим, превазиђене су, осим неких минималних, од почетка, али сад баш дибидус.

Као прво, мора да престане масовно пребројавање и тестирање људи са кијавицом, што је јуче и најавио шпански премијер. То, па све остало.

To ja pricam. Ljudi odma trce cim ih zagrebe grlo malo. Brojevi zarazenih odavno ne znace nista (ako su ikad i znacili)
Ja bi ukinuo besplatno testiranje iz zabave i zbog hipohondara i omogucio lecenje samo ozbiljnim slucajevima normalno sve sto treba. I prestao sa objavljivanjem broja zarazenih na dnevnom nivou
Nema smisla odavno, evo juce 27.000 testiranih -9.000 pozitivnih, o cemu mi pricamo uopste. A od tih 9.000 99% ce za nekoliko dana ozdraviti potpuno
 
Dvoje rođaka 65+ je zakačio infekciju i pored vakcine Modernom, par dana groznice i to je to, do doktora nisu mogli ni da dođu od kolapsa sistema (inostranstvo).
 
Što se tiče Đokovića ja se i dalje iskreno nadam da nije ni video email o svom pozitivnom testu pre nego što je išao zaražen u javnost. Teško je zamisliti da tako popularna ličnost nema bar dva emaila i dva telefonska broja. Jedan privatni, jedan poslovni i možda više za masovno spamovanje, sponzore, igrače, fondaciju i širi krug kontakata svih vrsta. To bi onda značilo stotine mejlova i poruka dnevno. Tako da takvo objašnjenje jeste u zoni mogućeg. Ali da li je verovatno? Pogotovo što je ovde u pitanju njegovo lično zdravlje, dakle uslov za turnire, a ne sport ili biznis? Na takvo pitanje je jednostavno nemoguće odgovoriti a da čovek ne zna kako je kod njega organizovan taj poslovni deo njegovog života koji se bavi komunikacijama i kontaktima. Tako da je najbolje odložiti bilo kakav sud o tome. Za sada ne znamo, i to je sve što se oko toga može reći pre nešto on sam nešto kaže.
 
To ja pricam. Ljudi odma trce cim ih zagrebe grlo malo. Brojevi zarazenih odavno ne znace nista (ako su ikad i znacili)
Ja bi ukinuo besplatno testiranje iz zabave i zbog hipohondara i omogucio lecenje samo ozbiljnim slucajevima normalno sve sto treba. I prestao sa objavljivanjem broja zarazenih na dnevnom nivou
Nema smisla odavno, evo juce 27.000 testiranih -9.000 pozitivnih, o cemu mi pricamo uopste. A od tih 9.000 99% ce za nekoliko dana ozdraviti potpuno
Pazi, tih 9000 uopšte nije relevantno. Ali samo zbog toga što je testirano tek 27000. Sa tako niskim brojem testiranih, a visokim brojem zaraženih, sigurno je tu realan broj zaraženih mnogo mnogo veći. Znajući prosečnog Srbu, ako oseti simptome, vrlo verovatno će da kaže "ma, to mi prehlada, izašao sam sa mokrom kosom kroz prozor, duvala promaja" i neće se testirati.
 
Pa i ne slazem se bas. Ima i tih sto otpisuju sve dok ne padnu u nesvest ali ima i dosta hipohondara koji su izmilili sad sa ovom Kovid histerijom.

Uostalom, uvek ih je bilo. Pogotovu medju starijima. Nego mi svi znamo za stereotip Balkanca u selu koji svaki zdravstveni problem resava nalivanjem rakijcinom, slaninom i tucanom paprikom, ne voli lekare i za sve samo cuti, ignorise i trpi (dok mu se ne slosi). Ali isto tako, postoji ovde i druga masa na drugom ekstremu koja ne izbija iz bolnica i sa pregleda, tj postojala je jos i pre Kovida. A tek sa Kovid histerijom i paranojom, namnozili su se samo tako.

Naravno nisu samo oni krivi za to nego i "strucnjaci" lekari koji svakih par nedelja izbacuju intervjue i objave u fazonu:
Ako imate kijavicu, sigurno je Korona
Ako imate proliv, mozda je Korona
Ako kasljete, mozda je grip, ali verovatnije je Korona
Ako ste prehladjeni a malaksali i bole vas misici - najverovatnije je Korona
Delta soj, Omikron soj, Deltakron, je*******okron, Savskokron, Borcakron, Senjakron, Visnjikron... 25. talas, 74. mutacija, 89. varijacija...

Istina, ima i onih u glavi zdravijih lekara koji apeluju "nemojte hitati u domove zdravlja i laboratorije cim vam zacuri nos ili zaboli palac na nozi". Ima i tih.
Ali vecina uglavnom paranoise i sve poistovecuje sa Kovidom.

Mislim da se razumemo, ja ne odbacujem mogucnost da osobe poput mene, koje i kad imaju samo prehladu, dobiju i stomacne probleme (jer imuni sistem poludi pa pobija sve, cak i sto ne treba) i stoga ne iskljucujem i ne otpisujem one teorije da nekad neko moze da ima Koronu a da od simptoma dobije samo proliv i kijavicu i nista vise.
Isto tako ne otpisujem da neko moze xa bude zarazen i zarazan a ima samo glavobolju ili migrenu, opet, jer njegovo telo samo time reaguje.

Svi smo unikatni, milijardu je promenljivih, viruscina je nastala iz vestackih neprirodnih okolnosti, i stoga svakakve kombinacije su moguce sa ovom do sad nevidjenom viruscinom. Ali ipak, ono kad izadju (neki) lekari u javnost pa pisu i kazu "imate kijavicu - proverite vi da l' nije Korona" pa tacno pocne da mi se povraca.
 
Poslednja izmena:
A što se tiče brojki, najbitnije i najrelevantnije su: koliko je umrlih i koliko je na respiratoru ili u teškom stanju.

Ove opsesije koliko je zaraženih i šta nam broj samo i samo zaraženih govori, jel skok zaraženih u odnosu na juče ili pad u odnosu na prekjuče, jel 7.000 ili 9.000, jel u pitanju test ovaj ili onaj, pogotovu sad sa 350 različitih sojeva i različitih simptoma... to ti je kao kada bismo hteli da uradimo studiju koliko Srba u celoj Srbiji puši pa jedan dan u podne odemo na Slaviju pa tamo beležimo broj ljudi sa cigaretom, pa drugi dan odemo predveče u Sevojno pa tamo beležimo, pa treći dan pitamo 30 ljudi u Nišu i eto kao, dobismo realno stanje na osnovu 100 posmatranja i razgovora sa 30 ljudi... Ma da, oće to.

Pogotovu imajući u vidu da očigledno postoji neko ograničenje naših službi i laboratorija koliko dnevno mogu da stignu da obrade uzoraka do 15h. To nije samo moje zapažanje, mislim da se čak i ovde pričalo o tome, a i po javnosti i medijima se takođe špekuliše o tome već duže vreme. Što je i očekivano, pošto smo mala i skromna zemlja i nismo bili u ovakvoj situaciji do sad. Tako da to uzdanje u ''jel danas 6.564 ili 8.655'' pa izvođenje zaključaka o opasnosti samo na osnovu toga... to je šuplja priča. Smrti i teška stanja, to je ono što treba da se prati. Posebno sad kad je na scenu nastupio Omikron, a svi smo podeljeni oko toga hoće li on tek da nas zbriše sa planete, ili da postane običan sezonski grip. Epa pratimo smrti i teške slučajeve (a ne broj pozitivnih testova, koji su pritom često nebulozni i nepouzdani), pa ćemo tako doći do konačnog odgovora.


Mislim, većina će doći do odgovora i prihvatiti ga. Ne sumnjam ja da će i kada jednog dana broj umrlih U SVETU spadne na 20 dnevno, da će i tad biti raznih paničara i/ili karijerista koji će da nastave da od toga prave bauka i histeriju. Čitave karijere i nauke su se izgradile na ovome, a o profitima da i ne govorim. Mnogi će imati problem i protivljenje da gase tu svoju mašineriju (bilo za proizvodnju para ili za proizvodnju ega i tutla).
 
Poslednja izmena:
To ja pricam. Ljudi odma trce cim ih zagrebe grlo malo. Brojevi zarazenih odavno ne znace nista (ako su ikad i znacili)
Ja bi ukinuo besplatno testiranje iz zabave i zbog hipohondara i omogucio lecenje samo ozbiljnim slucajevima normalno sve sto treba. I prestao sa objavljivanjem broja zarazenih na dnevnom nivou
Nema smisla odavno, evo juce 27.000 testiranih -9.000 pozitivnih, o cemu mi pricamo uopste. A od tih 9.000 99% ce za nekoliko dana ozdraviti potpuno
Od 10tak mojih prijatelja koji su verovatno za novu godini dobili samo je dvoje imalo pozitivan antigenski test dok su ostali bili negativni. Dvoje još uvek nema ni potvrdu bolesti jer u njihovim malim gradićima nema PCR testova a imaju sve simptome. Verujem da je broj zaraženih zapravo znatno veći ali neki ni ne idu na testiranje. Ja sam recimo pre oko mesec dana imao temperaturu, bol u grlu, kašljanje i kijanje ali nisam išao na testiranje jer sam kr****. 7 dana kasnije sam bio kao nov ali verujem da je tome doprinelo što sam primio tri Fajzera. Ne želim ni da pretpostavljam kakva bi bila žurka da sam nevakcinisan.

Omikron jeste slabiji ali nije bezazlen za one koji su nevakcinisani. Jedan komšija koji je moj vršnjak ali nevakcinisani se prošle nedelje preselio na groblje a imao je 32 godine.
 
Свеједно, ипак ће морати ускоро и вабљење на вакцину да се устави. Па ко хоће - хоће, што је за овакву болест и нормално од почетка.
(Са омикроном - ја више нећу хтети. Многи неће хтети и то би било то.)

Једина мера је - укидање свих мера. Готово је.
 
U principu izbegavam da prenosim ovakve vesti jer verujem da osnovni fokus teme treba da bude prenošenje korisnih informacija o prirodi ovog virusa i toku epidemije, ali ovo je ipak previše, pa treba da se zna budući da ova tri članka zajedno daju opštu sliku "Omikron faze" našeg zdravstvenog sistema. Zašto se medicinsko osoblje i dalje prima samo na određeno vreme?

Čovek umro čekajući red ispred Kovid ambulante.

"Tog ponedeljka, 10. januara, u čekaonici iz pakla bilo nas je iz matične Borče, ali i iz Koteža, Krnjače, Padinske Skele…"

„Ministre, u novom kliničkom centru nema ko da radi, svi su u Nemačkoj“

1641810781-Kovid-ambulanta-VMC-Novi-Beograd-Foto-goran-srdanov-nova-rs-1024x683.jpeg

1641826662-IMG-a4df8ae648a1974b8a609d556ad63169-V.jpg
 
Nova.rs u redovima ispred kovid ambulanti: Slika koju niko ne želi da vidi

"U pola sedam sam došao jutros, ispred mene je bio red najmanje 50 metara, a medicinska sestra mi je rekla da su juče primili preko 900 ljudi. Verujte mi testiram se drugi ili treći put, ne znam više ni sam šta ću", priča nam Milan ispred kovid ambulante na Novom Beogradu.

Za samo jedan dan broj zaraženih skočio je za 2.500 građana kojima je registrovana korona, a kakvo je zapravo stanje svedoče nam prizori ispred kovid ambulanti širom Beograda. Ekipa našeg portala posetila je kovid ambulante na Novom Beogradu, Zemunu, Paliluli i Voždovcu i svugde je situacija identična: redovi su ogromni, čeka od sedam sati ujutru pa kada dođete na red.

Ako uopšte i dođete na red, jer zdravstvene ustanove rade do 20 sati, a nakon toga se zaključaju ambulante, a bolesni građani idu kućama kako bi sutra potražili novu sreću u kovid redovima.

Ispred kovid ambulante na Novom Beogradu zatekli smo blizu 20 građana koji su u redovima od pola sedam ili sedam ujutru, i koji nam kažu da su odavno izgubili strpljenje.

"Jutros je bio red 50 metara, delili su brojeve pre sedam ujutru, pa su nam rekli dodjite za pola sata. Pet, šest ljudi je bilo reda sigurno. Drugi treći put se testiram, sta da vam kažem. Osoblje kaže da prime 900 ljudi dnevno. Sad cekam papir za bolovanje i to cekam od jutros, a ne znam kad ću stići za red", priča nam Milan koji se testirao zajedno sa suprugom koja trudnica. Ona nam je rekla da se oseća dobro i da su svi bili ljubazni i pažljivi prema njoj, te je uspela brzo da izađe iz "kandži zaraze".

Jedna sagovornica nam je rekla da je verovala da je u pitanju obična prehlada, ali da su simptomi bili sve gori i gori.

"Ne znam gde sam se zarazila verujte mi, jer se pazim. Mislila sam da je u pitanju obična prehlada jer su prošli put bili drugačiji simptomi kada sam imala kovid. Došla sam sa suprugom koji je dobio broj 224, a ja 225 i ja sam završila tek pola sata posle njega", priča nam sagovornica.

U trenutku kada smo razgovali sa sagovornicima, izašla je ljubazna medicinska sestra koja je delila papiriće sa brojevima. Jednostavno, ambulanta nema dovoljno kapaciteta da primi brzo sve ljude, pa oni dobijaju redne brojeve na osnovu kojih ulaze u ordinaciju. Obično se dele brojevi do broja 900, koliko mogu najviše teoretski da prime, a za onog ko ne dođe procedura je ista - samo sutradan.

"Do 320 je l ima neko ko treba da uđe, ostali ne mogu sada. Nemojte jedni drugima disati za vrat, molim vas. Vi gospođo, dođite večeras u pola 7, ili 7. Ne možemo vas primiti ranije. Nemojte da dolazite dan dva dok nemate simptome, ovde je leglo zaraze", govori medicinska sestra okupljenima koji su polako ulazili u ordinacije.
U Zemunu se čeka od sedam ujutru u redu

Kada je reč o kovid ambulanti u Zemunu, situacija je gotovo identična: nekoliko desetina ljudi stoji u redu, čeka se od ranog jutra, a preko razglasa osoblje poziva pacijente na pregled.

"Jutros je bio red niz ulicu, ja sam došao oko pola sedma da zakazem i sad sam se vratio. Otprilike sam čekao nekih sat vremena", priča nam Dejan.

Pored građana koji stoje u redu, naše kamere zabeležile su nekoliko građana koji u automobilima sede i čekaju red.

Na Paliluli u redu više od 100 ljudi, pacijenti tvrde: radi jedna doktorka

Verovatno najgora situacija zabeležena je ispred Doma zdravlja Palilula, gde je bilo više od 100 ljudi. Građani tvrde da su pod temperaturom i da se jedna drže na nogama.

"Najgore je što morate da čekate u ovom redu sve vreme, a ne vredi vam da idete kod privatnika. Ja sam i juče bila u redu i evo sada stižem ponovo da cekam sve ponovo. Kad se uđe ide se na pregled. Do osam uveče nas primaju, a nakon toga ne možemo da uđemo" priča nam sagovornica.

 
данас 13693, то сам и могао очекивати, оно што ми није јасно је зашто се толико повећава број негативних на тесту, тј откуд потиче тај број. Данас их има око 24К а пре само пар недеља је било око 10К. Откуд потиче ово повећање, које иначе увек прати повећање броја заражених, тако да проценат заражених мање порасте него што је очекивано. Имам три идеје:
1. Људи са неким симптомима су мотивисанији да иду да се тестирају, јер кад има већи број заражених више њих мисли да има корону. Тј кад би број заражених био мањи сматрали би да ти њихови симптоми нису последица короне већ нечег другог (што с обзиром на негативан тест вероватно и јесте случај). Искрено, ја сам мање мотивисан да идем у ковид амбуланту кад је број заражених већи јер су веће и гужва, али чисто да неведем могуће разлоге.
2. Заједно са короном расте и број "грипозних". Ово можда сад и има утицаја, али тешко да може објаснити неке претходне скокове негативних.
3. Има достата лажно негативних тако да је прави број заражених доста већи него што приказује званична бројка. (релно могућ сценарио)
 
Ljudi možda idu i ako imaju blage simptome da bi bili zavedeni u sistem (zbog bolovanja ili zbog kovid propusnica).

Manjak lekara sigurno postoji. Verovatno zato što je mnogo njih sigurno zaraženo.

Evo, juče bio u Domu zdravlja, ne radi jedan od tri izabrana lekara na mom odeljenju (baš moja) i prebacuju zakazane kod drugih lekara.
 
Simptomi mnogih infekcija se poklapaju sa kovidom, ne mora da znači da su zaraženi.
 
Ljudi možda idu i ako imaju blage simptome da bi bili zavedeni u sistem (zbog bolovanja ili zbog kovid propusnica).

Manjak lekara sigurno postoji. Verovatno zato što je mnogo njih sigurno zaraženo.

Evo, juče bio u Domu zdravlja, ne radi jedan od tri izabrana lekara na mom odeljenju (baš moja) i prebacuju zakazane kod drugih lekara.
Kod tebe još i super. Kod mene vrlo često zatvore skroz ambulantu i onda se nadaš najboljem u Domu zdravlja, gde često zna da radi samo jedan lekar.
 
Aj čisto da ubacim u kontekst moj odlazak u Dom zdravlja i koronu. Naime, išao sam po uput i danas sam bio u poliklinici pri KBC Zemun (ništa strašno, imam neki hematom na uvetu). Gužve nije bilo uopšte i doktor koji me je pregledao je rekao da su dobili naredbu da ne zakazuju nikakve hitne operacije do kraja januara. Očekuju opet navalu na bolnice.
 
Ja sam recimo pre oko mesec dana imao temperaturu, bol u grlu, kašljanje i kijanje ali nisam išao na testiranje jer sam kr****. 7 dana kasnije sam bio kao nov
Ne razumem zašto misliš da si kr**** što se nisi testirao ako ti je prošlo za nedelju dana? Šta bi dobio tim testiranjem? (osim stajanja u redu deset sati plus sigurno zaražavanje)
 
Luksuz je sto sam nezaposlen. Da sam u radnom odnosu morao bi ići, a i da sam nevakcinisan zeleni sertifikat bi dobio samo da sam evidentiran of strane lekara.
 
Dragi Benderu, respiratori i smrti kasne nekoliko nedelja. Ovo ce tek da skoci kao posledica.
 
A pa to slušam već dve godine.

Mislim, okej, u pravu si. Samo kažem. Živi bili pa videli oće l' da skoči. I još bitnije - koliko.

Samo kažem - dve godine...

P.S.
Pitam se koji li će soj da bude sledeće nedelje. Ja glasam za ime Entokron. Kao n-ti soj, pa uz ovo Omikron - Entokron. Može i Enkron.
Samo, moramo onda da vidimo koje ćemo ime za onaj soj one tamo nedelje, od 23.1... :unsure:
 
Poslednja izmena:
Vrh