Republički zavod za statistiku je objavio podatke u broju umrlih za jun 2021. pa sada može da se napravi konačni izveštaj o ukupnom višku umrlih u dosadašnja četri talasa epidemije. Naime, kraj četvrtog talasa je zahvatio jun, pa smo sada dobili i podatke za kraj tog talasa, a iako za jul još nisu izašli, tada smo imali samo minimalni broj zaraženih, pa ni višak smrti ne bi trebao biti značajan. Što znači da je se ovo može smatrati kao ukupna dosadašnja cena našeg reagovanja na epidemiju izražena u broju umrlih.
Višak smrti po talasima:
1. Prvi talas
1.270 (potpuni lokdaun)
2. Drugi talas
3.682
3. Treći talas
11.215
4. Četvrti talas
12.090
Ukupan višak smrti do kraja juna 2021. je
28.257 mrtvih
Zvaničan broj smrti od korone do kraja juna 2021. je
7.047 mrtvih
Ukupan višak smrti je tačno
4 puta veći od zvaničnog.
Treba primetiti da se broj umrlih do sada povaćavao u svakom sledećem talasu. Pa iako je četvrti talas po maksimalnom broju dnevno zaraženih bio manji od trećeg, duže je trajao, pa je na kraju svejedno odneo više života od trećeg. Takođe, početak vakcinacije se poklopio sa početkom 4. talasa, a trenutak kada je dostignuta polovina sadašnjeg broja vakcinisanih sa punom imunišću se poklopio sa krajem 4. talasa.
U međuvremenu smo dobili i reviziju broja mrtvih od korone od strane posebne državne komisije. Ona je zaključila da je do kraja 2020. bilo
tri puta više smrti "koji se mogu dovesti u vezu" sa prisutnim korona virusom nego što je zvanično objavljeno za taj period. To su dakle direktne žrtve virusa, dok je "višak smrti" zbir tog broja umrlih i onih koji nisu umrli od samog virusa već od raznih drugih posrednih efekata epidemije kao što su smanjene mogućnosti pristupa lekaru za bolesnike od drugih bolesti. Ukupni višak smrti u istom tom periodu (samo 2020. godina) je bio otprilike
4 puta veći od zvaničnog broja mrtvih, isto kao i sada. Ako sada prepostavimo da se odnos broja "direktnih stvarnih" i "direktnih zvaničnih" žrtava kovida iz 2020. godine (onaj iz izveštaja), nije promenio i u 2021. godini, možemo napraviti konačnu procenu broja žrtava čitavog toka epidemije, ali sada detaljnije, razdvojenih po uzroku smrti:
Od ukupno 28.257 viška mrtvih do kraja juna 2021. godine,
1/4 od 28.257 je vrlo blisko zvanično saopštenom broju žrtava korona virusa (7.047), dakle zaokruženo na 1/4 je
7.064 žrtve,
3/4 od 28.257 je STVARNO umrlo baš zbog korona virusa, dakle imamo
21.193 direktne žrtve virusa,
1/4 od 28.257 je umrlo zbog drugih razloga izazvanih epidemijom, dakle imamo
7.064 žrtve preopterećenja medicinskog sistema.
To znači da smo nepreduzimanjem dovoljnih mera zaštite "zbog odbrane ekonomije" dozvolili da se zaraza proširi preko kapaciteta našeg medicinskog sistema da leči SVE ugrožene, a ne samo one od korone. Ukratko, držanje pod kontrolom broja mrtvih od virusa i "zaravnjavanje krive" kod nas jeste ili nije uspelo (zavisno od vašeg stava šta je TREBALO raditi) u meri koju otkrivaju sledeći brojevi:
Direktne + Indirektne žrtve = 21.193 + 7.064 = 28.257 ukupno.
Ovo je za jednu epidemiju visok udeo izgubljenih sugrađana u odnosu na ukupno stanovništvo jer iznosi čak
4 promila (skoro pola procenta). Drugi pokazatelj uspeha ili neuspeha je CFR smrtnost (case-fatality ratio). Ako za ukupan broj slučajeva zaraze uzmemo zvanične podatke, a za broj mrtvih direktne žrtve bez indirektnih, onda ispada da
CFR nije oko 0,99% kao što i dalje piše na zvaničnom sajtu, nego
2,9%. Ako za broj detektovanih slučajeva uzmem nešto realniju procenu u prva dva talasa (ukupno do sada 871.199 slučajeva umesto zvaničnih 724.097) onda se za
CFR dobija
2,4% što je ipak više u skladu sa podacima iz drugih zemalja umesto očigledno nerealnog zvaničnog podatka na sajtu od 1%.
Koliki je IFR (infection-fatality ratio) je nažalost i dalje nemoguće reći. Verovatno negde u granicama između pola i 2%, mada je to ne samo pogađanje nego i preširok opseg koji nam ne govori puno.
Grafički prikaz. Ljubičasta linija je srednja vrednost broja mrtvih po mesecima za period između 2008. i 2019. godine. U tom periodu mesečna variranja broja mrtvih najčešće nisu izlazila izvan prostora između dve svetlo plave linije. Višak smrti je prostor između crvene pune i crvene tačkaste linije. Vidi se da promene viška smrti veoma dobro odslikavaju promene broja zaraženih koje su raspoređene u obliku četri razdvojene talasa.