Od 100 vakcinisanih u Srbiji dvoje će se zaraziti
Preliminarni rezultati istraživanja efikasnosti vakcinacije koju sprovodi kragujevački Dom zdravlja, pokazuju da će se od 100 vakcinisanih osoba prvom dozom bilo koje vakcine, u proseku zaraziti dve. Studija još uvek traje, a presek je napravljen na uzorku od oko 29.000 građana koji su se vakcinisali i revakcinisali u periodu od 1. januara do 28. februara. Kragujevački istraživači pratili su zdravstveno stanje vakcinisanih građana u proseku oko šest nedelja posle prve vakcine, a dosadašnja studija pokazuje da je posle tri nedelje od revakcinacije verovatnoća da će ta osoba biti hospitlizovana manja za oko 60 puta nego kod nevakcinisanih građana.
Studija o efikasnosti i efektivnosti vakcinacije koju sprovodi Dom zdravlja u Kragujevcu, trebalo bi da dâ odgovore na tri ključna pitanja koja su od značaja za masovnu imunizaciju kompletne populacije u Srbiji. Istraživači su pažnju usmerili na stepen zaražavanja vakcinisanih osoba, pojavu pneumonije i broj hospitalizovanih građana koji su vakcinisani.
Dobijene podatke, kragujevački istraživači uporedili su sa „kontrolnom grupom“ od 100.000 nevakcinisanih građana koji su izloženi virusu. Napominju da su dosadašnji rezultati „preliminarni i retrospektivno praćeni“, ali da su ohrabrujući i da potvrđuju studije koje su u laboratorijskim uslovima radili proizvođači vakcina.
Prema tom istraživanju, osobe vakcinisane jednom dozom bilo koje vakcine imaju četiri puta manju šansu da se zaraze, a taj broj se udvostručuje sa drugom dozom, što znači da je osam puta manja verovatnoća od inficiranja.
Isti slučaj udvostručene verovatnoće sa obe doze vakcine važi i za pojavu upale pluća, pa tako građani koji su primili jednu vakcinu imaju tri puta manju šansu da obole, dok je kod revakcinisanih verovatnoća šest puta manja.
Sa vakcinacijom se smanjuju i šanse za dobijanje teže kliničke slike i hospitalizaciju, pa tako revakcinisani imaju 20 puta manju verovatnoću da završe u bolnici u odnosu na građane koji se nisu vakcinisali.
U najkraćem, studija je pokazala i da se procenat zaraženih među vakcinisanom populacijom kreće od 1,1 do 2,3 odsto, što u apsolutnim brojevima znači da će se na sto osoba zaraziti jedna do dve, objašnjava za Nova.rs rukovodilac istraživanja dr Dejan Baskić, specijalista mikrobilogije i profesor na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu.
On je istakao da je dosadašnje istraživanje pokazalo da Fajzerova vakcina daje najbrži odgovor, dok je kineski Sinofarm „nešto sporiji“.
Istraživanje o vakcinama
Na uzorku od 28.630 vakcinisanih Kragujevčana (vidi tabelu), procenat zaraženih kreće se od 1,1 do 2,3 odsto. Profesor Baskić pojašnjava da je, globalno gledano, vakcinacija efikasna u visokom procentu, te da studija pokazuje „veoma male varijacije“ u odnosu na proizvođača vakcine.
„To su minimalne razlike, poenta je da sve vakcine imaju efekta i da se na sto vakcinisanih zarazi samo jedna do dve osobe. Ideja ove naše studije je da pratimo upravo procenat zaražavanja, pojavu pneumonija i hospitalizacije vakcinisanih građana. Mi smo jedina zemlja koja tu studiju može da sprovede u realnim i životnim uslovima sa četiri različite vakcine i u tome je veliki značaj, jer će naše istraživanje biti korisno svim drugim zemljama“, navodi profesor Baskić.
...