Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=04&dd=16&nav_id=1843505

Rezultati analiza koliko smo stekli vakcinacijom imunitet na kovid 19, a praćen je uzorak od 10.000 građana Srbije, poznati su javnosti zahvaljujući naučnicima Instituta za primenu nuklearne energije (INEP).

Naime, prikupljani su uzorci vakcinisanih građana počev od nultog dana, dve nedelje nakon primene prve, dve nedelje nakon primene druge doze vakcine, a potom u mesečnim intervalima. Uzorci se analiziraju na prisustvo antitela. Za sada je analizirano preko 10.000 uzoraka vakcinisanih osoba primenom svih trenutno dostupnih vakcina u Srbiji. Proučavani su uzorci građana od 20 do 95 godina starosti.

Fajzer vakcina: Efikasnost

Na osnovu praćenog uzorka kada je reč o vakcini Fajzer, više od 85 odsto vakcinisanih specifičan antitelni odgovor razvija već dve nedelje nakon primene prve doze. Nakon primene druge doze, preko 95 odsto ispitanika ima merljive vrednosti antitela. Kada je reč o razlici u stvaranju antitela u odnosu na starosnu dob istraživanje je pokazalo da ne postoji značajna razlika u nivou antitela. Antitela ostaju u cirkulaciji nekoliko meseci nakon primene obe doze vakcine bez značajne tendencije opadanja koncentracije antitela.

Sputnjik V: Efikasnost

Vakcina Sputnik V daje takođe dobar serološki (antitelni) odgovor u svim starosnim grupama. Kod većine vakcinisanih osoba merljive količine antitela javljaju se oko tri nedelje nakon primene prve doze, dok je procenat vakcinisanih osoba sa pozitivnim nalazom antitela nakon primene druge doze veći od 92 odsto. Koncentracije antitela u cirkulaciji ostaje nepromenjena u periodu praćenja.

Kineska vakcina Sinofarm: Efikasnost

Vakcina proizvođača Sinofarm (Sinopharm) nešto kasnije stvara odgovor u odnosu na vakcine moderne tehnologije. Tako se prve merljive vrednosti antitela javljaju najranije oko dve nedelje i nakon primene druge doze vakcine. Građani do 65 godina u velikoj meri razvijaju specifična antitela nakon primene Sinofarm vakcine i procenat seropozitivnih u toj grupi ispitanika viši je od 90 odsto. Primećen je nešto brži pad vrednosti koncentracija antitela u uzorcima krvi vakcinisanih u odnosu na druge vakcine međutim, kako kažu u Inepu što ne znači da se i ukupna zaštita gubi.

Očekivano je da je produkcija antitela najintenzivnija u trenutku prisustva virusa, a da se nakon toga očekuje pad koncentracija. Međutim, urađena analiza pokazuje da u trenutku kada dođe do ponovne izloženosti patogenu dolazi do brze produkcije visoko specifičnih antitela, neophodnih za odbranu organizma od infekcije.

Ipak, postoji jasna razlika u odgovoru na primenu Sinofarm vakcine u različitim starosnim grupama. Primećen je značajno slabiji antitelni odgovor kod osoba starijih od 65 godina, posebno u grupi starijih od 70 godina i to muškog pola, sa čestom pojavom potpunog izostanka specifičnih antitela u cirkulaciji.
 
Razni "pametnome dosta" likovi ističu primer Teksasa gde sve radi i gde su brojke drastično opale. To im je argument da nije potrebno zatvaranje, da će sve samo proći i slično. I hajde da pogledam grafikone i koje mere su imali i dođem do zaključka da zaista ne treba uopšte verovati nikome ko tako nešto tvrdi.

Do sada mi nije trebalo više od 2 minuta da razotkrijem bilo kakvu vesti tog tipa, pa je tako bilo i sada. Naravno da su brojke opale jer su imali vrlo striktna zatvaranja. Što se tiče stope vakcinacije, mislim da ona ne utiče previše dok se ne dođe do barem 50% (trenutno su oni na 30-ak posto)

Ipak, u svetlu ovih brojki koje ne znamo i koje je @Zuma izneo, zanimljiv je primer Teksasa, tj. Ostin okruga (koji sam ispratio za ta dva minuta guglanja i čitanja). Naime, oni prate brojke u svakom okrugu i u zavisnosti od popunjenosti bolnica zatežu i relaksiraju mere. Tipa, kada kovid pacijenti zauzmu preko 15% kapaciteta mere su pooštravaju, a kada padnu, onda se opuštaju i slično. Znači za svaki okrug imaju tačne podatke i u zavisnosti od toga "hendluju" epidemiju. Naravno, te mere donosi glavni lik (guverner) u Ostinu.

Ja verujem da bi naši epidemiolozi voleli da imaju takve precizne podatke od grada do grada, ali verovatno su svesni gde živimo i koliko smo mi daleko od toga. Plus, što smo pre zaista i imali bar neke podatke, ali i to je prestalo (kao što @Zuma i još neki kukamo zbog toga).
 
Digitalizacija javne uprave, kako da ne ... Kao da je permanentna propaganda glavni smisao postojanja čitave vlasti. Ako svaki dan ne doprinose ugledu vođe, čemu onda uopšte služe?

Sad si me podsetio. Prosle godine u junu podnesem zahtev za novu zdravstvenu knjizicu preko euprave. Pise da se u naredna dva meseca ocekuje knjizica. Ok sacekam septembar, sacekam oktobar, sacekam novembar tada uzmem i posaljem upit u rfzo dokle se stiglo sa mojim zahtevom, kazu da moram da dodjem u njihove prostorije da podnesem zahtev i platim taksu jer nemaju moj zahtev zaveden. Tu se nadjem u cudu kazem ja sam zahtev vec poslao preko euprave, srecom sacuvao sam izvestaj o placenoj taksi i zahtev pa sam im prosledio na mail. Nakon toga pitam da li je jos uvek potrebno da dolazim u prostorije rfzo, kazu ne treba. Sacekam decembar, januar, februar, dobijem koronu i opet pitam sta se desava sa knjizicom. Kazu da moram da dodjem u njihove prostorije da podnesem zahtev. Tu mi vec padne klapna i sa koronom i papirima iz euprave odem u njihove prostorije da pitam gde je problem. Kada sam stigao na red i izneo moj slucaj kazu, "a pa da evo imamo Vas, Vi ste podneli zahtev preko eprave", na to jos "Eto vidite kako eUprava lose radi kada ste Vi predali zahtev jos u novembru". Rekoh "nisam Ja podneo zahtev u novembru nego u junu, u novembru sam vas pitao sta se desava i tek tada mi je podnet zahtev sa Vase strane", na to ce oni "Eto vidite, digitalizacija" aludirajuci da neko tamo negde ne radi svoj posao. Na moje pitanje zasto su mi opet rekli da treba da dodjem da podnesem zahtev kazu "greska, verovatno neko iz call centra ne zna", rekoh "poslao sam upit na mail, taj neko je mogao da proveri sta je sa zahtevom , a ne da da genericki odgovor". Tu su malo zacutali, uzeo potvrdu i otisao.

Eto, digitalizacija javne uprave... Knjizica je stigla tek pre 20 dana nakon sto je predhodno dodatno bila poslata na pogresnu adresu.

Do sada mi nije trebalo više od 2 minuta da razotkrijem bilo kakvu vesti tog tipa, pa je tako bilo i sada. Naravno da su brojke opale jer su imali vrlo striktna zatvaranja.

Promaklo ti je da su ukinuli mere pre 6 nedelja? Po nekima bi do sada trebalo da su svi mrtvi, a ne da imaju pad... Mi smo se srecom spasili kaficima iako smo imali striktna zatvaranja...
 
Dakle brojke su krenule da padaju kada je krenula da prolazi sezona virusa. Mere ukinute kada je pozitivnih bilo oko 5-6000 da bi sada bile oko 3000 i u padu. Sta ja to pokusavam da odbranim? Treba da im napisemo pismo da zatvore kafice da se spasu? Mere su im ukinute 10og marta i od tada brojke samo padaju, nema ja tu sta da branim. SVIMA brojke trenutno padaju pa mi nije jasno sta hoces da kazes, da svi treba da slede primer texasa ili da svi krenu sa zatvaranjem kafica ali otvaranjem trznih centara? Nivo od jeseni nije nikakva normala vec ozbiljan rast zarazenih.

Ne mozes izgleda nasem coveku objasniti, sve se na kraju svede ili ne izlazi iz kuce ili ne postuj nista.
 
Kako kod nas tada nisu krenule da padaju brojke? Pad je uvek povezan sa zatvaranjem kafića.

Naravno da lepo vreme utiče na pad zato što ljudi više luftiraju i više vremena provode napolju, ali kafići su glavni rasadnik virusa i to treba jasno reći.

Inače, evo kod mene sad kad je hladno bilo kafići koji nemaju grejalice u baštama su služili u unutra i bili su solidno popunjeni.
 
Pa evo i kod nas padaju brojke, "zahvaljujuci" kaficima. Inace slazem se, unutra uvek ima nekog, i kada je lepo vreme i kada je hladno pa mi nije jasno kakve su oni mere u stvari i doneli. Jedna mera svakako imao veoma velikog efekta, a to je produzenje rada do 22h. Evo ni u maxiju, ni u lidlu nema guzve, bio u utorak i juce, milina za kupovati. Kada neko kaze rasadnik virusa, a da u to ne svrsta i sve ostale delatnosti gde ljudi cirkulisu onda to bas i nije iskrena izjava. Naravno ne pricam za klubove, zurke i nocne izlaske.
 
Već sam govorio da ne može sa epidemiološkog stanovišta da se porede prodavnice gde svi nose maske i ne pričaju previše i provedu desetak minuta sa kafićima gde niko ne nosi masku i gde su ljudi u bliskom kontaktu više desetina minuta pričajuću licem u lice.

Plus zapremina objekta pa tako u prodavnicama koliko god da je gužva imamo više m3 (ne m2, m3 su mnogo bitniji) po osobi nego u kafiću.
 
A ja sam vec govorio da taj koji kaze da svi nose maske u prodavnicama, ne guraju se za pultovima, kasama i zadrzavaju se 10 minuta ocigledno nikad nije bio u kupovini i da misli da se svi pljuju u kaficima ocigledno nikad nije bio u kaficu. Plus gde su SVE ostale delatnosti, ne samo prodavnice. Ljudi se ne druze u trznim centrima, u bioskopu, u buticima, u teretanama, u hotelima, zubarima, frizerima, bazenima, na poslu, u autobusu...? Pricali smo lepo, ne moramo da prelazimo na bajke.
 
Očigledno se ne slažemo oko tih stavki, tako da ne vredi da jedno drugog ubeđujemo.

Ja ne znam gde ti živiš, ali kod mene u kraju, 98% ljudi nosi maske u prodavnicama(šta više ne sećam se da sam video nekoga bez maske). Guranje sam video samo u Lidlu na onim otvorenim tezgama.

A što se tiče razgovora u kafićima, gde se priča glasnije nego inače, na pola metra rastojanja, zaista ne znam u koje kafiće ti gledaš. Pa prlikom običnog razgovora izbacujemo mnogo kapljica (koje se najbolje vide kada svetlo pada pod određenim uglom), a kamoli kada glasnije pričamo (zbog okolne buke i šuma) i to pravo u lice sagovornika, naročito posle par piva.
 
da ne zaboravimo još jedan generator zaražavanja a to je gradski prevoz. Koliko ja putujem, mada ga izbegavam koliko mogu, maske se sve manje i manje nose.
 
Што се тиче информативног система о ситуацији са епидемијом код нас, и то оног дела доступног јавности то је благи ужас, на нивоу "преИнтернетског" доба. У питању је дефинитивно цензура. Надам се да барем "струка" има бољи интерфејс ка инф. систему.
 
@nensav
upravo tako, gradski prevoz nije izvor zaraze ali kafic jeste, vrtici, skole...

A što se tiče razgovora u kafićima, gde se priča glasnije nego inače, na pola metra rastojanja, zaista ne znam u koje kafiće ti gledaš. Pa prlikom običnog razgovora izbacujemo mnogo kapljica (koje se najbolje vide kada svetlo pada pod određenim uglom), a kamoli kada glasnije pričamo (zbog okolne buke i šuma) i to pravo u lice sagovornika, naročito posle par piva.

Ne mora da se prica glasnije ako su sagovornici dovoljno blizu i ako muzika nije preglasna. Ocigledno da ljudima nije jasno ako se ne druze u kaficu druzice se negde drugde, sa pivom ili bez, zato nam brojke i nemaju veze sa kaficima. Posebno ove delatnosti koje sam nabrojao u predhodnom postu. Po meni jos je gore sto su dozvolili baste, a nisu dozvolili lokale jer se svi trpaju u baste i bukvalno nemas gde iglu da bacis da ne pogodi nekog. Bolje da radi sve i unutra i spolja sa strogim kontrolama udaljenosti i muzike. Ili zatvori skroz ili otvori sve sa strogim kontrolama. Napisi kaznu od 100000-500000din jednom kaficu za organizovanje zurki pa ce sledecih 10 da postuje mere i tako dalje. Vecina bi samo da radi da zaradi za hleba, a ovi sto hoce zurke posebno drzati na oku, kazniti i to je to. Ali posto kod nas kontrola ne postoji (sem u manjim mestima) onda imamo to sto imamo dok su pojedini kafici i restorani radili (ne ulazim u to da li su njihovi ili ne) i dok je bilo zabranjeno.
 
Vrtici i skole su svakako ozbiljan izvor zaraze, ako ne i najozbiljniji.
 
U kafiću je nemoguće pričati normalnom jačinom u Srbiji. Ne samo zbog muzike, već zbog šuma od drugih gostiju.

Po mom mišljenju autobusi nisu toliki rizik ako ljudi nose maske (ne vozim se često, ali činjenica je da mnogi iste ne nose). U gradskom prevozu vrata se često otvaraju, tako da ventilacija postoji kakva takva. Međugradski prevoz je po meni opasniji. Maske tu rešavaju problem.

Kada se sve "obične" bolnice vrate svojoj svrsi, a kovid pacijenti budu lečili samo u novim kovid bolnicama, možemo sve otvoriti. Do tada treba razlikovati par scenarija

1. Bolnice su prepune - sve nepotrebno zatvoriti
2. Neke bolnice su u kovid režimu - može se sve otvoriti (osim noćnih klubova) ali sa 50% kapaciteta I DA SE TO KONTROLIŠE I STROGO KAŽNJAVA
3. Kovid pacijenti (teži slučajevi) su samo u novootvorenim kovid bolnicama - sve otvoriti.

@Corradi to treba detaljno proveriti. Nisam primetio ozbiljne studije za decu različitog uzrasta. Šta je problem da se izvrši testiranje makar jedne škole u svakom gradu gde bi SVA deca bila testirana? Tako bismo videli realnu situaciju i mogle bi se doneti smislene mere.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842250#p842250:dtv0sfq3 je napisao(la):
mariks » Pet Apr 16, 2021 11:29 am[/url]":dtv0sfq3]@nensav
upravo tako, gradski prevoz nije izvor zaraze ali kafic jeste, vrtici, skole...
Jedno ne iskljucuje drugo, znaci sve od ovoga nabrojanog je izvor zaraze.

Ali, ima jedna bitna stavka.
Voznja autobusom je neophodnost, deca moraju da se obrazuju kako tako, ali zgubidovanje u kaficima je potpuno nepotrebno dok traje epidemija.
Ajd ukljucite mozak, jel bolje da se epidemija siri 3 puta brze ili 6 puta brze.
Nekima je to isto, ali naravno da nije.

Drugo, otkrivanje tople vode, korona ce postati kao grip.
Ovo zna i moja baba, samo pitanje je:
- kada
- po koju cenu
- sta preduzeti da posledice budu sto manje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842257#p842257:zhc9legj je napisao(la):
astrodule » Pet Apr 16, 2021 11:51 am[/url]":zhc9legj]U kafiću je nemoguće pričati normalnom jačinom u Srbiji. Ne samo zbog muzike, već zbog šuma od drugih gostiju.

Po mom mišljenju autobusi nisu toliki rizik ako ljudi nose maske (ne vozim se često, ali činjenica je da mnogi iste ne nose). U gradskom prevozu vrata se često otvaraju, tako da ventilacija postoji kakva takva. Međugradski prevoz je po meni opasniji. Maske tu rešavaju problem.

Kada se sve "obične" bolnice vrate svojoj svrsi, a kovid pacijenti budu lečili samo u novim kovid bolnicama, možemo sve otvoriti. Do tada treba razlikovati par scenarija

1. Bolnice su prepune - sve nepotrebno zatvoriti
2. Neke bolnice su u kovid režimu - može se sve otvoriti (osim noćnih klubova) ali sa 50% kapaciteta I DA SE TO KONTROLIŠE I STROGO KAŽNJAVA
3. Kovid pacijenti (teži slučajevi) su samo u novootvorenim kovid bolnicama - sve otvoriti.

U autobusima su maske misaona imenica, rekoh vec koleginica kada dodje cela se prska alkoholom :D I opet, i u kaficima (dobro ne svim) su visoki plafoni i ozbiljna ventilacija. I opet razumem ja da je nekome potreba tj neophodnost da dodje na posao autobusom, ali i kaficu (konobarima, vlasnicima...) je potreba da bar nekako radi da prezivi tako da jedno ne iskljucuje drugo. Kakva je razlika da li je neophodno da neko ide autobusom na posao koji nije neophodan ili ce neko dangubiti u kaficu? No dobro da ne duzimo.

Ovo drugo sto si rekao bi imalo smisla, kada bi kod nas postojala organizacija i kontrole.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842244#p842244:2ukxriar je napisao(la):
nensav » 16 Apr 2021 11:14[/url]":2ukxriar]Da ne zaboravimo još jedan generator zaražavanja a to je gradski prevoz. Koliko ja putujem, mada ga izbegavam koliko mogu, maske se sve manje i manje nose.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842257#p842257:2ukxriar je napisao(la):
astrodule » 16 Apr 2021 11:51[/url]":2ukxriar]Po mom mišljenju autobusi nisu toliki rizik ako ljudi nose maske (ne vozim se često, ali činjenica je da mnogi iste ne nose). U gradskom prevozu vrata se često otvaraju, tako da ventilacija postoji kakva takva. Međugradski prevoz je po meni opasniji. Maske tu rešavaju problem.
Moje iskustvo je nešto drukčije. Rekao bih da se ne povećava broj onih koji ne nose maske u gradskom prevozu. I da najviše srednjoškolci i stariji razredi osnovne škole ne nose maske, kao i određeni broj studenata. Nekad se desi da se više vozim, a nekad da jedva da ga koristim. Ono što mi je i dalje fascinantno je da je napolju baš vruće, a prozori svi do jednog pozatvarani. I kada neko otvori prozor, gotovo redovno se nađe neko ko traži da se zatvori, jer mu duva.
 
Žao mi je što naša država nije efikasna pa da ti zvizne kaznu da se pušiš. To što sebe ugrožavaš nije problem ali što potencijalno mene i druge ljude zaražavaš već jeste. Opet srbi revolucionari u akciji protiv maski koje Galenika prava a Apoteke Beograd prodaju za 6 dinara.
 
Аустралија пријавила први смртни случај који је могуће повезан с вакцином „Астра-Зенека“
 
A da možda podeliš nekad vest o tome koliko je ljudi razvilo imunitet? Ili te lože samo vesti koje mogu da se prepričaju sa "vakcina loša"?
 
Da niko ne prenosi te "lose vesti" Vi sada ne bi cekali pfizer ili neke druge vec bi uzivali sa Astrom zajedno sa svom svojom porodicom. Lako je vikati statistika kada neko drugi gine, isto kao i ovi sto ne postuju mere. Sto bi ih postovali kada statisticki nece umreti... svodi se na isto. Budite dosledni svojih reci i vakcinisite sve svoje Astrom. Inace Astra je ispricana stvar, dovoljno je videti da je izbacuje i EU i USA. Dobra je za odredjenu populaciju, dok se mora strogo pratiti stanje kod drugih.

Mariks, zaista mi se čini da preteruješ za nenošenje maski u autobusima.

Moguce, necu da gresim dusu ne vozim se svakim autobusom ali je cinjenica da neko nosi neko ne nosi u ja mislim svakom. Dok npr nismo spomenuli glavnu stvar koja radi uvek, a to su kladionice. Zanimljivo kako niko njih ne obuhvati merama.
 
Kod nas je danas beba stavljena na respirator zbog COVID-a, verovatno je i ona loše vakcinisana.
 
trebali su da je vakcinisu astrom i resen problem. Gde su vesti koliko se uspesno izlecilo od korone ili te loze samo te vesti koje mogu da se prepricaju sa "pomrecemo svi".

Inace zanimljivo je kako se sada kada se blizi "kraj zaraze" i vakcinacije nalaze i bebe sa upalom pluca. Zanimljivo jer je pre par meseci moj kolega koji sedi pored mene dobio bebu. Zanimljivo je da je bebu video tek posle mesec dana. Zanimljivo je da su mu rekli da verovatno ima upalu pluca ali da nisu sigurni i da su ga ubedjivali da nije korona. Verovali ili ne radjaju se bebe sa upalom pluca ili otezanim disanjem, kao sto vidimo da je ovde u pitanju beba stara 2 dana. Ali je najlakse vikati korona, pomrecemo. Zalosno je samo sto niko do sada nije obracao paznju kada se tako nesto desi.
 
Vrh