Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
A ne ne, nesporazum je, potvrdili su da može da se ode čak i ako ti nije stigla poruka za REvakcinu odn. ako je prošlo 21 dan od prve. Ne znam da li može Pfizer za prvu vakcinu da se samo pojaviš, pošto ga baš malo ima... Ukoliko imaju prijave, samo strpljenje nažalost. Ja sam čekao 10 nedelja.
 
A to, onda je to ok.To je od prvog dana da ne mora poruka za revakcinu, samo se pojaviš jer je odvojena vakcina.
 
https://www.kurir.rs/stars/3650517/tozo ... o-ide-kuci

jos jedna pobeda nad koronom usled vakcinacije, spasilis smo planetu, vakcina ce nas izbaviti... a ne cekaj pogresna vest...

Drugi problem u ovom pasosu je deo gde se kaže "обољења која су знатно опаснија од овог".

Evo npr moje alergije mi teze padaju nego korona, tako da te molim sada kada ide lepo vreme da ne izlazis iz kuce, ne posecujes parkove, nemas kucne ljubimce, ne budes za povecanje zelenih povrsina kako ne bi direktno ugrozavao moje zdravlje. :sesir:
 
Ne razumem šta pokušavaju oni koji koriste B92.net kao izvor kada svi znamo koliko se ta kuća srozala. Ako već citiramo Kurir može odmah da njim i Informer i Balkan.Info. Mi ovde pričamo o novinskim kućama koje ili nikada ili bar 10 godina nisu videle ni n od novinarstva već samo prekucavaju propagandne saopštenje

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 
pa, svako cita ono sto mu odgovara, tako da imas i one koji ovde tvrde da se mrtvi skupljaju metlom po podu i da ce nas vakcina sve spasiti jer cemo umreti bez nje. Sve je neki vid propagande. Ovde nije u pitanju ni b92 ni kurir ni blic ni n1, vec lobiranje vakcine kao spas koja ce nas sve izbaviti iz ove krize i spasiti da ne umremo propaganda (nisu oni sami tako odlucili da napisu), a onda opet mozda ipak i nije tacna ta tvrdnja. Kako se sve lako zaboravlja kada je strah na sve strane... Tako ni izbora nije bilo.

https://nova.rs/vesti/politika/vucic-ub ... ITut2HOFdw
 
Ako je vakcina spasila Izrael i Britaniju, a na dobrom putu je SAD, ne vidim zašto bi se smatralo propagandom ako neko tvrdi da će nas vakcina spasiti?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839066#p839066:3w2962zl je napisao(la):
unedfined » Уто Апр 06, 2021 12:11 pm[/url]":3w2962zl]Ne razumem šta pokušavaju oni koji koriste B92.net kao izvor kada svi znamo koliko se ta kuća srozala. Ako već citiramo Kurir može odmah da njim i Informer i Balkan.Info. Mi ovde pričamo o novinskim kućama koje ili nikada ili bar 10 godina nisu videle ni n od novinarstva već samo prekucavaju propagandne saopštenje

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Не постоје и не могу постојати објективни медији, Б92 само заступа ставове који нису у интересу критичарима тренутног режима и опозицији. Новине попут Данаса раде супротно али ништа мање пристрасно. Људи нису у стању ни да се објективно информишу када имају пуну слободу на интернету а камоли од медија чији власници имају личне интересе.

Вест може да буде само истинита или не, одакле је извор је апсолутно небитно и таква политика "блокирања извора" само води у цензуру и гуши слободу медија. На појединцу је да буде критичан (и самокритичан!) као и да заснива своја уверења на ономе што је проверио.

Такође, "пропаганда" није негативан појам сам по себи иако га често има. И кампања дизања свесности о раку дојке или штетности шећера је пропаганда.
 
@Kalian

Не постоје објективни медији нигде јер их праве субјективни људи, али би морали да постоје бар коректни медији. Квалитетан општи извор информисања у Србији, као ипак у ретко којој земљи - не постоји, и то је озбиљан проблем.
 
Е, пустите то дијагностиковање над форумашима због изреченог мишљења, јер, Ертмувинг је написао је и да му је члан породице (ако се добро сећам, близу 100 година старости) био вакцинисан, а то онда помало може и да промени угао гледања.

Иначе, скоро па из прве руке из болнице у Батајници, на одељењу где су теже оболели, од 38 људи, 37 није било вакцинисано, један је примио вакцину који дан пре обољевања.
 
Ali razmišljanje "ako si za vakcinu, onda si za Vučića" i slične polarizacije. Kao da na svetu postoje samo dve opcije, kao da ne postoji ničega između DA i NE, između crnog i belog.

Normalna diskusija sa nekim sa takvim stavovima je prakitčno i teoretski nemoguća jer se u startu polazi od pogrešne pretpostavke.

Metafora "kada uđeš u pogrešan voz, svaka stanica je pogrešna" sasvim dobro opisuje pokušaj diskusije sa takvim osobama.
 
Najjače mi je ono kada čitam ''more, treba sve kojima je muka od Korone odvesti u Batajnicu da vide respiratore i sanduke''.

A jel da?

Može. Idemo prvo u Batajnicu, a onda idemo do mentalnih ustanova, da vidimo koliko se i tamo povećao promet posle godinu dana globalne šizofrenije, panike, cenzure, autošovinizma, defetizma i zavađenja naroda.


Pre Kuronštine, na svetu je bilo oko 400 miliona ljudi koji boluju od nekog vida depresije i anksioznosti. E to je prava pravcata epidemija. Epidemija beznađa i ličnog pakla kroz koje neko prolazi. Pošto cela planeta prosto cveta zadnjih 13 godina, jer ne samo što nam je SEKA uništila sve što su neki decenijama gradili, ne samo što je postalo normalno i moralno biti MULTI MILIJARDER (jer jedna milijarda nije dovoljna, mora da ih bude više desetina), nego su još i PC i SJ kultura uništili međuljudske odnose, a tehno giganti pretvorili ljudsku rasu u slepe poslušne miševe koji se ne odvajaju od ekrana i onoga što im on poručuje.

E tako je bilo pre dve godine. A baš bih voleo da vidim - i potražiću posle - da li je neko uradio presek i popis takvih socio-psiholoških problema otkako je počela ova globalna šizofrenija i fašizam koji je nikao sa njom.

Pa da vidimo, da uporedimo malo... I da vidimo da li ta teza ''ma treba svi da budu u euforiji što nisu na respiratoru'' pije vodu. U svetu i vremenu u kome se mentalni problemi mere u stotinama miliona, a od nedavno na sve dobismo 300 miliona novih nezaposlenih. Upravo usled Kuronštine i fašizma oko nje.


''Dođite u bolnicu da vidite respiratore...'' More...
Još pre nego što sam dobio indeks, imao sam prliku da gledam kako iznose ljude u najlonu iz sobe u kojoj sam ležao. Pa?
Pa ništa! To je život. To je sastavni deo ovog sveta. I to sam još tada naučio i prihvatio.

I onda dođu razni Vučići, drKoni, H&K, paničari, autošovinisti i ostali da mi sole pamet ''ajde dođite u Batajnicu''. Ajde, može. Meni nikakav problem. Ja sam još kao vrlo mlad spoznao grozote i užase života i ovog sveta, tako da mene time nećete uplašiti. Ali mi vala nećete ni oduzeti želju da proživim svoje vreme na ovom svetu na neki pristojan i vredan način. A ne krijući se kao glista ispod staklenog zvona i čekajući da prođe 63. talas 6674. soja. virusčine za koju je više nego jasno da joj nema kraja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839145#p839145:o27syo5f je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 06, 2021 1:55 pm[/url]":o27syo5f]
nex999":o27syo5f je napisao(la):
Isto je i kada samog sebe trpas u kos sa neskrivenim antivakserima, tek da bi od sebe pravio mucenika i napacenog forumasa
Za razliku od tebe i ostatka ekipe, meni je kao ljudskom biću, pogotovu odraslom u gradu, neophodno i bitno da imam kontakta sa drugim ljudima, da imam rutinu, nešto na šta se fokusiram, da mogu slobodno da se krećem i rekreiram, i da nakon 13 godina slušanja i osećanja kako planeta postaje sve pesimističnija... imam mesta i prostora da slušam i vidim još nešto osim 1) sasušenih 2) besom deformisanih lica na TVu i u javnosti koji mi govore da ćemo svi da završimo pod zemljom, da treba da me je stid što dišem i da uvek negde na planeti postoji neko kome je još gore.

Do pre godinu dana sam imao jednu besom deformisanu facu da mi priča kako treba da me je stid što postojim i da treba da budem zahvalan što uopšte živim u dojajnoj Srbiji. Sada pored njega, imam još par drugih namrguđenih i sasušenih faca koje mi uporedo pričaju da treba da budem zahvaan i euforičan što uopšte dišem. Ako je tebi to normalno, meni i mnogim drugima nije.


Veze ti nemaš, ni ti ni ostatak vas sudija i moralnih gromada ovde i u javnosti, pa ni drKon, Gojko, Lončar, OnajČijeSeImeNeSmeIzgovoriti... kako ko živi, šta koga muči, šta je kome potrebno, kako ko radi (ili ne radi) i kako epidemija i restrikcije utiču na Osobu A, kako na Osobu B, kako na Osobu C...

Pojma. Nemate. Niti možete da imate, jer je svako svet za sebe. I društvo je raznoliko, puno raznih profila ljudi i potreba.

A to što vi sve posmatrate samo iz svoje perspektive, i mislite da se svet i ljudi u njemu trenutno dele na: 1) one koji su na respiratoru i 2) one koji treba da budu u ekstazi što uopšte dišu (a plata, dom, pa i sreća će im pasti s neba), to samo govori o vašoj sleposti i ograničenosti. Vi ste onaj tip ljudi koji cele svoje živote provede pod parolom ''ma dobro, neka... super mi je... uvek može da bude i gore od ovoga, tako da ovo ovako je super''. Radije biste živeli i 300 godina bez cilja i smisla umesto da se prepustite životu i ostavite neku priču za sobom.

Haha, i ovaj zid teksta napisa onaj sto kao kuka da ga "trpaju u kos" sa nekima jelte...a pogle samo ovo trpanje sve-u-jedan pa ispod slamnatog totema
Ne znam cemu frka, baste rade sve je kul sada. Steta je sto su i lepo vreme kenselovali mamuim stanamrade
 
E da znaš da si u pravu. Sad kad su bašte otvorene, šta misliš da se ti i ja sastanemo uživo da tamo nastavimo ove razgovore?

Ako budemo blizu KCS, mogu da ti pokažem i zgradu u kojoj sam kao baš mlad ležao i gledao kako iznose ljude u najlonima.

Onda ti možeš opet da ispadneš faca pa da mi držiš lekciju o tome kako je to izgledalo. Pošto očigledno sa svojih 20 godina znaš više o svemu nego ja sa 31.
 
Benderu, razumem metaforu, ali ne možeš za mentalne bolesti da koristiš reč epidemija. Kao ni za kancer. Plus što je pojam "mentalnih bolesti" toliko širok da ima celo jedno slovo u šifrarniku... i tu imaš manje i više smrtonosnih i teških. Ovo je posle godinu dana već 90% predvidivo u smislu simptoma, najpogođenijih generacija i činjenice da čak i izlečeni imaju dugoročne posledice, i gotovo izvesno je da je na globalnom nivou odluka zašto i kako je ovo prioritet. A nama je odavno trebala popularizacija tretiranja mentalnih problema, u svemu moramo da vidimo pozitivno! /s
 
Zapravo, mentalne bolesti se i mogu posmatrati epidemijom, pošto mnoge osobe koje pate od njih, iako nisu zarazne, utiču na svoje okruženje.

Uostalom, cela planeta je već 13 godina u jednoj globalnoj mentalnoj epidemiji. Pošto se defetizam i beznađe šire kao požar.

To je ujedno i razlog zašto mnoge vojske, a posebno specijalne jedinice, izričito zabranjuju i iskorenjuju bilo kakvo posezanje za kukanjem i defetizmom kod svojih pripadnika. Jer znaju da kad jedan krene da se žali za nešto, javiće se i drugi, pa treći... i na kraju svi tonu u neraspoloženje i beznađe. E isti princip, samo na makro nivou, važi i kod društva, države, sveta... Nije to direktno zarazno, ali jeste na sebi svojstven način.

A u slučaju našeg sveta, traje uveliko već 13 godina a poslednjih godinu dana je višestruko uvećano.


Ali to je teško shvatiti i objasniti onima koji se o životu i ovom svetu informišu samo kroz ekran i Call of Duty.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839152#p839152:1uh696q0 je napisao(la):
nex999 » 06 Apr 2021 15:11[/url]":1uh696q0]Haha, i ovaj zid teksta napisa onaj sto kao kuka da ga "trpaju u kos" sa nekima jelte...a pogle samo ovo trpanje sve-u-jedan pa ispod slamnatog totema
Ne znam cemu frka, baste rade sve je kul sada. Steta je sto su i lepo vreme kenselovali mamuim stanamrade
Napisa neko ko je strpao sve koji ne žele da žive pod "staklenim zvonom", da su osobe koje ne mogu da žive bez sedenja u bašti kafića.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839155#p839155:1mamt3x1 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Apr 06, 2021 2:15 pm[/url]":1mamt3x1]E da znaš da si u pravu. Sad kad su bašte otvorene, šta misliš da se ti i ja sastanemo uživo da tamo nastavimo ove razgovore?

Ako budemo blizu KCS, mogu da ti pokažem i zgradu u kojoj sam kao baš mlad ležao i gledao kako iznose ljude u najlonima.

Onda ti možeš opet da ispadneš faca pa da mi držiš lekciju o tome kako je to izgledalo. Pošto očigledno sa svojih 20 godina znaš više o svemu nego ja sa 31.

Sto da ne, ali ne vidim zasto bi ja tebi drzao lekciju o necemu sto si gledao kao mlad?

Naprotiv. Kao sto ne bih ocekivao od tebe lekcije za nesto sto sam ja doziveo. Samo pozitiva, ogovaramo malo ove sto su "ispod staklenog zvona", a i brojace mrtvih vakcinisanih i hospitalizovanih vakcinisanih... :vops:
 
Pa pošto vidim da se u sve razumeš i niko ti nije ni do kolena (sem ekipice s kojom se družiš ovde). Pa mislim daj onda da se vidimo uživo pa da mi objasniš kako ja pogrešno gledam na život i da me naučiš kako treba. Pošto očigledno ti sve znaš najbolje, čak znaš i šta meni treba, bolje nego ja sam.


A brojite vi mrtve i hospitalizovane do mile volje. Ja sam između ostalog napisao Igoru nedavno (i to mi još stoji u arhivi) - napravite vi i svoj mali klub gde ćete deliti nagrade i priznanja jedni drugima i zajedno negovati takvo raspoloženje i pogled na svet. Sa sve predsednikom zajednice, za koga je više nego očigledno ko bi bio.

Ali sjašite sa grbača nas ostalih, koji želimo da živimo kao ljudi sa kičmom i potrebama, a ne gliste skrivene čak i od jednog Sunca.

Jedva čekam da primim svoju vakcinu, pa da mogu i zvanično da vam zatvorim usta što se tiče osuđivanja i kategorisanja ''jel si ti vakcinisan ili si antivakser?''
Evo sinoć opet podneo prijavu, na savet ljudi ovde i prijatelja. Za slučaj da je stara negde zapela.

@puzzle
Samo napred. Vidi koliko će da ti potraju citati u potpisu pre nego što ti ih neko cancel-uje i ukloni. Kažem ti iz iskustva.
 
Što se ovdašnje ankete tiče, meni je ostao ubeležen izbor koji sam napravio jako brzo po otvaranju ankete, čini mi se valjda u januaru. Dok se još uvek malo (pouzdano) znalo o svakoj vakcini ponaosob, a Astra Zeneca je važila za jednu od boljih ali teško dostupnih.
AZ.jpg

Ovo je istovremeno i dokaz i potvrda da ja ni u jendom momentu nisam bio pri definitivnoj odluci da se neću nikad vakcinisati. Samo sam imao period kada sam hteo da sačekam, da ne budem među prvima. Ali sam od prvog dana ankete izabrao opciju koja podrazumeva vakcinisanje.

Inače, u međuvremenu se svašta nešto izdešavalo i promenilo, pa smo i ja i lekar u mojoj porodici uvideli da AZ baš i nije toliko super kao što se isprva mislilo. A i za ostale se u međuvremenu svašta izmenilo. Neke za koje se mislilo da su slabije efektivnosti, ili da su teže po nuspojavama, ispadoše sasvim dobre. I obrnuto.
Sada čekam poziv za Sputnjik. Prvu prijavu sam podneo 15. marta, a baš noćas sam podneo opet, za svaki slučaj. Jer vidim da ide vreme a ne stiže poziv.

Iskreno, ako mi ne stigne poziv za Sputnjik do kraja ove nedelje, idem sam do Sajma i tamo uzimam šta god mi daju. Pa da završim više i sa time. :kafa:
 
I ja sam isto tu bio izabrao... i skinuo je sa prijave dan pre nego što je stigao jedan veći kontigent u februaru, jer tad su već bile priče da je ovakva ili onakva. Najveći problem sa ovim "dijalozima" koje smo prinuđeni da vodimo je to koliko je lako poljuljati veru u nešto, zato i jeste toliko uticajan ovaj avax pokret. Nisu im veliki brojevi, ali posade seme sumnje i nepouzdanosti za koje onda trebaju stotine dokaza i ispravki dok se ne ispostavi da ništa u tome nije bilo, a potrošeni su milioni nepotrebno. Štetočine...
 
Ja sam obelezio da cu sacekati jos. Ne zelim da se vakcinisem od necega sto sam prelezao, sa druge strane zasto bi se vakcinisao nekom vakcinom ako su mi sanse 50:50 da ce vakcina biti efikasna ali je bitnije da se hvalimo brojem vakcinisanih nego brojem izlecenih.

Eno Svedska, niti su imali zatvaranja niti sex u glavu pa nista gore nisu prosli od ostalih, vakcinisu se i tamo samo im niko ne namece izbor. A svako ko namece izbor zelim da se i sve svoje vakcinise astrom :) Ako ne bude zakovan za krevet 5 dana bar ce imati veliki broj antitela.
 
Само да вас обавестим да сам пре пар сати вакцинисан Синофармовом вакцином. Досад нисам приметио никаве негативне последице; надам се да ће тако и остати.

Похвале за медицинско особље. Организација је била беспрекорна, а понашање на нивоу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839186#p839186:1jth18vl je napisao(la):
puzzle » Uto Apr 06, 2021 4:22 pm[/url]":1jth18vl]Najveći problem sa ovim "dijalozima" koje smo prinuđeni da vodimo je to koliko je lako poljuljati veru u nešto
Zato što se tokom 20. veka javio sociološki fenomen, o kome sam ja pisao ovde ali se to izignorisalo jer sam ja forumski negativac.

Elem, za razliku od prethodnih vekova gde je bilo svega i svačega, kraj 19. i početak 20. veka su uveli praksu mnogo boljeg i temeljnijeg čuvanja i dokumentovanja dokaza i materijala o raznim stvarima koje su jedna ljudska bića činila drugima. I otud toliko nepoverenje, koje raste iz decenije u deceniju, kako se sva ta zlodela otkrivaju i dokazuju.

Kada se napravi neka sekta koja tvrdi sve i svašta, i potraje 10 godina, pa se raspadne... za to je jasno da se radilo o čistoj prevari, ili pljački, ili ludacima, ili nečemu takvom. Nečemu šupljem, faličnom... Besmislenom.
A kada imaš pojave, da se neki događaj, ličnost ili tvrdnja, preispituju po više decenija... onda je jasno da to nije čist senzacionalizam ili prevara, nego da tu očigledno postoji kontinuitet u nekim praksama, uverenjima, politikama, filozofijama, itd.

Drugim rečima, osoba koja je skoro otkrila da mu je deda bio zamorče u Kapustin Jaru, ili Yucca Flats-u (neka gugla ko ne zna, nisam ja enciklopedija) naravno da će mnogo lakše i brže da dočeka neke stvari ''na nož'' kada mu sutradan vlada ili instutcije kažu nešto za vakcinu ili virus. To je samo dokaz da, iako feudalizma više nema, i dalje živimo u svetu u kome moćnici i lukavci rade svašta običnom čoveku. Samo što, za razliku od vremena pre 1800., sada se sve to više dokumentuje i dokazuje. Pa samim tim i podozrenje i nepoverenje običnog čoveka raste. Čak i onda kada ne treba.

Ali tako je kako je. Može neko da mrzi to, da ignoriše, da proziva... ali to je realnost. I biće realnost dokle god moćnici nastave sa takvim praksama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838897#p838897:1e4evnfs je napisao(la):
Bender Rodriguez » Пон Апр 05, 2021 8:41 pm[/url]":1e4evnfs]
Diskutabilnost i relativnost nekog običaja, odnosno neke rasprave ili konflikta interesa i mišljenja, staje onda kada se uoči da nešto što radi ili predlaže jedna strana nema logičkog smisla. Ili je štetno. Ili je nemoralno.

Drugim rečima, to što neko jede ili ne jede svinjetinu zbog vere ili nutritivne tradicije je predmet rasprave i shvatanja.
A to što neko uzme da jede nešto što je prepuno toksina i đubreta, to nije predmet rasprave, jer ta osoba radi nešto što je logički prosto glupo i opasno.
Колега, нико у Кини данас не једе пацове - понајмање оне из канализације - нити су они икада били део мирнодопоског јеловника Кинеза.

С друге стране, пацови се једу, или су се јели, широм света, посебно у кризним ситуацијама, али и као својеврстан деликатес, у Француској и Шпанији, Вијетнаму, Камбоџи..

Шишмиши, било узгојени или уловљени у дивљини, представљају својеврстан куриозитет кухиње југа Кине, али не и саставни део свакодневног јеловника. Ако ћемо некога оптиживати за серијско шишмишождерство, нека то буди становници делова Африке, Океаније и Бангладеша, који их конзумирају у далеко већој мери.

Зато, оканимо се ове приче о грозним жутаћима (не кажем да сте употребили ту реч, нити да сте расиста, али то јесте ниво размиљања немалог броја других) који једу све и свашта, и који су криви за све кроз шта пролазимо. Ово није ни прва ни последња епидемија у историји човечанства, а свака од њих је морала имати своју почетну тачку - и то обично у топлијим, густо насељеним пределима.
 
Vrh