Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
...ja sam pričao o ljudima na terasama... ali žao mi da brišeš sad taj zid. Da ne grešim dušu, dva momka su gledala sa druge strane terena na miru i uživali. IQ 200, nek su živi i zdravi.
 
ezgif.gif

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838894#p838894:2w5c1umo je napisao(la):
puzzle » Pon Apr 05, 2021 8:38 pm[/url]":2w5c1umo]...ja sam pričao o ljudima na terasama...
Šta s njima?
 
PA ONI NISU NOSILI MASKE. Naravno da nisam id*** koji to očekuje od fudbalera.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838892#p838892:2uh6o1va je napisao(la):
Аполон » Pon Apr 05, 2021 8:36 pm[/url]":2uh6o1va]
Само зато што је нама незамисливо да се једу шишмиши и пацови, не значи нужно да је то ненормално.
Diskutabilnost i relativnost nekog običaja, odnosno neke rasprave ili konflikta interesa i mišljenja, staje onda kada se uoči da nešto što radi ili predlaže jedna strana nema logičkog smisla. Ili je štetno. Ili je nemoralno.

Drugim rečima, to što neko jede ili ne jede svinjetinu zbog vere ili nutritivne tradicije je predmet rasprave i shvatanja.
A to što neko uzme da jede nešto što je prepuno toksina i đubreta, to nije predmet rasprave, jer ta osoba radi nešto što je logički prosto glupo i opasno.

Ako nešto znači, isto mislim i za narode oko njih što jedu otrovne ribe (jer aaaghhh ukus otrovaa sač delikatesss aaaghhh), žive hobotnice i slične gluposti.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838896#p838896:2uh6o1va je napisao(la):
puzzle » Pon Apr 05, 2021 8:40 pm[/url]":2uh6o1va]PA ONI NISU NOSILI MASKE. Naravno da nisam id*** koji to očekuje od fudbalera.
Pa šta tebe boli Milanko da li oni nose maske dok stoje na svojim terasama?

A dobro, za fubalere mi je drago da nisi toliko zadrt i lud da očekuješ da i oni nose. Ozbiljno, lepo od tebe.
Ali eto, vidiš da se već širom sveta pojavila grupica ljudi koja je i to uspela da nametne. Zato ja kažem lepo unapred. Jer znam da se svakog dana uvede neka nova papazjanija.
 
Verovaćeš mi kad ti kažem da je to bila jako velika količina ljudi na maloj površini. Kao autobusi u špicu odokativno, i to tipa 50-ica, bez zaštite. Prvi put da uživo vidim superspreader event, zato sam i osetio potrebu da podelim... A moja rođaka se ozbiljno razbolela tu, na radnom mestu, pa i lično osećam bes zbog svega...
 
Pa dobro. Bili ljudi, skupili se, neka ih. Skupljam se i ja u prepunim raspadnutim autobusima više od godinu dana pa bože moj. Život teče dalje.

P.S.
Vidim, uveden još jedan novi termin - superspreader...
Mada dobro, vidim da ''korona bombe'' više nisu u opticaju, tako da kapiram da mora da se nađe neka zamena. I to, razume se, stranog porekla. Da zvuči kul-ije.
 
Pa ne znam srpski prevod, a reč je dobrano već godinu dana aktuelna. Ako imaš predlog za prevod, hajd. Veliko izvinjenje za engleski izraz svima kojima je naneo patnju.

~edit: rusko "superrasprostranitelj" je odlično, ali stvarno se ne rola tako lagano... :)
 
Evo ti lake i očigledne alternative - tačka širenja. Ili masa širenja. Kako god, zavisno od situacije. Nije naš jezik tako loš, iako se modernim generaicjama odraslim na Holivudu to ne čini tako. Lako može da se skroji fraza i rečenica za svaku potrebu i situaciju. Samo treba malo mozga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838866#p838866:arswj0ed je napisao(la):
Аполон » 05 Apr 2021 06:35 pm[/url]":arswj0ed]
11. С друге стране, мере пасивне присиле, у виду делимичног ограничења кретања невакцинисаног у циљу заштите оних који се не могу вакцинисати, јесу допустиве, али само у случају обољења која су знатно опаснија од овог. Ограничавање слободе појединца да одлучују о сопственом здрављу, чак и непосредно, представља драстичну меру за коју морају постојати озбиљна оправдања.
Ma koliko mi težli jednostavnosti i "čistoći" osnovnih principa neke stvari su takve prirode da se jednostavno NE MOGU redukovati na nešto trivijalno.

Šta ako sloboda jednog istovremeno znači ukidanje slobode drugog? Recimo sloboda jednog da se ne obazire na mišljenje drugih u vezi svog rizičnog ponšanja koje širi viruse, ili svog vakcinisanja, je istovremeno oduzmanje slobode drugom da ne umre od njega. To nisu dva razlilčita akta, to je jedan isti akt koji istovremeno ima dve različite posledice na dvoje različitih ljudi. Na taj način se automatski poništava deklarativni stav da je to "odbrana principa slobode" budući da ispada da se tu ustvari tvrdi "moje pravo je jače od tvog prava, tj "ja sam jači od tebe". Ta sloboda važi samo tamo gde posledice odluke pogađaju samo osobu koja odlučuje, ali NE ako osoba posredno odlučuje i ime drugih, tj ako se rizik drugih menja kao posledica odluka u kojima ONI nisu učestvovali. Kako to da NJIHOVO zdravlje i stanje NJIHOVOG tela više ne zavisi od NJIHOVE odluke, nego od odluke o vakcinaciji nekog drugog ko tvrdi da ga vodi upravo princip da svako odlučuje o svom telu? Dolazimo do paradoksa, pa je jasno da takvo pravo "slobode" već i principijelno ne može postojati u međuzavisnoj zajednici. To je Tramp prosto izmislio.

Drugi problem u ovom pasosu je deo gde se kaže "обољења која су знатно опаснија од овог". Koliko je to ovo oboljenje opasno, i gde je ta granica između "nedovoljno opasnog" i "dovoljno opasnog"? Koliko mrtvih? Koliko ekonmske štete? Pogotovo što se mora uočiti da mera opasnosti ovog oboljenja nije trenutni broj mrtvih u kome je virus u svetu admistrativnim merama potisnut koliko se god moglo, nego onaj koji bi postojao kad bi princip ovakve bezuslovne slobode svuda preovladao, pa se svaka grupa ponašala kako im god padne na pamet i kako uspe da ih izmanipuluše neko sa puno para za kampanju manipulacije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838852#p838852:krca48g8 je napisao(la):
Аполон » 05 Apr 2021, 18:27[/url]":krca48g8]На Вама је да направите сопствени избор, у који ја нећу задирати, па Вас молим да ми се скинете с врата по овом питању.

Pompezni čoveče, niko ti se originalno nije ni obraćao, nakačio si se na kolektivno adresirani iskustveni post i istovario besadržajno sporopotezno davljenje protiv aljkavo sastavljenog strawmana. Zaobiđi me, smaraš.
 
Superspreder je osoba koja virus prenese drastično većem broju ljudi nego neka prosečna zaražena osoba. Naprimer CDC smatra da je početni reprodukcioni faktor R0 oko 2,5, što znači da je u početku epidemoje, kad niko nije imamo imunitet, jedan zaraženi prosečno zaražavao 2,5 osobe za vreme dok je bio infektivan. Međutim neki ljudi su zaražavali po 10, 20 ili 30 osoba, i zato su nazvani supersprederi.

Superspreader event je događaj gde se zarazilo mnogo više osoba nego što je to uobičajeno za takve situacije.

Ovo je bitan termin jer su neke novije analize pokazale da je uticaj na tok epidemije takvih posebnih osoba i događaja bitno veći nego što se ranije verovalo. Zbog toga treba imati odgovarajuću termin, ako je moguće na Srpskom. Mada kad nema zgodnog prevoda nemam ništa protiv ni usvajanja stranih reči ako na Srpskom ne zvuče isuviše rogobatno. Tako se jezik i njegova ekspresivnost samo obogaćuje.

Tačka masovnog širenja? Trenutno mi ne pada na pamet istovremeno i veran i kratak prevod.
 
Или можда масовни преносилац / извор масовне заразе
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838892#p838892:s6rphg8n je napisao(la):
Аполон » Pon Apr 05, 2021 8:36 pm[/url]":s6rphg8n]
Само зато што је нама незамисливо да се једу шишмиши и пацови, не значи нужно да је то ненормално.
Samo bih pitao da li to znači i da nije nenormalno to što neki praktikuju kanibalizam?
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HUFmaGT13R0[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838933#p838933:1fwbgo8v je napisao(la):
solecar » Pon Apr 05, 2021 10:44 pm[/url]":1fwbgo8v]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838892#p838892:1fwbgo8v je napisao(la):
Аполон » Pon Apr 05, 2021 8:36 pm[/url]":1fwbgo8v]
Само зато што је нама незамисливо да се једу шишмиши и пацови, не значи нужно да је то ненормално.
Samo bih pitao da li to znači i da nije nenormalno to što neki praktikuju kanibalizam?
He he, spot on!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838929#p838929:2h28wt58 je napisao(la):
Zuma » Пон Апр 05, 2021 9:33 pm[/url]":2h28wt58]Superspreder je osoba koja virus prenese drastično većem broju ljudi nego neka prosečna zaražena osoba. Naprimer CDC smatra da je početni reprodukcioni faktor R0 oko 2,5, što znači da je u početku epidemoje, kad niko nije imamo imunitet, jedan zaraženi prosečno zaražavao 2,5 osobe za vreme dok je bio infektivan. Međutim neki ljudi su zaražavali po 10, 20 ili 30 osoba, i zato su nazvani supersprederi.

Superspreader event je događaj gde se zarazilo mnogo više osoba nego što je to uobičajeno za takve situacije.

Ovo je bitan termin jer su neke novije analize pokazale da je uticaj na tok epidemije takvih posebnih osoba i događaja bitno veći nego što se ranije verovalo. Zbog toga treba imati odgovarajuću termin, ako je moguće na Srpskom. Mada kad nema zgodnog prevoda nemam ništa protiv ni usvajanja stranih reči ako na Srpskom ne zvuče isuviše rogobatno. Tako se jezik i njegova ekspresivnost samo obogaćuje.

Tačka masovnog širenja? Trenutno mi ne pada na pamet istovremeno i veran i kratak prevod.

Superspreader = супер преносилац.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838303#p838303:3bz6mqu6 je napisao(la):
mariks » 04 Apr 2021 10:18 am[/url]":3bz6mqu6]
Broj umrlih za proslu godinu sam vec napisao, napisao je i pantograf ali vesto izbegavate pitanje. Imamo neki 15000 ljudi vise umrlih ne 2019te, 4-5000 ljudi je od korone, od cega su umrli ostali?
U vezi ovoga smo pričali već ne znam koilko puta. Nije moguće stalno se ponovo vraćati na staro kad god se pojavi neko novi. Ukratko, dva su glavna razloga.

Jedan je da je na zaista veliko i naglo povećanje broja bolesnih ni jedan medicinski sistem na svetu ne može odgovorii u potpunosti. Zdravlje je trošak, pa je sistem uvek dimenionisan prema prosečnim potrebama uz neke manje rezerve. Jednostavno je ekonomski neodrživo da on bude predimenzioniran samo zato što se svakih 100 godina dešava zaista velika epidemija. To niko ne bi mogao platiti, a pogotovo ne siromašne zemlje. Zbog toga tada NEKO mora da bude uskraćen za zdravstvenu pomoć uobičajnog kvaliteta. Tako da mnogi bolesni ne mogu dobiti pomoć koji bi uobičajno dobili, pa ih umire više nego obično.

Drugi uzrok nije nemogućnost pristupa, nego dobrovoljno i samoinicijativno ustezanje da se tokom zaraze odlazi kod lekara. Zbog činjenice da su kod
korone zaraženi infektivni i pre simtoma, a zatim i što u početku simptomi mogu biti toliko raznovrsni i slični drugim oboljenjima da mnoge osobe u početku misle da nemaju koronu, bukvalno su sve prostorije zdravstvenih ustanova prepune zaraženih osoba i njihovih virusa. Zbog toga je verovatnoća da će te tamo dobiti virus veoma velika, pa se osobe koje su uglavnom već zdravstveno ugrožene veoma ustežu da odlaze da takva mesta, a onda im se zbog odlaganja odlaska kod lekara često pogorša stanje neke druge bolesti daleko više nego što su oni u prvo vreme svesni. To takođe izaziva povećanje smrtnosti. Ovo je svesna, racionalna i često ispravna odluka, a ne rezultat "plašenja". Oni bi zaista bili životmo ugroženi ako bi pored svoje bolesti dobli još i koronu, pa je tu jedina greška nekih od njih nedovoljna medicinska stručnost da precizno procene ozbiljnost sopstvenog stanja, a nikako greška u logici ili iracionalnost neopravdanog i tobože spolja nametnutog straha.

Zar su bitniji tih 4000 ljudi sa koronom nego 10000 koji nisu dobili adekvatnu negu ili ih je nemogucnost ostvarivanja zivotnih prihoda dokrajcila? E to je pljuvanje u lice svim ljudima koji su umrli, a nisu od korone, kao sto je moj komsija.
Razne verzije ove tvrdnje se ovde toliko često ponavljaju da je ipak treba komentarisati ma koliko meni ranije izgledalo da je tu sve jasno i da ne treba trošiti vreme na očigledno.

Ako zbog nečega ne mogu svi da dobiju medicinsku negu zar nije logično da se ona pruži prvo onima koji bi više stradali ako bi ostali bez nje? A da li su u sred ogromne svetske pandemije ugroženiji bolesni od korone ili procečni korisnici medicinske nege? Odgovor bi trebao biti očigledan, oni od korone, i zaista mi nije jasno zašto toliki ljudi to ne vide. Ali svejedno, da uporedimo.

Uporedićemo rezultate dva predložena pristupa. Jedan koji je aktuelan sada, "Prvo bolesni od korone", i drugi koji vi predlažete, da medicinski sistem funkcinoniše na uobičajeni način, pružajući svu potrebnu negu uobičajnim pacjentima, a za one od korone samo koliko ostane slobodnih resursa (kreveti, lekari, radno vreme...) što bi se moglo zvati "Bolesni od korone poslednji".

Uzmimo za sada najveći, treći talas, koji je trajao tri meseca, Novembar, Decembar i Januar. Po mom računu tokom njega je višak smrti bio 11.350. U pristupu "Bolesni od korone poslednji" treba primetiti da bi se pacjeniti dalje plašili da se ne zaraze u čekaonicama i zgradama zdravstvenih ustanova, pa i dalje kod lekara ne bi išli kao da epidemije nema (jer ne mogu znati ko je sve u već probranom skupu bolesnih, bolestan baš od korone, a jedino znaju da je među bolesnima verovatnoća postojanja virusa DRASTIČNO veća nego u bilo kojoj drugoj životnoj situaciji). Dakle opet bi ostao onaj deo viška smrti koji se odnosi na njih. Pristup "Bolesni od korone poslednji" bi tako smanjio višak smrti samo u delu u kome on potiče od onih koji žele, a ne mogu doći do lekara u sadašnjem pristupu. Recimo da je višak smrti po poreklu razdeljen pola-pola između te dve grupe. Onda bi po pristupu "Bolesni od korone poslednji" umesto viška smrti od 11.350 imali višak smrti od 5.675, tj od drugih bolesti bi tada umrlo 5.675 osoba manje.

Ali šta bi se u pristupšu "Bolesni od korone poslednji" dešavalo sa bolesnima od korone? U bolnicu se ide samo kad je jasno da kućno lečenje nije dovoljno i ne bi pomoglo. Niti država dobrovoljno daje pare za izležavanje u bolnici, niti mi imamo lekara za to, niti bi iko dobrovoljno tamo otišao i ležao ako mu zaista nije teško. Dakle tamo su samo dovoljno teški slučajevi. Tokom trećeg talasa kroz bolnice je prošlo oko 67.300 bolesnih od korone a od toga je (po zvaničnim podacima) umrlo 3.200. Znamo u kakvom je stanju naš zdravsteni sistem. Da se tamo dugo čeka i kad je stanje redovno. Šta bi se desilo kad ne bi lečili bolesne tokom epidmije koja je poznata po zaraznosti, tj da pravi puno bolesnih, i po teškim posledicama (čak oko 20% pozitivnih završi u bolnici). Koji bi deo od sada preživelih 67.300 - 3.200 = 64.100 bolničkih pacjenata tokom trećeg talasa umro da nisu mogli biti primljeni u bolnicu, a to bio se deslo u pristupšu "Bolesni od korone poslednji"? Pola njih? Dve trećine? Skoro svi?

Ako uzmemo da bi preminulo 2/3, to znači da bi po tom pristupu bilo 64.100 * 2/3 = 42.306 mrtvih. Pa i da bez bolničkog lečenja umre pola onih koji su se sa njim izvukli, to je opet neverovatnih 64.100 * 1/2 = 32.050 mrtvih.

Na kraju ispada da bi po vašem pristupu "Bolesni od korone poslednji" samo u trećem talasu imali 5.675 manje mrtvih od drugih bolesti, ali zato oko 30.000 više mrtvih od korone. Pri ovako velikoj razlici tačnost konkretnih procena koje sam koristio pri računu i nisu toliko bitne, pošto je jasno da bi tako prošli mnogo gore. Ukratko, korona za kratko vreme pravi mnogo više mnogo težih bolesnika, nego što je rizik od umiranja prosečnih pacjenata zdravstvenog sistema u slučaju da neko vreme imaju bitno manji pristup lekarima. Višak smrti tada jeste veliki, ali bi po vašem altenatrivnom pristupu bio još mnogo veći, i to je razlog zašto ga niko u svetu ne koristi.
 
Što se termina ''superspreader'' tiče, moja je greška tu, i izvinjavam se @puzzle što sam mislio da je on to nešto skovao. Engleski znam odlično, učim ga od 4. godine a i koristim ga u radu već nekoliko godina. E baš zato ne volim frljanje stranim izrazima kada mi se čini da je osoba lenja da upotrebi domaći termin, ili prosto - da koristi alternative.

No, očigledno to ovde nije slučaj. Jer mene sva ta terminologija iza Kovid pandemije zanima taman koliko i grafici ili šta je Marko paničar odgovorio Peri antivakseru a Kon preneo na TVu. Tako da nisam upoznat sa tim terminom ''superspreader''.

A i sam termin mi je malo onako... pomodarstvo i prosipanje, pošto je poznato da Anglosaksonci vole da prave kovanice i kul izraze za sve. Tako da u kontekstu Korone, za mene superspreader ima smisla kao termin taman koliko i... nemam pojma... superhack, superbug, super conduit... Mislim ono, ako ćemo da idemo tom logikom i da zvučimo kul, onda se svemu iz bilo koje sfere može dodati ''super'' i odjednom to postaje termin i nauka za sebe.

A mene takve trivijalnosti i presipanja iz šupljeg u prazno stvarno ne zanimaju. Pogotovu ne na engleskom. Za koji gledam koliko se ljudi frlja njime, a zapravo nisu svesni koliko ga ne znaju.


Elem, u svakom slučaju, izvini @puzzle, nisam znao da je to neki ustaljeni termin u Kovid terminologiji. A što se ostalog tiče, tu sam već rekao šta mislim. Fudbaleri naravno da treba da igraju bez maski. A što se tiče ljudi na terasama i prozorima... Veće šanse oni imaju da zaraze nekog kada se provozaju tesnim liftom, pa ostanu aerosoli posle njih... nego kada viču naglas sa svojih terasa u vazduh i onda suvi vetar kupi te aerosoli, isušuje ih i dezintegriše (istraživanja su pokazala da Korona brže umire na suvom).

Tako da...ne vidim ja tu nikakve ''superspreadere''. Neka igraju klinci i neka se vesele. A fudbal je jedan od najboljih načina za to, jer je fizička aktivnost, na Suncu je, i podrazumeva socijalizaciju. Sve što je potrebno mladom čoveku (a bogami i starijim) da održava fizičko i mentalno zdravlje i sitne lepote u životu.
 
Dana se vakciniše predsednik Sinofarmom u malom selu kod Majdanpeka.
 
Stigla mi porukica danas-za-sutra za revakcinu, a i "Batut" mi je potvrdio da može da se ode i bez tog poziva za revakcinu ukoliko je prošao 21 dan, ako znači nekome.
 
Jel PFajzer? Imam nekoliko poznanika od 25 do 40 godina koji u BG-u čekaju Pfajzera
 
Vrh