Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,7%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    315
Pretpostavljam da se broj umrlih od gripa iz mog predhodnog posta odnosi na one koji su bili hospitalizovani. Ne mogu sigirno tacno da procene koliko je kuci umrlo. Slicno je i sa covidom. Zato ne treba uzimati procene, vec one egzakne podatke.

Ja znam za jedan slucaj gde je preminuo od covida ali nije tako zaveden, jer je pozitivan rezultat stigao tek sutradan. Tako da onda po iztom principu moze da se vrse procene i za covid a ne samo za grip.

Tako da ili se gledaju egzakni podaci zavedeni u bolnicama ili se procene daju okvirno za obe stravi. Ne moze se mesati dva razlicita pristupa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798917#p798917:2t96um4i je napisao(la):
Пантограф » 02 Dec 2020 04:02 pm[/url]":2t96um4i]
Подаци о стварном броју умрлих од грипа нигде на свету - не постоје, већ је реч о претпоставкама на основу статистичким модела:

CDC does not know exactly how many people die from seasonal flu each year. There are several reasons for this. First, states are not required to report individual flu illnesses or deaths among people older than 18 years of age to CDC. Second, influenza is infrequently listed on death certificates of people who die from flu-related complications. Third, many flu-related deaths occur one or two weeks after a person’s initial infection, either because the person may develop a secondary bacterial co-infection (such as bacterial pneumonia) or because influenza can aggravate an existing chronic illness (such as congestive heart failure or chronic obstructive pulmonary disease). Also, most people who die from flu-related complications are not tested for flu, or they seek medical care later in their illness when influenza can no longer be detected from respiratory samples.

Линк: https://www.cdc.gov/flu/about/burden/faq.htm

Званичан извор администрације САД. Важи за цео свет. Болдовао Пантограф, посебно због Зуме.

Због свега тога, број умрлих од грипа је драстично потцењен у примарним подацима о узроку смрти.

Дакле, за Србију Кон каже да их има годишње до 2.000 (види линк у једној од претходних вести). А нико не зна тачно колико.

Стварно сам мислио да је ово већ опште познато, али, Миланче, ето, пошто заобилазиш тему у широком луку, ниси прочитао досад. Зума, он ди адер хенд, свакако јесте прочитао, али тај има сопствене, напредне статистичке методе, као и схватања медицине ("умрли од хладноће", вероватно неке убије и промаја итд.).
U pravo si, to sam odavno pročitao i smatram da nije relevantno za ovo o čemu pričamo. Prvo, zbog toga što za razliku od labavog Američkog sistema u kome države nisu obavezne da takve stvari prijavljuju federalnim agencijama, u Srbiji svi jesu obavezni jer su u pitanju zarazne bolesti. Pa ako on ne znaju, mi bi trebalo da znamo. I drugo, zbog mojih "naprednih statističkih metoda", a ustvari zbog običnog zdravog razuma, jasno mi je da u fazi tobožnje akutne epidemije gigantskih razmera, sa 5000 mrtvih, statistička raspodela je nužno takva da nije moguće da se preminuli u čak 99,5% slučajeva upišu sa pogrešnim uzorkom smrti iako se uzrok smrti opisuje sa čak tri različita polja baš da bi se obuhvali i veoma indirektni uzroci smrti. (da se dakle samo 33 vode kao umrli od gripa od njih 5000). Imamo gigantsku epidemiju gripa ali su svi tobože umrli od hipertenzije, srčanog udara, trovanja hranom i ko zna čega. Od svega sem od gripa - u sred gigantske epidemije gripa. Shvataš li šta pričaš? Pa nisu baš svi lekari budale ili slepci. To je budalaština. Natežeš logiku do apsurda.
 
Можда је ово помало релевантно:

However, the estimate for the 2017/18 season (still lacking in the last annual report) has been supplemented: approximately 25,000 influenza-related deaths exemplify – together with other parameters – the extraordinary severity of the flu epidemic 2017/18.
Дер извор: https://www.rki.de/EN/Content/infections/epidemiology/inf_dis_Germany/influenza/summary_2018-19.html

Ох, мајн Гот, ист дас Роберт Кох Институт?!

Ди бесте, ди бесте.

Испашће да је та сезона грипа била смртоноснија од сезоне ковида у Дојчланду...
 
Sem što je to bilo godinu dana kasnije i u Nemačkoj.
 
Link za prošlu vest "KURIR SAZNAJE! FAJZER I BIONTEK DANAS PREDAJU ZAHTEV SRPSKOJ AGENCIJI ZA LEKOVE: Traže dozvolu za registraciju vakcine u Srbiji!" https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3578 ... e-u-srbiji
Moje verovanje o vakcinama je da su one pomogle u nekim bolestima. Stoga mislim da nisam antivakser. Ali činjenica je da uporedo sa rastom vakcinisanosti prošlih 100 godina dolazi do pada nataliteta. Tako danas imamo da zemlje Zapada gde je bila veca vakcinisanost imaju manji natalitet od Afrike gde je bila manja vakcinisanost. Što znači da su u vakcine pored leka za date bolesti, stavljali istovremeno i sterilizatore. Kao posledicu, vakcina je dala komforniji i duži život pojedincu, ali po cenu da ima manje dece ili da ih sterilizacijom nema. Dakle, vakcina bi bila dobra kada bi samo lečila. Ali ako se u njenu proizvodnju umešaju ljudi loših namera, pohlepni profita farmaceuti, u distribuciju korumpirani poput naše vlasti... onda vakcina od leka može postati otrov. Zato je poverenje važno, a njega trenutno nema, kapitalistička filozofija novca nema oruđa da kupi poverenje, čak štaviše, vrednovanje sve kroz novac u prvi plan ističe lične interese, a ne dobru nameru prema drugima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798923#p798923:3ei2krib je napisao(la):
paradox polje » 02 Dec 2020 04:18 pm[/url]":3ei2krib]
51% јако велики проценат, већи чак и него сад проценат позитивних на Корону. Ок, тај проценат не говори много јер је број тестирања био изузетно мали. Али мораћу се сложити са Пантографом, не видим која би друга пошаст могла да обори тако велики број људи осим неког вируса. Хладоћа је фактор који је дефинитивно ослабио имунитет, али да је толико повећан број преминулих због срчаних тегоба, канцера и слично много је мање вероватно него да је неки грип узрок томе. Стоји непознаница зашо се о томе није толико причало, и зашто капацитети болница нису били препуњени, мада могуће да су се симптоми брже развијали и да су заражени много брже оздрављали или на жалост умирали.
Moguće je da je hladnoća bila uzrok. Višak smrti o kome Pantograf priča je bio uglavnom u decembru 2016. i nešto manje u janaru 2017. I iznosio je negde oko 4500 ljudi, a ne 5000. Recimo da je 2/3 bilo u decembru. Znači 3000 u decembru i 1500 u januaru. Prosečan broj umrlih od svih uzroka u decembru je oko 10.000. Znači da je u pitanju bilo povećanje za 30%. Toliko je moguće zbog hladnoće. Ljudi u tom broju umiru uglavnom prosto zbog starosti. Kad im dođe vreme, organizam se već toliko istroši da mu je dovoljna obična prehlada kao okidač kaskadnog otkazivanja organa. U takvoj situaciji mesec dana ledenog vremena ima nesrazmerno veliki uticaj na stare osobe. Zbog toga je 30% sasvim moguće kao posledica neobično hladnog vremena. Nije potreban grip.
 
Na kraju i da bude to sve od gripa, opet se uporedjuju neuporedive brojke.
Protiv gripa nemamo nikakve mere dok je zbog korone ceo svet zakljucan. Pravo merilo bi bilo sta bi se desilo sa koronom da nema nikakvih mera. Drugo merilo moze biti uporedjivanje ova dva virusa, ali samo za ovu godinu, posto bi mere za suzbijanje epidemije gripa verovatno bile slicne kao za koronu. Tu je problem malo, sto im se sezone ne poklapaju bas. Recimo ja se ne secam da sam imao u svom okruzenju nekoga da je zakacio upalu pluca u julu, dok ove godine znam za nekoliko slucaja.
 
Вероватно би се десило исто ово, пошто мере нису зауставиле ништа, тешко да су и успориле - само су, можда, одложиле. Од броја заражених у Србији протеклих дана, тешко да може да их буде више. На крају ће се, наравно, заразити исти број људи, само ће се агонија развући.

Не разумем принцип продужавања агоније.

Ако ово безумље од пролећа поновимо још који пут за наших живота, угрозићемо опстанак цивилизације.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798767#p798767:2c1ffi45 je napisao(la):
Earthmoving » 02 Dec 2020 09:32 am[/url]":2c1ffi45]
jel smesh ovo da kazesh onima koji su na respiratoru bili u julu ili sada ili onima koji leze po privremenim kovid bolnicama? Koliko ljudi, od gripa zavrshi na respiratoru cak i za vreme sezone gripa?
Glupo mi se ponavljam, ali ja više ljudi znam da je umrlo od gripa decembar 2016 nego ovog 2020. Evo i sad decembar pa gde je taj sezonski grip? Međutim taj, kao i svaki grip je trajao po oko mesec-dva, a ovaj veštački traje 10 meseci, dakle 5-10 puta duže, pa je za očekivati i da bude 5-10 puta više zaraženih i umrlih.
Druga stvar, kakve ja imam veze sa ljudima na respiratoru, da nisam ja odgovoran za zdravlje i blagostanje u Srbiji, ili dragi predsednik sa družinom? Krivite narod da bi sakrili njihovu odgovornost jer se plaše osvete, a mnogo ljudi je stradalo, bilo ekonomski, bilo zdravstveno, tako da se s pravom brinu svoje budućnosti.

ko smo to mi pa da kazesh "krivite narod"? Ako cemo tako onda imam i ja pravo da ubacim tebe u istu grupu ljudi, kojih ima od ivice do ivice sveta, koji negiraju ili umanjuju znacajnost korone (koja svakako nije crna kuga ili ebola, ali nije ni grip) i propagiraju nonsalanciju i opustenost koja dovodi do ljudi koji nece da nose masku, niti da ostanu izolovani ako su pozitivni pa onda prenesu nekome na poslu, skoli, autobusu (bilo gde gde morash da budesh i gde nemash opciju distanciranja) i zavrsis u areni ili u nekoj drugoj bolnici pa i na respiratoru. Niko ne negira ekonomske i psiholoske posledice, ako necesh da se vakcinishesh ok, ali nemoj da mi se pravish da nisi svestan da zaraza koja se prenosi ovih dana po svetu svakako nije na nivou gripa jer nikada nismo imali od gripa prepune bolnice, pogotovo van sezone i u sred leta. da ne pricamo o broju ljudi koji su intubirani. Takodje, zbog broja obolelih od korone (kojima ne mozesh da uskratish, niti moralno niti legalno lecenje i medicinsku negu) trpe i drugi bolesnici, pogotovo hronichni.

da li je onda po tebi resenje da ne primash u bolnice obolele od kovida, znajuci dobro da u ovoj drzavi niko ne ide rado u bolnice jer smo svi svesni nivoa nasheg zdravstva?

Ako nemash obraza ili hrabrosti da kazesh obolelima ispred neke bolnice, LICHNO, da je to sto imaju samo grip, onda cuti. U suprotnom si samo licemer koji projektuje svoje, katkad opravdane sumnje u svet oko sebe , na trenutnu situaciju i nije spreman da pogleda realnost u ochi i bude malo manje sebican da ne izvodi zakljucak - ja sam letos prelezao koronu (sumnjam da si se uopste testirao), zato mislim da je za sve druge to obican grip i zavera Vucica-Gejtsa-Big Farme.....

opet, ako nemash hrabrosti da sacekash nekog ispred arene ili jedne od xy bolnica koje su trenutno u Kovid sistemu i da mu lichno kazesh da je korona samo grip - onda bi trebao, ako imash imalo obraza i covechnosti da se uzdrzish takvih komentara, jer su duboko uvredljivi i bezobzirni.

I josh jednom, da ti se malo smire paranoje - ako necesh da se vakcinishesh niko te nece na silu cipovati i programirati zivot istom. Imaju oni i drugih metoda.
 
Не, ефекти мера маскенбал-зонска одбрана (не маркирам човека, чувам простор) не виде се уопште, јер не постоје. Мере закључавања се негде виде, негде не. Али, закључавање има врло ограничен рок - па самим тим нема ни ефекта на кризу која траје годину дана. Односно има: да је продужи (никад нисам био склон оним мудростима З. Ђинђића о гутању мале жабе/велике жабе, али овде ми се чини да та логика важи).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798961#p798961:3vvxsxz5 je napisao(la):
Пантограф » Sre Dec 02, 2020 5:01 pm[/url]":3vvxsxz5]Не, ефекти мера маскенбал-зонска одбрана (не маркирам човека, чувам простор) не виде се уопште, јер не постоје. Мере закључавања се негде виде, негде не. Али, закључавање има врло ограничен рок - па самим тим нема ни ефекта на кризу која траје годину дана. Односно има: да је продужи (никад нисам био склон оним мудростима З. Ђинђића о гутању мале жабе/велике жабе, али овде ми се чини да та логика важи).
Apsolutno svuda ima efekta ako se primenjuje, tu nema neke diskusije posebno. Jednostavno citanje grafika sa ukrstanjem datuma kada su mere donete.

Mislim da mi gutamo veliku odvratnu zabu vec godinu dana, ali alternativa tome je velika otrovna zaba koja nas moze ubiti. Nekako je logican izbor gaditi se godinu dana, ali makar preziveti sigurno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798925#p798925:182hea4m je napisao(la):
Earthmoving » Sre Dec 02, 2020 4:24 pm[/url]":182hea4m]Problem sa kratkim testiranjem poput ovog koji najavljuju za ove vakcine je što treba više vremena dal se utvrdi da vakcina ne izaziva sterilitet. Npr kad vakcinišete decu, mora čekate 20 godina da vidite procenat plodnosti. A i ako steriliše, vlast može bizi neiskrena i to prepisati ureaplazmama, mikoplazmama i sl za koje je pitanje dal su ubačenw u vakcine sa namerom sterilizacije. Ja sam imao ureaplazmu i znam tu priču malo dublje i duže, a naravno da ne verujem Vučiću i Konu kad bi rekli da je nisam dobio preko državnih vakcina.

Bravo!!!
 
Знам бар за 7-8 људи који умреше јер је здрствени систем постао морона систем. Што од срца , што од рака...али битније је тровање са 0.5 % смтрности ! Уништавање оно мало привреде што је остало, гурање пара великим ланцима. Колико видим, ако овако наставе иде ГЛАД!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798933#p798933:346dq6ce je napisao(la):
Earthmoving » 02 Dec 2020 05:54 pm[/url]":346dq6ce]Link za prošlu vest "KURIR SAZNAJE! FAJZER I BIONTEK DANAS PREDAJU ZAHTEV SRPSKOJ AGENCIJI ZA LEKOVE: Traže dozvolu za registraciju vakcine u Srbiji!" https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3578 ... e-u-srbiji
Moje verovanje o vakcinama je da su one pomogle u nekim bolestima. Stoga mislim da nisam antivakser. Ali činjenica je da uporedo sa rastom vakcinisanosti prošlih 100 godina dolazi do pada nataliteta. Tako danas imamo da zemlje Zapada gde je bila veca vakcinisanost imaju manji natalitet od Afrike gde je bila manja vakcinisanost. Što znači da su u vakcine pored leka za date bolesti, stavljali istovremeno i sterilizatore. Kao posledicu, vakcina je dala komforniji i duži život pojedincu, ali po cenu da ima manje dece ili da ih sterilizacijom nema. Dakle, vakcina bi bila dobra kada bi samo lečila. Ali ako se u njenu proizvodnju umešaju ljudi loših namera, pohlepni profita farmaceuti, u distribuciju korumpirani poput naše vlasti... onda vakcina od leka može postati otrov. Zato je poverenje važno, a njega trenutno nema, kapitalistička filozofija novca nema oruđa da kupi poverenje, čak štaviše, vrednovanje sve kroz novac u prvi plan ističe lične interese, a ne dobru nameru prema drugima.
Mešaš potpuno različite stvari i izvodiš potpuno pogrešan zaključak. Visok natalitet, odnosno nizak natalitet, nema uopšte veze sa tom fiktivnom teorijom da vakcina izaziva neplodnost. Ako si spomenuo Afriku i šatro nizu vakcinisanost, pa onda to povezao sa visokim natalitetom je isto kao i da povežeš boje očiju i saobraćajne nezgode i da kažeš da ljudi sa npr plavim očima imaju više nezgoda i samim tim nisu sposobni za vožnju.
Visok natalitet je oduvek bio glavna posledica nerazvijenosti okoline/države, posebno u pogledu medicine. Tako je i u Srbiji bilo, kada su porodice imale po 6-7 i više dece, iz jednog jedinog razloga. A to je kako bi uopšte ostalo neko preživelo dete koje ne bi umrlo od nekih bolesti za koje tada nisu bile (dostupne) vakcine. Čim je medicina razvijena, država razvijena, natalitet se smanjuje. A onda tu dolazi i do promena u društvu, kada žene dobijaju više prava i mogućnosti za obrazovanje, zaposlenje, stručno usavršavanje. Ljudi počinju da se fokusiraju na obrazovanje i karijere, pa se samim tim pomera i prosečna godina starosti u kojima žene dobijaju prvo dete. Istovremeno dolazi i do osećaja odgovornosti mladih ljudi/parova koji ne žele da imaju dete dok nisu sigurno da mogu da mu sve obezbede što je neophodno, za razliku od svog detinjstva. Isto tako razmišljam i ja, a i sigurno 95% mojih vršnjaka. I to nema nikakve veze sa vakcinacijom i sa time da je neko sterilan zbog istih vakcina. Makni se od te tvoje kućne škole, ne daje baš dobre rezultate u razmišljanju i izvođenju zaključaka.
 
Pa evo MRadulovic i ja tebe pitam zašto bolnice nisu ranije za grip bile pune, a sad jesu? Zašto se ranije dozvoljavalo da ljudi od gripa umiru kućama, a sada se propagira da se napune bolnicama? Ne razumem, pre vas bilo briga za te, a sad ste mnogo humani ili šta?
Ako uporedimo taj i ovaj br žrtava sa vremenom pričanja medija, vlasti, Kriznog štaba... tada i sada, dolazimo do čudne i ogromne disproporcije. Tada 30 puta manje vesti i vremena o tome nego sada, a sličan broj žrtvi. Zašto?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798975#p798975:s6fweinz je napisao(la):
Earthmoving » Sre Dec 02, 2020 7:56 pm[/url]":s6fweinz]Pa evo MRadulovic i ja tebe pitam zašto bolnice nisu ranije za grip bile pune, a sad jesu? Zašto se ranije dozvoljavalo da ljudi od gripa umiru kućama, a sada se propagira da se napune bolnicama? Ne razumem, pre vas bilo briga za te, a sad ste mnogo humani ili šta?
Ako uporedimo taj i ovaj br žrtava sa vremenom pričanja medija, vlasti, Kriznog štaba... tada i sada, dolazimo do čudne i ogromne disproporcije. Tada 30 puta manje vesti i vremena o tome nego sada, a sličan broj žrtvi. Zašto?
Земљани, једноставно је, пратиш као и увек траг новца...ба*** је на овоме зарадиле толике паре да је то смешно, али зато стотине милиона људи иде у сиромаштво!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798975#p798975:1hcklx5o je napisao(la):
Earthmoving » 02 Dec 2020 07:56 pm[/url]":1hcklx5o]Pa evo MRadulovic i ja tebe pitam zašto bolnice nisu ranije za grip bile pune, a sad jesu? Zašto se ranije dozvoljavalo da ljudi od gripa umiru kućama, a sada se propagira da se napune bolnicama? Ne razumem, pre vas bilo briga za te, a sad ste mnogo humani ili šta?
Ako uporedimo taj i ovaj br žrtava sa vremenom pričanja medija, vlasti, Kriznog štaba... tada i sada, dolazimo do čudne i ogromne disproporcije. Tada 30 puta manje vesti i vremena o tome nego sada, a sličan broj žrtvi. Zašto?
Ti vise ne znas ni sta zelis da kazes. Zasto bolnice nisu ranije za grip bile pune, a za koronu jesu? Jedan jedini razlog. Postoji vakcina i postoji sloboda da se ljudi vakcinisu. Nista manje, nista vise. Ako ljudi umiru u svojim kucama od gripa, to je zato sto nisu hteli da idu u bolnice. Ne razumem zasto lupetas tako, a da ne razmislis pre nego sto napises nesto. Stvar je prosta i jednostavna. Za koronu jos nema dostupne vakcine, bolnice se pune kako bi se ljudima spasili zivoti jer nisu imali mogucnost da se zastite. Od gripa se mogu zastiti i mogu se odvesti u bolnicu ukoliko im se zdravstveno stanje pogorsa. Ne znam ko ti je to rekao da su ljudi pusteni kuci da umiru. Ako umiru od gripa, to je ili zato sto je to bilo iznenada, bez jakih simptoma, ili zato sto su ljudi tvrdoglavi i nece u bolnicu.
 
Jel se zna što su redovi ispred privatnih labova?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798985#p798985:sxk6linp je napisao(la):
11030 » Sre Dec 02, 2020 6:32 pm[/url]":sxk6linp]Jel se zna što su redovi ispred privatnih labova?
Mislim da je rečeno jedno 100 puta do sada ali adje. (neke) Privatne labaratorije su počele da rade antigenske testove i očigledno velikom broju ljudi je lakše da tu čekaju kraće i plate nego da čekaju duže ispred državne ambulante. Plus ako se privatno testiraš ne mogu odmah da te spakuju i pošalju u Arenu ili u Prokuplje.
 
Ok hvala, stvarno ne pratim temu redovno (ne postižem baš ste se raspisali). Treba da vadim krv pa ne bih da mi dišu za vrat sa koronom, zato pitam.
 
Vrh