Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,1%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 7,9%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,6%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,5%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 44 13,9%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 60 19,0%

  • Ukupno glasača
    316
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799157#p799157:3vy4hkj2 je napisao(la):
astrodule » 03 Dec 2020 07:39 am[/url]":3vy4hkj2]Sve je to do neorganizacije i nesposobnosti na svim nivoima. Redovi su najveći dokaz toga. Ne samo u zdravstvu. Gde god vidim red ja bih odgovorno lice kaznio otkazom ili da od svojih para kupi sistem za izdavanje brojeva sa displejima od kojih bi jedan obavezno bio napolju.
Naravno. I samo kratka razrada ideje o mobilnoj aplikaciji "Lekarska čekaonica" da bi bilo jasno koliko je tako nešto trivijalno, i da bih pokazao da ne bi dodatno opteretila već opterećeno medicinsko osoblje.

Ispred medicinske sestre na prijemnom pultu lekarske čekonce stoji ili mobilni telefon, ili laptop, ili je ova aplikacija na postojećem računaru. Ekran je podeljen na onoliko delova koliko lekara u tom trenutku radi. Ispod imena svakog lekara je Prijemni_ID broj pacjenta koji je trenutno kod njega. Kad se pacjent prvi put pojavi, medicinska sestra treba da upiše SAMO cifre njegovog mobilnog telefona ispod imena lekara kod koga ga šalje. A zatim, kako pacjenti ulaze i izlaze od lekara, samo jedan klik mišem da se status zauzetosti tog lekara promeni, a lista Prijemnih ID brojeva njegovih pacjenata sama pomeri za jedno mesto unapred. I to je SVE što oni na prijemu treba da rade. Po prijemu pacjenata deset cifara telefonskog broja i enter, i po jedan klik mišem za svaki ulaz i izlaz pacjenta od lekara.

Aplikacija bi po registrovanju novog pacjenta, sama na taj broj poslala SMS sa njegovim generisanim Prijemnim ID brojem, uputstvom, a on bi istovremeno proverio da mu je broj dobro upisan i da može da prima poruke. Aplikacija sama, ili po zadanim parametrima, proračunava prosečno vreme zadržavanja pacjenata i dinamički pravi predikciju kad bi ko ovim tempom mogao biti primljen, zatim je stalno ažurira na osnovu stvarnog tempa obrade pacjenata, a na kraju pacjentu šalje više SMS obaveštenja da se vreme prijema približava. Pacjent ne treba da radi ništa, a sestre na prijemu treba da otkucaju samo 13 karaktera po prijemu svakog pacjenta, i da jednim dodatnim klikom prate kad se ulazi i izlazi kod lekara, što ionako moraju.

Ovo je i konceptualno i programerski i upotrebno veoma jednostavno i ni malo zahtevno. A puno bi značilo u našem raspadnutim medicinskom sistemu i ubuduće. Pošto se kod nas bez dugog čekanja na javne usluge malo toga postiže bilo gde i bilo kad.
 
Postoji vec takva aplikacija
https://izabranidoktor.mojdoktor.gov.rs/
Medjutim problem su stariji pacijenti koji se ne snalaze bas sa kompjuterima, mobilnim telefonima,slicna prica je i kad vidite veliki broj ljudi u redovima ispred banke,poste umesto da sa automata podignu penziju ili plate komunalije elektronski
 
Ko voli da čeka, neka čeka. Mora da postoji i rešenje za one koji to ne žele.

Meni je najapsurdniji primer policija NBG gde postoji sistem sa brojevima koji ne radi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799163#p799163:1uzpadc6 je napisao(la):
milos.tro » 03 Dec 2020 07:59 am[/url]":1uzpadc6]Postoji vec takva aplikacija
https://izabranidoktor.mojdoktor.gov.rs/
Medjutim problem su stariji pacijenti koji se ne snalaze bas sa kompjuterima, mobilnim telefonima,slicna prica je i kad vidite veliki broj ljudi u redovima ispred banke,poste umesto da sa automata podignu penziju ili plate komunalije elektronski
Zar to nije samo za zakazivanje fiksnog termina? Ovde je problem što je nemoguće poštovati takve termine jer je broj pacjenata isuviše veliki, a njihove potrebe, hitnost prijema preko reda i vreme zadržavanja isuviše nepredvidivo. Poenta aplikacije koju sam predložio nije da se nekome samo zakaže fiksni termin onda kad se prijavi, nego da se zatim dalje u toku dana prati kako se taj termin pomera tokom radnog dana, uz automatsko i dinamičko praćenje stvarnog protoka pacjenata. Tako da bi vas aplikacija, dok ste kod kuće, stalno obaveštavala da je vaš termin pomeren za recimo dva sata unapred, pa za još 50 minuta, pa onda za još 30 minuta, i da bi tek na kraju objavila da je ostalo verovatno samo 20 minuta i da treba da se pojavite u čekonici budući da to vreme više ne može baš mnogo da se pomera, jer su ispred vas ostale samo dve ili jedna osoba, a ne njih 17.
 
Jeste, u pitanju su fiksni termini.Kad su u pitanju Covid ambulante,navodim primer Covid ambulante NBG tamo se dele brojevi i kazu vam iz iskustva kad treba da dodjete na pregled cca za 2,3 sata.U mom slucaju je bilo 2 sata i moram da priznam da su potrefile pregled tako reci u par minuta :)

Sad sam procitao predlog za aplikaciju lekarska cekaonica,tesko je to izvodljivo u praksi,jer je protok pacijenata ogroman.
Navescu primer Gradski zavod za plucne bolesti pre 3 nedelje,koleginica pulmolog je za 2 sata imala 48 pregleda , jos nekoliko lekara u smeni je radilo to vece.
 
Ali bukvalno je potrebno da svakih 10-ak minuta portir izađe i podeli brojeve na ceduljicama. Ali, ni to ne rade svuda (na NBG rade, kao što kaže Miloš).

Mali off / on topic. Na mom faksu (MATF) je bio običaj da po položenom pismenom ispitu izađe raspored kada ko polaže usmeni (tipa 1-5 na listi od 14h, 6-10 na listi od 15h, 11-15 na listi od 16h), a onda sam provalio da na mnogim fakultetima zakažu usmeni za 50 ljudi u istom terminu i tipa dođeš ujutru na polaganje, a dođeš na red popodne. Ja to jednostavno ne mogu da razumem osim da je u pitanju potpuna nesposobnost za tu poziciju an kojoj se ljudi nalaze.
 
Na FON-u zavisi od predmeta, negde je kako kažeš (lepo kažu po prezimenima ili grupama kad ko dolazi), a negde čekaš kao majmun i gubiš ceo dan.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
"Da li ovo definitivno menja sve: Virus je u Americi bio pre Vuhana? - B92" https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1774545
Znači medijske priče da je nastao tako što je Kinez pojeo slepog miša su bile lažne? Jel sad Amerikanac pojeo slepog miša? :) Ili je virus proizveden veštački za američke izbore? U svakom slučaju, po ko zna koji put se pokazuje da medijima ne treba verovati, pa se postavlja pitanje validnosti ijedne njihove vesti više od dečijeg crteža.
Takođe u vesti Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti upoređuje ga sa gripom (početkom 2019.), dakle isto ono što ja pišem, ali me nestručni ovde napadaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799137#p799137:1c2wnmde je napisao(la):
mradulovic » Thu Dec 03, 2020 2:34 am[/url]":1c2wnmde]drzava koja prvo pokrece pitanje oporezivanja frilensera a sada cak i gastarbajtera, definitivno ne razmislja o nikakvim poreskim olaksicama. Ipak nam je budzetski deficit 4 milijarde dolara. Sledece godine ko zna sta ce da se desi sa fijatom u kragujevcu a ne bi me iznenadila i prodaja eps-a ili telekoma (ovo drugo je mnogo verovatnije ali nece podici dovoljno para)
Иако није тема морам одговорити јер је битно борити се против полуинформација.

Опорезивање фриленсера је потпуно нормална ствар у свакој озбиљној држави.
Знам људе који тако раде, а онда се*у по држави, путевима или здравству сада а динара пореза нису платили годинама. Лицемерје невиђено.
Порез нама гастосима није најавио нико из државе (макар колико сам ја пратио) већ је Нова.рс пренела изјаву председника неког удружења фриленсера како по закону сви који имају пријављено пребивалиште у Србији, без обзира где живе и раде треба да плате порез и у Србији. Класичан али и успешан спин како држава жели да опорезује и гастосе да би се људи поистоветили са фриленсерима.

Од помоћи за ковид ситуацију, неко је спомињао смањење пдва и то би била добра одлука али немамо ми новца за то.

Искрено се надам да неће продати ни МТС ни ЕПС. Али не бих био изненађен. Количина кратковидих и похлепних политичара који су нас зајахали последњих деценија је фрапантна.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799167#p799167:3l4p72cl je napisao(la):
Zuma » Thu Dec 03, 2020 9:38 am[/url]":3l4p72cl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799163#p799163:3l4p72cl je napisao(la):
milos.tro » 03 Dec 2020 07:59 am[/url]":3l4p72cl]Postoji vec takva aplikacija
https://izabranidoktor.mojdoktor.gov.rs/
Medjutim problem su stariji pacijenti koji se ne snalaze bas sa kompjuterima, mobilnim telefonima,slicna prica je i kad vidite veliki broj ljudi u redovima ispred banke,poste umesto da sa automata podignu penziju ili plate komunalije elektronski
Zar to nije samo za zakazivanje fiksnog termina? Ovde je problem što je nemoguće poštovati takve termine jer je broj pacjenata isuviše veliki, a njihove potrebe, hitnost prijema preko reda i vreme zadržavanja isuviše nepredvidivo. Poenta aplikacije koju sam predložio nije da se nekome samo zakaže fiksni termin onda kad se prijavi, nego da se zatim dalje u toku dana prati kako se taj termin pomera tokom radnog dana, uz automatsko i dinamičko praćenje stvarnog protoka pacjenata. Tako da bi vas aplikacija, dok ste kod kuće, stalno obaveštavala da je vaš termin pomeren za recimo dva sata unapred, pa za još 50 minuta, pa onda za još 30 minuta, i da bi tek na kraju objavila da je ostalo verovatno samo 20 minuta i da treba da se pojavite u čekonici budući da to vreme više ne može baš mnogo da se pomera, jer su ispred vas ostale samo dve ili jedna osoba, a ne njih 17.
Najjednostavnije bi bilo da pacijent prvo zakaže pregled tako što bi pozvao call centar a operater u call centru uneo podatke u aplikaciju i zakazao pregled. Ako nema gužve, pacijent bi mogao odmah da zakaže termin u fiksno vreme. A ako je gužva, aplikacija bi slala na svakih sat SMS pacijentu informacije o terminu - npr "Vi ste 23. u redu za pregled", "Vi ste 15. u redu za pregled", itd.
Takvim načinom zakazivanja pacijent bi otišao samo jedanput u kovid ambulantu i čekao bi ne duže od pola sata, i bilo bi lako i starijoj populaciji da zakaže pregled jer ne bi zahtevalo nikakvo napredno korišćenje modernih tehnologija.
 
Da Milaki, ali koliko ti zdravstva plaćaš kroz pdv, a kolko kroz zdravstveno osiguranje? Kolki deo usluge ti sleduje ako plaćaš samo porez, a ne zdravstveno? Ipak si nešto platio, bila bi pljačka da ti daju 0% usluge. To je vezano sa ovima što bi sad u epidemiji da uzimaju naše pare al da ucenjuju ko ima prava na uslugu, a ko ne. Ako nam prete uskraćivanjem usluge, nek nam ne naplaćuju zdravstveno i za taj deo pdv-a da smanje, i čist račun. Da mi naplaćuješ pdv i zdravstveno, i zabraniš uslugu onoga što sam platio je čist banditizam.
 
Ovi opet puskama rokaju kuronu po gradu

askeri-2-696x463.jpg


#ponos #zivelasrbija #av>korona
 
Јбг, њих ћемо, једини у свету, да вакцинишемо пре старих и болесних, бране људи поредак.
 
Englezi prvi primaju vakcinu, a ako izaziva neko ostecenje mozga ili nesto, kako cemo primetiti razliku?

Hnjo hnjo
 
Cilj je da ništa ne primetiš. :mrgreen:

Poslao mi komšija, ne znam izvor, ali se uglavnom slažem sa ovim rezonovanjem građana:
Mladi su, međutim, veoma nepoverljivi po pitanju vakcine protiv korone, mada ima onih koji bi se vakcinisali, ali samo ako se "pouzdano kroz nekoliko godina dokaže" da je ta vakcina bezbedna.

Komentari sugrađana u tom smislu su - "neću da primam ništa što još nije testirano", "kada sve bude bilo sigurno, onda ću možda da je primim, ali za sada je ne bih primio", "ne bih primio nijednu vakcinu, ne verujem institucijama", "primio bih vakcinu koja valja, a pitanje je da li će odobriti ono što valja, ili će možda odobriti ono što je u nečijem interesu"...

Pojedini su, međutim, skloni teorijama zavere, poput jednog Beograđanina koji kaže da se "neko igra sa nama", da ima rezerve prema bezbednosti vakcina, i da bi se možda vakcinisao da su "90-te, kada je sve bilo koliko-toliko provereno".

I za jednu sugrađanku sve je zavera, i sama pandemija, sve je, kaže, jedna velika laž.

"Ne pada mi na pamet da se vakcinišem...", kaže ona, uverena da neko "hoće da nas ubije vakcinama", jer ne može da zamisli da se napravi vakcina za virus o kojem se ne zna ništa
 
Slazes se da je 90ih bilo sve kolko tolko provereno i da ovim vakcinama neko hoce da nas ubije, cestitam.
 
Daleko više se brinem zbog zagađenog vazduha i zemljišta, teških metala i prljave tehnologije, kakvu ćemo vodu da pijemo sa česme.... sve što je u tekućoj nadležnosti naše države, nego zbog vakcine protiv - virusa.
Veća opasnost mi preti od domaćih baraba nego od ekipe koja želi da suzbije virus da bi mogli da živimo normalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799232#p799232:9af4bcc1 je napisao(la):
Beki » 03 Dec 2020 12:39 pm[/url]":9af4bcc1]Englezi prvi primaju vakcinu, a ako izaziva neko ostecenje mozga ili nesto, kako cemo primetiti razliku?

Hnjo hnjo

A kod nas će pripadnici MUP....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799227#p799227:d2m6807i je napisao(la):
Beki » 03 Dec 2020 12:12 pm[/url]":d2m6807i]Ovi opet puskama rokaju kuronu po gradu

askeri-2-696x463.jpg


#ponos #zivelasrbija #av>korona


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oJLJ9RyrXAg[/youtube]
 
@Earth Za zabranu zdravstvenog se slažem, ne znam kako im uopšte takve ideje padaju na pamet.

Inače, Zuma je možda već objavio podatke RZS za ovu godinu ali mislim da nije loše ponoviti:

25.11.2020. - Живорођени и умрли, јануар-октобар 2020.

У овом саопштењу приказани су претходни резултати о живорођеним и умрлим након уписа чињенице рођења и смрти у матичне књиге рођених и умрлих. Подаци су приказани према месецу регистрације, тј. месецу уписа у матичне књиге рођених и умрлих у 2019. и 2020. години.

У Републици Србији, у периоду јануар-октобар 2020. године, број живорођених је износио 51 753. У односу на исти период претходне године, када је укупан број живорођених износио 53 082, бележи се пад од 1 329 односно за 2,5%.

Број умрлих у Републици Србији у периоду јануар-октобар 2020. године износио је 86 798 и, у односу на исти период претходне године, када је број умрлих био 84 168, бележи се раст од 2 630 или за 3,1%.

Videćemo podatke za novembar i decembar, ali po svemu sudeći ova godina će biti nešto gora od 2017. i 2015.

Mnogo je zabrinjavajući podatak da je broj rodjene dece manji za čak 2.5% u odnosu na prošlu godinu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799185#p799185:3dxwjrq1 je napisao(la):
Earthmoving » Čet Dec 03, 2020 9:35 am[/url]":3dxwjrq1]"Da li ovo definitivno menja sve: Virus je u Americi bio pre Vuhana? - B92" https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1774545
Znači medijske priče da je nastao tako što je Kinez pojeo slepog miša su bile lažne? Jel sad Amerikanac pojeo slepog miša? :) Ili je virus proizveden veštački za američke izbore? U svakom slučaju, po ko zna koji put se pokazuje da medijima ne treba verovati, pa se postavlja pitanje validnosti ijedne njihove vesti više od dečijeg crteža.
Takođe u vesti Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti upoređuje ga sa gripom (početkom 2019.), dakle isto ono što ja pišem, ali me nestručni ovde napadaju.

Prvo siris vesti sa sumnjivih portala a onda kazes da medijima ne treba verovati. U redu.
Onda ponovo proizvoljno izvlacis svoje neuke zakljucke i kalupis ih u svoj sablon.
I onda tekst jednim pasusom dodaje nesto bez ikakvog linka ka izvoru informacije. I jos navodi na zakljucke o poreklu virusa koji se nigde u zvanicnim CDC istrazivanjima ne pominje.
Evo i bonus - ovo dalje implicira i jednu istinu - da je Tramp najveca lazovcina koja je mazala ljudima oci sa lazima o kineskom virusu.

Mozda je predugacak tekst za nestrucne i one koje mrzi da citaju, ali ima i sazetak.

https://academic.oup.com/cid/advance-ar ... 85/6012472

Background

SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19 disease, was first identified in Wuhan, China in December 2019, with subsequent worldwide spread. The first U.S. cases were identified in January 2020.
Methods

To determine if SARS-CoV-2 reactive antibodies were present in sera prior to the first identified case in the U.S. on January 19, 2020, residual archived samples from 7,389 routine blood donations collected by the American Red Cross from December 13, 2019 to January 17, 2020, from donors resident in nine states (California, Connecticut, Iowa, Massachusetts, Michigan, Oregon, Rhode Island, Washington, and Wisconsin) were tested at CDC for anti-SARS-CoV-2 antibodies. Specimens reactive by pan-immunoglobulin (pan Ig) enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) against the full spike protein were tested by IgG and IgM ELISAs, microneutralization test, Ortho total Ig S1 ELISA, and receptor binding domain / Ace2 blocking activity assay.
Results

Of the 7,389 samples, 106 were reactive by pan Ig. Of these 106 specimens, 90 were available for further testing. Eighty four of 90 had neutralizing activity, 1 had S1 binding activity, and 1 had receptor binding domain / Ace2 blocking activity >50%, suggesting the presence of anti-SARS-CoV-2-reactive antibodies. Donations with reactivity occurred in all nine states.
Conclusions

These findings suggest that SARS-CoV-2 may have been introduced into the United States prior to January 19, 2020.

Sto se u sustini znalo jos u junu: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/ ... mm6922e1_w
 
ftj":3639lm8e je napisao(la):
Slazes se da je 90ih bilo sve kolko tolko provereno i da ovim vakcinama neko hoce da nas ubije, cestitam.

Napisao sam "uglavnom se slažem".

Inače, živa istina je da je 1990-ih bilo sve daleko povoljnije, imali smo tada Institut Torlak.

A šta tebi smeta u tome? Ljudi normalno rezonuju...

Idi zavrni rukav, niko ti ne brani.
Kada budeš bio cijepljen, pohvali se ovde, da i ja tebi čestitam na izboru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799247#p799247:zi587i1n je napisao(la):
milaki990 » Čet Dec 03, 2020 12:06 pm[/url]":zi587i1n]@Earth Za zabranu zdravstvenog se slažem, ne znam kako im uopšte takve ideje padaju na pamet.

Inače, Zuma je možda već objavio podatke RZS za ovu godinu ali mislim da nije loše ponoviti:

25.11.2020. - Живорођени и умрли, јануар-октобар 2020.

У овом саопштењу приказани су претходни резултати о живорођеним и умрлим након уписа чињенице рођења и смрти у матичне књиге рођених и умрлих. Подаци су приказани према месецу регистрације, тј. месецу уписа у матичне књиге рођених и умрлих у 2019. и 2020. години.

У Републици Србији, у периоду јануар-октобар 2020. године, број живорођених је износио 51 753. У односу на исти период претходне године, када је укупан број живорођених износио 53 082, бележи се пад од 1 329 односно за 2,5%.

Број умрлих у Републици Србији у периоду јануар-октобар 2020. године износио је 86 798 и, у односу на исти период претходне године, када је број умрлих био 84 168, бележи се раст од 2 630 или за 3,1%.

Videćemo podatke za novembar i decembar, ali po svemu sudeći ova godina će biti nešto gora od 2017. i 2015.

Mnogo je zabrinjavajući podatak da je broj rodjene dece manji za čak 2.5% u odnosu na prošlu godinu.

To je samo Brnabickin autobus koji ide po Srbiji i gazi ljude...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799244#p799244:16b8xx74 je napisao(la):
relja » Čet Dec 03, 2020 12:01 pm[/url]":16b8xx74]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799232#p799232:16b8xx74 je napisao(la):
Beki » 03 Dec 2020 12:39 pm[/url]":16b8xx74]Englezi prvi primaju vakcinu, a ako izaziva neko ostecenje mozga ili nesto, kako cemo primetiti razliku?

Hnjo hnjo

A kod nas će pripadnici MUP....
:lol:
 
Vrh