Zuma
Professional
- Učlanjen(a)
- 19.05.2009.
- Poruke
- 10.742
- Pohvaljen
- 25.868
Naravno. I samo kratka razrada ideje o mobilnoj aplikaciji "Lekarska čekaonica" da bi bilo jasno koliko je tako nešto trivijalno, i da bih pokazao da ne bi dodatno opteretila već opterećeno medicinsko osoblje.[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=799157#p799157:3vy4hkj2 je napisao(la):astrodule » 03 Dec 2020 07:39 am[/url]":3vy4hkj2]Sve je to do neorganizacije i nesposobnosti na svim nivoima. Redovi su najveći dokaz toga. Ne samo u zdravstvu. Gde god vidim red ja bih odgovorno lice kaznio otkazom ili da od svojih para kupi sistem za izdavanje brojeva sa displejima od kojih bi jedan obavezno bio napolju.
Ispred medicinske sestre na prijemnom pultu lekarske čekonce stoji ili mobilni telefon, ili laptop, ili je ova aplikacija na postojećem računaru. Ekran je podeljen na onoliko delova koliko lekara u tom trenutku radi. Ispod imena svakog lekara je Prijemni_ID broj pacjenta koji je trenutno kod njega. Kad se pacjent prvi put pojavi, medicinska sestra treba da upiše SAMO cifre njegovog mobilnog telefona ispod imena lekara kod koga ga šalje. A zatim, kako pacjenti ulaze i izlaze od lekara, samo jedan klik mišem da se status zauzetosti tog lekara promeni, a lista Prijemnih ID brojeva njegovih pacjenata sama pomeri za jedno mesto unapred. I to je SVE što oni na prijemu treba da rade. Po prijemu pacjenata deset cifara telefonskog broja i enter, i po jedan klik mišem za svaki ulaz i izlaz pacjenta od lekara.
Aplikacija bi po registrovanju novog pacjenta, sama na taj broj poslala SMS sa njegovim generisanim Prijemnim ID brojem, uputstvom, a on bi istovremeno proverio da mu je broj dobro upisan i da može da prima poruke. Aplikacija sama, ili po zadanim parametrima, proračunava prosečno vreme zadržavanja pacjenata i dinamički pravi predikciju kad bi ko ovim tempom mogao biti primljen, zatim je stalno ažurira na osnovu stvarnog tempa obrade pacjenata, a na kraju pacjentu šalje više SMS obaveštenja da se vreme prijema približava. Pacjent ne treba da radi ništa, a sestre na prijemu treba da otkucaju samo 13 karaktera po prijemu svakog pacjenta, i da jednim dodatnim klikom prate kad se ulazi i izlazi kod lekara, što ionako moraju.
Ovo je i konceptualno i programerski i upotrebno veoma jednostavno i ni malo zahtevno. A puno bi značilo u našem raspadnutim medicinskom sistemu i ubuduće. Pošto se kod nas bez dugog čekanja na javne usluge malo toga postiže bilo gde i bilo kad.